"Myślmy również o tych, którzy mordowali"

Prymas Polski kard. Józef Glemp wygłosił orędzie z okazji Dnia Wszystkich Świętych. Apelował w nim, abyśmy w tym czasie, a także w Dzień Zaduszny pamiętali "nie tylko o zmarłych, ale też tych, którzy mordowali". Jego zdaniem, nienawiść, która prowadziła ludzi na drogę morderstwa "jest bardzo ważna do rozważenia" i wszyscy powinniśmy sobie zadać pytanie, czy nie ma jej w nas.

Przypilnuj budowniczych Stadionu Narodowego

Zastanawiasz się czy Stadion Narodowy zostanie wybudowany na czas? Teraz możesz trzymać rękę na pulsie, śledząc postępy prac budowlanych głównej polskiej areny mistrzostw Europy w 2012 roku. Spółka odpowiedzialna za budowę obiektu umieściła kamerkę internetową na placu budowy.

"Zacharski rozpowszechniał korzystne informacje dla Rosji"

Być może to Rosjanie znaleźli w Zacharskim szpiega, który rozpowszechniał korzystne dla nich informacje - zasugerował w "Faktach po Faktach" TVN24 Dariusz Szymczycha. - Taka prowokacja byłaby wówczas na rękę Rosjanom. Polska starała się przecież o wejście do NATO - dodał ówczesny minister w kancelarii prezydenta Kwaśniewskiego.

"Z Zacharskim rozmawiałem, z Ałganowem nie"

Z Zacharskim rozmawialiśmy parokrotnie, ale z Ałganowem nad morzem nie byłem - skwitował Aleksander Kwaśniewski w odpowiedzi na piątkowy wywiad "Dziennika" z Marianem Zacharskim. Najsłynniejszy polski agent miał usłyszeć o spotkaniu prezydenta z rosyjskim szpiegiem z ust samego Ałganowa. - Ja, w przeciwieństwie do Zacharskiego, nie żyję przeszłością, nie jestem osobą sfrustrowaną faktem, że nie odgrywam żadnej publicznej roli - dodał Kwaśniewski.

Kamienie wpadają im przez okna

Potężne wybuchy i furkoczące nad głowami odpryski. Spore kamienie wbijające się w budynki - to codzienność mieszkańców Młynowa. Życie w pobliżu kopalni jest nie tylko uciążliwe, ale i skrajnie niebezpieczne.

Działali na szkodę wojska. WSI ich kryło?

Ustawiali przetargi, wyłudzali pieniądze – pierwsze wyroki w procesach dotyczących nieprawidłowości w podlegających MON Rejonowych Zarządach Infrastruktury już zapadły. – To zorganizowana grupa przestępcza działająca w polskiej armii – nie mają wątpliwości śledczy. A jak dowiaduje się tvn24.pl, po Zielonej Górze, Wrocławiu, Naczelna Prokuratura Wojskowa pod lupę wzięła poznański Zarząd.

Kradli na czesne i karciane długi

Dwaj pracownicy hurtowni w Lublinie upozorowali włamanie do swojej firmy. Chcieli ukryć fakt, że wcześniej podebrali z kasy 22 tys. złotych. Wszystko się jednak nagrało i wydało, bo hurtownia miała monitoring. Obaj mężczyźni mogą spędzić w więzieniu do pięciu lat.

Nie sprawdzą żołnierzy z pompek i brzuszków

Czy nasza armia jest sprawna fizycznie? Tego nie dowiemy się w tym roku. Wojsko Polskie rezygnuje z przeprowadzenia testów sprawności. Wróci do nich w przyszłym roku, kiedy rozwiązane zostaną problemy prawne - te sprawiają, że sprawdzenie żołnierzy z przysiadów i pompek jest dziś niemożliwe.

Proces za topless, odsłona trzecia

Dwie młode szczecinianki po raz trzeci stanęły przed sądem za "nieobyczajny wybryk", czyli opalanie się w samych majtkach. Dziewczyny nie poczuwają się do winy. - Topless to nie jest sprawa dla policji. Mam nadzieję, ze ten cyrk się wreszcie zakończy - stwierdziła jedna z nich.

