To miał być spokojny poranek

To miała być zwykła sobota i zwyczajny Poranek w TVN24. Od siódmej rano wszystko toczyło się zgodnie z planem. W kilkanaście minut przerodził się w ciężkie przeżycie. Dziś w programie "Czarno na Białym" specjalny reportaż Tomasza Sekielskiego o tym właśnie poranku - oczami dziennikarzy TVN24, którzy 10 kwietnia informowali o tragedii rządowego tupolewa.

Ruszył proces 93-letniego byłego prokuratora

W piątek ruszył proces zastępcy Naczelnego Prokuratora Wojskowego z lat stalinizmu 93-letniego Kazimierza G. Mężczyzna oskarżony jest o bezprawne przedłużanie aresztów więźniom Informacji Wojskowej. Nie przyznaje się do winy. Grozi mu do 10 lat więzienia.

Jacek Z. się broni: Nigdy nie przyjąłem łapówki

Jacek Z., były wiceprezydent Warszawy, nie przyznaje się do przyjęcia łapówki w związku z przetargiem na dostawę pojazdów komunikacji miejskiej. W piątek, podczas konferencji prasowej, poinformował również, że rezygnuje z funkcji szefa partii Polska Lewica.

Mniejszość niemiecka donosi na prezesa PiS

- Pan prezes powinien głęboko przemyśleć swoją wypowiedź i przeprosić - stwierdził przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek. Chodzi o słowa: "twierdzenie, że istnieje naród śląski traktujemy jako zakamuflowaną opcję niemiecką". W związku z tą wypowiedzią stowarzyszenie mniejszości niemieckiej w Polsce złożyło w opolskiej prokuraturze zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez Jarosława Kaczyńskiego.

Pozew zbiorowy ws. katastrofy hali MTK odrzucony

Warszawski sąd okręgowy odrzucił w piątek pozew zbiorowy złożony przez część poszkodowanych w katastrofie hali MTK w Katowicach w 2006 r. Pozew złożyło 16 osób. Sąd orzekł, że - w świetle ustawy - nie ma możliwości rozpoznawania sprawy w postępowaniu grupowym. Orzeczenie jest nieprawomocne.

CBA nie zgodziło się na odtajnienie "afery hazardowej"

Prokuratorzy prowadzący śledztwo w sprawie "afery hazardowej" chcieli, by opinia publiczna poznała wszystkie szczegóły dotyczące powodów umorzenia postępowania. Nie zgodziło się jednak na to Centralne Biuro Antykorupcyjne – ustalił portal tvn24.pl. - W trakcie postępowania zwracaliśmy się do CBA o zniesienie klauzuli z materiałów niejawnych, które są załączone do śledztwa. Biuro nie wyraziło zgody – potwierdza w rozmowie z nami prokurator Monika Lewandowska.

To Rosół chciał zatrudnić córkę Ryszarda Sobiesiaka?

Inicjatywa zatrudnienia Magdaleny Sobiesiak w zarządzie Totalizatora Sportowego wyszła ze strony Marcina Rosoła z Ministerstwa Sportu i Turystyki - wynika z informacji, do których dotarła TVN24. Z treści maili, sms-ów i rozmów pomiędzy Rosołem a Ryszardem Sobiesiakiem, zawartych w tajnym załączniku zdania odrębnego członków komisji hazardowej Beaty Kempy i Andrzeja Dery wynika, że to Rosół proponował pracę córce Sobiesiaka.

250 zł za przewrócenie karetki

Tir nie ustąpił pierwszeństwa jadącemu na sygnale ambulansowi. Do groźnie wyglądającego wypadku doszło dziś rano w Tychach. W wyniku zderzenia karetka przewróciła się na bok, blokując ruch. Zdjęcie z miejsca zdarzenia przesłał @Michael.

Wpadli za kradzież ponad 100 samochodów

11 członków gangu, zajmującego się kradzieżą aut i handlem częściami samochodowymi zatrzymali śląscy policjanci. Gang ma na koncie co najmniej sto kradzieży samochodów oraz wyłudzenia odszkodowań komunikacyjnych za fikcyjne stłuczki i kradzieże. Za zarzucane im przestępstwa podejrzani mogą spędzić w więzieniu nawet 10 lat.

Spisz się przez telefon

Dziś rozpoczyna się kolejna tura spisu powszechnego 2011, podczas której ankietę będzie można wypełnić telefonicznie. Rachmistrzowie zapukają także do naszych drzwi. Spis bezpośredni i telefoniczny potrwa do 30 czerwca.

