"Pawlak ma dość traktowania go z buta"

- PSL postawiło się. Nie chciało być już chłopcem do bicia w tej koalicji. Nie chciało być kwiatkiem do kożucha - w ten sposób fiasko rozmów PO z PSL ws. reformy emerytalnej podsumował w TVN24 polityk PiS Ryszard Czarnecki. Zdaniem europosła taki obrót spraw świadczy o kryzysie w koalicji, a jeśli premierowi nie uda się przekonać ludowców do poparcia projektu, to "będziemy mieli do czynienia z powstaniem trójkąta bermudzkiego PO-Ruch Palikota-SLD".

Kryzys w koalicji. "Pawlak nie jest gotowy poprzeć reformę"

Miała być wspólna konferencja, ale ją odwołano, a Waldemar Pawlak opuścił kancelarię premiera. - Premier Pawlak poinformował premiera Tuska, że na chwilę obecną nie jest gotowy na poparcie rządowego projektu reformy emerytalnej - wyjaśnił lakonicznie rzecznik rządu Paweł Graś. Poinformował też, że w związku z tą sytuacją w środę o godz. 14 spotka się zarząd PO, który "omówi wszystkie możliwe scenariusze na rzecz budowania większości parlamentarnej, takiej, która umożliwi przyjęcie projektu reformy".

Mała Julia przesłuchana. Nowy portret porywacza

Policja opublikowała nowy portret pamięciowy mężczyzny, który w poniedziałek w Łodzi mógł uprowadzić 11-letnią Julię. Za informacje o poszukiwanym policja wyznaczyła 3 tys. zł nagrody. Za porwanie grozi mężczyźnie do pięciu lat więzienia. Dziewczynka została już przesłuchana w obecności psychologa.

"Poprzemy rząd pod warunkami. O koalicji nie ma mowy"

- Ruch Palikota już dawno powiedział, że jest w stanie pod pewnymi warunkami poprzeć reformę 67. Te warunki poznał pan premier Donald Tusk. Czekamy na reakcję z jego strony - powiedział w Sejmie Andrzej Rozenek. We wtorek odbyło się spotkanie koalicjantów ws. reformy emerytalnej. Po południu miała odbyć się wspólna konferencja liderów PO i PSL. Okazało się jednak, że została odwołana, bo nie ma porozumienia koalicji w sprawie reformy emerytalnej.

"To sygnał kryzysowy, trudno przewidzieć co będzie dalej"

- To z pewnością jest sygnał kryzysowy (dla koalicji), bo nie ma kompromisu. Wręcz wydaje mi się, że do kompromisu jest dalej niż bliżej - powiedział Eugeniusz Kłopotek z PSL, odnosząc się do braku porozumienia koalicji PO-PSL w sprawie reformy emerytalnej. Według niego "są różne scenariusze tego, co będzie dalej". Po godz. 17 w siedzibie PSL spotkali się liderzy partii, wśród nich m.in. Waldemar Pawlak.

Lekarze chcą interwencji prezydenta

Środowisko medyków podkreśla, że jest oburzone "lekceważeniem głosu lekarzy przez Ministerstwo Zdrowia w procesie tworzenia prawa". Maciej Hamankiewicz, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej, wystosował więc we wtorek list do prezydenta Bronisława Komorowskiego z prośbą o interwencję.

Dmuchnął i zabrakło skali. "Trzeźwiał 30 godzin"

Producenci alkomatów chyba powinni zastanowić się nad rozszerzeniem skali pomiarowej urządzeń. Okazuje się bowiem, że żyją w Polsce ludzie, których oddech potrafi wskazać ponad 8 promili alkoholu w wydychanym powietrzu. Przykładu dostarczyli rzeszowscy policjanci, których "wynik" drobnego złodzieja zmusił do ponownego zbadania delikwenta.

Dzieci jechały na mecz. Zostały napadnięte

Policja zatrzymała jednego mężczyznę, nie wyklucza też dalszych zatrzymań po tym, jak w poniedziałek po południu kilkunastu chuliganów napadło na grupę blisko 90 dzieci z Liniewa. Dzieci jechały na mecz Lechia Gdańsk - Korona Kielce na gdańską PG Arenę. Kilkoro z nich napastnicy poturbowali, zabrali również szaliki i ubrania z emblematami klubu Lechii. Najciężej poszkodowany 15-latek ma spuchniętą wargę i złamany nos.

Mur powązkowski: trzeba ratować to, co stoi

Zabytkowy mur Cmentarza Powązkowskiego jest w złym stanie. Uszkodzony odcinek trzeba szybko zabezpieczyć, zanim kolejne fragmenty zaczną się rozsypywać. Nadzór budowlany, konserwator zabytków i zarząd Cmentarza Powązkowskiego mają w czwartek zdecydować jak to zrobić. Na rozstrzygnięcie kto zapłaci za zniszczone nagrobki przyjdzie poczekać dłużej.

