"Premier się wystraszył"

- Premier chyba się trochę wystraszył tego co się dzieje w ocenach, nastrojach społecznych - tak decyzję Donalda Tuska o niekandydowaniu w wyborach prezydenckich komentował w TVN24 prezydencki minister Paweł Wypych. Według szefa prezydenckiej kancelarii, Władysława Stasiaka, decyzja premiera jest "doraźna i nerwowa".

Premier nie kandyduje

Donald Tusk nie stanie do walki o fotel prezydenta. Tę, mimo wszystko niespodziewaną, decyzję szef rządu ogłosił właśnie podczas wystąpienia na Giełdzie. - Zbyt dużo przygotowaliśmy projektów, za bardzo cenię skuteczność instrumentów politycznych, które także dzięki Platformie udało się zbudować, żeby narażać to na szwank - tłumaczył powody takiego kroku. Kto będzie zatem kandydatem PO w wyborach? Premier tego nie ujawnił. Karuzela nazwisk właśnie rusza.

"Nie dziwię się rozżaleniu mieszkańców"

Ponad 21 tys. odbiorców bez prądu, osiem osób zamarzniętych i trudne warunki na drogach - to efekt intensywnych opadów śniegu i silnego wiatru, które nawiedziły Polskę w ciągu ostatniej doby - poinformowało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. - Nie dziwię się rozżaleniu mieszkańców pozbawionych prądu, natomiast służby przychodzące z pomocą dbają przede wszystkim o te instalacje, które zapewniają życie społeczeństwa lokalnego, a nie pojedynczego domu - powiedział w Polskim Radiu szef MSWiA jerzy Miller.

Premier ogłasza decyzję

Donald Tusk dziś przed południem zakończy spekulacje na temat jego udziału w wyborach prezydenckich. Premier punktualnie o godzinie 11 rozpoczął wystąpienie, podczas którego wyda oświadczenie w tej sprawie. Oczekiwana od miesięcy decyzja zbiega się w czasie z przesłuchaniem Mirosława Drzewieckiego, najważniejszego świadka w aferze hazardowej.

Graś: Zbieżność z Drzewieckim to przypadek

Zbieżność ogłoszenia decyzji premiera ws. kandydowania w wyborach prezydenckich z przesłuchaniem Mirosława Drzewieckiego przed komisją śledczą to przypadek - stwierdził w TVN24 rzecznik rządu, Paweł Graś. Podkreślił, że czwartkowe wystąpienie premiera zostało zaplanowane już kilkanaście dni temu.

PiS: Tusk chce przykryć komisję

Ogłoszenie decyzji przez premiera jest ważniejsze niż posiedzenie komisji hazardowej - przyznał w TVN24 Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski. Zaprzeczył jednak, by termin konferencji został wybrany celowo, by przykryć przesłuchanie Mirosława Drzewieckiego. - Ten spektakl polityczny został zrobiony właśnie po to - uważa z kolei Mariusz Błaszczak z PiS.

W ciele Olewnika brakuje części kości?

Wycinki kości z ciała Krzysztofa Olewnika, które pobrano w 2006 r. zniknęły - poinformował w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski. Teraz biegły sprawdzi, czy brakuje ich w ciele ekshumowanym z płockiego cmentarza.

Z CBA zniknęła baza danych GPS

Nowe kierownictwo CBA zarzuca byłemu wiceszefowi Biura, Maciejowi Wąsikowi, bezprawne wykasowanie bazy danych GPS montowanych w autach CBA. Teraz Prokuratura Okręgowa w Warszawie bada, czy przekroczył on uprawnienia - pisze "Gazeta Wyborcza".

Wielka narada Microsoftu. Jak Ballmer potraktuje Polaków?

Problem polskich graczy trafia na szczyt drabiny decyzyjnej Microsoftu. Dyrektor generalny polskiego oddziału giganta Jacek Murawski w rozmowie z tvn24.pl zdradził, że w przyszłym tygodniu o usłudze Live w Polsce będzie rozmawiał z samym szefem koncernu Steve'em Ballmerem. Przyznał, że jemu samemu zależy na tej sprawie, bo swoją konsolę łączy z internetem za pośrednictwem zagranicznego konta żony.

