Cimoszewicz: Rząd zachowuje się "dziwnie"

Są dwie główne przyczyny buntu ws. ACTA. Po pierwsze chęć korzystania bez ponoszenia kosztów z czegoś, co jest chronione prawami autorskimi. Po drugie jest to bardzo wrażliwa reakcja na ryzyko naruszania prywatności - powiedział w "Kropce nad i" w TVN24 senator Włodzimierz Cimoszewicz.

W Krakowie żałoba

Kraków po śmierci Wisławy Szymborskiej pogrąża się w żałobie. W czwartek od godz. 12:00 mieszkańcy miasta będą mogli złożyć wpisy w księdze kondolencyjnej, wystawionej w Holu Kamiennym Urzędu Miasta Krakowa przy pl. Wszystkich Świętych 3-4. Żałobne kiry zawisną za to na budynkach użyteczności publicznej oraz tramwajach i autobusach MPK.

Z wrażenia złapała się za głowę

Wiadomość o przyznaniu Nagrody Nobla zastała Wisławę Szymborską w Zakopanem. Kiedy 3 października 1996 roku zadzwonił telefon, poetka z wrażenia aż złapała się za głowę. Potem była droga do Szwecji i ceremonia w Sztokholmie. Komitet Noblowski w uzasadnieniu nagrody napisał: "za poezję, która z ironiczną precyzją pozwala historycznemu i biologicznemu kontekstowi ukazać się we fragmentach ludzkiej rzeczywistości".

"Czuję się zaszczycony, że wie o moim istnieniu"

"Ona jest w stanie uchwycić najbardziej wzruszające momenty życia i jego smutek i jednocześnie pozostać optymistką. Czuję się zaszczycony, że wie o moim istnieniu" - tak o Wisławie Szymborskiej mówił Woody Allen. "Dla mnie Szymborska jest przede wszystkim poetką świadomości" - oceniał Czesław Miłosz.

"Umarła w swoim pokoju. Odeszła spokojnie"

- Pani Wisława umarła najlepiej jak mogła - w swoim domu, w swoim pokoju, w swoim łóżku. Umarła we śnie, odeszła spokojnie - powiedział na antenie TVN24 Michał Rusinek, sekretarz zmarłej noblistki Wisławy Szymborskiej. Pisarka zmarła dziś wieczorem po długiej chorobie. Miała 89 lat.

"Dlaczego piszesz poezję? A tego to ja nie wiem"

Otrzymała literacką Nagrodę Nobla, Order Orła Białego i niemiecką literacką Nagrodę Goethego. Kiedy jednak była pytana dlaczego pisze poezję stwierdziła: "a tego to ja nie wiem". O rozgłos nigdy nie zabiegała, bowiem jej zdaniem poeci nie są od tego, aby przyjmować nagrody. "Dziękuję. Doprawdy naprawdę nie czuję się warta. Szkoda to dla mnie zachodu i słońca i jak ma się w to bawić osoba żyjąca. Na chwilę tu jestem i tylko na chwilę" - napisała w "Elegii podróżnej".

Nie żyje Wisława Szymborska

W środę wieczorem, po długiej chorobie zmarła w swoim domu w Krakowie Wisława Szymborska. Miała 89 lat. Informację o śmierci pisarki podał jej sekretarz - Michał Rusinek. - Nie wychodziła do ludzi ze swoimi problemami. Odeszła we śnie, w domu, wśród przyjaciół i najbliższych - powiedziała reporterka "Faktów" TVN Katarzyna Kolenda-Zaleska.

Noworodek podrzucony do piwnicy. "Jej stan jest ciężki"

Dziewczynkę, noworodka - wcześniaka, ktoś podrzucił do piwnicy domu jednorodzinnego w Borui Kościelnej (Wielkopolska). Dziecko urodziło się raptem kilka, a może kilkanaście godzin przed porzuceniem. - Ze względu na znaczne wyziębienie jej stan jest ciężki - poinformował Krzysztof Szymankowski, ordynator oddziału położniczego poznańskiego szpitala, do którego trafiła dziewczynka.

