Zażalenie Kaczyńskiej przesłane do sądu

Prokuratura Okręgowa w Płocku nie uwzględniła zażalenia Marty Kaczyńskiej na decyzję o odmowie wszczęcia śledztwa w sprawie rzekomej inwigilacji b. prezydenta Lecha Kaczyńskiego w postępowaniu dotyczącym ujawnienia raportu ABW nt. incydentu w Gruzji w 2008 roku. Zgodnie z procedurą zażalenie zostało skierowane do rozpatrzenia przez Sąd Rejonowy Warszawa-Mokotów.

Zadymiony tunel na Wisłostradzie

Tuż przed godziną 11 z busa jadącego tunelem na Wisłostradzie zaczęły wydobywać się kłęby dymu, które przesłoniły widoczność kierowcom. Sfilmował to internauta Kontaktu 24, Paweł Laskowski.

Rynnę z magistratu nosił w reklamówce

Mężczyznę, który kilka tygodni temu ukradł miedzianą rynnę z budynku karlińskiego magistratu, zatrzymali policjanci. Usłyszał on zarzut paserstwa, za co grozi mu kara do pięciu lat więzienia.

Zdewastowali tablicę poświęconą Kuroniowi

Nieznani sprawcy zbezcześcili tablicę pamiątkową poświęconą Jackowi Kuroniowi, która znajduje się na warszawskim Żoliborzu. Policja nie zajęła się sprawą, bo czeka na oficjalne zgłoszenie.

Pierwsze nocne loty mają za sobą

Od 1 kwietnia Lotnicze Pogotowie Ratunkowe na Mazowszu lata nie tylko w dzień, ale również w nocy. Dociera tam, gdzie nie dostanie się karetka albo potrzebny jest transport do odległego szpitala. Na razie interweniowało trzy razy - relacjonuje Marta Klos, reporterka TVN 24.

"Sprawa bardziej skandaliczna od Olewnika"

- Nieprawidłowości oraz rzeczy bulwersujących jest tak wiele, że wielu polityków mówi, iż jest to sprawa bardziej skandaliczna niż sprawa porwania i zabójstwa Krzysztofa Olewnika - mówił w TVN24 Krzysztof Kazimierczak z "Głosu Wielkopolskiego", kolega Jarosława Ziętary - dziennikarza śledczego, który zaginął prawie 20 lat temu w drodze do pracy. Na początku lat 90. XX w. Ziętara opisywał najgłośniejsze afery III RP, które dopiero po latach miały zelektryzować polską opinię publiczną.

Żłobek jak kaszka z mleczkiem

W poniedziałek wchodzi w życie ustawa o formach opieki nad dziećmi do lat trzech, czyli tzw. ustawa żłobkowa. Dzięki niej łatwiej będzie założyć żłobek i klubik dziecięcy m.in. dlatego, że zaczną one podlegać ministerstwu pracy, a nie zdrowia, przez co przepisy dotyczące ich zakładania będą mniej restrykcyjne. Autorzy ustawy liczą, że w ciągu trzech lat w placówkach dla najmłodszych dzieci przybędzie ponad 400 tys. miejsc, czyli ponad dziesięć razy tyle, ile jest teraz.

Poród w domu za pieniądze NFZ?

Poród domowy może być finansowany ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia. Pod warunkiem, że takie rozwiązanie zaakceptuje Agencja Oceny Technologii Medycznych - poinformował rzecznik resortu zdrowia Piotr Olechno.

"PiS może poprzeć rząd ponadpartyjny"

Po najbliższych wyborach PiS może poprzeć rząd ponadpartyjny, jeśli będzie taka konieczność – mówi w wywiadzie dla "Newsweeka" prezes PiS Jarosław Kaczyński. Jego zdaniem, mogłoby do tego dojść, gdyby trzeba było ratować Polskę przed bankructwem po tym, jak rząd PO doprowadziłby kraj do zapaści.

Czołówka z drzewem. Cztery osoby ranne

Cztery osoby zostały ranne w wyniku zderzenia osobowej Mazdy z drzewem na lokalnej drodze w w miejscowości Buczek (powiat szczecinecki). Na miejscu panują niewielkie utrudnienia w ruchu.

