Nagroda za pomoc w odnalezieniu porwanych licealistek

Nigeryjska policja zaoferowała nagrodę w wysokości 300 tys. dolarów dla każdego, kto mógłby udzielić informacji na temat miejsca pobytu ponad 200 porwanych uczennic. Dziewczęta zostały uprowadzone w połowie kwietnia przez islamistów z Boko Haram.

"Chińscy najemnicy" na "krymski front". Paraliż ambasady Ukrainy

Lawina telefonów na kilkadziesiąt godzin sparaliżowała pracę ukraińskiej ambasady w Pekinie. Dzwonili młodzi Chińczycy, którzy chcieli zaciągnąć się do "armii ochotniczej" i ruszyć do walki na "krymskim froncie". Informacja o rzekomym poszukiwaniu przez placówkę ochotników do walki na terytorium Ukrainy pojawiła się 6 maja na chińskich portalach społecznościowych - pisze agencja informacyjna "Ukrinform".

Brudnopis Ławrowa i koalicja "przyjaciół Rosji". Kulisy spotkania w Wiedniu

Podczas wtorkowego posiedzenia Komitetu Ministrów Rady Europy w Wiedniu delegacja Ukrainy planowała przedłożyć projekt rezolucji zawierającej ostrą krytykę pod adresem Rosji, jednak odstąpiła od tego zamiaru - informuje w środę dziennik "Kommiersant". Rosję, która w odpowiedzi planowała niezwykle ostrą odpowiedź, poparła grupa państw, także z UE.

Chińczycy staranowali Wietnamczyków, Filipińczycy wtargnęli na chiński kuter. Kocioł wokół spornych wysp

Wietnam poinformował w środę, że jego statki zostały "celowo staranowane" przez chińskie jednostki. Wobec dwóch kutrów pływających pod banderą Wietnamu użyto też armatek wodnych. Władze Wietnamu zapowiedziały, że stawią czoła każdej chińskiej agresji na Morzu Południowochińskim, na którym leżą sporne wyspy Spratly. Z kolei Pekin ostro krytykuje Filipiny za aresztowanie chińskiego kutra rybackiego. Do wzrostu napięcia przyczyniło się też rozpoczęcie przez Chiny kilka dni temu odwiertów w spornym akwenie.

Premier Tajlandii usunięta przez Trybunał Konstytucyjny. Opozycja w euforii

Minister handlu Tajlandii Niwattumrong Boonsongpaisan zastąpił w środę na stanowisku szefa rządu Yingluck Shinawatrę, usuniętą wcześniej tego dnia z urzędu przez Trybunał Konstytucyjny za naruszenie ustawy zasadniczej w związku z nadużyciem władzy - podał rząd w Bangkoku. Wyrok Trybunału wybuchem radości przywitała opozycja. Zmiana premiera nie oznacza jednak końca kryzysu, który trwa od jesieni 2013.

"Krymska lekcja" w rosyjskiej szkole. Obowiązkowo cytat z Putina

Od nowego roku szkolnego rosyjskie dzieci będą uczyć się o znaczeniu Krymu dla Rosji i zasadności "przyłączenia" półwyspu - informuje dziennik "Kommersant". Lekcje mają odbywać się na wniosek rosyjskiego ministerstwa oświaty. Autorzy skryptu dla nauczycieli podkreślają, że władzę na Ukrainie "przejęły popierane przez państwa NATO elementy rusofobiczne i radykalno-prawicowe".

Nagrania i dokumenty. Aneksja Donbasu punkt po punkcie

Ukraińskie władze i media dostarczają dowody na bezpośredni udział Moskwy w przygotowaniach do oderwania Donbasu i przyłączenia go do Rosji. W skrócie wyglądać ma to w następujący sposób: separatyści zmieniają siłą władze regionu, a te ogłaszają niepodległość i referendum. Dla osłony "obywateli republiki" wkraczają rosyjskie "siły pokojowe". Wreszcie wynik referendum: "obywatele" za wejściem w skład Federacji Rosyjskiej.

Odessa jak Dubrowka? Poroszenko: prowokatorzy użyli gazu, mamy dowody

Kandydat na prezydenta Ukrainy Petro Poroszenko oświadczył, że 2 maja w Domu Związków Zawodowych w Odessie użyto trującego gazu. W pożarze, który wybuchł w budynku, zginęło 46 prorosyjskich separatystów. Ukraiński parlament ma mieć dowody, że część z nich zabił gaz, którego użyli "prowokatorzy".