Prokuratorzy zajęli się Kaczyńskim

Jarosław Kaczyński może mieć kłopoty. Prokuratura Okręgowa w Warszawie sprawdza, czy prezes PiS nie ujawnił tajemnicy ze śledztwa dotyczącego korupcji w Centralnym Ośrodku Sportu. - To zwykła polityczna awanturka PO - bagatelizuje sprawę poseł PiS Jacek Kurski.

L. Kaczyński: najpierw referendum, potem euro

Prezydent prostuje doniesienia mediów. I mówi wprost: nie mam takiego samego zdania w tej sprawie, jak rząd. - O euro trzeba rozmawiać, ale data przyjęcia tej waluty - w 2012 r. - nie jest rzeczą pewną - oświadczył Lech Kaczyński.

Woźna kradła buty z szatni

Agnieszka G., woźna w jednej z olsztyńskich szkół, kradła z szatni adidasy uczniów. Potem sprzedawała je na rynku. Woźna stracił pracę i stanie przed sądem grodzkim.

Prezydent uiścił za samolot

Prezydent Lech Kaczyński zapłacił za lot na ostatni szczyt Unii Europejskiej do Brukseli - ustaliło radio RMF FM. Kancelaria Prezydenta za czarter zapłaciła firmie LOT 150 tysięcy złotych. Ministrowie prezydenccy nie powiedzieli jednak jeszcze ostatniego słowa i kwotę tę zamierzają odzyskać. Płatnik? Szef kancelarii premiera.

Kiszczak na tyle zdrowy, że może być sądzony

Gen. Czesław Kiszczak może być sądzony za wprowadzenie stanu wojennego - uznali biegli po zbadaniu 83-letniego byłego szefa MSW. Jednak z pewnymi ograniczeniami - jego udział w rozprawie nie może przekraczać dwóch godzin dziennie. Do tej pory generał, zasłaniając się złym stanem zdrowia, ani razu nie stawił się w sądzie.

Brał haracz za chodzenie po schodach

Zamiast stać na przerwach pod szkolnym sklepikiem, czekał pod schodami i pobierał za przejście myto od wybranych. A jak się komuś nie podobało, to niepokornego kopał, okładał pięściami i uderzał jego głową o podłogę. 14-letni Kamil P. z gimnazjum na Targówku został zatrzymany przez warszawskich policjantów. Funkcjonariusze sprawdzają teraz, ilu miał "klientów"...

Okładali się i łamali kości za "miejsce w autobusie"

47 zatrzymanych, siedemnaście osób rannych, dwie w stanie ciężkim w szpitalu (jedna z pękniętą podstawą czaszki) - to bilans bójki w warszawskim Ursusie. Jej uczestnicy - w większości Azjaci z Chin, Azerbejdżanu i Tadżykistanu - pokłócili się o... miejsca w autobusie, którym po pracy wracali do hotelu.

Nowak: Źle mi ze zmiennością nastrojów prezydenta

"Polityka miłości" ogłoszona przez premiera po wtorkowym spotkaniu rządu z prezydentem nie trwała długo. Współpracownicy Donalda Tuska znów krytykują Lecha Kaczyńskiego. - Źle się czuję ze zmiennością nastrojów pana prezydenta - skomentował wypowiedź głowy państwa ws. euro Sławomir Nowak.

Korupcja w piłce: będą kolejne zatrzymania

- Skala korupcji w polskiej piłce nożnej była bardzo duża. Całe rundy w niektórych klubach były ułożone, wszystkie mecze były rozstrzygnięte zanim się odbyły - powiedział w radiowej "Trojce" minister sprawiedliwości Zbigniew Ćwiąkalski. Przyznał jednak, że nie ma dowodów, iż kierownictwo PZPN wiedziało o procederze.

Tragiczny początek akcji Znicz

Policyjna akcja Znicz na razie nie skłoniła kierowców do ostrożniejszej jazdy. Jedna osoba zginęła w wypadku, do którego doszło w piątek rano na skrzyżowaniu ulic Armii Krajowej i Powązkowskiej w Warszawie. Kolejny śmiertelny wypadek zdarzył się koło Sierpca na trasie nr 10..

Będzie korekta budżetu na 2009 r.?

