Kwaśniewski dał czas Ukrainie do 19 listopada. Kijów czeka na raport

Ukraiński parlament ma czas na wypełnienie warunków koniecznych do podpisania umowy stowarzyszeniowej z UE do 19 listopada – oświadczył w środę w Kijowie były prezydent Polski Aleksander Kwaśniewski. Wraz z drugim specjalnym wysłannikiem Parlamentu Europejskiego Patem Coxem, Kwaśniewski był dzisiaj świadkiem fiaska uchwalenia ustawy umożliwiającej uwolnienie Julii Tymoszenko. Opozycja ukraińska prosi wysłanników, żeby ich raport nie był negatywny dla Kijowa. Optymistą pozostaje szef MSZ Ukrainy.

Ambasada Polski w Moskwie obrzucona racami. Akcja nacjonal-bolszewików

Policja zatrzymała trzy osoby, które obrzuciły racami ambasadę Polski w Moskwie - informuje agencja RIA Nowosti, wskazując, że to mógł być odwet za zajścia pod ambasadą Rosji w Warszawie 11 listopada. Potwierdza to na swojej stronie internetowej organizacja Inna Rosja. Akcja trwała tak krótko, że incydentu nie zauważył nikt w polskiej placówce - podaje korespondent "Faktów" TVN w Moskwie, Andrzej Zaucha.

"Marsz nienawiści", "uczestnicy pogromów". Rosyjska prasa o 11 listopada w Warszawie

Rosyjskie media komentują dyplomatyczny zgrzyt na linii Moskwa-Warszawa po wydarzeniach pod ambasadą Rosji 11 listopada. Rządowa "Rossijskaja Gazieta" publikuje wywiad z ambasadorem, opozycyjna "Nowaja Gazieta" snuje porównania do marszów rosyjskich nacjonalistów, a wielkonakładowa "Komsomolskaja Prawda" wskazuje, że tłum pod ambasadą był pewny swojej bezkarności.

Tymoszenko zostaje w więzieniu. Obrady zamknięte, umowy z UE nie będzie?

Próba uchwalenia prawa dającego Julii Tymoszenko wolność zakończyła się fiaskiem. Rada Najwyższa Ukrainy zakończyła obrady bez porozumienia, choć środa to ostatni dzień, jaki Bruksela dała Kijowowi na załatwienie sprawy byłej premier. To jeden z warunków podpisania umowy stowarzyszeniowej UE-Ukraina na szczycie Partnerstwa Wschodniego 28-29 listopada w Wilnie.

"Jeśli nie można zapobiec gwałtowi, trzeba się nim cieszyć"

Kolejny skandal wokół sprawy gwałtów w Indiach. Tym razem oburzenie wywołała wypowiedź szefa Centralnego Biura Śledczego, który powiedział, że "jeśli nie można powstrzymać gwałtu, trzeba się nim cieszyć". Aktywiści praw człowieka domagają się jego dymisji. On sam twierdzi natomiast, że jego wypowiedź została wyrwana z kontekstu.

Władimir Putin dostał 9. dan w taekwondo

Koreańscy gospodarze pamiętali o zamiłowaniu Władimira Putina do sportów walki. Podczas wizyty w Seulu prezydent Rosji dostał 9. dan w taekwondo, koreańskim sporcie narodowym.

Kurdowie w Syrii chcą rządzić się sami. Do końca wojny

Największa partia syryjskich Kurdów zapowiedziała, że zamierza powołać tymczasowe władze na obszarach zamieszkanych głównie przez mniejszość kurdyjską do czasu zakończenia wojny domowej w Syrii. Ugrupowanie odżegnało się od pobudek separatystycznych.

Koczują na lotniskach, wynoszą ze sklepów co się da

Koszmar na Filipinach trwa. Do wysp zbliża się kolejna burza tropikalna, która być może nie zwiększy strat, ale na pewno utrudni niesienie pomocy. A czeka na nią 7 milionów ludzi. Tyle według wstępnych szacunków ucierpiało przez tajfun Haiyan. Oficjalnie potwierdzono śmierć ponad 1,7 tys. osób. Nieoficjalnie mówi się o 10 tys. zabitych.

"Nie miałam pojęcia, że mój syn ma w sobie taką odwagę"

Rodzice amerykańskiego żołnierza Michaela H. Ollisa, który zginął w Afganistanie ratując życie polskiego oficera odebrali we wtorek w Nowym Jorku odznaczenia przyznane mu pośmiertnie przez prezydenta Bronisława Komorowskiego i szefa MON Tomasza Siemoniaka. Porozmawiać z nimi udało się reporterowi "Faktów" TVN.