"Florek" i "Jowisz". BOR chwali się sukcesami

W 2010 roku pięć razy wtargnięto na chroniony teren, w tym do rezydencji prezydenta w Juracie. W tym samym roku Biuro Ochrony Rządu zabezpieczało ponad 2 tys. wizyt i spotkań - takie dane przynosi sprawozdanie BOR za ubiegły rok. Biuro chwali się w nim także swoimi sukcesami - pisze "Rzeczpospolita".

PO i PSL dzielą się miejscami w Senacie

PO i PSL zamierzają w wyborach do Senatu podzielić się okręgami. Chodzi o to, by tam, gdzie wiadomo, że kandydat jednej partii będzie miał większe szanse, druga nie wystawiała konkurencji - pisze "Rzeczpospolita".

Zagłosują nad odwołaniem marszałka z Platformy

Podczas nadzwyczajnej sesji sejmiku województwa podlaskiego odbędzie się dziś głosowanie nad wnioskiem o odwołanie ze stanowiska marszałka województwa Jarosława Dworzańskiego. Odwołanie polityka Platformy Obywatelskiej postulowali przedstawiciele opozycyjnego Prawa i Sprawiedliwości. Wniosek o odwołanie marszałka został złożony po tym, jak prokuratura w Olsztynie postawiła Dworzańskiemu i czterem innym osobom zarzuty.

Wsparcie dla Bartka. W planach "małe Bartusie"

Miłośnicy Bartka - słynnego dębu - wierzą, że dzieli się on energią, którą gromadził przez setki, a może i tysiąc lat i teraz z trwogą patrzą jak słabnie. Bo Bartek nie jest już "silny jak dąb". Jego podpory nie wystarczają, by go utrzymać - w każdej chwili drzewo może się złamać. Na szczęście udało się zebrać pieniądze na nowe podpory. Bartek dostanie wsparcie i może wtedy - co marzy się leśnikom - uda się nawet wyhodować "małe Bartusie".

Afganistan: Nie żyje polski żołnierz

W niedzielę w polskiej bazie w Ghazni zmarł mł. chor. Bartosz Spychała. Z informacji TVN24 wynika, że żołnierz został znaleziony rano martwy w swoim łóżku. Wiadomo na pewno, że nie zginął do kuli.

"PiS buduje poparcie na budowaniu niechęci"

- Jest kampania, a Jarosław Kaczyński wielokrotnie budował poparcie dla swojej formacji na budowaniu niechęci i wykorzystywaniu resentymentów wobec Niemców - mówił w Faktach po Faktach TVN24 Paweł Zalewski z PO, dawniej z PiS. Jarosław Selin bronił prezesa swojej partii. - Jest realny problem, kiedy ktoś mówi, że istnieje odrębny naród śląski - przekonywał.

Foka na plaży w Mielnie

Na głównej bałtyckiej plaży w Mielnie koło Koszalina znaleziono młodą fokę. Ssakiem zaopiekował się Błękitny Patrol WWF. To pierwsza mała foka urodzona w naturze w tym roku, której pomaga Błękitny Patrol WWF.

Marian Pankowski nie żyje

Marian Pankowski, pisarz uważany za najbardziej konsekwentnego demaskatora polskich mitów narodowych, zmarł w niedzielę w Brukseli. O jego śmierci poinformował wiceprezes zarządu Fundacji Ha!art, Grzegorz Jankowicz.

Cztery kury pogrążyły złodziei

Cztery kury - to nie był dobry łup. Pech okazał się tym większy, że to przez te zwierzęta w ręce policji wpadli bracia, którzy od kilku lat okradali mieszkańców gminy Dukla na Podkarpaciu. wcześniej ich łupem padły m. in. narzędzia i materiały budowlane.

"Prezesa można streścić tak: Polska dla Polaków"

- Przemówienie Jarosława Kaczyńskiego można by streścić w krótkim zdaniu: Polska dla Polaków. Prezes PiS powiedział, że Ślązacy są w porządku, jeśli deklarują narodowość polską. Jeżeli deklarują inną niż polska, to już dla nich miejsca w Rzeczpospolitej Polskiej nie ma - powiedział na antenie TVN24 Jerzy Gorzelik. Przewodniczący Ruchu Autonomii Śląska odniósł się w ten sposób do stwierdzenia Kaczyńskiego, który powiedział m.in., że twierdzenie, że istnieje naród śląski jest "zakamuflowaną opcją niemiecką".

