IPN dostanie dziś 50 tomów akt rosyjskiego śledztwa katyńskiego. Uroczystość przekazania odbędzie się w Pałacu Prezydenckim w Warszawie. Akta przekaże szef Kancelarii Prezydenta Jacek Michałowski.

Sąd w Gdańsku potrzebował aż czterech i pół roku, by wymierzyć karę pięciu byłym już gimnazjalistom, którzy znęcali się nad 14-latką, która popełniła samobójstwo. Pewne małżeństwo starało się o rozwód aż 20 lat. Takich paradoksów jest więcej, a Polacy coraz częściej skarżą wymiar sprawiedliwości w Strasburgu.

Chaos w szkoleniu pilotów i wojskowych załóg. Reporterzy programu "Polska i Świat" dotarli do dokumentów, z których wynika, że szkolenia były niespójne i tylko teoretyczne. Brakowało symulatorów do ćwiczenia współpracy w załodze.

Znów chaos w Telewizji Publicznej. KRRiT wybrała nową radę nadzorczą, ala zanim ta zdążyła się ukonstytuować, stara rada zawiesiła w obowiązkach prezesa TVP Romulada Orła i dwóch członków zarządu: Pawła Palucha i Przemysława Tejkowskiego. Kto jest obecnie prezesem telewizji publicznej? Nie wiadomo. W piątek władzę przejmie nowa rada.

Rada Stała Episkopatu Polski wzywa do modlitwy za ofiary katastrofy smoleńskiej. "Uszanujmy pamięć ich czynów; nie pomożemy zmarłym, zatrzymując się w nieskończoność przy grobie" - napisali biskupi. Ich posłanie ma być odczytane w kościołach 10 kwietnia, w pierwszą rocznicę katastrofy.

- Niech oficjalne uroczystości rocznicowe 10 kwietnia rozpoczną się po południu - piszą w liście do Bronisława Komorowskiego rodziny części ofiar katastrofy smoleńskiej. - Wcześniej chcemy być przy grobach naszych bliskich - apelują.

Stany Zjednoczone planują umieszczenie w Polsce oddziału lotniczego i elementów obrony antyrakietowej - powiedziała sekretarz stanu USA Hillary Clinton po spotkaniu z Radosławem Sikorskim. Chwaliła też szefa MSZ. - To ktoś, kto w ostatnich latach stał się przyjacielem - stwierdziła.

Członkowie Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych chcą przeprosin od swojego szefa Edmunda Klicha. Chodzi o jego wypowiedź, w której miał ich nazwać "nierobami". - Przeproszę, jeśli sąd mi każe. To, co mówiłem to prawda - odpiera zarzuty Klich. Sprawą zajmowała się w czwartek sejmowa Komisja Infrastruktury.

Prezydent Bronisław Komorowski zadecydował o odznaczeniu Orderem Orła Białego Andrzeja Wajdy - dowiedziały się nieoficjalnie "Fakty" TVN. Wniosek w tej sprawie ma trafić do Kapituły Orderu w przyszłym tygodniu.

Jerzy Buzek obiecał europarlamentarnemu ugrupowaniu Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (w tym PiS i PJN), że przekaże szefowi Komisji Eueropejskiej Jose Barroso ich uwagi co do śledztwa ws. katastrofy pod Smoleńskiem. Inne ugrupowania w PE są temu przeciwne.

Do groźnego wypadku doszło dziś w Wadowicach (woj. małopolskie). 17-letnia kobieta została potrącona przez samochód osobowy, a następnie odrzucona wpadła pod koła nadjeżdząjącego wozu Ochotniczej Straży Pożarnej. nastolatka trafiła do szpitala.

Policyjne alfy 159 wreszcie w akcji. Ich "ofiarą" padł w środę kierowca osobowego mercedesa, który na krajowej "10" przy obowiązującej "siedemdziesiątce" jechał dwa razy szybciej i nieprzepisowo wyprzedał inne auto. Za swój uwieczniony policyjną kamerą wyczyn dostał 1000 złotych mandatu i 20 punktów karnych.

10 tys. zł oraz przeprosin w prasie od właścicielki poznańskiej restauracji domagać się będzie przed sądem Rom, którego nie wpuszczono do lokalu. - Adam G. poczuł się urażony aktem dyskryminacji wobec swojej osoby ze względu na swoje pochodzenie etniczne - tłumaczy jego pełnomocnik.

Większość Polaków, bo 75 proc. badanych przez CBOS uważa, że opublikowany przez Międzypaństwowy Komitet Lotniczy raport na temat przyczyn katastrofy smoleńskiej jest nierzetelny. Ankietowani nie wierzą też, że uda się wypracować wspólną, polską-rosyjską wersję tragedii z 10 kwietnia.

Dziwi mnie zachowanie MON i dowództwa Sił Powietrznych. To się wpisuje w nagonkę na polskich pilotów - powiedział na antenie TVN24 poseł PiS Mariusz Kamiński. Odniósł się w ten sposób do informacji gen. Lecha Majewskiego, że Jak-40 wylądował "przy podstawie chmur 60 m i widzialności poniżej kilometra" i dlatego skierowano do prokuratury zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa.

Oszuści, którzy oferują w sieci bilety na Euro 2012, nie rezygnują z nabijania w butelkę naiwnych kibiców. Szybko poprawili swoją stronę internetową, która podszywa się pod stronę UEFA - nie widnieje już na niej flaga Monako, jako współgospodarza mistrzostw, ale flaga Polska.

Pacjentka ze Szwecji była bliska śmierci w wyniku komplikacji po zabiegu zmniejszenia żołądka przeprowadzonym w szpitalu w Warszawie - poinformowała szwedzka telewizja SVT. W wyjeździe do Polski pośredniczył ten sam przedsiębiorca, który wysłał do Gdańska na operację powiększenia biustu inną Szwedkę. Po tym zabiegu kobieta zapadła w śpiączkę.

Wynosili dzienniki, tablice multimedialne i komputery - mieszkańcy Wielbarka na Warmii i Mazurach próbowali ratować mienie płonącego gimnazjum. Część przedmiotów udało się wynieść, dach dwupiętrowego budynku się zawalił.