Pierwsza Dama do Pałacu wróci w kondukcie

Samolot z ciałem Marii Kaczyńskiej ma wylądować w Warszawie we wtorek, około godziny 10 - poinformował Jacek Sasin z Kancelarii Prezydenta. Zastrzegł jednak, że ten termin zależy od tego, kiedy strona rosyjska wyda ciało. Trumna Marii Kaczyńskiej zostanie - podobnie jak ciało prezydenta - przewieziona do Pałacu Prezydenckiego w asyście policji.

Druga grupa krewnych ofiar odleciała do Moskwy

Samolot z 52 osobami, krewnymi ofiar sobotniej katastrofy pod Smoleńskiem oraz psychologami na pokładzie, odleciał w poniedziałek z wojskowego lotniska Okęcie do Moskwy. Od rana w Biurze Ekspertyz Sądowych trwają tam oględziny ciał tragicznie zmarłych.

Szwed nie przyznaje się do zlecenia kradzieży

Szwed - Anders Hoegstroem - nie przyznał się do zarzutu namawiania do kradzieży napisu "Arbeit macht frei" i składa obszerne wyjaśnienia - poinformowała rzeczniczka prokuratury Bogusława Marcinkowska. Mężczyzna jest przesłuchiwany w w krakowskiej Prokuraturze Okręgowej.

Posłowie nie chcą rozmawiać o wyborach

Posłowie nie chcą na razie rozmawiać na temat terminu wyborów prezydenckich. - To nie jest czas na taką rozmowę - oświadczył rzecznik klubu Platformy Obywatelskiej Andrzej Halicki. Politycy tłumaczą, że chcą obecnie skoncentrować się na uczczeniu ofiar katastrofy prezydenckiego samolotu w Smoleńsku. Natomiast wybory uzupełniające do Senatu odbędą się w czerwcu - powiedział rzecznik tej izby, Bogdan Borusewicz.

Uroczystości żałobne w sobotę na Pl. Piłsudskiego

Uroczystości żałobne poświęcone ofiarom katastrofy lotniczej w Smoleńsku odbędą się w najbliższą sobotę - oświadczył marszałek Senatu Bogdan Borusewicz. Jeśli pogoda na to pozwoli, będą one miały miejsce na Placu Piłsudskiego w Warszawie.

Rodzina i przyjaciele z prezydentem w kaplicy

Rodzina, przyjaciele i współpracownicy modlili się przy trumnie Lecha Kaczyńskiego w kaplicy Pałacu Prezydenckiego. Ceremonia była prywatna, a kaplica zostanie wystawiona na widok publiczny dopiero we wtorek, gdy do Warszawy wróci ciało Marii Kaczyńskiej. - Nie wyobrażamy sobie, żeby razem nie witali tych, którzy przyjdą oddać im hołd – mówił w poniedziałek pracownik Kancelarii Jacek Sasin.

Izraelskie flagi ozdobili kirem

Około 8 tysięcy uczestników 19. Marszu Żywych wyruszyło sprzed bramy obozowej z napisem "Arbeit macht frei" w byłym niemieckim obozie Auschwitz I do byłego miejsca zagłady Auschwitz II-Birkenau. Uczestnicy marszu na znak solidarności z pogrążonymi w żałobie Polakami do niesionych flag przyczepili czarne wstążki.

Wielcy na pogrzebie Lecha Kaczyńskiego

Na uroczystości pogrzebowe Lecha Kaczyńskiego chce przyjechać prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew. Niewykluczone, że będzie też obecny prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama - poinformował szef MSZ Radosław Sikorski. Na pewno nie zabraknie szefa PE Jerzego Buzka i szefa NATO. Swoją obecność zapowiedziało też wielu prezydentów.

Nowy szef BBN. Gen. Koziej zastąpi zmarłego Szczygłę

Pełniący obowiązki prezydenta Bronisław Komorowski zapowiedział, że we wtorek powoła gen. Stanisława Kozieja na stanowisko szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Marszałek Sejmu poinformował też, że nie będzie spieszył się z powołaniem nowego prezesa Narodowego Banku Polskiego.