Spis powszechny wśród winniczków

Naukowcy z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu będą się starać przeliczyć w woj. podlaskim będące pod ochroną ślimaki winniczki. Badania rozpoczną się w najbliższych tygodniach, jak tylko ślimaki obudzą się po zimie. Inwentaryzacja będzie decydowała o wielkości zbiorów winniczków, z których duża część trafi na talerze, głównie francuskie.

Przez pożar do marihuany

Prawie trzy tysiące krzaków marihuany o wartości ponad 3 mln zł zabezpieczyli policjanci ze Słupska w gospodarstwie rolnym w gminie Smołdzino. Znalezisko odkryli strażacy podczas gaszenia pożaru. Profesjonalna plantacja należała najprawdopodobniej do obywatela Holandii. Obok właściciela funkcjonariusze zatrzymali także dwie inne osoby związane z procederem. Wszystkim grozi do 8 lat więzienia.

Prezydent podpisze zmiany w OFE w najbliższym tygodniu

W najbliższym tygodniu Bronisław Komorowski podejmie decyzję ws. ustawy o OFE - poinformował jego doradca Tomasz Nałęcz. Szefowa Biura Prasowego głowy państwa Joanna Trzaska-Wieczorek dodała, że prezydent nie widzi przeszkód konstytucyjnych, by podpisać ustawę.

Kurski: Odczepcie się od polskich dzieci

Przyjęcie nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, zgodnie z którą prokurator będzie mógł odstąpić od ścigania za posiadanie małej ilości narkotyków wywołało wiele kontrowersji. Nie inaczej było w niedzielnej "Kawie na ławę". - To otwarcie drzwi furtki do zalegalizowania narkotyków - grzmiał w programie Jacek Kurski z PiS. Opinią o 180 stopni różnił się z nim Ryszard Kalisz z SLD. - Należy zalegalizować posiadanie miękkich narkotyków - postulował.

Grafficiarze pokazali, że rządzą na Służewcu

Po zamalowaniu przez firmę Adidas służewieckiego muru grafficiarze powiedzieli "dość". Przez cały tydzień skutecznie zamalowywali czarną powierzchnię. Tak skutecznie, że dla tych, którzy stawili się na niedzielną akcję nie zostało wiele miejsca

Prokuratura Generalna chce ekstradycji Mamilowa

Na wniosek Prokuratury Generalnej Sąd Najwyższy ponownie rozpatrzy wniosek o ekstradycję z Polski do Rosji czeczeńskiego bojownika Adama Mamilowa, na którego wydanie nie zgodził się w 2010 r. sąd w Bielsku-Białej. Prokuratura chce, żeby sędziowie wydali opinię, że ekstradycja jest dopuszczalna prawnie. Rozprawa już 20 kwietnia.

Walczą o los zwierząt. Przejdą ulicami Warszawy

Popierają ich Marek Borowski, Joanna Mucha i Jacek Poniedziałek oraz wiele innych znanych osób ze świata polityki i kultury. 3 kwietnia przez centrum Warszawy przejdzie Marsz (Nie)Milczenia, który sprzeciwia się przemocy wobec zwierząt.

Jak Polka została żoną "Dr. House'a"

Jest piękna, młoda i utalentowana - 30-letnia Karolina Wydra, czyli polska żona serialowego Dr. House'a. Wyjechała z Opola do USA kiedy miała 11 lat i chociaż karierę w showbiznesie robi już od dawna, Polska usłyszy o niej wraz z premierą siódmego sezonu serialu „Dr House'a". Wywiad z aktorką zamieścił w serwisie Kontaktu 24 portal 24opole.pl.

Zabraknie nam rzemieślników?

Szkoła jest ważna, ale najważniejsza jest praktyka. I właśnie z nią problemy mają kandydaci na fryzjerów, mechaników, szewców i nie tylko. Polski czarny scenariusz zakłada, że za kilkanaście, a może kilka lat zabraknie nam rzemieślników.