"PiS miało konwulsje, ale kryzys mamy za sobą"

PiS - mimo że miał konwulsje - teraz wychodzi na prostą - przekonuje na łamach "Polska The Times" Adam Lipiński. Wiceprezes PiS twierdzi też, że projekt nowej formacji Zbigniewa Ziobry nie ma żadnych szans i nie zagraża partii Kaczyńskiego. - To sos słodko-kwaśny polskiej polityki - ocenia polityk.

Zarobili miliony na okradaniu tirów. Wpadli w pułakę CBŚ

Gang zajmujący się kradzieżami i wyłudzeniami towarów przewożonych tirami rozbiło Centralne Biuro Śledcze i Prokuratura Okręgowa we Wrocławiu. Tylko na początku roku przestępcy przejęli pięć transportów miedzi m.in. dla dolnośląskich hut. Zarobili na tym co najmniej sześć milionów złotych.

Posada: asystent. Nie do ruszenia

Administrację rządową odchudzić jest trudno. Ale jak się okazuje, najbardziej opornym elementem na redukcję są tak zwane gabinety polityczne. To często pierwszy szczebel w drabinie aparatu władzy i przyzwoicie płatna praca dla człowieka, który właśnie skończył edukację.

Podróż w świat niewidomych

Z jakimi codziennymi trudnościami borykają się osoby niewidome - o tym można się przekonać odwiedzając "Niewidzialną wystawę". Przewodnikami są tu właśnie niewidomi. To oni przeprowadzają zwiedzających przez kolejne, całkowicie wyciemnione sale, gdzie przedmioty, dźwięki i zapachy dają pojęcie o świecie niewidomych.

Pacjent sam poświadczy, czy jest ubezpieczony

Pacjent sam poświadczy, czy jest ubezpieczony, a jeśli skłamie, odda pieniądze za źle przepisaną receptę - taki pomysł, według "Rzeczpospolitej", ma rząd na załagodzenie sporu z lekarzami ws. ustawy refundacyjnej.

Internowane. 30 lat później

"Głębokie solidarnościówy" - tak o sobie mówiły i po ogłoszeniu przez gen. Wojciecha Jaruzelskiego wprowadzenia stanu wojennego wiedziały, że zostaną zatrzymane i internowane. Na początku stycznia 1982 roku trafiły do ośrodka w Gołdapi. W 30. rocznicę tamtych wydarzeń wracają w miejsce swojego internowania i wspominają.

Złodziej ze św. Anny zatrzymany

Włamał się i okradł warszawski kościół św. Anny, teraz za to odpowie. 55-latek został zatrzymany przez stołeczną policję, głównie dzięki zapisowi z monitoringu. Podczas przeszukania okazało się, że złodziej miał przy sobie różańce skradzione ze świątyni. Mężczyzna przyznał się do winy.

"Włamali się do Baby Jagi. Byli też u Jaskiniowców"

Odstawili plecaki i dali upust drzemiącej w nich energii. Dwaj nieletni wagarowicze z Kościana (woj. wielkopolskie) zdewastowali tamtejszy park zabawy, niszcząc m.in. chatki Pinokia, Kubusia Puchatka, Sierotki Marysi, Kopciuszka i Alladyna. Interweniował... Święty Mikołaj, czyli pracownik parku, który ujął winowajców i zawiadomił o wszystkim policję.

"W małżeństwie jest się na dobre i na złe"

- W małżeństwie jest się na dobre i na złe. Solidarność europejska musi wziąć górę nad egoizmami narodowymi - stwierdził w "Rozmowie Rymanowskiego" Tadeusz Iwiński (SLD). - Nie można wymagać od Polski żeby scedowała część suwerenności ekonomicznej, dała możliwość wtrącania się do polskiego budżetu dla ratowania strefy euro - odparł Ryszard Czarnecki (PiS). W ten sposób politycy komentowali propozycje wyjścia z kryzysu eurolandu, jakie podlegają dyskusji na rozpoczętym w czwartek szczycie Unii Europejskiej.

Radio Maryja obchodzi 20-lecie istnienia

Jubileusz 20-lecia Radia Maryja świętowano w czwartek w kościele św. Jadwigi Królowej w Bydgoszczy, gdzie zainstalowana została jedna z dwóch pierwszych, obok Torunia, stacja nadawcza rozgłośni.

Osobówka zderzyła się z tirem. Dwie osoby spłonęły

Dwie osoby spłonęły w samochodzie osobowym, który w czwartek po południu zderzył się z TIR-em na drodze krajowej nr 8 (Warszawa-Wrocław) w okolicach Tomaszowa Mazowieckiego (Łódzkie). Trasa w miejscu wypadku była przez kilka godzin zablokowana.