Referendum ws. ACTA? "Nie wolno odwracać się plecami"

- Jeśli tak duża grupa chce referendum, to być może trzeba będzie je przeprowadzić - tak na propozycję referendum ws. ratyfikacji przez Polskę międzynarodowej umowy ACTA odpowiedział minister administracji i cyfryzacji Michał Boni. - Nie wolno wobec tak dużego ruchu niezadowolenia społecznego odwracać plecami - stwierdził w "Tak jest" w TVN24. Zdaniem Boniego warto rozmawiać na temat ratyfikacji ACTA. Taką debatę zaproponowała w środę Rzecznik Praw Obywatelskich Krystyna Lipowicz.

Rządowi spada poparcie, zyskuje prezydent

Blisko dwie trzecie Polaków (63 proc.) negatywnie ocenia działalność rządu - wynika z najnowszego sondażu TNS OBOP. O działalności samego premiera złe zdanie ma 57 proc. badanych. Znacznie lepsze notowania ma prezydent, którego pracę dobrze ocenia 57 proc. ankietowanych.

Jest wniosek o odwołanie Klicha

Członkowie Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych opowiedzieli się w środę w głosowaniu za odwołaniem Edmunda Klicha z funkcji jej przewodniczącego. Ostateczną decyzję minister transportu Sławomir Nowak ma podjąć w przyszłym tygodniu.

"Wymrozi nam wszelkie bakterie w nosie"

- Gdyby nie to, że Europę opływa bardzo ciepły prąd znad równika, Golfsztrom, temperatura byłaby w Polsce tak niska, jak teraz, przez większą część roku - mówi fizyk Tomasz Rożek. Mróz, choć na pewno większości z nas uprzykrza życie, ma też swoje dobre strony.

Zginął podczas pościgu

Podczas policyjnego pościgu, uciekający skradzionym Peugeotem mężczyzna uderzył w ścianę domu w miejscowości Mostki (woj. lubuskie). Kierowca zginął na miejscu. Mieszkańcom domu nic się nie stało. Zdjęcie z miejsca zdarzenia wysłał nam mieszkaniec Mostek.

Lądowanie "na brzuchu" w Radomiu

Awaryjne lądowanie na wojskowym lotnisku w Radomiu. W środę, kilka minut po godzinie 13, piloci wojskowego "Orlika", po stwierdzeniu usterki podwozia, podjęli decyzję o wykonaniu procedury lądowania awaryjnego - "na brzuchu". Informację o zdarzeniu otrzymaliśmy od internauty o nicku @adek23.

Operator wpadł pod ratrak. Jest ciężko ranny

Tragiczny wypadek na stoku narciarskim w Rąblowie w woj. Lubelskim. W środę operator kamery telewizji Polsat - podczas robienia zdjęć - wpadł pod ratrak. Mężczyzna w ciężkim stanie trafił do szpitala w Lublinie. Część stoku, na której doszło do wypadku, została zamknięta dla narciarzy.

"Łomiarz" do więzienia na kolejne siedem lat

Henryk R. znany jako "łomiarz" znów trafi za kratki. Mężczyzna został skazany na siedem lat więzienia za napad na kobietę w 2009 roku. Wyrok jest prawomocny. Sąd odwoławczy nie uwzględnił w środę apelacji obrońcy skazanego. Niewykluczona pozostaje kasacja do Sądu Najwyższego.

"Każdy, nawet banalny detal może być kluczowy"

Mija dziewiąty dzień poszukiwań półrocznej Magdy. Trwają przesłuchania rodziny i świadków. Psycholog sądowy Teresa Gens w TVN24 mówiła: - Nie wierzę, że nikt nie widział, nie słyszał. Myślę, że ludzie się boją kłopotów. Jeśli ktokolwiek cokolwiek słyszał i widział, co może mu się wydawać banalne, to może być nie tyle cena kłopotu, co cena życia. Każdy detal może być kluczowy - podkreśliła także, apelując do ewentualnych świadków o kontakt z policją.

Bajeczny zimowy Dunajec

Bardzo niską temperaturę mogą nam zrekompensować jedynie zapierające dech w piersiach krajobrazy. Zachwycające zdjęcia z Krościenka nad Dunajcem przesłał nam Reporter 24 jurekZet.

