- Dziś, kiedy patrzymy na wydarzenia tych miesięcy, widzimy w tym pewną logikę. Logikę złą, jednakże niezmiernie konsekwentną. Kłamstwo smoleńskie, atak na krzyż, atak na kościół i wreszcie dziś atak na polską suwerenność, która po ostatnich decyzjach podjętych w Brukseli jest zagrożona zupełnie wprost - ostrzegał w sobotę przed Pałacem Prezydenckim Jarosław Kaczyński.

"Milicyjne suki", czołg taranujący bramę stoczniową, armatki wodne oblewające strajkujących stoczniowców oraz starcia wojska i milicji z robotnikami - wszystko to można było zobaczyć w sobotę przed bramą stoczni w Szczecinie, gdzie miała miejsce rekonstrukcja historyczna. Odtworzono pacyfikację strajku, do której doszło w nocy z 14 na 15 grudnia 1981 r. w ówczesnej stoczni im. Adolfa Warskiego. Wtedy na teren zakładu weszło wojsko z milicją i brutalnie spacyfikowało strajk.

- Wracajcie koleżanki i koledzy - zaapelował do byłych członków Sojuszu Lewicy Demokratycznej Leszek Miller, który w sobotę został wybrany przewodniczącym partii. Wybrano też wiceprzewodniczących partii.

Dzisiejszej nocy, a dokładnie minutę po północy zacznie obowiązywać nowy rozkład jazdy pociągów. Najwięcej zmian dotyczy województw: wielkopolskiego, łódzkiego, małopolskiego i śląskiego. Przewoźnicy, chcąc uniknąć bałaganu sprzed roku, już tydzień wcześniej zawiesili na dworcach nowe rozkłady jazdy. Informacje o zmianach były też dostępne na stronie internetowej PKP. Na wybranych dworcach, np. we Wrocławiu informacji o ruchu pociągów udzielali pracownicy spółki Intercity.

Młodzi ludzie coraz wcześniej przekraczają dotychczasowe obyczajowe granice. O seksie odważnie rozmawiają nawet uczniowie podstawówek. Nie tylko rozmawiają, bo z badań wynika, że nastolatki na "pierwszy raz" decydują się średnio dwa lata wcześniej niż pokolenie ich rodziców.

Policja, kontrola skarbowa, ABW, CBA i pięć innych służb specjalnych mają ustawowe prawo do stosowania podsłuchów oraz dostępu do billingów obywateli. To jest niekonstytucyjne - uznał Prokurator Generalny w opinii dla Trybunału Konstytucyjnego, który bada złożone w tej sprawie dwie skargi Rzecznika Praw Obywatelskich.

Osiem zastępów straży pożarnej gasiło pożar mieszkania położonego na parterze bloku przy ul. Łokietka w Krakowie. Na czas trwania akcji ewakuowano lokatorów sąsiednich mieszkań. O pożarze poinformowali mieszkańcy Krakowa.

- Przy okazji każdego szczytu UE PiS będzie domagało się przedstawienia stanowiska przez rząd - zapowiedział poseł PiS Kazimierz Michał Ujazdowski. Dodał, że PiS w najbliższym czasie złoży projekt zmian w konstytucji dotyczący relacji Polski z UE.

Winny ten, który się zatrzymał, czy kierowca, który potrącił? A może mężczyzna, który wszedł na pasy? Zamieszczone przez nas nagranie pokazujące moment potrącenia pieszego na pasach wywołało lawinę komentarzy naszych internautów. Opinie, zamieszczane zarówno na naszym forum, jak i przychodzące na skrzynkę Kontaktu 24, dotyczą m.in. kodeksu ruchu drogowego, kultury jazdy oraz pieszych traktowanych niczym "święte krowy".

- Przyjęcie tego rozwiązania oznacza, że status kliencki, który przyjęła Polska pod rządami Donalda Tuska zostaje ostatecznie potwierdzony i zinstytucjonalizowany - mówił o zaakceptowaniu przez Polskę decyzji podjętych podczas szczytu przywódców Unii Europejskiej Jarosław Kaczyński. Jego zdaniem, mamy do czynienie z ograniczeniem naszej suwerenności, naszej demokracji", za co - co więcej - przyjdzie nam "suto zapłacić".