Korekta budżetu na 2009 r. i związane z tym cięcia wydatków - takiego scenariusza nie wyklucza minister finansów Jacek Rostowski. Powód? W obliczu światowego kryzysu finansowego są problemy z oszacowaniem wysokości przyszłorocznego Produktu Krajowego Brutto - czyli podstawy budżetu.

Rząd nie mówi nauczycielom o swoim planie

Rząd opracował projekt wcześniejszych emerytur dla nauczycieli. Swoich planów wciąż jednak nie przedstawił zainteresowanym. Jak wynika z poufnych informacji, gabinetowi Tuska zależy, by nauczycielski urlop - przed emeryturą - był na tyle nieatrakcyjny i aby nauczyciele nie chcieli z niego korzystać - pisze "Gazeta Wyborcza".

"Tarcza będzie na czas"

Wybory i kryzys finansowy w USA nie opóźnią budowy tarczy antyrakietowej w Polsce - zapewnił w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" przyszły szef amerykańskiej agencji obrony przeciwrakietowej Patrick O’Reilly. Mówił także o polityce USA względem Rosji. - Rosja nadal nie zgadza się na tarczę, ale chce o niej rozmawiać. To daje nadzieję - tłumaczył O’Reilly.

Co Warszawa ma ze Lwowa

W Grobie Nieznanego żołnierza na Placu Piłsudskiego w Warszawie, spoczywa jeden z obrońców Lwowa z 1918 roku. W nocy z 31 października na 1 listopada wybuchły polsko-ukraińskie walki o Lwów. Mija 90 rocznica tych wydarzeń.

Odzyskają polski paszport

Setki tysięcy Polonusów znów będą mogły posługiwać się polskim paszportem. Odzyskanie obywatelstwa umożliwi im nowa ustawa, którą przygotował Senat. Procedury mają zostać ograniczone do minimum: wystarczy złożyć wniosek do resortu spraw wewnętrznych z dokumentem poświadczającym pozbawienie obywatelstwa - pisze "Polska"

10 tys. policjantów na drogach

W piątek rusza akcja "Znicz". Jak co roku przed zbliżającym się dniem Wszystkich Świętych drogówka będzie przypatrywać się baczniej kulturze jazdy polskich kierowców. - Zachowajcie ostrożność, zdejmijcie nogę z gazu, włączcie światła mijania i zapomnijcie o kieliszku - apelują do wybierających się w podróż policjanci. Inne zadanie mają strażnicy miejscy - ci mają wyławiać "cmentarne hieny".

"PZPN przyjął kurs Titanica na górę lodową"

Nie cichną komentarze na temat wyboru Grzegorza Lato na prezesa PZPN-u. W "Magazynie 24 godziny" dominowały nastroje minorowe. - To jest prosty kurs Titanica na górę lodową - lamentował Sebastian Karpiniuk - Dla mnie różnica pomiędzy Listkiewiczem a Latą jest bardzo mała, jeśli nie żadna - podkreślał poseł PO. Podobnie uważa Eugeniusz Kłopotek z koalicyjnego PSL-u

Komu darmowy obiad i tańsze pociągi?

Senat zajmie się w piątek ustawą o dożywianiu. Przedstawiciele izby wyższej rozpatrzą także sejmowy projekt wprowadzający zmiany w ulgach na bilety komunikacji miejskiej i krajowej.

Wpadły "cmentarne hieny" w stolicy

Strażnicy Miejscy tropią "cmentarne hieny". Na chwilę przed Dniem Wszystkich Świętych, stołecznym funkcjonariuszom Strazy Miejskiej udało się ująć na gorącym uczynku dwie kobiety podczas kradzieży wieńców na Cmentarzu Bródnowskim. Kilkanaście osób zostało pouczonych, bo spożywało alkohol na cmentarzach. To bilans pierwszego dnia akcji "Hiena", która ma zapobiec pladze kradzieży na cmentarzach - klapa czy jedynie falstart?

Olejnik nie musi przepraszać za "gomułkowskie złogi"

Sąd Okręgowy w Warszawie oddalił pozew Jerzego Targalskiego przeciwko Monice Olejnik. Wiceprezes Polskiego Radia domagał się przeprosin za to, że dziennikarka w swoich programach pytała polityków o jego domniemane wypowiedzi m.in. na temat "usuwania gomułkowsko-gierkowskich złogów z Polskiego Radia".