Mohammad Ali Dadkhah, znany adwokat zajmujący się prawami człowieka i reprezentujący chrześcijańskiego pastora skazanego w Iranie na śmierć za apostazję, został skazany na dziewięć lat więzienia dla rzekome "działanie na szkodę bezpieczeństwa narodowego" - donosi Fox News i Amerykańskie Centrum Prawa i Sprawiedliwości (ACLJ).

Bezprecedensowa operacja brytyjskiej armii. Wojsko zaczęło testować systemy bezpieczeństwa igrzysk olimpijskich w Londynie. Mieszkańców ostrzeżono, że muszą liczyć się ze wzmożonym hałasem. Ci, nie bez obaw przyglądają się manewrom.

Na łączną kwotę 452 milionów dolarów oszukali amerykańskiego podatnika nieuczciwi dostawcy usług medycznych. Wyłudzili pieniądze z państwowego funduszu ubezpieczeń zdrowotnych dla emerytów (Medicare) za usługi, które nie zostały zrealizowane.

Według opublikowanych wyników dwóch sondaży po środowej debacie telewizyjnej obu kandydatów na prezydenta Francji przewaga socjalisty Francoisa Hollande'a nad obecnym szefem państwa Nicolasem Sarkozym zmalała do sześciu punktów procentowych.

W ciężkim stanie trafił do kliniki Gemelli w Rzymie były siedmiokrotny premier Włoch Giulio Andreotti. 93-letni senator jest na oddziale intensywnej terapii z powodu problemów oddechowych.

Pod zarzutem wykradzenia dwa lata temu leków o wartości ponad 70 mln dolarów zostali aresztowani na Florydzie bracia Amaury i Amed Villa. Do kradzieży doszło w magazynie koncernu farmaceutycznego Eli Lilly w Enfield w stanie Connecticut.

- Mama głoduje już drugi tydzień, jej stan się pogorszył. Jest bardzo słaba - poinformowała w czwartek córka Julii Tymoszenko - Jewhenija. Poinformowała jednak, że była premier Ukrainy nie zamierza przerywać swojego protestu. Julia Tymoszenko przebywa w żeńskiej kolonii karnej w Charkowie, gdzie odsiaduje wyrok siedmiu lat więzienia za nadużycia przy zawieraniu umów gazowych z Rosją.

- Polska jest modelem demokratycznej transformacji i nadziei, będąc natchnieniem dla niezliczonych obrońców wolności na całym świecie - napisała sekretarz stanu USA Hillary Clinton składając naszemu krajowi życzenia z okazji Święta Konstytucji 3 Maja. W piśmie podziękowała Polsce za udział naszych wojsk w misji NATO w Afganistanie i za reprezentowanie amerykańskich interesów przez ambasadę RP w Syrii.

Na dziewięć i pół roku więzienia skazał w czwartek sąd w Genui, na północy Włoch, byłego proboszcza miejscowej parafii, księdza Riccardo Seppię, za pedofilię i nakłanianie nieletnich do prostytucji. To jeden z najgłośniejszych skandali we włoskim Kościele. Prokurator domagał się dla oskarżonego 11 lat i 8 miesięcy więzienia.

Komisarze UE podzielają stanowisko szefa Komisji Europejskiej Jose Manuela Barroso, który nie zamierza uczestniczyć w wydarzeniach związanych z Euro 2012 na Ukrainie - poinformowało w czwartek przedstawicielstwo UE w Kijowie. Także w czwartek ukraińskie MSZ oświadczyło, że próby upolitycznienia wydarzeń sportowych są destrukcyjne i szkodzą samemu wizerunkowi Euro 2012 i milionom Ukraińców.

Dokumenty zabrane z Abbottabad podczas misji zabicia Osamy bin Ladena opublikował w sieci działający w ramach akademii wojskowej West Piont Combating Terrorism Center. Wynika z nich, że bin Laden martwił się słabnięciem dżihadu i do końca planował ataki.

Władimir Putin nie popiera bojkotu Euro na Ukrainie. - Pod żadnym pozorem nie powinno łączyć się polityki, sportu i innych spraw ze sportem - powiedział prezydent-elekt Rosji.

Chiński dysydent Chen Guangcheng poinformował w czwartek, że chce opuścić swoją ojczyznę, bo umowa zawarta z władzami została złamana. Obecnie trwają negocjacje w tej sprawie między politykami z Waszyngtonu i Pekinu. Wcześniej, po ucieczce z aresztu domowego, Chen przez sześć dni ukrywał się w ambasadzie USA w chińskiej stolicy.

Szef Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych FR Nikołaj Makarow nie wykluczył, że w "okresie zaostrzenia sytuacji" może dojść do prewencyjnego uderzenia w obiekty amerykańskiej tarczy antyrakietowej w Europie. Jej elementy mają się znaleźć także na terenie Polski.

Pozamykane szkoły i przedszkola, pozalewane ulice i domy to efekt wyjątkowo ulewnych deszczy, jakie od kilku dni nękają mieszkańców południowej i wschodniej Anglii. W niektórych rejonach wystąpiły lokalne podtopienia. Nieprzejezdna jest część ulic m.in. w hrabstwach Essex i Suffolk, gdzie ogłoszono alarmy przeciwpowodziowe. Tylko w czwartek od północy służby interweniowały kilkadziesiąt razy. Film z Essex zamieścił w serwisie Kontaktu 24 Reporter 24 Bartosz_Gesner.