"Skutki rozpadu strefy euro trudne do przewidzenia"

Europejski Bank Centralny podjął dzisiaj decyzję o nie dodrukowywaniu dodatkowych pieniędzy, które mogłyby służyć do skupowania obligacji zadłużonych krajów ze strefy euro. W "Kropce nad i" była prezes Narodowego Banku Polskiego, Hanna Gronkiewicz-Waltz, przyznała, że zgadza się z decyzją EBC, bo nie jest przekonana do tej "metody ratowania eurolandu".

ZDM: barierki są bezpieczne dla kierowców

- Bariera na moście Siekierkowskim nie zostanie przebudowana, będzie natomiast odtworzona w poprzednim kształcie – zapowiada Adam Sobieraj. Rzecznik ZDM dementuje słowa Karoliny Gałeckiej, także z ZDM, która kilka godzin wcześniej zapewniała, że bariery zostaną poprawione.

Posłowie PiS zamiast na marszu, będą na komisji?

Posiedzenia dwóch komisji sejmowych odbędą się dokładnie w tym samym czasie, co zapowiadany przez PiS Marsz Niepodległości - napisał w liście do marszałek Ewy Kopacz szef klubu PiS Mariusz Błaszczak. Zaapelował o zmianę terminu, bo jak zauważył, wielu posłów PiS będzie chciało wziąć udział w marszu. 13 grudnia komisja Spraw Zagranicznych ma zająć się rozpatrywaniem wniosku o wotum nieufności dla ministra Radosława Sikorskiego.

Stan wojenny? Dla 51 procent był uzasadniony

51 proc. respondentów uznaje za uzasadnioną decyzję o wprowadzeniu 13 grudnia 1981 r. stanu wojennego, przeciwnego zdania jest 27 proc. badanych Polaków - wynika z sondażu TNS OBOP.

Zaginione dzieci są w Lublinie. "Nie chcą być odnalezione"

Wiadomo, że żyją i ukrywają się. Policja od czterech dni szuka 12-letniej Wiktorii Chciuk ze Stalowej Woli i 15-letniego Wojciecha Raka, którzy w poniedziałek w godzinach południowych nie wrócili ze szkoły do domu. W środę po południu dzieci zostały zarejestrowane przez kamery monitoringu w jednym z lubelskich hipermarketów, jak robiły zakupy. - Być może chodzi o przeżycie ekstremalnej przygody - podejrzewa policja. W czwartek po południu poszukiwania wciąż trwały.

MON ma przeprosić dziennikarza. Za raport WSI

MON ma przeprosić dziennikarza Edwarda Mikołajczyka za podanie jego nazwiska w raporcie z weryfikacji Wojskowych Służb Informacyjnych. Ma też zapłacić mu 30 tys. zł zadośćuczynienia - orzekł w czwartek Sąd Okręgowy w Warszawie.

"Był nowoczesnym klasykiem"

Adam Hanuszkiewicz, jeden z najwybitniejszych współczesnych reżyserów teatralnych, spoczął dzisiaj na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach. Urnę z prochami artysty przysypano ziemią z Cmentarza Łyczakowskiego ze Lwowa. Reżyser zmarł w niedzielę 4 grudnia w warszawskim szpitalu. Miał 87 lat.

Waszczykowski czuje się szykanowany

Poseł PiS Witold Waszczykowski twierdzi, że prezydent miasta Hanna Zdanowka uniemożliwia mu otwarcie biura poselskiego. - Dwa miesiące po wyborach parlamentarnych chciałbym państwa przyjąć jak normalny poseł w biurze poselskim. Od dwóch miesięcy nie mogę jednak tego zrobić - powiedział Waszczykowski.

Porwał bratanka dla okupu

Szedł ulicą, został siłą wciągnięty do busa, związany a później przewieziony i przetrzymywany w pomieszczeniu gospodarczym. Policjanci mają już wszystkich trzech porywaczy, którzy w poniedziałek porwali 18-latka. Mózgiem uprowadzenia młodego mieszkańca Wałbrzycha okazał się... jego stryj.

Strzelał w Tesco. Może dostać dożywocie

Trzy zarzuty - w tym usiłowania zabójstwa - postawiła prokuratura 52-latkowi, który w środę rano strzelał z pistoletu w centrum handlowym w Katowicach. Śledczy będą wnioskowali do sądu o aresztowanie podejrzanego.

Miller kandyduje na szefa SLD

Leszek Miller będzie kandydatem na szefa SLD. Były premier ogłosił to na konferencji prasowej w Sejmie. - Na sobotniej konwencji zamierzam zgłosić swoją kandydaturę na przewodniczącego SLD. Uczynię to, bo nie zgadzam się na marginalizację czy likwidację tej partii, na zaprzepaszczenie dorobku milionów wyborców i sympatyków lewicy - oświadczył Miller.