Myślał, że strzela do psa. Zabójca osiołka złapany

Policji udało się ustalić, kto zastrzelił osła norweskiej pary, która podróżując od 28 lat po świecie, zatrzymała się w Polsce. Władze i mieszkańcy Golubia-Dobrzynia, gdzie zatrzymali się Norwegowie, podkreślają, że była to sprawa honoru. Wojciech K. usłyszał już zarzut zabicia zwierzęcia. Grozi mu za to kara do roku więzienia. Jak się tłumaczy?

Małe złodziejki okradły WOŚP

Ponad 500 złotych ukradło z puszek Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy sześć warszawskich wolontariuszek akcji. Dziewczynki miały zaledwie 12-13 lat.

Skrzypek nie pozbawi Niesiołowskiego immunitetu

Wszystko wskazuje na to, że Stefan Niesiołowski nie straci immunitetu. Wniosek Narodowego Banku Polskiego odrzuciła już Komisja Regulaminowa i Spraw Poselskich. Teraz jeszcze wniosek, który jest konsekwencją pozwu prezesa NBP Sławomira Skrzypka, oceni Sejm na posiedzeniu plenarnym.

Cichocki: Nie byłem źródłem przecieku

- Nie byłem źródłem przecieku z afery hazardowej - oświadczył przed komisją hazardową sekretarz Kolegium ds. Służby Specjalnych Jacek Cichocki. Zapewnił też, że Mariusz Kamiński mówił premierowi, że CBA nie ma dowodów na popełnienie przestępstwa przez polityków PO: Zbigniewa Chlebowskiego i Mirosława Drzewieckiego. Zaprzeczył w ten sposób wtorkowym zeznaniom byłego szefa CBA, który twierdził, że informował szefa rządu o tym, że "kodeks karny będzie miał zastosowanie". Ale to nie jedyne rozbieżności w zeznaniach obu świadków.

To nie było ciało Olewnika? Fałszowano dokumenty

Opinia prokuratury z 2006 roku, potwierdzająca odnalezienie ciała Krzysztofa Olewnika została sfałszowana - pisze DGP. Gazeta powołuje się na opinie śledczych z gdańskiej Prokuratury Apelacyjnej, którzy na nowo badają sprawę. Ustalili oni, że wyniki badań na podstawie, których uznano, że odnalezione ciało to zwłoki Olewnika są sfałszowane.

Polskie dzieci biedne, ale wyuczone

Niepokojące dane dotyczące polskich dzieci opublikowała Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Wynika z nich, że co piąte dziecko w Polsce jest ubogie i wypada najgorzej pod względem sytuacji materialnej i mieszkaniowej wśród wszystkich krajów członkowskich OECD. Całkiem dobrze wypadamy natomiast pod względem edukacji.

Rowerzysta kradł benzynę ze stacji

We wtorkową noc lęborscy policjanci złapali złodzieja, który już trzeci raz ukradł paliwo ze stacji benzynowych. Po paliwo do swojego samochodu przyjeżdżał rowerem. Zatrzymano go po pościgu.

Zabiorą partiom miliony? Jest zielone światło

Ograniczenie dotacji dla partii w trakcie roku budżetowego jest zgodne z konstytucją - taki wyrok wydał Trybunał Konstytucyjny. Jednocześnie TK uznał, że nie można ograniczać subwencji dla partii za kwartały rozpoczęte przed wejściem w życie ustawy bo "prawo nie działa wstecz". Nadal nie wiadomo zatem od kiedy partie otrzymywać będą mniejsze pieniądze.

Artykuł 241 do zmiany

Ministerstwo Sprawiedliwości chce zmienić art. 241 kodeksu karnego. Powołano w tym celu specjalny zespół - dowiedział się tvn24.pl. Z tego przepisu ścigani są dziennikarze m.in. TVN24 i Radia Zet.

Rządowi przybywa zwolenników. I przeciwników

W Polsce jest tyle samo zadowolonych co niezadowolonych z faktu, że pracami rządu kieruje Donald Tusk. Taką konkluzję przynosi najnowszy sondaż CBOS-u. Oznacza to sporą poprawę notowań szefa rządu. Zmieniły się też oceny, jakie Polacy wystawiają ministrom Donalda Tuska. Im przybyło jednak zarówno zwolenników jak i przeciwników.

