Polacy napisali 142 tys. listów w 24 godziny

Prawie 142 tys. listów napisali Polacy w obronie więźniów sumienia i innych osób narażonych na łamanie praw człowieka w ramach 24-godzinnego Maratonu Pisania Listów Amnesty International. Maraton, który zakończył się w niedzielę, odbył się już po raz 12.

Wiktoria i Wojtek już z rodzicami. Wracają do domu

12-letnia Wiktoria i 15-letni Wojtek, których od poniedziałku szukała policja w całej Polsce, odnaleźli się w sobotę wieczorem w centrum Gdyni. Rodzice uciekinierów odebrali już swoje dzieci z placówki opiekuńczej. Jak poinformował w niedzielę rano rzecznik prasowy gdyńskiej policji Michał Rusak, dzieci były zaskoczone zatrzymaniem i powiedziały kilka "gorzkich" słów pod adresem policjantów.

NIK: Szkoły specjalne nie chronią danych uczniów

Dyrektorzy publicznych szkół specjalnych nie zapewniają rzetelnej ochrony danych osobowych uczniów, w tym danych wrażliwych - wynika z kontroli Najwyższej Izby Kontroli. W raporcie napisano, że takiej ochrony nie zapewnili dyrektorzy połowy skontrolowanych placówek.

Zmarł były więzień Auschwitz

Jerzy Michnol, były więzień niemieckiego obozu Auschwitz, zmarł w piątek w Katowicach, miał 85 lat - poinformował w niedzielę historyk z Muzeum Auschwitz Adam Cyra. Michnol był jednym z 32. byłych więźniów, z którymi papież Benedykt XVI spotkał się 28 maja 2006 roku pod Ścianą Straceń na dziedzińcu bloku 11.

"To nie my powinniśmy płacić za ten pasztet"

- Szczyt zakończył się oczywistą polską porażką. Polska weszła pod buty najsilniejszych. To nie my odpowiadamy za kryzys strefy euro i nie my powinniśmy za ten pasztet płacić - powiedział w "Kawie na ławę" europoseł Jacek Kurski, komentując ustalenia szczytu w Brukseli. Z kolei Ryszard Kalisz z SLD jest zdania, że "w dobie kryzysu to co zrobiła Polska to wielki sukces".

Wigilia na plusie i z deszczem?

Im bliżej świąt Bożego Narodzenia, tym częściej pada pytanie o to, czy będzie śnieg i krajobraz zacznie wyglądać, jak z zimowej bajki. Tymczasem okazuje się, że pogoda w grudniu jest na tyle dynamiczna, że nawet niecałe dwa tygodnie wcześniej nie da się w stu procentach przewidzieć pogody.

"Nie wybieram się do Palikota"

- Miałem propozycję przejścia do Ruchu Palikota, ale się tam nie wybieram i nigdy nie wybierałem - powiedział w "Faktach po Faktach" Włodzimierz Czarzasty. - Mogę powiedzieć, że SLD to odpowiedzialność a Palikot to nieprzewidywalność. Nieprzewidywalność czasami pociąga, szczególnie kobiety, w związku z czym w czasach wyborczych może być nawet sexi. Natomiast w czasach kryzysu wolę odpowiedzialność od nieprzewidywalności - wyjaśnił polityk SLD.

Jaruzelski: Przepraszam. Dziś uczyniłbym to samo

Generał Wojciech Jaruzelski kolejny raz przeprosił za wprowadzenie stanu wojennego i "dokuczliwe dla społeczeństwa konsekwencje". W oświadczeniu wygłoszonym w Radiu ZET podkreślił, że w powstałej wówczas sytuacji stan wojenny był "ocaleniem przed wielowymiarową katastrofą" i że dziś uczyniłby to samo.

7 tys. żołnierzy odeszło z wojska. "To problem"

W tym roku z wojska odeszło ok. 7 tys. żołnierzy. Ponad 5,7 tys. z nich zrobiło to na własną prośbę. W ostatniej dekadzie nie zdarzyło się, by tak wielu zawodowych wojskowych z własnej woli pożegnało się z armią. - To problem dla wojska - uważa szef MON Tomasz Siemoniak.

"Potrzeba wiele osób do odbudowy SLD"

- Leszek Miller jest sprawnym politykiem, ale sam nie wygra wyborów i nie odbuduje SLD. Potrzebuje do tego wielu osób - powiedział w TVN24 europoseł SLD Wojciech Olejniczak, komentując wybór Leszka Millera na szefa Sojuszu. Jego zdaniem teraz partia musi jednoczyć różne środowiska, które kiedyś ją wspierały. - Tutaj nie ma możliwości, żeby kogokolwiek eliminować - stwierdził europoseł.

