Wygląda na to, że UE w swoim czasie podjęła decyzję o "oderwaniu" Ukrainy od Rosji. Widzimy, co z tego wyszło - powiedział minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow. Jego zdaniem kolejne międzynarodowe negocjacje nie mają sensu, bo najpierw trzeba wdrożyć w życie postanowienia tych wcześniejszych. O ich niewypełnianie Ławrow oskarża Kijów i Zachód.

Ukraina znajduje się o krok od wojny - ostrzegł w wywiadzie dla dziennikarzy czterech europejskich gazet szef niemieckiego MSZ Frank-Walter Steinmeier. Kierowany przez niego resort zaapelował w poniedziałek, by zrezygnować z podróży na Krym.

W obawie przed prowokacjami ze strony prorosyjskich separatystów nie będzie w Kijowie defilady z okazji obchodzonego na Ukrainie 9 maja Dnia Zwycięstwa. Władze ostrzegają, że do prowokacji może dojść przede wszystkim we wschodnich obwodach kraju.

Frekwencja w referendum na Krymie wyniosła 30 proc., a nie 83 proc. jak podawano oficjalnie, a zaledwie połowa z uczestników, czyli w sumie 15 proc. obywateli Krymu, głosowała za przyłączeniem półwyspu do Rosji? Taka informacja pojawiła się na stronie Rady ds. Praw Człowieka przy prezydencie Federacji Rosyjskiej. I niemal natychmiast zniknęła.

Wszystkie przyloty i odloty z lotniska w Doniecku zostały zawieszone we wtorek na polecenie ukraińskich władz lotniczych - poinformowała we wtorek służba prasowa tego portu lotniczego na wschodzie Ukrainy.

- To jest taka wojna z przerwami, wojna XXI wieku, bardzo dziwna - mówił w TVN24 Biznes i Świat o sytuacji na wschodzie Ukrainy Piotr Andrusieczko, redaktor naczelny "Ukraińskiego Żurnała". - Jednego dnia miasto jest zupełnie martwe, nikogo nie ma, słychać strzały, a na drugi dzień ludzie chodzą na spacer, do kawiarni, jest cisza - tłumaczył.

- Wuj Kim Dzong Una miał wtedy już nie żyć? To ciekawe, bo widziałem go na meczu w Pjongjangu - mówi Dennis Rodman w wywiadzie po odwyku alkoholowym, wspominając styczniowy wyjazd do Korei Północnej z okazji urodzin przywódcy tego kraju. Były koszykarz NBA to jedyny Amerykanin, który może poszczycić się osobistymi spotkaniami i więzią przyjaźni z młodym dyktatorem Korei Północnej.

- Separatyści to niewielka grupa, ale uzbrojona. Ludzie się boją - mówił w TVN24 o sytuacji w Ługańsku ks. Grzegorz Rapa, polski ksiądz pracujący w tamtejszej parafii. Jak zapewnił, mimo ciężkiej sytuacji, on sam nie planuje wyjazdu. - Co będzie, to będzie. Trudno ludzi zostawić - przyznał.

Wielkie zainteresowanie włoskich mediów wywołuje elegancki 65-metrowy jacht prezydenta Rosji Władimira Putina, który stoi w prywatnym porcie w Livorno w Toskanii. Jacht "Nataly", zbudowany trzy lata temu w tamtejszej stoczni, przechodzi właśnie remont.