Czy kontroler z wieży w Smoleńsku zezwolił załodze prezydenckiego Tupolewa zejść do wysokości 50 m w czasie tragicznego lotu 10 kwietnia? Remigiusz Muś, technik pokładowy Jaka 40, który wylądował tego dnia w Smoleńsku utrzymuje, że tak właśnie było. W ekskluzywnym wywiadzie z tvn24.pl Muś twierdzi, że słyszał rozmowę (komunikację) między Tu-154 i kontrolerem siedząc w kabinie Jaka, już na lotnisku. Materiał publikowany 6 lipca 2010. Obecnie technik już nie żyje.

CBŚ znów uderzyło w nielegalne fabryki papierosów. W dwóch akcjach - w Szczecinie i Łodzi - zabezpieczono około 22 tony tytoniu i prawie milion sztuk podrobionych papierosów. Aresztowano też 20 osób.

Ruszają prace nad ustawą o parytetach na listach wyborczych - to jedna z wyborczych obietnic kandydata PO. Inicjatorki ustawy liczą, że zacznie obowiązywać przy wyborach samorządowych. Policzyliśmy - to niemożliwe.

Zwycięstwo Bronisława Komorowskiego kosztowało jego sztab 15 mln zł, na kampanię kandydata PiS wydano około miliona mniej - pisze "Rzeczpospolita" opierając się na wstępnych, szacunkowych danych.

Na wyborczej mapie nasz kraj jest wyraźnie podzielony na zwolenników dwóch wizji Polski. Tej Kaczyńskiego i tej Komorowskiego. Ale czy rzeczywiście mamy do czynienia z Polską A i Polską B, dwiema krainami, w których ludzie żyją na innym poziomie i to wpływa na ich wyborcze decyzje?

Funkcji prezydenta nie można łączyć zgodnie z konstytucją z żadnym innym stanowiskiem. Oznacza to, że marszałek Bronisław Komorowski będzie musiał zrzec się mandatu poselskiego. Jego miejsce w sejmowych ławach zajmie wkrótce Barbara Czaplicka - radna z Komorowa.

Dziś w południe na Zamku Królewskim w Warszawie odbędzie się uroczystość wręczenia prezydentowi-elektowi Bronisławowi Komorowskiemu uchwały Państwowej Komisji Wyborczej o wyborze na ten urząd. W uroczystości weźmie udział m.in. premier Donald Tusk.

- Kampania wyborcza to był taki knebel, który nam nie pozwalał się dopominać - mówi Przemysław Wipler współinicjator Ruchu 10 kwietnia, który domaga się od rządu intensyfikacji działań ws. wyjaśnienia katastrofy smoleńskiej. Teraz, gdy wybory już za nami, Ruch zapowiada, że jego działania będą znacznie bardziej zdecydowane i widoczne.

- To, co powiedział Janusz Palikot o katastrofie smoleńskiej, to dość powszechne mniemanie. Wszyscy, którzy patrzyli na to z boku mówili, że to nieszczęście, ale przyczyny są w Kancelarii Prezydenckiej - stwierdził w TVN24 Kazimierz Kutz (PO) i dodał, że Polska potrzebuje więcej takich polityków, jak Palikot. - Jeśli przyszłością naszej polityki ma być Palikot, to następne wybory przegracie z kretesem - ripostował Zbigniew Girzyński z PiS.

Grzegorz Schetyna został wybrany przez zarząd krajowy PO kandydatem na marszałka Sejmu. Decyzja zapadła w poniedziałek wieczorem. We wtorek odbędzie się spotkanie szefów PO i PSL w sprawie wyboru nowego marszałka.

Żona opozycjonisty, matka piątki dzieci, harcerka, nauczycielka łaciny i - od sierpnia - Pierwsza Dama. Anna Komorowska zapewnia, że z najnowszą rolą też sobie poradzi. - Pani Kwaśniewska sobie z tym poradziła, pani Kaczyńska sobie z tym poradziła, to i myślę, że i ja sobie dam radę – stwierdziła.

PO zwycięstwie Bronisława Komorowskiego PO musi wybrać marszałka Sejmu. Najpoważniejszym kandydatem jest Grzegorz Schetyna, ale szef klubu PO nie bardzo chce. Druga na giełdzie Ewa Kopacz woli być ministrem zdrowia. Wymieniany jest też minister kultury Bogdan Zdrojewski. Kwestię marszałka omawia zarząd krajowy PO.

Więźniowie zdecydowanie postawili na Bronisława Komorowskiego. - W aresztach i zakładach karnych marszałek zdobył 91,9 proc. poparcia. Jarosław Kaczyński z kolei uzyskał 8,1 proc. głosów - podał Centralny Zarząd Służby Więziennej.

Posłowie Marek Wikiński i Jerzy Wenderlich są najczęściej wymieniani jako kandydaci Lewicy na stanowisko wicemarszałka. Czy któryś z nich otrzyma rekomendację, okaże się w środę. Wtedy klub Lewicy zdecyduje, kogo wskazać do Prezydium Sejmu.

Co czwarty Polak zna geja lub lesbijkę; jedna trzecia uważa, że powinni mieć prawo do publicznych wystąpień; prawie połowa zalegalizowałaby ich związki, a dwie trzecie nie miałoby problemu z homoseksualnym szefem - wynika z sondażu CBOS. W ciągu ostatnich dwóch lat staliśmy się bardziej otwarci wobec mniejszości seksualnych, choć wciąż tylko 8 procent Polaków uważa homoseksualizm za coś normalnego.

W Bytowie (woj. pomorskie) jeden z wyborców oddał głos za siebie, a potem… za drugą osobę. Wszystko za wiedzą członka obwodowej komisji wyborczej. Gdy sprawa wyszła na jaw, członek komisji postanowił złożyć poszkodowanej osobie domową wizytę. Wtedy też miały paść ostre słowa. Nagranie tej rozmowy ukazało się w internecie. Bytomska prokuratura wszczęła śledztwo w tej sprawie.

Amsterdam to europejskie miasto, w którym najdłużej stoi się w korkach - wynika z badań przeprowadzonych przez koncern IBM, które opublikował holenderski dziennik "De Telegraaf". Na liście najbardziej zakorkowanych miast nie ma polskich. Nie oznacza to jednak, że w nad Wisłą korków nie ma. W badaniu IBM Polska po prostu nie brała udziału.

Dzień dobry Pani, dzień dobry Panu, dzień dobry wężu... Wielki boa stał się na chwilę straszną atrakcją pewnego osiedla we Wrocławiu. Pełzał sobie po nim swobodnie, nie przejmując się obecnością ludzi.

Rana przestrzałowa uda przyczyniła się do śmierci Nigeryjczyka Maxwella Itoyi - wynika z opinii Zakładu Medycyny Sądowej. Mężczyzna został postrzelony przez policjanta na warszawskiej Pradze w maju.