- Pozycja Leszka Millera jest niewątpliwie pozycją numer 1 w SLD. Więc jeżeli on zostaje przewodniczącym partii, jest to naturalne - powiedział w sobotę były prezydent Aleksander Kwaśniewski, komentując decyzję b. premiera, dziś szefa klubu Sojuszu o starcie w wyborach na szefa całej partii. Zdaniem Kwaśniewskiego nie ma dziś w SLD alternatywy dla Millera.

- We Wrocławiu występują obecnie przelotne opady śniegu i śniegu z deszczem, przechodzące w deszcz. Opady są o natężeniu słabym i umiarkowanym - powiedziała Arleta Unton-Pyziołek, meteorolog TVN Meteo. Zdjęcia pierwszych białych płatków spadających z nieba dostaliśmy od Reportera 24.

Zachowanie złotówki, wzmocnienie rynku wewnętrznego, współpraca państw środkowoeuropejskich na forum UE, koordynacja działań unijnych państw zachowujących waluty narodowe - to według Zbigniewa Ziobry i Marka Jurka podstawowe zasady dające "realną alternatywę" dla polityki rządu Donalda Tuska.

Wprowadzał Polskę do Unii Europejskiej, sterował okrętem, spierał się ze Zbigniewem Ziobrą przed komisją śledczą, nazywając jego metody śledcze "goebbelsowskimi", budował potęgę SLD i patrzył na jego upadek. Teraz on - jak sam mówi "prosty chłopak z Żyrardowa" - najprawdopodobniej znowu przejmie stery na lewicy. Konkurencji raczej nie ma. W południe rozpoczęła się konwencja krajowa SLD, która wyłoni nowe władze partii.

Usterka komputera odpowiedzialnego za sterowanie ruchem kolejowym, przez którą część pociągów odjeżdżających przed południem z Warszawy do Radomia było opóźnionych o 20-30 minut, została usunięta - poinformował rzecznik Grupy PKP Łukasz Kurpiewski.

Na zakończonym w piątek unijnym szczycie przywódcy "27" zawarli wstępne porozumienie fiskalne, które ma wprowadzić większą dyscypliną budżetową w UE. Teraz muszą je ratyfikować kraje członkowskie. Premier Donald Tusk zapowiedział, że chciałby, aby polski parlament przyjął porozumienie większością 2/3 głosów. - Nie musimy mieć 2/3, ponieważ to jest traktat międzyrządowy. Niepotrzebnie sam podnosi poprzeczkę - ocenił były prezydent Aleksander Kwaśniewski w RMF FM.

Około stu mieszkańców Pragi Północ przyszło na sesję rady dzielnicy, na której samorządowcy zajmowali się między innymi pożarami kamienic. Radni chcą powołania specjalnej grupy policjantów, która zajmie się wyjaśnieniem przyczyn tych pożarów.

W cyklu poświęconym rocznicy stanu wojennego przypominamy rolę tego, w którego Polacy bezgranicznie wierzyli. I słusznie, bo pomagał wówczas Polsce jak mógł. Miał tu swoje oko i ucho, a kiedy można i trzeba było zadziałać, to zadziałał. Jan Paweł II przyjechał do Polski w stanie wojennym. Spotkał się zarówno z Lechem Wałęsą, jak i z Wojciechem Jaruzelskim. Oba spotkania nieoficjalne i o obu - choć już od tego czasu minęło sporo lat - niewiele wiadomo.

Dwadzieścia dwa lata po rewolucji ustrojowej przyszła obyczajowa. Romantyczna wizja miłości mocno zakorzeniona w naszym społeczeństwie ustępuje erotycznym fantazjom. W zdradzie coraz częściej nie widzimy nic złego, marzymy o coraz śmielszych eksperymentach erotycznych, Polki są coraz mniej pruderyjne, a Polacy w większości zadowoleni ze swojej męskości.

Nie wszyscy, ale większość, nie zawsze, ale bardzo często - politycy dają dowody na to, że jak mówią, to mówią. I, żeby nie przywiązywać się do składanych przez nich obietnic, zapewnień, czasem ostrej krytyki. Ostatnio przykład dał Leszek Miller, który bez mrugnięcia okiem wycofał się z powtarzanych wiele razy deklaracji. Ale uczciwie trzeba powiedzieć, że nie jest wyjątkiem.