Spór o krzyż harcerski rozstrzygnie sąd

Spór między ZHP i ZHR o prawa do krzyża harcerskiego będzie musiał rozstrzygnąć sąd. ZHP zaskarżył bowiem decyzję Urzędu Patentowego, który w ubiegłym roku unieważnił jego prawa ochronne do tej odznaki. Pierwsza rozprawa przed SA w Warszawie ma odbyć się w przyszłym tygodniu.

"Zaproszenia na pogrzeb musieli dodrukować"

Ranek 17 kwietnia 2010. Tłumy na ulicach Krakowa, które chcą towarzyszyć parze prezydenckiej w ostatniej drodze, nierzadko stoją po kilka godzin po samo zaproszenie na pogrzeb. - Musiałem pokonać całą ulicę, żeby dołączyć do kolejki. Trzeba było czekać dwie godziny na dodruk - wspomina jeden z Reporterów 24.

"Właśnie ich katastrofa dotknęła najboleśniej"

10 kwietnia 2010 roku to dzień osobistego dramatu rodzin 96 ofiar katastrofy prezydenckiego samolotu. Do tej pory stali z boku, nie występowali przed kamerami, nie brali udziału w publicznej dyskusji. To właśnie im został poświęcony film dokumentalny Ewy Ewart, który okazuje oblicze katastrofy smoleńskiej ich oczami. Pokazujemy fragmenty dokumentu.

"Dla rodzin film był jak zabieg bez znieczulenia"

- To pierwszy film opowiedziany głosem rodzin. Wiele osób nam za to dziękowało, choć oglądanie było dla nich jak zabieg bez znieczulenia, który pozwoli zamknąć pewien rozdział i przyniesie ukojenie - mówiła po projekcji na antenie TVN i TVN24 filmu "W milczeniu" jego reżyserka, Ewa Ewart.

Tablice i dęby pamięci o ofiarach

W piątek w całej Polsce odbędą się uroczystości upamiętniające ofiary smoleńskiej katastrofy. Tablice ku czci zabitych zawisną m.in. na domach, w których mieszkały ofiary, a także na terenie Muzeum Powstania Warszawskiego. Tablicę upamiętniającą wizytę Lecha Kaczyńskiego w Tczewie odsłoni Marta Kaczyńska.

"Sasin nie uczestniczył w objeździe trasy. A powinien"

Minister w kancelarii prezydenta Kaczyńskiego Jacek Sasin nie uczestniczył w rekonesansie dzień przed przylotem prezydenta do Smoleńska - powiedział w specjalnym wywiadzie dla Piotra Świerczka z TVN24 szef BOR gen. Marian Janicki. Dodał, że jest to w zwyczaju. Dlaczego Sasin na rekonesans nie pojechał - nie wiadomo.

Wyborczy głos wart "buraka"

20, 30 złotych, albo "burak", czyli tanie wino - na tyle w Wałbrzychu wycenia się wyborczy głos. System handlu można nazwać wojskowo-łańcuszkowym. Generał, kapitan, szeregowiec - każdy ma swoją rolę i wypełnia określone zadanie, które składa się na "sukces". Pod koniec kwietnia sąd ma zdecydować o ewentualnej powtórce wyborów samorządowych w mieście. Prokuratura prowadzi śledztwo w sprawie fałszerstw wyborczych, a lokalne struktury PO, których działacze podejrzewani są o udział w tym procederze, zostały przez zarząd partii rozwiązane.

Zginął przygnieciony ścianą

58-letni mężczyzna zginął po tym jak runęła na niego świeżo wybudowana ściana. Do tragedii doszło przed jedną z restauracji w Grodzisku Wielkopolskim. Prawdopodobnie źle postawioną ścianę przewrócił wiatr.

"Pomnik brata nie musi być na Krakowskim Przedmieściu"

- W moim przekonaniu na Krakowskim Przedmieściu, albo przy Kościele Karmelitów powinien powstać pomnik 96 ofiar katastrofy - powiedział w wywiadzie dla PAP Jarosław Kaczyński. Zaznaczył, że interesujący jest projekt pomnika świetlnego. - 96 słupów światła. W moim przekonaniu taki pomysł należy rozważyć. (...) Bardzo bym też chciał, aby w Warszawie powstał pomnik brata. Ale on nie musi być na Krakowskim Przedmieściu - zaznaczył Kaczyński.

