Policja cały czas szuka mężczyzn, którzy wrzucili do bankowej wrzutni pocięte gazety, a z konta wyciągnęli 4,5 miliona złotych. Czy wrzutnie i wpłatomaty są bezpieczne? Sprawdzała to reporterka programu "Polska i Świat".

Warszawski sąd podtrzymał decyzję o umorzeniu sprawy b. prezydenckiego ministra Marka Ungiera oskarżonego o przyjęcie 100 tys. zł na kampanię wyborczą prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego. Postanowienie jest prawomocne.

Za co w ochronie zdrowia odpowiada państwo, a za co samorządy? Jak zadbać o zdrowie Polaków, tak aby do emerytury dotrwali w dobrej kondycji? M.in. na te pytania miała odpowiedzieć ustawa o zdrowiu publicznym. Choć jej projekt już dawno przygotowano, w resorcie zdrowia nie wiedzą kiedy wejdzie w życie.

Rzecznik prasowy rządu Paweł Graś, po kolejnej publikacji "Super Expressu" na temat jego oświadczenia majątkowego, zapowiedział "podjęcie kroków prawnych" wobec osób, które rozpowszechniają "nieprawdziwe informacje". Według dziennika, rzecznik rządu złamał ustawę antykorupcyjną.

Mimo deklarowanego przez ludowców sprzeciwu w kwestii podniesienia wieku emerytalnego kobiet, premier i tak może zyskać ich poparcie - uważa Adam Hofman. I dodaje: Nie wiem, czy to z miłości, czy z rozsądku Pawlak jest trzymany na bardzo krótkiej smyczy. Poza tym - jak podkreślił w Kropce nad i - nawet jeśli PSL by zawiódł, projekt poparłyby ugrupowania Janusza Palikota i Leszka Millera.

- A ja myślałem, że będziemy poważnie rozmawiali. Pamiętam, fajne czasy. Było minęło i to widać chociażby po czuprynie - tak minister transportu Sławomir Nowak zareagował na pytanie o archiwalne zdjęcie, na którym jako maturzysta pozuje na tle morza. Wcześniej minister nie chciał na ten temat rozmawiać z reporterką TVN24.

- Żaden z wykonawców nie wybiera się do zejścia z placu budowy i za to też trzeba ich pochwalić. W trudnych warunkach, ale ta robota jest wykonywana. I powiedziałbym tak: prędzej czy później te drogi będą - mówił w "Faktach po Faktach" minister transportu Sławomir Nowak, pytany o postęp w budowie autostrad. I zapewniał: - Tam gdzie są opóźnienia i będą nieuzasadnione, będziemy żądali odszkodowań finansowych. Wykonawcy to doskonale wiedzą.

Informatyzacja, redukcja personelu, a przede wszystkim potrzeba oszczędności - to powody, które skłoniły resort spraw zagranicznych do wystawienia na sprzedaż kilkunastu nieruchomości za granicą. Szacowana wartość budynków, znajdujących się m.in. w Wenezueli, Senegalu, Nigerii, Urugwaju i na Kostaryce - wynosi ponad 38 mln euro. Wśród nich są siedziby byłych ambasad.

- Nie mam wątpliwości, że ta część raportu, które przypisała niektóre wypowiedzi z kabiny pilotów dowódcy Sił Powietrznych, musi zostać zweryfikowana. To ważna okoliczność ze względu na odczucia bliskich generała - powiedział w wywiadzie dla "Tygodnika Powszechnego" b. minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski pytany, czy jest rozczarowany raportem Millera i błędnym rozpoznaniem głosu gen. Błasika w kabinie.

Z ponad pięciogodzinnym opóźnieniem wylecieli z londyńskiego portu Heathrow pasażerowie lotu do Warszawy samolotem linii lotniczych LOT. Powód? Przy rutynowej kontroli okazało się, że obaj piloci mieli przekroczone 60 lat, co jest niezgodne z przepisami i co uniemożliwiło przelot. W komunikacie przesłanym nam po południu PLL LOT zapewnia, że "pasażerowie otrzymali posiłki i napoje".