Rewolucja w "Faktach" TVN. Jesienią w nowej odsłonie

"Fakty TVN" szykują się do rewolucji. Już niedługo przeniosą się do wirtualnego studia, by jesienią pojawić się w zupełnie nowej odsłonie. Kamil Durczok, redaktor naczelny "Faktów" TVN, szczegółów zmian nie zdradza, ale przyznaje, że program przejdzie metamorfozę.

Wpadł pod lód. "Jest w zadziwiająco dobrym stanie"

- Jest w stanie zadziwiająco dobrym, jak na okoliczności, które miały miejsce - tak o stanie trzynastoletniego Łukasza mówi dyrektor poznańskiego szpitala Jacek Profaska. W ubiegłym tygodniu chłopiec wpadł pod taflę lodu. Spędził pod nią około 25 minut.

Zabili psy siekierami. Grożą im trzy lata

Po trzy lata więzienia grożą dwóm mieszkańcom woj. podkarpackiego za zabicie psów. Do jednego zdarzenia doszło w miejscowości Blizne, do drugiego w Jastkowicach. W obu przypadkach zwierzęta uśmiercono siekierą.

Kaczyński: Wolałbym, żeby nie awansowali stosujących represje

Jarosławowi Kaczyńskiemu nie podoba się powołanie na szefa NPW płk. Jerzego Artymiaka. - Wolałbym, żeby takich decyzji nie podejmowano, żeby nie awansowano ludzi, którzy uczestniczyli kiedyś w stosowaniu represji - stwierdził. Nie sprecyzował jednak, o jakie działania pułkownika mu chodzi. Wniosek o powołanie podpisał już prezydent Komorowski.

3 studentów i 250 tys. podpisów ws. referendum

Trzech wrocławskich studentów chce doprowadzić do referendum w sprawie ratyfikacji przez Polskę międzynarodowej umowy ACTA. Już mogą mówić o sukcesie. Pod wnioskiem o referendum podpisało się już 250 tys. osób.

Prezydent podpisał wniosek o powołanie nowego szefa NPW

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał dziś wniosek po powołanie na szefa Naczelnej Prokuratury Wojskowej płk. Jerzego Artymiaka - przekazała tvn24.pl szefowa biura prasowego Kancelarii Prezydenta, Joanna Trzaska-Wieczorek. Artymiak ma na stanowisku zastąpić gen. Krzysztofa Parulskiego.

Cyba odwołuje się od wyroku dożywocia

Obrońca skazanego na dożywocie Ryszarda Cyby, który w październiku 2010 roku w łódzkiej siedzibie PiS zastrzelił Marka Rosiaka i ranił nożem Pawła Kowalskiego, złożył apelację. Wpłynęła ona w środę do łódzkiego sądu. Pozostałe strony procesu nie odwołały się od wyroku.

Szef MSW: Nie ma podstaw, by obwiniać BOR za katastrofę

- Opinia biegłych w sprawie zabezpieczenia przez BOR wizyt premiera i prezydenta w Smoleńsku jest jedynie jednym z dowodów w sprawie. Nie daje żadnych podstaw do wyciągania wniosków o odpowiedzialności funkcjonariuszy biura - podkreślił szef MSW Jacek Cichocki. W poniedziałek prokuratorzy przedstawili najważniejsze uchybienia, popełnione w opinii biegłych podczas przygotowywania wizyt w Smoleńsku. Raport na ten temat przygotowuje również NIK.

Ruch prezydenta ws. ACTA

Prezydent Bronisław Komorowski skierował list do Rzecznika Praw Obywatelskich. Zwraca się w nim z prośbą o zajęcie stanowiska, czy ratyfikacja ACTA nie wpłynie na ograniczenie praw obywatelskich - poinformowała tvn24.pl szefowa biura prasowego Kancelarii Prezydenta Joanna Trzaska-Wieczorek.

Ziobro chce odwołać Zdrojewskiego

Bogdan Zdrojewski powinien stracić stanowisko ministra kultury za zamieszanie ws. umowy ACTA - uważa klub Solidarna Polska. I zapowiada złożenie wobec niego wniosku o wotum nieufności.