Palący problem prosto z pieca

Wraz z nadejściem zimy rozpoczyna się okres grzewczy. Jak się okazuje, w polskich piecach ląduje nie tylko węgiel i drewno, ale i wiele szkodliwych dla środowiska odpadów. W Katowicach aż co trzeci mieszkaniec przyznaje, że w domowym piecu pali śmieci. Oszczędnych gospodarzy skontroluje straż miejska i policja, które zadbają, by dym z ich kominów nie zagrażał naszemu życiu.

Premier otwierał ją z pompą. Następnego dnia zamknęli

Droga do gwiazd astrobazy w Gniewkowie (woj. kujawsko - pomorskie) okazała się bardzo krótka, ale zawiła. Ponad pół roku temu obiekt został hucznie otwarty przez premiera Donalda Tuska, jednak już dzień później astrobazę zamknięto. I tak jest do dziś. Zamiast być punktem obserwacyjnym nieboskłonu, stała się składowiskiem kartonów.

"Chodziło o utrzymanie władzy". "Bez szans na porozumienie"

Wprowadzenie stanu wojennego zaskoczyło niemal wszystkich. Reporter TVN24 Paweł Łukasik spróbował zrekonstruować to, co działo się zarówno 13 grudnia 1981 r., jak i dzień wcześniej. Zebrał wspomnienia działaczy opozycji, w wolnej Polsce czołowych postaci życia politycznego i społecznego. Ale swoją wersję przedstawiają też ci, którzy stali po drugiej stronie - przedstawiciele ówczesnej władzy.

"Polska suwerenność jest naprawdę zagrożona"

- Dziś, kiedy patrzymy na wydarzenia tych miesięcy, widzimy w tym pewną logikę. Logikę złą, jednakże niezmiernie konsekwentną. Kłamstwo smoleńskie, atak na krzyż, atak na kościół i wreszcie dziś atak na polską suwerenność, która po ostatnich decyzjach podjętych w Brukseli jest zagrożona zupełnie wprost - ostrzegał w sobotę przed Pałacem Prezydenckim Jarosław Kaczyński.

"Milicyjne suki" i czołg. Prawie jak 30 lat temu

"Milicyjne suki", czołg taranujący bramę stoczniową, armatki wodne oblewające strajkujących stoczniowców oraz starcia wojska i milicji z robotnikami - wszystko to można było zobaczyć w sobotę przed bramą stoczni w Szczecinie, gdzie miała miejsce rekonstrukcja historyczna. Odtworzono pacyfikację strajku, do której doszło w nocy z 14 na 15 grudnia 1981 r. w ówczesnej stoczni im. Adolfa Warskiego. Wtedy na teren zakładu weszło wojsko z milicją i brutalnie spacyfikowało strajk.

Miller na czele, Senyszyn i Siwiec u boku

- Wracajcie koleżanki i koledzy - zaapelował do byłych członków Sojuszu Lewicy Demokratycznej Leszek Miller, który w sobotę został wybrany przewodniczącym partii. Wybrano też wiceprzewodniczących partii.

Minutę po północy wchodzi nowy rozkład jazdy pociągów

Dzisiejszej nocy, a dokładnie minutę po północy zacznie obowiązywać nowy rozkład jazdy pociągów. Najwięcej zmian dotyczy województw: wielkopolskiego, łódzkiego, małopolskiego i śląskiego. Przewoźnicy, chcąc uniknąć bałaganu sprzed roku, już tydzień wcześniej zawiesili na dworcach nowe rozkłady jazdy. Informacje o zmianach były też dostępne na stronie internetowej PKP. Na wybranych dworcach, np. we Wrocławiu informacji o ruchu pociągów udzielali pracownicy spółki Intercity.

Seks nastolatków wcześniej niż ich rodziców

Młodzi ludzie coraz wcześniej przekraczają dotychczasowe obyczajowe granice. O seksie odważnie rozmawiają nawet uczniowie podstawówek. Nie tylko rozmawiają, bo z badań wynika, że nastolatki na "pierwszy raz" decydują się średnio dwa lata wcześniej niż pokolenie ich rodziców.

Prok. Generalny: podsłuchy i billingi służb niekonstytucyjne

Policja, kontrola skarbowa, ABW, CBA i pięć innych służb specjalnych mają ustawowe prawo do stosowania podsłuchów oraz dostępu do billingów obywateli. To jest niekonstytucyjne - uznał Prokurator Generalny w opinii dla Trybunału Konstytucyjnego, który bada złożone w tej sprawie dwie skargi Rzecznika Praw Obywatelskich.

Płonął blok w Krakowie. Mieszkańcy ewakuowani

Osiem zastępów straży pożarnej gasiło pożar mieszkania położonego na parterze bloku przy ul. Łokietka w Krakowie. Na czas trwania akcji ewakuowano lokatorów sąsiednich mieszkań. O pożarze poinformowali mieszkańcy Krakowa.