Wiązanki zamiast posłów

Wiązanki w miejscach, gdzie zwykle siedzieli posłowie - to symboliczny i bardzo przejmujący wymiar tragedii pod Smoleńskiem. Zginęli posłowie PiS, PO, SLD i PSL. Jutro uroczyste zgromadzenie posłów i senatorów uczci ich pamięć. Potem zebrani udadzą się na mszę świętą do archikatedry.

Kondolencje także z kosmosu

- Chciałbym złożyć kondolencje dla waszego Narodu - taki głos popłynął do Polski prosto z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Japoński astronauta Soichi Noguchi połączył się z Polakami w żałobie podczas poniedziałkowej rozmowy radiowej z uczniami katowickiej szkoły średniej.

Ministrowie naradzali się ws. pogrzebu

W kancelarii premiera zakończyło się już spotkanie przedstawicieli rządu i Kancelarii Prezydenta, podczas którego miały zapaść decyzje dotyczące przebiegu uroczystości pogrzebowych ofiar katastrofy pod Smoleńskiem. Jak donosi Polskie Radio, organizacją pogrzebu prezydenta Lecha Kaczyńskiego zajmie się dotychczasowy Ambasador Polski we Francji Tomasz Orłowski, który zastąpi zmarłego w wypadku Dyrektora Protokołu Dyplomatycznego, Mariusza Kazanę.

"Powiedziałem, że mam straszną informację"

- Jarosław Kaczyński bardzo spokojnie przyjął wiadomość o możliwości śmierci swojego brata, ale jednocześnie czuło się emocje - opowiada Radosław Sikorski. To właśnie szef MSZ w sobotę rano poinformował Jarosława Kaczyńskiego o tragedii pod Smoleńskiem.

Minuta ciszy w polskich szkołach

Minutą ciszy przed rozpoczęciem zajęć uczniowie w całej Polsce oddają hołd ofiarom sobotniej katastrofy rządowego samolotu w Smoleńsku. Z takim apelem o uczczenie narodowej żałoby do dyrektorów i nauczycieli szkół zwróciła się minister edukacji Katarzyna Hall.

"Pozostanie po Nim Muzeum Powstania"

- Miał opinię osoby kostycznej, nieufnej. Prywatnie był zupełnie inny, niż jego wizerunek - wspominał prezydenta Lecha Kaczyńskiego jego współpracownik z czasów prezydentury stolicy Jan Ołdakowski. Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego mówił także o innych współpracownikach Lecha Kaczyńskiego - Władysławie Stasiaku i Pawle Wypychu, którzy "wprowadzili nowy ton do prezydenckiej polityki".

Lech i Maria Kaczyńscy spoczną razem

Lech i Maria Kaczyńscy zostaną pochowani razem - zapowiedział w RMF FM Jacek Sasin, minister w Kancelarii Prezydenta. Ujawnił też, że planowana jest centralna uroczystość pogrzebowa, która ma odbyć się przy trumnach wszystkich ofiar. - Termin tej ceremonii jest uzależniony od tego, kiedy do Polski powrócą ciała pozostałych osób, które zginęły w katastrofie - mówił Sasin.

Dni pamięci i skupienia

- Przeżyliśmy komunizm, śmierć Jana Pawła II, a teraz musimy uporać się z tą ogromną tragedią - mówią warszawiacy, którzy wciąż tłumnie gromadzą się przed Pałacem Prezydenckim. W drodze do pracy czy szkoły, ludzie zatrzymują się pod siedzibą prezydenta i w ciszy oddają się modlitwie. Tak jest od początku - od kiedy dotarła do nas informacja o katastrofie. Polacy w całym kraju oddają hołd ofiarom.

"Przyczyn tragedii w Smoleńsku szukałbym w Warszawie"

Polska trwa w żałobie narodowej, dziesiątki tysięcy Polaków towarzyszyły trumnie z ciałem prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Mimo tej atmosfery wciąż pojawiają się głosy szukające powodów katastrofy pod Smoleńskiem. Pilot i były szef oddziału szkolenia lotniczego dowództwa sił powietrznych płk. Piotr Łukasiewicz na łamach dziennika "Polska" twierdzi, że znając warunki atmosferyczne na lotnisku w Smoleńsku samolot nie powinien był w ogóle wylatywać z Warszawy.