Zabił niemieckiego ucznia w swoim garażu. Liczy na uniewinnienie

Markus Kaarma, 29-letni mieszkaniec Montany, który zabił w nocy w swoim garażu 17-latka z Niemiec, ucznia przebywającego na międzyszkolnej wymianie, nie przyzna się do winy. W sądzie powoła się na prawo, które pozwala na użycie wszelkich dostępnych narzędzi obrony przed intruzem we własnym domu. Wciąż bowiem nie wiadomo, dlaczego nastolatek znalazł się w garażu mężczyzny. Ten podejrzewa, że chciał go okraść.

"Rosjanie się z nas śmieją". W Senacie USA o "drugim Krymie"

Rosja planuje anektować wschód Ukrainy, stosując te same metody, co na Krymie - powiedziała w Senacie Victoria Nuland z Departamentu Stanu. Przed komisją spraw zagranicznych odbyły się przesłuchania ws. sytuacji na Ukrainie. Republikanie krytykowali, zbyt miękką ich zdaniem, politykę Baracka Obamy wobec Moskwy.

O abp. Wesołowskim w Komitecie Przeciwko Torturom ONZ

Sprawa podejrzanego o pedofilię byłego nuncjusza apostolskiego na Dominikanie arcybiskupa Józefa Wesołowskiego była we wtorek przedmiotem dyskusji na forum ONZ-owskiego Komitetu Przeciwko Torturom w Genewie. Watykan ujawnił pierwsze szczegóły.

Wybory nie dla przywódców byłej partii Mubaraka

Egipski sąd zakazał we wtorek przywódcom byłej partii rządzącej obalonego prezydenta Hosniego Mubaraka startu w wyborach. Decyzja sądu zapadła w czasie, kiedy Egipt przygotowuje się do wyborów prezydenckich, zaplanowanych na koniec maja.

Luksusy Putina. "Na tym jachcie nie ma kajut, to apartamenty"

Ma cztery pokłady, niesamowitą moc, najnowocześniejszą aparaturę i 65 metrów długości. Stoi w prywatnym porcie w Toskanii. Według mediów ten oszałamiający jacht należy do Władimira Putina. Dlaczego akurat ta, jedna z czterech jednostek należących do prezydenta Rosji, wzbudza największe zainteresowanie?

Niepokorny profesor z Moskwy: Scenariusz ukraiński jest możliwy w Rosji

Znany rosyjski historyk i religioznawca prof. Andriej Zubow powiedział w Gdańsku, że jeśli władze jego kraju nie dokonają zmiany swojej polityki, to w Rosji może dojść do rewolucji podobnej do tej na Ukrainie. - Ten kraj nie jest w stanie sprzeciwiać się całemu światu zachodniemu - stwierdził.

Kerry odrzuca "spreparowane i fikcyjne" referendum separatystów

Szef departamentu USA John Kerry odrzuca "spreparowane i fikcyjne" referendum, jakie na wschodzie Ukrainy zamierzają przeprowadzić w najbliższą niedzielę prorosyjscy separatyści. Wcześniej jego rzeczniczka, Jane Psaki powiedziała, że Rosję czekają "zdecydowane sankcje USA i UE", jeżeli powtórzy się scenariusz z Krymu.

Turcja zdecydowała się na F-35. Koniec walki z Amerykanami

Turecki rząd dał zielone światło dla zamówienia dwóch pierwszych myśliwców nowej generacji F-35. Docelowo Turcy chcą ich nabyć sto, za 16 miliardów dolarów. Przez kilka lat los kontraktu był niepewny ze względu na spory Ankary z Waszyngtonem i starania Turków, którzy chcieli uzyskać jak najwięcej dla swojego przemysłu.

"Czas spalić beret i zakopać niebieską sukienkę". Lewinsky zabiera głos

Bohaterka afery, która wstrząsnęła amerykańską polityką jak niewiele innych, po raz pierwszy od ponad dekady zabiera głos. Monika Lewinsky udzieliła wywiadu magazynowi "Vanity Fair". Zapewnia, że żałuje tego, co się stało, ale chce się od tego odciąć. Planuje też działać na rzecz ofiar nienawiści w internecie.