Książę Karol odda swoją emeryturę na cel charytatywny

Następca brytyjskiego tronu, książę Karol w czwartek skończy 65 lat i osiągnie ustawowy wiek emerytalny obowiązujący w Anglii. Przysługującą mu emeryturę zamierza przeznaczyć na rzecz organizacji charytatywnej, wspierającej osoby w podeszłym wieku.

Joseph Daul nowym szefem europejskich chadeków

Francuz Joseph Daul został we wtorek nowym przewodniczącym Europejskiej Partii Ludowej, która zrzesza centroprawicowe ugrupowania w krajach Europy. Funkcję te powierzyło mu obradujące w Brukseli Zgromadzenie Polityczne EPL.

Polska załoga płynie po zwycięstwo. "Pierwsze dni frustrujące"

Minęły już cztery doby od momentu, kiedy polska załoga po raz pierwszy w historii wystartowała w transatlantyckich regatach Transat Jacques Vabre z Francji do Brazylii. – Po dniach trudnej żeglugi pod wiatr w końcu można było zdjąć kalosze – relacjonuje jeden żeglarzy, Zbigniew "Gutek" Gutkowski.

Media: wyjazd abp. Wesołowskiego z Dominikany nie widnieje w żadnych dokumentach

Wyjazd abp. Józefa Wesołowskiego z Dominikany nie został odnotowany w żadnych dokumentach - wynika z informacji dominikańskiej telewizji NCDN. W dominikańskich mediach pojawiły się również nowe doniesienia na temat drugiego polskiego duchownego zamieszanego w pedofilski skandal, ks. Wojciecha Gila. Według jednego z portali, w maju tego roku, podczas pobytu w Polsce, Gil dowiedział się o tym, że na Dominikanie toczy się przeciwko niemu śledztwo i dlatego zdecydował się pozostać w ojczyźnie. W zdobyciu informacji miała pomóc mu rozmowa na Facebooku, którą odbył podszywając się pod innego duchownego.

"Socjalizm o chińskiej specyfice". Przyjęto plan reform na najbliższą dekadę

Chiny wytyczyły plan reform i rozwoju na najbliższą dekadę - to efekt Trzeciego Plenum, czyli czterodniowego zjazdu 205 członków Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Chin, który zakończył się we wtorek. Rezultaty nowych pomysłów mają być widoczne do roku 2020, a decydującą rolę w ich osiągnięciu ma pełnić wolny rynek.

Koniec stanu wyjątkowego w Egipcie

Egipskie władze zamierzają znieść we wtorek obowiązujący od połowy sierpnia stan wyjątkowy. Odwołanie ograniczeń wejdzie w życie po zapoznaniu się rządu z wtorkowym postanowieniem stołecznego sądu.

Zobacz obrazy odnalezione w Monachium. Niemcy publikują listę płócien

Niemcy opublikowały częściową listę dzieł znalezionych w Monachium. To gest oczekiwany przez rodziny, które podejrzewają, że wśród odzyskanych obrazów znajdują się płótna należące do ich przodków. Jak się jednak okazało, strona, na której umieszczono tytuły obrazów, nie wytrzymała ruchu internautów. Nadal są problemy z jej wyświetleniem.

Sprawa Tymoszenko wciąż nierozwiązana. Ona sama wzywa UE do podpisania umowy

Złożona z przedstawicieli ugrupowania władz i ukraińskiej opozycji grupa parlamentarna nie doszła we wtorek do porozumienia w sprawie projektu ustawy zezwalającej na uwolnienie przebywającej w więzieniu byłej premier Julii Tymoszenko. Sama Tymoszenko wezwała we wtorek kraje UE, by domagały się podpisania umowy stowarzyszeniowej z Ukrainą "nie zważając na jakiekolwiek okoliczności".

45 proc. obywateli Ukrainy chce umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską

Prawie połowa mieszkańców Ukrainy opowiada się za umową stowarzyszeniową z Unią Europejską. Do jej podpisania wzywa kraje Europy Zachodniej także uwięziona Julia Tymoszenko. Dla porównania, zbliżeniem kraju z Unią Celną Rosji, Białorusi i Kazachstanu zainteresowanych jest jedynie 14 proc. obywateli Ukrainy.

Putin zapowiada zwiększenie dostaw broni dla Wietnamu

Składając we wtorek jednodniową wizytę w Wietnamie, prezydent Rosji Władimir Putin zapowiedział zwiększenie dostaw rosyjskiej broni do tego kraju, będącego tradycyjnie głównym partnerem politycznym Moskwy w regionie dalekowschodnim.