15-letnia mama zostanie z dzieckiem

15-letnia Paulina z Zielonej Góry pozostanie przy swoim dziecku. Sąd zdecydował, że dziewczyna zostanie umieszczona z synem w Domu Dziecka w Rybniku, gdzie jest specjalny oddział dla nieletnich matek. Jest to jednak rozwiązanie tymczasowe, bo nadal toczy się postępowanie o ustalenie opieki prawnej dla niemowlęcia.

Przed sąd z żoną i teściową

Prokuratura w czwartek ma przesłać do sądu akt oskarżenia wobec Marka Dochnala. Lobbysta, a także jego żona, teściowa i główna księgowa odpowiedzą przed sądem w sprawie wystawienia faktury, dzięki której teściowa lobbysty miała uniknąć zapłacenia 7 tys. zł podatku. Sam Dochnal odpowie ponadto za niezaksięgowanie części dochodów i przygotowanie do użycia sfałszowanego prawa jazdy. Miało je wydać nieistniejące już państwo - British Honduras, obecnie Belize.

Brygida Grysiak o "Pędzącym Króliku"

Mariusz Kamiński po raz pierwszy tak precyzyjnie wskazał miejsce i moment, w którym jego zdaniem doszło do przecieku. Plac Teatralny, kawiarnia "Pędzący Królik", 24 sierpnia 2009, późne popołudnie. Teza poszlakowa, ale mocna. Po spotkaniu z Marcinem Rosołem Magdalena Sobiesiak wycofuje się z walki o miejsce w zarządzie Totalizatora Sportowego.

Pięć lat bez "kuriera z Warszawy"

Pięć lat temu zmarł Jan Nowak-Jeziorański. - Pan Jan czuł się posłany z wyraźnie określoną misją, by odważnie nieść świadectwo wolności i prawdy - na rocznicowej mszy wspominał "kuriera z Warszawy" abp Józef Życiński.

Prokuratura odpuszcza Kopacz

Nie będzie śledztwa w sprawie braku w Polsce szczepionek na grypę A/H1N1. Warszawska prokuratura okręgowa odmówiła wszczęcia tego postępowania z zawiadomienia Rzecznika Praw Obywatelskich Janusza Kochanowskiego - poinformował jej rzecznik Mateusz Martyniuk.

"Dzisiaj wychodzę z obszaru błędu"

Po dwóch latach banicji z SLD, Leszek Miller przyznaje, że jego epizod w Samoobronie był nietrafionym strzałem. - To był błąd, ale nie jest tak straszne popełnianie błędów, jak trwanie w nich. Ja tą dzisiejszą decyzją wychodzę z obszaru błędu - tak były premier skomentował swój wniosek o powrót do Sojuszu. Czy zostanie przyjęty, o godz. 17 zdecydują działacze łódzkiego koła śródmiejskiego.

Cichocki przedstawia swoją wersję zdarzeń

W środę po godz. 9.30. rozpoczęło się posiedzenie sejmowej komisji śledczej ds. wyjaśnienia tzw. afery hazardowej. Rozpoczęło się planowane ne dziś przesłuchanie sekretarza Kolegium ds. Służb Specjalnych Jacka Cichockiego.

Po stłuczce auta Palikota policja ugrzęzła

Suwalska policja ma przesłuchać kierowcę samochodu Janusza Palikota, który zbiegł z miejsca kolizji w Suwałkach przed kilkoma dniami. Kiedy do tego dojdzie - nie wiadomo, bo formalnie funkcjonariusze jeszcze nic o sprawcy nie wiedzą. Choć faktycznie - wiedzą od piątku.

"Musimy mieć pewność, że palimy świeczkę na grobie syna"

Przed planowaną przez śledczych ekshumacją zwłok Krzysztofa Olewnika, jego ojciec Włodzimierz mówi w TVN24: "Musimy mieć pewność, że palimy świeczkę na grobie syna". Jak pisze w piątek "Dziennik Gazeta Prawna", opinia, która wskazywała, że odnalezione w 2006 roku zwłoki, to ciało Krzysztofa Olewnika, została sporządzona jeszcze przed oględzinami. Według śledczych na 50 proc. jest to jednak porwany biznesmen.