- Są ludzie, którzy myślą, że bawimy się w Boga, sprzeciwiają się klonowaniu i kropka. Ja nie mam takiego wrażenia - mówi w rozmowie z TVN24 prof. Keith Campbell, jeden z twórców owcy Dolly, który przyjechał do Warszawy na zaproszenie Centrum Nauki Kopernik. - Jestem przeciwny klonowaniu ludzi w celach reprodukcyjnych, ale popieram użycie tej metody do uzyskania komórek macierzystych - wyjaśnia.

Redaktor naczelny tygodnika "Fakty i Mity" i poseł Ruchu Palikota Roman Kotliński opublikował w "Gazecie Wyborczej" oświadczenie, w którym przeprasza dziennikarkę TVN24 Monikę Olejnik za to, że w kierowanym przez siebie piśmie opublikował tekst, w którym nazwał ją "dziennikarską hieną w spódnicy, która potrafi zgnoić człowieka, nie widząc go nigdy na oczy".

Ze szpitala MSWiA, w którym leży młody aktor Alan Andersz napływają coraz lepsze wiadomości. – Alan ma silny organizm i chce wyzdrowieć. Wszyscy mają nadzieję, że stanie się to jak najszybciej – mówi menedżerka aktora.

Wojewódzki Sąd Administracyjny uznał "skargę na bezczynność" premiera Donalda Tuska, złożoną przez matkę zmarłego w katastrofie smoleńskiej Przemysława Gosiewskiego. Pełnomocnik Jadwigi Gosiewskiej przez kilka miesięcy pytał kancelarię premiera o polsko-rosyjskie ustalenia dotyczące współpracy przy badaniu przyczyn katastrofy. Odpowiedzi, które uzyskał, nie zadowoliły go.

- Jeśli pozostawimy wiek emerytalny na tym poziomie, jaki jest dziś, a ludzie będą coraz dłużej żyli, to emerytura nie wystarczy nawet na najbardziej podłe przeżycie - powiedział podczas spotkania z Parlamentarną Grupą Kobiet premier Donald Tusk, przekonując do zasadności podwyższenie wieku emerytalnego. - Musimy mieć odwagę to powiedzieć i podjąć decyzję, żeby nie skazać Polaków, a przede wszystkim kobiet na fikcyjne emerytury - podkreślił premier.

Potrafi zmierzyć prędkość czterech pojazdów na raz i sprawdzić, czy nie wjechały na skrzyżowanie na czerwonym świetle. Nowoczesny fotoradar na skrzyżowaniu ul. Sobieskiego i al. Witosa robi zdjęcia kierowcom łamiącym przepisy. Wcześniej pracował na potrzeby testów, teraz na podstawie zdjęć wystawiane są mandaty.

- Pan premier Pawlak z każdej z tych spraw odpowie to samo, co ja bym odpowiedział. Ja jestem alter ego pana premiera, pan premier jest alter ego moim - powiedział wychodząc z konferencji prasowej Donald Tusk dziennikarzom, którzy chcieli go zapytać o nastroje w koalicji. Zapewniał też, że do Waldemara Pawlaka "jest przyspawany na wieki wieków".

Zero tolerancji dla usterek na kontraktach autostradowych - powiedział minister transportu Sławomir Nowak, pytany o pęknięcia, które pojawiły się na budowie autostrady A2. Zapewnił, że jego resort bada sytuację, a pojawianie się pęknięć to nic nadzwyczajnego w polskim klimacie. Obszerną informację na temat stanu autostrad zapowiedział też premier Donald Tusk.

Janusz Kaczmarek, były szef MSWiA z czasu rządów PiS, z satysfakcją przyjął przyznanie mu przez sąd zadośćuczynienia za niesłuszne zatrzymanie ws. "afery gruntowej". Kaczmarek, który dostał 20 tys. zł, a chciał 100 tys., powiedział jednak, że rozważy ubieganie się o wyższą kwotę.

Wychłodzenie organizmu mogło być przyczyną śmierci 13-latka z gminy Bodzentyn (Świętokrzyskie). W czwartek wcześnie rano chłopaka leżącego przy ogrodzeniu posesji własnego domu znalazł jego ojciec - poinformowała policja.