Baby boom na Wyspach. Co czwarte dziecko z matki nie-Brytyjki

W ciągu 12 miesięcy do końca czerwca ubiegłego roku w Wielkiej Brytanii urodziło się najwięcej dzieci od 1972 r. - wynika z opublikowanych w czwartek danych krajowego urzędu statystycznego (ONS). Łącznie to 813,2 tys. nowych Brytyjczyków. Dzieci te zwane są pokoleniem recesji.

Muzułmanie świętują koniec ramadanu

Dla około 1,5 mld muzułmanów na całym świecie w czwartek rozpoczęło się trzydniowe święto Id al-Fitr (Ramadan Bajram), kończące miesiąc postu. W wielu krajach islamskich obchody przebiegają w cieniu politycznych napięć.

Nowy Jork zbankrutuje jak Detroit? Przestrzega sam burmistrz

Burmistrz Michael Bloomberg ostrzegł, że Nowy Jork może zmierzyć się z ryzykiem niewypłacalności jak Detroit. Główną przyczyną bankructwa miałby być gwałtowny wzrost zobowiązań emerytalnych i wzrost kosztów finansowania opieki zdrowotnej.

Powstańcy ostrzelali konwój Asada? Reżim dementuje

Syryjscy opozycjoniści poinformowali w czwartek, że ostrzelali konwój pojazdów z prezydentem Baszarem el-Asadem. Syryjska telewizja państwowa pokazała potem jednak, jak prezydent modli się w jednym z meczetów w Damaszku z okazji końca ramadanu. Informacji o ataku nie potwierdzają także źródła rządowe.

"Obama musiał odwołać wizytę, by nie dać satysfakcji Putinowi"

Prezydent USA zbojkotował spotkanie ze swoim odpowiednikiem w Rosji, ale nie zbojkotował szczytu G20, na którym obaj politycy się spotkają - wskazuje Jacek Mojkowski z dwutygodnika "Forum". - Obama musiał odwołać wizytę w Moskwie, nie chciał dać satysfakcji Putinowi, bo w istocie rzeczy to Putin miałby satysfakcję, podejmując Obamę - dodał dziennikarz.

Egipt "bardzo niestabilny". UE i USA dają "praktyczne rady"

Sytuacja w Egipcie jest wciąż niestabilna i niesie ze sobą ryzyko dalszego rozlewu krwi - oświadczyli szefowa dyplomacji Unii Europejskiej Catherine Ashton i sekretarz stanu USA John Kerry. Ich zdaniem, siłom politycznym nie udało się przełamać niebezpiecznego impasu.

ONZ: Al-Kaida słabnie, liderzy wciąż groźni. Obama: Nie damy się sterroryzować

Zagrożenie ze strony Al-Kaidy, jako "globalnej organizacji terrorystycznej" osłabło, natomiast groźne pozostają osoby i grupy luźno powiązane z Al-Kaidą, ponieważ rozwijają się pod względem taktyki i technologii - głosi raport ekspertów ONZ. Jednak to właśnie z obawy o atak terrorystyczny, Holandia, jako kolejny kraj, zdecydowała się ewakuować z Jemenu swój personel dyplomatyczny.

Pięć lat od pięciodniowej wojny

Dokładnie pięć lat temu w nocy z 7 na 8 sierpnia wybuchła wojna gruzińsko-rosyjska o kontrolę nad Osetią Płd. Pomimo zmiany rządu w Tbilisi na bardziej otwarty w stosunkach z Moskwą, oba kraje są dalekie od wznowienia stosunków dyplomatycznych i pełnej normalizacji relacji dwustronnych.

Arabska marchewka dla Rosji. Kontrakt na broń wart miliardy dolarów

Korzyściami gospodarczymi kusi Rosję Arabia Saudyjska. W zamian chce, by Moskwa wycofała się ze wsparcia dla syryjskiego prezydenta Baszara el-Asada - podała w środę agencja Reuters, powołując się na źródła na Bliskim Wschodzie i na zachodnich dyplomatów. Arabowie mieli zaproponować m.in. duży kontrakt na broń.

Kryzys polityczny w Pradze trwa. Rząd bez wotum zaufania

Czeski parlament nie udzielił wotum zaufania powołanemu przez prezydenta tymczasowemu rządowi ekspertów pod przywództwem Jirzego Rusnoka. Milosz Zeman powołał na premiera swojego sojusznika politycznego po upadku poprzedniego rządu w wyniku afery korupcyjnej. Od początku sprzeciwiały się temu największe partie.

Sprawca masakry chce dla siebie kary śmierci. Obrona się dystansuje

Proces majora Nidala Hasana, oskarżonego o zamordowanie 13 innych żołnierzy wojska USA w Fort Hood w Teksasie, został wstrzymany. Sędzia musi się "zastanowić" nad tym co wydarzyło się w środę na sali sądowej. Pomocniczy obrońcy oskarżonego stwierdzili, że stara się on otrzymać karę śmierci, wobec czego chcą być zwolnieni z obowiązku współpracy z nim.