"PiS będzie bronić zasad konstytucji"

- Przy okazji każdego szczytu UE PiS będzie domagało się przedstawienia stanowiska przez rząd - zapowiedział poseł PiS Kazimierz Michał Ujazdowski. Dodał, że PiS w najbliższym czasie złoży projekt zmian w konstytucji dotyczący relacji Polski z UE.

Kierowca czy pieszy? Kto winny?

Winny ten, który się zatrzymał, czy kierowca, który potrącił? A może mężczyzna, który wszedł na pasy? Zamieszczone przez nas nagranie pokazujące moment potrącenia pieszego na pasach wywołało lawinę komentarzy naszych internautów. Opinie, zamieszczane zarówno na naszym forum, jak i przychodzące na skrzynkę Kontaktu 24, dotyczą m.in. kodeksu ruchu drogowego, kultury jazdy oraz pieszych traktowanych niczym "święte krowy".

Kaczyński o pakcie fiskalnym: Będziemy suto płacić

- Przyjęcie tego rozwiązania oznacza, że status kliencki, który przyjęła Polska pod rządami Donalda Tuska zostaje ostatecznie potwierdzony i zinstytucjonalizowany - mówił o zaakceptowaniu przez Polskę decyzji podjętych podczas szczytu przywódców Unii Europejskiej Jarosław Kaczyński. Jego zdaniem, mamy do czynienie z ograniczeniem naszej suwerenności, naszej demokracji", za co - co więcej - przyjdzie nam "suto zapłacić".

Miller bez konkurencji, lewica bez Palikota bez szans?

- Pozycja Leszka Millera jest niewątpliwie pozycją numer 1 w SLD. Więc jeżeli on zostaje przewodniczącym partii, jest to naturalne - powiedział w sobotę były prezydent Aleksander Kwaśniewski, komentując decyzję b. premiera, dziś szefa klubu Sojuszu o starcie w wyborach na szefa całej partii. Zdaniem Kwaśniewskiego nie ma dziś w SLD alternatywy dla Millera.

Sypnęło nad Wrocławiem

- We Wrocławiu występują obecnie przelotne opady śniegu i śniegu z deszczem, przechodzące w deszcz. Opady są o natężeniu słabym i umiarkowanym - powiedziała Arleta Unton-Pyziołek, meteorolog TVN Meteo. Zdjęcia pierwszych białych płatków spadających z nieba dostaliśmy od Reportera 24.

Ziobro i Jurek mają receptę na kryzys

Zachowanie złotówki, wzmocnienie rynku wewnętrznego, współpraca państw środkowoeuropejskich na forum UE, koordynacja działań unijnych państw zachowujących waluty narodowe - to według Zbigniewa Ziobry i Marka Jurka podstawowe zasady dające "realną alternatywę" dla polityki rządu Donalda Tuska.

Niegdyś "prosty chłopak z Żyrardowa", dziś znów liderem?

Wprowadzał Polskę do Unii Europejskiej, sterował okrętem, spierał się ze Zbigniewem Ziobrą przed komisją śledczą, nazywając jego metody śledcze "goebbelsowskimi", budował potęgę SLD i patrzył na jego upadek. Teraz on - jak sam mówi "prosty chłopak z Żyrardowa" - najprawdopodobniej znowu przejmie stery na lewicy. Konkurencji raczej nie ma. W południe rozpoczęła się konwencja krajowa SLD, która wyłoni nowe władze partii.

"Nie ma bałaganu, są po prostu opóźnienia"

Usterka komputera odpowiedzialnego za sterowanie ruchem kolejowym, przez którą część pociągów odjeżdżających przed południem z Warszawy do Radomia było opóźnionych o 20-30 minut, została usunięta - poinformował rzecznik Grupy PKP Łukasz Kurpiewski.

Tusk "niepotrzebnie sam podnosi poprzeczkę"

Na zakończonym w piątek unijnym szczycie przywódcy "27" zawarli wstępne porozumienie fiskalne, które ma wprowadzić większą dyscypliną budżetową w UE. Teraz muszą je ratyfikować kraje członkowskie. Premier Donald Tusk zapowiedział, że chciałby, aby polski parlament przyjął porozumienie większością 2/3 głosów. - Nie musimy mieć 2/3, ponieważ to jest traktat międzyrządowy. Niepotrzebnie sam podnosi poprzeczkę - ocenił były prezydent Aleksander Kwaśniewski w RMF FM.

Mieszkańcy Pragi: "Nie spalicie nas"

Około stu mieszkańców Pragi Północ przyszło na sesję rady dzielnicy, na której samorządowcy zajmowali się między innymi pożarami kamienic. Radni chcą powołania specjalnej grupy policjantów, która zajmie się wyjaśnieniem przyczyn tych pożarów.