ABW: Rządowe witryny z błędami

Nasz kraj - jak wynika z danych Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego - znajduje się w światowej czołówce państw narażonych na ataki hakerów. Szczególnie jesteśmy narażeni na tzw. phishing, czyli wyłudzenie tajnych informacji osobistych m.in. z kont bankowych - pisze "Polska". Hakerzy rzadko atakują rządowe witryny, ale - jak wskazuje ABW - wynika to z braku zainteresowania. Błędów bowiem na nich nie brakuje.

Minister za Kropiwnickiego?

Platforma Obywatelska przeprowadziła sondaże poparcia dla swoich polityków w dużych miastach przed wyborami samorządowymi. Dobrze wypadł w nich minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski, który może kandydować na fotel prezydenta Łodzi - dowiedziała się "Rzeczpospolita".

Patrioty wylądują na Mazurach

Bateria amerykańskich rakiet Patriot stanie w Morągu na Mazurach - donosi "Gazeta Wyborcza". Zdaniem ekspertów MON będzie to lepsza lokalizacja, niż dotychczas wspominana Wesoła pod Warszawą.

Parytet, ale nie 50-procentowy

W każdej pierwszej trójce ma znaleźć się jedna kobieta, a w piątce - dwie. Tak mogą wyglądać listy Platformy Obywatelskiej w najbliższych wyborach - informuje "Rzeczpospolita".

Kto zostanie nowym europosłem?

Sejm rozpoczyna trzydniowe posiedzenie. Posłowie zajmie się projektem ustawy o zasadach obsadzenia dodatkowego, 51. polskiego mandatu w Parlamencie Europejskim.

Niewinny głośnego szczekania psa

Sławomir Marciniec z Łodzi stanął przed sądem za to, że jego pies szczekał za głośno, przez co utrudniał życie sąsiadom. We wtorek został uniewinniony.

"Jak znam realia PiS-u, zaczęło się u Kaczyńskiego"

Celem ataku przestał już być "Miro" czy "Zbycho". Teraz jest nim premier Donald Tusk – twierdzili goście "Faktów po Faktach". Były wicepremier Roman Giertych nakreślił nawet własny scenariusz wydarzeń związanych z aferą hazardową. Według niego, to w gabinecie prezesa PiS mógł zrodzić się plan, by najpierw powiadomić Donalda Tuska o nieprawidłowościach w pracach przy rodzącej się ustawie hazardowej (zrobił to ówczesny szef CBA Mariusz Kamiński), a potem oskarżyć premiera o przeciek.

(Nie)konstytucyjna kasa?

Czy partie polityczne dostaną mniejsze dotacje – zadecyduje dziś Trybunał Konstytucyjny. Jeśli tak, Platforma straci prawie 20 mln, PiS ponad 15 mln. Mniejsze dotacje dostaną także SLD i PSL. Prezydent Kaczyński zaskarżył ustawę tłumacząc, że partiom nie zostawiono żadnego czasu na przygotowanie się do wejścia ustawy w życie.

Przeciek od premiera? "To niegodziwa insynuacja"

Stefan Niesiołowski nie wierzy w słowa Mariusza Kamińskiego, jakoby przeciek ws. afery hazardowej mógł wyjść z kancelarii szefa rządu. - To niegodziwa insynuacja. Tu widać, że PiS chce walczyć z premierem i podejmuje, pewnie beznadziejną, próbę skompromitowania go - oświadczył w "Rozmowie Rymanowskiego" w TVN24. - To logiczne - ripostował europoseł PiS Marek Migalski odnosząc się do wersji byłego szefa CBA.

Oto Człowiek roku - Jerzy Buzek

Jerzy Buzek już po raz drugi został wybrany Człowiekiem Roku tygodnika "Wprost". Jako polityka można go scharakteryzować za pomocą pięciu "S" - mówił redaktor naczelny "Wprost" Stanisław Janecki. - Jest szybki, skuteczny, spolegliwy, sprawiedliwy i spokojny - wyliczał.

Czy na cmentarzu leży ciało Olewnika? Będzie ekshumacja

Czy odnalezione w 2006 roku zwłoki nie były ciałem Krzysztofa Olewnika? Odpowiedź na to pytanie przyniesie dopiero ekshumacja zwłok, o którą wystąpiła rodzina Krzysztofa. Na ekshumację zgodziła się Prokuratura Apelacyjna w Gdańsku. Jak powiedziała siostra zmarłego, chodzi o weryfikację badań DNA. A TVN24 podała, że ma to także związek z tym, że rodzina w ogóle nie widziała ciała zmarłego.