Premier: nie jesteśmy jełopami ws. internetu

- Nie jesteśmy internetowymi jełopami - mówił premier Donald Tusk podczas ponaddwugodzinnych konsultacji z przedstawicielami NGO-sów i branży internetowej. Ich efekt to ustanowienie nieformalnego pełnomocnika ds. społeczeństwa informatycznego, data kolejnych konsultacji i obietnica natychmiastowego dostępu do rządowych dokumentów. - Jeśli to była kiełbasa wyborcza, to dobrej jakości – podsumowała Katarzyna Szymilewicz z Fundacji Panoptykon.

Stadion im. urzędującego burmistrza?

„Gazeta Jarocińska” żartowała, Kancelaria Burmistrza potraktowała prima aprilisowy żart jak najbardziej poważnie. I zaczęła zbierać podpisy pod petycją, by nowej trybunie stadionu w Jarocinie nadać imię urzędującego burmistrza Adama Pawlickiego. Podpisy można składać w kancelarii burmistrza i w recepcji hotelu "Jarota". Burmistrz jest dumny i nie zamierza się sprzeciwiać woli mieszkańców.

Billboard na dachu samochodu

Silny wiatr zebrał w Warszawie swoje żniwo. - Do godziny 17.30 podjęliśmy 10 interwencji związanych ze skutkami wiatru – mówi Michał Gigoła z biura prasowego straży pożarnej. W Al. Jerozolimskiech wiatr przewrócił bilboard na stojący samochód.

Chciał spłacić kredyt umierającej córki, bank odmówił

Pracownicy banku PKO BP w Olkuszu nie chcieli przyjąć spłaty kredytu od ojca umierającej na raka mózgu kobiety. Choć kredyt był wystawiony na córkę, to pan Mieczysław miał wszelkie możliwe pełnomocnictwa. W banku poinformowano go jednak, że będzie mógł spłacić kredyt dopiero po śmierci córki.

Klich pozwie Klicha. Generał broni ministra

Minister obrony Bogdan Klich pozwie do sądu polskiego akredytowanego przy MAK Edmunda Klicha - dowiedziały się "Fakty" TVN. Płk. Klich powiedział wczoraj, że szef MON próbował na niego wpływać, by ten koncentrował się na tym, dlaczego Rosjanie nie zamknęli smoleńskiego lotniska. - Nie będę tolerował tego typu insynuacji - mówi minister obrony. Przekonany o tym, że nie było żadnych nacisków ze strony MON, jest szef sztabu generalnego gen. Mieczysław Cieniuch.

Sześciu stypendystów "Świętego Mikołaja"

Sześciu "Solidarnych" stypendystów ma już Zespół Szkół im. Romualda Traugutta w Lipinie. Zdolni uczniowie otrzymali materialne wsparcie na rozwijanie swoich zainteresowań i umiejętności. Program stypendialny "Solidarni" to pomysł Fundacji Świętego Mikołaja.

Zatrzymani za 36 kg amfetaminy

36 kg amfetaminy przejęli świętokrzyscy policjanci, którzy rozbili grupę przestępczą zajmującą się handlem narkotykami. W sumie zatrzymano sześć osób. Grozi im kara do dziesięciu lat pozbawienia wolności.

Były szef CBA: Umorzenie kompromitujące

Postanowienie prokuratury o umorzeniu śledztwa w sprawie afery hazardowej jest kompromitujące. Po raz kolejny osoby o odpowiednio wysokim statusie politycznym i biznesowym pozostają bezkarne - uważa były szef CBA Mariusz Kamiński. Decyzję prokuratury tak samo ocenia Andrzej Dera (PiS), były członek sejmowej komisji śledczej badającej tę sprawę. Poseł zapowiedział, że po uprawomocnieniu się decyzji prokuratorów opublikuje dowody (m.in. z podsłuchów), na podstawie których opinia publiczna będzie mogła rozstrzygnąć, czy prokuratura postąpiła dobrze.

"Jestem człowiekiem uczciwym, miałem i mam czyste sumienie"

- Zostałem oczyszczony z fałszywych zarzutów. Nie mogło być inaczej, bo nigdy nie wywierałem żadnych nacisków na urzędników i funkcjonariuszy publicznych - napisał w oświadczeniu dla mediów były szef klubu parlamentarnego PO Zbigniew Chlebowski. I podkreślił, że będąc posłem, zawsze dbał o dobro "ogółu społeczeństwa, a nie dla określonych grup biznesowych czy zawodowych". - Prawda się obroniła - pisze Chlebowski.

"Zaparkował" na taksówce

Pasażerka taksówki z obrażeniami głowy trafiła do szpitala po tym, jak inny samochód "zaparkował" na aucie, w którym siedziała. Przód taksówki został wręcz zmiażdżony. Do wypadku doszło przed południem w Gdańsku.