Trumna z ciałem Kaczorowskiego w Belwederze?

Rodzina ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego, który zginął w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem wystąpiła o możliwość wystawienia trumny z jego ciałem w Belwederze.

Marsz Żywych już po raz 19.

Około 6,5 tys. młodych Żydów z całego świata oraz 2 tys. Polaków uczci w poniedziałek pamięć ofiar holokaustu. W byłym niemieckim obozie Auschwitz już po raz 19. przejdzie Marsz Żywych.

Kwiaty na szczątkach samolotu

Kościół katolicki w Smoleńsku odwiedzają prawosławni mieszkańcy miasta. Pod bramą lotniska leżą białe i czerwone goździki, na miejscu wmurowano już kamień upamiętniający ofiary. Mieszkańcy i władze miasta robią wszystko, by pokazać swoją solidarność z Polakami.

Świat zjedzie na pogrzeb prezydenta

Choć nie wiadomo jeszcze kiedy i gdzie odbędzie się pogrzeb prezydenta Lecha Kaczyńskiego, pewne jest, że na uroczystości żałobne przybędą najważniejsi politycy z Europy i ze świata.

To miało być powiedziane w Katyniu

Najbardziej tragiczną stacją polskiej Golgoty Wschodu był Katyń. Polskich oficerów, duchownych, urzędników, policjantów, funkcjonariuszy straży granicznej i służby więziennej zgładzono bez procesów i wyroków - te słowa miały paść z ust prezydenta Lecha Kaczyńskiego podczas uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. Zbrodni, którą próbowano wymazać z ludzkiej pamięci.

Jest już następca Kurtyki

Franciszek Gryciuk, dotychczasowy wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej, pełni obowiązki prezesa IPN po śmierci Janusza Kurtyki, który zginął w sobotniej katastrofie samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem - poinformował IPN.

"Najgorsze już za nami"

Nasze państwo zostało postawione w dramatycznej sytuacji, ale najgorsze już za nami - powiedział w TVN24 marszałek Sejmu Bronisław Komorowski, który po śmierci prezydenta Lecha Kaczyńskiego przejął obowiązki głowy państwa. Jego zdaniem, po tej tragedii Polska będzie lepszym krajem, zmienią się także politycy, co będzie widać w najbliższej kampanii prezydenckiej.

Piloci: robili nam zdjęcia, bo mamy takie stare samoloty

- Ta flota wymaga wymiany, ponieważ technologia tych samolotów naprawdę jest przestarzała - mówił w TVN24 płk Tomasz Pietrzak, były dowódca specpułku obsługującego rządowe samoloty. Dodał, że na wielu lotniskach polskim maszynom, ze względu na ich zaawansowany wiek, robiono zdjęcia. - Podziwiano nas - mówił płk Pietrzak.

"My i Rosjanie jesteśmy bardzo bliscy"

- Ta tragedia udowodniła, że my i Rosjanie jesteśmy bardzo bliskimi narodami. Tylko nam czasami polityka przeszkadza - mówił w TVN24 znany również w Rosji aktor Daniel Olbrychski. - Nasze stosunki międzyludzkie zawsze były dobre. Dzieliła nas kwestia symboliki, emocji. I ta sprawa jest już dzisiaj załatwiona - dodał były ambasador w Rosji Stanisław Ciosek.

"Zakończyli swoją służbę i wykonali ją dobrze"

- Czasami człowiek musi stracić życie, by jego służba została doceniona - powiedział na antenie TVN24 były marszałek Sejmu Marek Jurek, wspominając zmarłego tragicznie prezydenta Lecha Kaczyńskiego i jego współpracowników. O "dobrej służbie" zmarłej głowy państwa mówił też Tomasz Nałęcz, kiedyś rywal polityczny prezydenta.