Koniec z wiosną 21 marca. Aż do 2102 roku

Mamy złe wieści dla pragnących witać astronomiczną wiosnę 21 marca. W Polsce zdarzy się to bowiem dopiero w 2102 roku. Jeśli jednak bardzo chcecie rozpocząć wiosnę dokładnie tego dnia, w 2014 roku zapraszamy do... Japonii.

Dwie trzecie Polaków czarno widzi "tu i teraz"

Tylko jedna piąta (21 proc.) dorosłych Polaków uważa, że sytuacja w kraju zmierza w dobrym kierunku. Aż dwie trzecie badanych (65 proc.) ma przeciwne zdanie, a 14 proc. nie potrafi zająć stanowiska w tej sprawie - wynika z najnowszego sondażu CBOS.

11 osób w szpitalu, jedna w stanie krytycznym

11 osób trafiło do szpitala w Nysie po wypadku, do którego doszło we wtorek rano między miejscowościami Frydrychów i Ścibórz (woj. opolskie). Autobus po zderzeniu z ciężarówką zjechał do rowu i uderzył w drzewo. Pojazdem podróżowało 14 osób.

Zaatakował ciężarną, mieszkańcy wsi wzięli odwet

- Wstała ta młoda dziewczyna, wyjęła z kieszeni telefon i powiedziała, że dzwoni na policję. Zareagowałem, jak zareagowałem. Uderzyłem ją raz - mówił w sobotę przed sądem 57-letni Stefan B., któremu grozi siedem lat więzienia za pobicie kobiety w ciąży. Sam oskarżony też został pobity - przez swoich sąsiadów, mieszkańców wsi Mielęcin (woj. zachodniopomorskie). - Jednego uderzył, drugiego, to wszyscy rzuciliśmy się na niego i wtedy od nas dostał - mówi jeden z piątki mężczyzn, którym za lincz grozi do pięciu lat pozbawienia wolności.

Prawnik: Przełomowa decyzja sądu ws. inwigilacji dziennikarzy

- Decyzja jest przełomowa. Sąd przywrócił mi wiarę w to, że prawo w Polsce coś znaczy - w ten sposób adwokat Dariusz Pluta skomentował orzeczenie sądu, który uznał za bezprawne występowanie przez poznańską prokuraturę wojskową o billingi i smsy dwóch dziennikarzy. Z decyzją zgadza się Prokuratura Generalna.

Betonowy mur zgniótł tira. Kierowca zginął na miejscu

Ważący kilkadziesiąt ton mur oporowy zabezpieczający austriacką autostradę A13 przed osunięciami ziemi ze wzgórz, zawalił się pod naporem gleby ciężkiej od topniejącego śniegu. Gruz zasypał niemiecką ciężarówkę, pozbawiając życia jej kierowcę.

Czempiński zażąda odszkodowania

Podejrzany o korupcję b. szef UOP gen. Gromosław Czempiński będzie ubiegał się o odszkodowanie za zatrzymanie go przez katowicką prokuraturę w listopadzie 2011 r. Nie wiadomo na razie, jakiej kwoty zażąda on od Skarbu Państwa.

"Mogliśmy zakładać najgorsze"

- Jest to przestępstwo pierwszej kategorii, czyli wdrażane są najwyższe procedury i angażowane wszystkie siły i środki policyjne - powiedziała w TVN24 oficer operacyjna policji wchodząca w skład grupy zajmującej się sprawą uprowadzenia 11-letniej Julii. W rozmowie z reporterką TVN24 odsłoniła nieco kulisy pracy operacyjnej policji w tym przypadku.

Śmiertelny wypadek w metrze

Na stacji Metro Centrum doszło do wypadku. Człowiek wpadł pod koła pociągu i zginął na miejscu. Składy kursują z opóźnieniem. Ruch pociągów w kierunku stacji Kabaty został na kilkadziesiąt minut całkowicie wstrzymany.

Dziecko wypadło z tarasu w sklepie

Okoliczności upadku dwulatka z tarasu ewakuacyjnego supermarketu w Nowym Targu wyjaśnia nowotarska prokuratura. Dziecko spadło w piątek z wysokości około czterech i pół metra.

Bankomat pękł jak bańka

Nieznani sprawcy zniszczyli we wtorek nad ranem bankomat na ul. Chwarznieńskiej w Gdyni. - Prawdopodobnie został rozsadzony nieznanym jeszcze środkiem od wewnątrz - powiedział Michał Rusak z policji w Gdyni. Sprawcy ukradli pieniądze, nikomu nic się nie stało.