Lekarze będą bronić się przed pacjentami

Lekarze postanowili się bronić przed zarzutami dziennikarzy i agresją pacjentów. - Musimy bronić swojej godności - przekonują. I dlatego samorządy medyczne masowo powołują w tym celu rzeczników praw lekarzy - pisze "Rzeczpospolita".

Pożar w gospodarstwie u Lepperów

W gospodarstwie należącym do syna Andrzeja Leppera w środę wieczorem wybuchł pożar - informuje "Głos Koszaliński". W akcji gaśniczej brało udział 30 strażaków. Udało się uratować mienie o łącznej wartości 400 tys. złotych.

Drugie podejście Drzewieckiego do komisji

Mirosław Drzewiecki - jeden z głównych bohaterów tzw. afery hazardowej - ma dziś pojawić się przed sejmową komisją śledczą. To drugie podejście do przesłuchania byłego ministra sportu. Tydzień temu Drzewiecki (w stenogramach z podsłuchów funkcjonujący też jako "Miro") nie stanął przed sejmowymi śledczymi z powodu choroby. Transmisja posiedzenia komisji od godz. 9 w TVN24 i tvn24.pl.

Zaplanowali egzekucję kolegi. Zginął klęcząc nad grobem

To była zaplanowana i dobrze przeprowadzona egzekucja. Trzech 17-letnich uczniów liceum w Złotoryi wzięło udział w zamordowaniu rówieśnika. – Nie mam żadnych wyrzutów sumienia – powiedział w rozmowie z reporterem "Uwagi!" Michał P., 20-letni dzisiaj sprawca, który na wolność wyjdzie najwcześniej za 19 lat.

Wraca "Wielka Gra" - na razie na bis

Któż nie pamięta ezopowych pytań, skromnych geniuszy, którzy potrafili na nie odpowiedzieć i misternie skrzyżowanych nóg prowadzącej program, Stanisławy Ryster. Po czterech latach nieobecności do TVP wraca "Wielka Gra" - donosi "Gazeta Wyborcza". Niestety będą to powtórki odcinków programu, poprzedzone audycją Stanisławy Ryster o kulisach programu.

Engelking: coś takiego przydarzyło mi się pierwszy raz

Sam, jak przyznał, potrafił podać rękę nawet oskarżonym o zabójstwo. Gdy na taki gest wobec niego nie zdobył się Janusz Kaczmarek nie ukrywał zdziwienia. - Nie zabolało mnie to bardzo, ale przyznaję, że byłem zaskoczony - przyznał, przypominając, że "pół roku temu to pan Kaczmarek pierwszy podał mi rękę".

Po proteście, Bender będzie się tłumaczył z antysemityzmu

Senator Ryszard Bender będzie musiał tłumaczyć się za swoich - zdaniem niektórych - antysemickich wypowiedzi. Kontrowersje pojawiły się po tym, gdy Bender (jako marszałek senior) otworzył sesję plenarną Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. Kilkudziesięciu posłów podniosło protest. O sprawie napisały też brytyjskie media.

"Nie podałem mu ręki, bo chciał mnie zniszczyć"

Nie podał ręki Jerzemu Engelkingowi podczas konfrontacji przed komisją śledczą, bo - jak tłumaczy - "był on w grupie, która chciała go zniszczyć". Janusz Kaczmarek w "Kropce nad i" wskazał też inne osoby zaangażowane, jego zdaniem, w skierowaną przeciwko niemu akcję. Wymienił Zbigniewa Ziobrę i Antoniego Macierewicza, którzy - według niego - mogli działać na polecenie ówczesnego premiera, Jarosława Kaczyńskiego.

Karambol - 1 osoba nie żyje

Groźny karambol na krajowej "jedynce" w Pszczynie na Śląsku. Zderzyło się sześć samochodów - trzy osobowe i trzy ciężarowe. Na miejscu zginął kierowca cysterny, która prawdopodobnie spowodowała wypadek.

Ciśnienie spadłoooo.... I jak tu żyć?

- Spadek ciśnienia o 40 hPa to jest mniej więcej tak, jakby ktoś nas wyniósł na 400 m - tłumaczył w "Faktach po Faktach" kardiolog dr n. med Marek Banaszewski. A właśnie o mniej więcej tyle spadło nam dzisiaj ciśnienie.

