Rząd Donalda Tuska i ośrodek prezydenta Lecha Kaczyńskiego był naiwny i my, jako opozycja, o tym mówiliśmy - skomentował Ryszard Kalisz negocjacje Polski i USA w sprawie rozmieszczenia rakiet Patriot, których treść ujawnił portal Wikileaks w opublikowanych depeszach dyplomatycznych. Były premier Kazimierz Marcinkiewicz uważa z kolei, że "polskie starania wyglądają w tych depeszach całkiem rozsądnie". - Widać wspólny głos - powiedział Marcinkiewicz.

Żaglowiec "Fryderyk Chopin" został aresztowany. Holownik, który dotransportował w październiku uszkodzony statek do wybrzeży brytyjskich, domaga się zapłaty - 300 tys. dolarów. - "Fryderyk Chopin" został zatrzymany w ramach poręczenia majątkowego - powiedział tvn24.pl Dariusz Czajka, armator żaglowca.

89-letnia kobieta przykuta do łóżka umierała w domu w czasie, gdy jej syn, który się nią na co dzień opiekował, leżał w szpitalu po wypadku. Przez cały ten czas policja wiedziała, że kobieta jest bez opieki, a personel szpitala uspokajał jej syna, że wszystko jest w porządku.

„Wyleniały wezyr” wraca na listy wyborcze PiS. Ludwik Dorn twierdzi, że chce w ten sposób wzmocnić głos partii w „krytykowaniu gnuśnego rządu”. To dość sensacyjna wiadomość, jeśli przypomnieć sobie, że Dorn nazwał wcześniej prezesa Jarosława Kaczyńskiego „sułtanem otoczonym przez dwór eunuchów”.

35-letnia kobieta ma złamany bark, stłuczenia głowy i wstrząśnienie mózgu po tym, jak na stoku wjechał w nią pijany narciarz. Do wypadku doszło w Białce Tatrzańskiej. Mężczyzna miał ponad dwa promile w wydychanym powietrzu.

- Sprawa "szamba Giertycha" nie istniała - uznał sąd, który skazał byłego działacza LPR Mariana Brudzyńskiego na rok więzienia w zawieszeniu na trzy lata za fałszywe oskarżenie byłego wicepremiera Romana Giertycha o oszustwo. Brudzyński oskarżał swego byłego szefa m.in. o samowolę budowlaną.

- CBA przedłużyło kontrolę oświadczeń majątkowych posła Janusza Palikota o kolejne trzy miesiące - poinformował rzecznik biura Jacek Dobrzyński. Palikot uważa, że ma to związek z jego zapowiedzią złożenia mandatu poselskiego.

Prywatna spółka "Polska Mennica Narodowa" chce wypuścić na rynek monetę z podobizną Lecha Kaczyńskiego. Do projektu numizmatu wkradł się jednak błąd ortograficzny, a sam pomysł wybicia monety nie był konsultowany z rodziną zmarłego prezydenta. Córka Lecha Kaczyńskiego, Marta, nie wyklucza złożenia pozwu przeciwko firmie.

- Kancelaria Prezydenta wyraźnie faworyzuje TVN - twierdzi fotoreporter "Agencji Gazeta". Według niego, podczas wczorajszego obiadu prezydenta Polski i Rosji na salę zostały wpuszczone tylko kamery naszej stacji. Kancelaria dementuje te informacje. Tłumaczy, że uroczystość mogło relacjonować pięć redakcji. A redaktor naczelny TVN 24 Adam Pieczyński odpowiada: - Przepraszamy, że byliśmy skuteczniejsi.

- Prokuratura umorzyła śledztwo ws. potrącenia samochodem 71-letniej kobiety przez posła PiS Krzysztofa Sońtę - poinformowała rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Radomiu Małgorzata Chrabąszcz. Prokuratura uznała, że do zaistnienia wypadku przyczyniła się piesza, a nie kierujący samochodem Krzysztof Sońta.

- Mamy problem odarcia ze złudzeń jeśli chodzi o charakter relacji pomiędzy różnymi państwami, w tym między tak bliskimi sojusznikami jak USA i Polska - tak na konferencji prasowej premier Donald Tusk skomentował depesze dyplomatyczne opublikowane przez portal Wikileaks. Zdaniem premiera, treść depesz powinna być jednym z tematów rozmów prezydenta Komorowskiego z Barackiem Obamą.

- I jedna, i druga strona rozumieją, że jesteśmy na siebie skazani, że powinniśmy jak najszybciej ułożyć stosunki lepiej niż do tej pory - tak wizytę prezydenta Rosji w Polsce skomentował Lech Wałęsa. Bronisławowi Komorowskiemu, który dziś leci do USA, były prezydent radzi, by przekonał mocarstwo do dostosowania się do "obecnych czasów".

- Rosja, a nie Iran stanowi większe zagrożenie dla Polski. (...) Polska chce zwiększenia liczby wojsk amerykańskich w swoim kraju i naciska na USA w sprawie informowania o postępach dialogu Waszyngton-Moskwa - wynika z jednej z sześciu opublikowanych przez "The Guardian" depesz dyplomatycznych, którą gazeta otrzymała od portalu Wikileaks. Poniżej publikujemy jej tłumaczenie. W ciągu dnia na tvn24.pl opublikujemy kolejnych pięć depesz ujawnionych przez brytyjską gazetę.

Jarosław Kaczyński nie chce ścigania autora anonimowego listu, który groził mu zamachem. Prezes PiS stawił się dzisiaj w warszawskiej prokuraturze, ale nie złożył wniosku o ściganie sprawcy. Skutkiem tego jest umorzenie postępowania.

Skonfliktowany z Jarosławem Kaczyńskim Ludwik Dorn, były wiceprezes PiS, a obecnie poseł niezależny wystartuje z list PiS do Sejmu w najbliższych wyborach parlamentarnych. Przewiduje to umowa o współpracy, którą zawarł z PiS. - Będę autonomicznym współpracownikiem PiS - tłumaczył swoją pozycję Dorn, zastrzegając, że do partii nie wróci.

Dmitrij Miedwiediew zakończył swoją wizytę w Polsce. Ostatnim punktem programu, przed odlotem z Okęcia, było złożenie kwiatów pod pomnikiem upamiętniającym żołnierzy radzieckich poległych podczas II Wojny Światowej.

Donald Tusk robiący nadzwyczajną wyprawę po amerykańskich miastach aby tylko mieć szansę spotkać się z Barackiem Obamą czy pracownik BBN Witold Waszczykowski narzekający na Francuzów, którzy "wolą rozmawiać zamiast działać". Takie i wiele innych ciekawostek wyłania się z depesz ujawnionych przez Wikileaks.

Śląska Straż Graniczna zlikwidowała nielegalną wytwórnię alkoholu w Bytomiu, do której wejście było ukryte w szafie. Mężczyzna i kobieta, którzy zajmowali się produkcją, usłyszeli już zarzuty.

Polska domagała się od USA mocniejszej ochrony przed Rosją, a amerykańskie propozycje dotyczące rakiet Patriot były dla niej rozczarowujące. Tak wynika z kolejnych opublikowanych przez Wikileaks depesz dyplomatycznych nadanych przez amerykańskich dyplomatów z Warszawy.