Postępowanie Ukrainy w sprawie byłej premier Julii Tymoszenko zagraża szansom tego kraju na zbliżenie z UE - ostrzegł szef niemieckiej dyplomacji Guido Westerwelle w opublikowanym w czwartek wywiadzie z dziennikiem "Rheinische Post". Na Ukraińcach nie robi to jednak większego wrażenia. Jak mówi specjalny wysłannik TVN24 na Ukrainie, "tu na każdym kroku oficjele ukraińscy powtarzają, że ten turniej jest niezagrożony".

Sprawcy zamachów w Dniepropietrowsku zostaną surowo ukarani - zapowiedział premier Ukrainy Mykoła Azarow. Szef rządu skrytykował też polityków, którzy próbują zbijać kapitał polityczny na tej tragedii.

Cztery osoby zginęły, a kilka zostało rannych w szturmie syryjskich sił rządowych na akademik po antyreżimowych protestach w Aleppo, w północno-zachodniej części kraju - podali w czwartek obrońcy praw człowieka i opozycja. Aresztowano ponad 50 studentów.

Jeśli sprawa uwięzionej byłej premier Ukrainy Julii Tymoszenko nie zostanie rozwiązana do rozpoczęcia Euro 2012, nie pojadę na mecze w tym kraju - oświadczył szef PE Martin Schulz w wywiadzie dla włoskiego dziennika "Il Messaggero". Także w czwartek do bojkotu wezwał prezes PiS Jarosław Kaczyński. Z każdym dniem powiększa się grono europejskich polityków uzależniających udział w Euro od rozwiązania sprawy Tymoszenko.

Remis, z lekkim wskazaniem na Hollande'a - tak francuskie gazety oceniają debatę pomiędzy Nicolasem Sarkozym a Francois Hollande'em, którą w środę wieczorem obejrzało prawie 18 milionów widzów.

Niewidomy chiński dysydent Chen Guangcheng, który po sześciu dniach pobytu opuścił w środę ambasadę USA w Pekinie, powiedział telewizji CNN, że jeśli pozostanie w Chinach, to będzie miał powody, aby obawiać się o życie swoje i jego bliskich. W telefonicznej rozmowie z amerykańską stacją telewizyjną Chen powiedział też, że władze Stanów Zjednoczonych "zawiodły go", a on sam chce opuścić Chiny.

Chociaż obaj kandydaci zapewniali, że debata będzie merytoryczna i pozbawiona personalnych uszczypliwości, kandydaci nie potrafili powstrzymać się od drobnych ukłuć. "Pan jest małym oszczercą" - ocenił Nicolas Sarkozy swojego przeciwnika w debacie. "To nie pan daje oceny w tej debacie" - ripostował Hollande. "Poncjusz Piłat" - kwitował Sarkozy.

Prawie trzy godziny trwała w środę późnym wieczorem jedyna przedwyborcza debata telewizyjna Nicolasa Sarkozy'ego i Francois Hollande'a. Obaj kandydaci na prezydenta Franci stoczyli zacięty pojedynek na słowa w walce o głosy niezdecydowanych wyborców.

Władze Aten opublikowały zdjęcia prostytutek zakażonych wirusem HIV, powodującym AIDS. Do placówek służby zdrowia zgłaszają się pierwsi przestraszeni klienci tych pań - pisze w środę agencja dpa z greckiej stolicy.

UE i NATO nie stanowią zagrożenia dla Rosji i nie uważają jej za wroga - głosi oświadczenie szefów sejmowych komisji spraw zagranicznych Polski i Litwy w związku z planami Moskwy wzmocnienia sił rakietowych w obwodzie kaliningradzkim. - Liczymy na to, że oświadczenie to pozwoli uświadomić Rosji, iż NATO nie jest skierowane przeciwko niej i nie jest jej wrogiem - powiedział szef komisji spraw zagranicznych litewskiego parlamentu Emanuelis Zingeris.

Gloryfikowanie obalonego i zabitego w ubiegłym roku dyktatora Libii Muammara Kaddafiego i jego reżimu będzie karane więzieniem - ogłosiła w specjalnym dekrecie rządząca Libią Narodowa Rada Libijska (NRL).

Rada Bezpieczeństwa ONZ dopisała w środę trzy "bardzo znaczące" państwowe przedsiębiorstwa północnokoreańskie do oenzetowskiej czarnej listy firm wykluczonych z handlu międzynarodowego - powiedziała dziennikarzom ambasador USA przy ONZ Susan Rice.

Należy uczynić wszystko, by Julia Tymoszenko "otrzymała szybko właściwe leczenie, odpowiednie do jej choroby" - stwierdziła kanclerz Niemiec Angela Merkel. W wywiadzie dla dziennika "Koelner Stadt-Anzeiger" uznała ona swój przyjazd na Euro 2012 na Ukrainie za sprawę otwartą.

Niewidomy dysydent Chen Guangcheng, który ośmieszając chińską bezpiekę uciekł z aresztu domowego i trafił do ambasady USA w Pekinie zdecydował się zostać w Chinach. Jego przyjaciel - Zeng Jinyan - twierdzi, że zrobił to, bo grożono śmiercią jego żonie. Wcześniej w środę Chen Guangcheng, po sześciu dniach pobytu w amerykańskiej placówce dyplomatycznej udał się w eskorcie ambasadora USA do szpitala w Pekinie.