Wirtualna klinika - baw się i pomagaj

Wrocławska Klinika Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej Akademii Medycznej przeprowadza 40 proc. przeszczepów szpiku w Polsce. Ale za trzy lata może być zamknięta, bo nie spełnia standardów lokalowych. Aby to zmienić stworzono specjalną "wirtualną klinikę", dzięki której może udać się zebrać potrzebne fundusze.

Zerwany wyciąg ranił narciarkę

Śmigłowiec TOPR ewakuował z Zębu koło Zakopanego osiemnastoletnią narciarkę. Z wyciągu urwało się koło napędowe, które z impetem uderzyło w dziewczynę. Nastolatka będzie żyła.

Urzędnicy: zrujnować mieszkanie, inaczej nici z zamiany

Gdy Andrzej Dęboski wprowadzał się do mieszkania komunalnego, przedstawiało ono obraz nędzy i rozpaczy. Po latach własnym sumptem zrobił z niego prawdziwy dom. Teraz, gdy chce się z niego wyprowadzić, urzędnicy każą mu doprowadzić je do "stanu pierwotnego".

Szczątki tico po zderzeniu z tirem

Tragiczny wypadek w Opolskiem. Z nieznanych przyczyn kierowca tico zjechał na przeciwny pas drogi, prosto pod jadącą ciężarówkę. Zginął na miejscu.

Śmigłowce znów mogą ratować

Osiem baz Lotniczego Pogotowia Ratunkowego jest już gotowych do udzielania pomocy - podaje LPR. Loty śmigłowców zawieszono we wtorek, po tym gdy pojawiło się podejrzenie o złą jakość paliwa tankowanego do maszyn. Spółka Lotos, która zaopatruje LPR zapewnia o najwyższej jakości paliwa.

Andrzej K. Kraszewski ministrem środowiska

W poniedziałek o godzinie 16. na stanowisko ministra środowiska prezydent powoła Andrzeja Kazimierza Kraszewskiego - dowiedział się portal tvn24.pl. Na stanowisku zastąpi on Macieja Nowickiego. Priorytetami nowego ministra mają być klimat i gospodarka odpadami.

Prezydent coraz lepiej, premier traci

27 proc. Polaków jest zadowolonych z gabinetu Donalda Tuska, a 27 proc. z pracy prezydenta Lecha Kaczyńskiego, wynika z najnowszego sondażu TNS OBOP. W porównaniu z grudniem prezydent zyskał kilka procent głosów "za", a rząd "przeciw".

"Polacy i Żydzi, na skrzyżowaniu tragedii"

Obok byłych więźniów na uroczystości 65. rocznicy wyzwolenia obozu w Auschwitz obecny jest prezydent Lech Kaczyński, premier Donald Tusk, a także premier Izraela Benjamin Netanjahu. - Zebraliśmy się tutaj, Polacy i Żydzi, na skrzyżowaniu tragedii - mówił ten ostatni.

"Nie byłem źródłem przecieku. Oddaj laptopa"

- Jerzy Engelking dopuścił się manipulacji, był sędzią, katem i wodzirejem. Chcieli zrobić ze mnie szpiega i aferzystę - przekonywał przed komisją naciskową Janusz Kaczmarek. Engelking stanowczo zaprzeczył. - Prokuratura nie działała na polityczne zamówienie - stwierdził. Konfrontacja byłego zastępcy prokuratora generalnego z byłym szefem MSWiA zakończyła się po godz. 16.

PiS wychodzi z komisji. "To bezradność"

Posłowie PiS opuścili posiedzenie sejmowej komisji śledczej ds. nacisków. Zaprotestowali w ten sposób przeciwko temu, w jaki sposób Andrzej Czuma prowadzi obrady. Jesteśmy bezradni, (...) funkcjonowanie w tej komisji uwłacza naszej godności - mówią.

Auschwitz - "relikwia narodów"

- Cena krwi i męczeństwa pozwala po 65. latach przemienić nazistowskie megakłamstwo w relikwię narodów - tymi słowami były więzień obozu w Auschwitz August Kowalczyk zakończył swoje wystąpienie podczas uroczystości rocznicy wyzwolenia obozu.