Prawie 20 lat po ludobójstwie w Rwandzie w Paryżu rozpoczął się we wtorek proces byłego rwandyjskiego oficera oskarżonego o współudział w tych tragicznych wydarzeniach. To pierwszy taki proces we Francji, często oskarżanej o wspieranie krwawego reżimu.

Brytyjska królowa Elżbieta II i jej małżonek książę Edynburga Filip zostaną przyjęci 3 kwietnia na prywatnej audiencji przez papieża Franciszka. Tego dnia spotkają się także z prezydentem Włoch Giorgio Napolitano - poinformował we wtorek Pałac Buckingham.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ostrzega, że nadciąga "tsunami" zachorowań na nowotwory. W 2025 r. liczba przypadków tej choroby wzrośnie z 14 do 19 milionów rocznie, w 2030 r. do 22 milionów, a w 2035 r. aż do 24 milionów - prognozuje "World Cancer Report 2014".

Jeśli ktoś wątpi w to, że golf to emocjonujący sport, powinien spróbować gry na Florydzie. W amerykańskim Englewood w trakcie zwyczajnej popołudniowej sesji koledzy z miejscowego klubu nagle zauważyli aligatora z piłką golfową na łbie. Nie wiadomo, jak się na niej znalazła.

Południowokoreański biznesmen został oskarżony o szpiegowanie na rzecz Korei Północnej - poinformowała we wtorek agencja Yonhap. Mężczyzna miał między innymi dostarczać władzom w Pjongjangu informacje na temat najnowszych projektów zbrojeniowych Seulu.

W nałóg popadł zanim ukończył 20 lat, potem przez wiele lat z nim walczył, przez 23 lata pozostawał czysty - pisze o zmarłym aktorze Philipie Seymourze Hoffmanie portal telewizji ABC News. Zdobywca Oscara został znaleziony martwy w swoim apartamencie z igłą w przedramieniu. Według policji przyczyną śmierci było najprawdopodobniej przedawkowanie narkotyku.

Prezydent Afganistanu Hamid Karzaj prowadzi tajne rozmowy z talibami, które mają przekonać islamistów do zawarcia pokoju z rządem w Kabulu - informuje we wtorek "New York Times". Na razie negocjacje nie przyniosły oczekiwanych rezultatów. Wojskowi i administracja Baracka Obamy są tymczasem wściekli, bo po ponad 10 latach od rozpoczęcia interwencji wojskowej w tym kraju, USA odstawia się na "boczny tor".

MSZ nakłania polskich misjonarzy z Republiki Środkowoafrykańskiej do natychmiastowej ewakuacji i apeluje do wszystkich polskich obywateli o jak najszybsze opuszczenie tego kraju. Jak informują zachodnie agencje cytujące miejscową policję, w ciągu ostatniej doby w walkach między muzułmanami i chrześcijanami zginęło co najmniej 75 osób. Dramatyczne chwile przeżywali też polscy misjonarze, którzy obserwowali jak miasto, w którym działa ich misja, jest palone przez rebeliantów.

Co najmniej 18 osób zginęło w rezultacie intensywnych nalotów lotnictwa rządowego na rejony kontrolowane przez rebeliantów w Aleppo, na północy Syrii - poinformowały w nocy z poniedziałku na wtorek źródła opozycyjne. Według nich, styczeń był najtragiczniejszym miesiącem konfliktu.

Niemiecki minister spraw zagranicznych Frank-Walter Steinmeier wyraził przekonanie, że UE powinna podtrzymywać presję na władze Ukrainy grożąc im sankcjami i zachowywać gotowość do podjęcia decyzji o ich wprowadzeniu. Dodał, że dostrzega na Ukrainie niewielki postęp.

21 zrekonstruowanych cyfrowo filmów, w tym dzieła Wajdy, Hasa i Kieślowskiego, wyświetlać będzie od środy nowojorskie Lincoln Center. Retrospektywa klasyki polskiego kina przebiegać ma pod hasłem "Martin Scorsese Presents: Masterpieces of Polish Cinema".

USA poinformowały w poniedziałek, że rozmawiają z UE o ewentualnej pomocy finansowej dla pogrążonej w kryzysie politycznym Ukrainy. Wcześniej szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton sygnalizowała, że taka pomoc będzie uzależniona m.in. od reform.

Premier Donald Tusk w poniedziałek wieczorem przybył do Helsinek, gdzie na temat rozwiązania kryzysu politycznego na Ukrainie będzie rozmawiać z premierem Jyrkim Katainenem. Wcześniej tego dnia spotkał się z szefami rządów państw bałtyckich i Szwecji. - Cała Europa powinna twardo i jednoznacznie formułować pogląd, że wszystkie decyzje dotyczące przyszłości Ukrainy muszą zapadać w Kijowie i muszą być decyzjami suwerennego państwa ukraińskiego - mówił w Tallinie.