Kilka dni wysokiej temperatury wystarczyły, by w Bałtyku pojawiły się groźne dla zdrowia sinice. Sanepid podjął decyzję o zamknięciu wszystkich kąpielisk w Sopocie. W Gdyni zamknięto plażę w Śródmieściu. Sprawdzany jest stan wody przy plażach w Gdańsku.
Obecność sinic stwierdzono także w Gdańsku w wodach w okolicy kąpielisk w Brzeźnie i Jelitkowie. W pozostałych pięciu gdańskich kąpieliskach można się na razie kąpać.
W Gdyni zamknięta plaża w Śródmieściu
Z kolei w rejonie kontrolowanym przez powiatową stację Sanepidu w Gdyni, w środę około południa zamknięta była plaża w Śródmieściu. - Wolne od sinic są wody przybrzeżne w Babich Dołach i Oksywiu, a w Redłowie i Orłowie sytuacja jest zmienna - powiedział rzecznik gdyńskiej stacji Sanepidu Marian Piaskowski.
"Sytuacja jest bardzo zmienna"
- Sytuację monitorują na bieżąco powiatowe inspektoraty i tam, gdzie sinice pojawiają się przy brzegach, informują o tym administratorów poszczególnych kąpielisk, a ci decydują czy wywiesić czerwoną flagę zakazującą kąpieli - powiedziała rzeczniczka pomorskiego Sanepidu Anna Obuchowska.
Czerwona flaga
Obuchowska przypomniała, że wprowadzenie zakazu kąpieli na danej plaży zależy tylko i wyłącznie od administratora. - My tylko dostarczamy informacje o stanie wody. Jak dotąd nie spotkałam się z sytuacją, by zarządca plaży nie zareagował na informację z Sanepidu o sinicach wywieszeniem czerwonej flagi - powiedziała.
Sinice groźne dla zdrowia
Pracownicy Sanepidu podkreślają, że sinice mogą pojawić się w przybrzeżnych wodach równie nagle, jak zniknąć: wystarczy silniejszy wiatr, który powieje w odpowiednim kierunku. - Przebywanie w wodzie zajętej sinicami może powodować podrażnienia skóry oraz dolegliwości ze strony układu oddechowego i pokarmowego - mówi Ewa Maziarka z Sanepidu w Sopocie.
Nie należy korzystać z wody, jeśli jest ona mętna i ma zmienioną barwę oraz ewentualnie zapach.
Sinice (cyjanobakterie) zalicza się do najstarszych i najprostszych organizmów na Ziemi. W przeszłości były uważane za glony. Teraz wiadomo już, że należą do królestwa bakterii. Do zakwitu sinic dochodzi często przy dużym nasłonecznieniu, stojącej wodzie i wysokiej temperaturze.
Źródło: TVN24, PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN2224