"Nie bardzo wiedziała, co robi". Kobieta zniszczyła 29 aut

"Widać było, że ta kobieta nie bardzo wie, co robi" – mówi jeden z właścicieli samochodów uszkodzonych w poniedziałek na ulicy Mazowieckiej we Wrocławiu. Kobieta, która w poniedziałkowy poranek zniszczyła 29 pojazdów zaparkowanych w okolicy urzędu marszałkowskiego. 45-latka została zatrzymana przez policję - noc spędziła w areszcie. Będzie przesłuchiwana. O zdarzeniu jako pierwszy poinformował nas internauta @Tommigun.

Za wejście na komin grozi im więzienie

13 aktywistów Greenpeace, którzy w ramach protestu okupowali w poniedziałek chłodnię kominową Elektrowni Turów w Bogatyni (Dolnośląskie), zostało zatrzymanych przez policję. We wtorek wszyscy zostaną przesłuchani. Prawdopodobnie usłyszą zarzuty.

Może będzie "mapa drogowa". Ostatecznej decyzji na pewno nie

- Jesteśmy bliżej, ale nie mogę powiedzieć, że jesteśmy już po rozmowach i po decyzji - zdradził w Polskim Radiu Grzegorz Schetyna komentując rozmowy koalicjantów dotyczące kształtu reformy emerytur. Jego zdaniem dziś premier i wicepremier przedstawią "mapę drogową" dochodzenia do zmian w systemie emerytalnym. To kwestia czasu - zapewniał, też w radiu publicznym Jan Bury z PSL. - Pewne kwestie mają zostać w najbliższym czasie doprecyzowane, między innymi przez resort pracy i ministerstwo finansów.

Ekshumacja ciała Kurtyki w obecności bliskich

Po blisko czterech godzinach na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie zakończyła się ekshumacja zwłok Janusza Kurtyki. Na miejscu pracowali m.in. prokuratorzy i inspektor sanitarny. Cmentarz był zamknięty, a wejść pilnowała żandarmeria wojskowa. Przy ekshumacji byli obecni też członkowie rodziny Janusza Kurtyki. - Prokuratorzy nie mają wątpliwości co do tożsamości zwłok - powiedział prok. Marcin Maksjan z Naczelnej Prokuratury wojskowej.

Lekarze boją się łaciny. Zapłaci pacjent

Lekarze przestali wypisywać na receptach łacińskie nazwy składników leków. Boją się kar finansowych. Przyniesie to państwu oszczędności, ale pacjenci będą mieli mniejszy wybór przy zakupie leków - pisze wtorkowa "Rzeczpospolita". To efekt nowego rozporządzenia ws. wzorów recept, które weszło w życie dwa tygodnie temu.

"To teatr. I kompromis będzie"

- Ależ oczywiście, że będzie kompromis w tej sprawie - uważa Beata Kempa z Solidarnej Polski odnosząc się do ustaleń koalicjantów Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego ws. reformy emerytalnej. W programie "Jeden na Jeden" w TVN24 przekonywała, że w tej sprawie "nie miała żadnych wątpliwości".

Nowe dowody zagrożone, Polska może stracić miliony

Nowe dowody elektroniczne mają trafić w nasze ręce w lipcu przyszłego roku. Termin ten jest jednak - jak ustalili reporterzy "Czarno na Białym" - poważnie zagrożony. Jeśli obawy się urzeczywistnią, Polska straci setki milionów złotych, które daje na ten program Unia Europejska.

"Martwy" meldunek na trzy dni

Od 40 lat obowiązuje w Polsce chore prawo meldunkowe, które nakazuje np. tymczasowe zameldowanie się w miejscu, w którym przebywamy choćby tylko cztery dni. Oczywiście nikt tego nie przestrzega. Ten martwy przepis wywołuje jedynie popłoch wśród urzędników i zdziwienie polityków. O całkowitym zniesieniu obowiązku meldunkowego mówi się od kilku lat, przyjęto nawet stosowną ustawę, ale wejście jej w życie odkładane jest z roku na rok.

Zderzenie z autobusem. Ranni

Trzy osoby trafiły do szpitala w wyniku zderzenia Forda z autobusem na drodze krajowej numer 8. Do wypadku doszło minionej nocy w miejscowości Gola (woj. wielkopolskie). Informację i zdjęcia otrzymaliśmy od internauty @Piotra.

Zmiana czasu zwiększa ryzyko zawału

Krótszy wiosenny sen zwiększa ryzyko zawału. A my będziemy spać godzinę krócej i to już z soboty na niedzielę. Co zrobić, by ta zmiana była dla nas jak najmniej bolesna?