Jutro do Polski przybywa prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama. Na lotnisku przywita go Bronisław Komorowski. Wieczorem gość weźmie udział we wręczeniu Nagrody Solidarności na Zamku Królewskim. W środę wystąpi z przemówieniem na placu Zamkowym.

- Przez te wszystkie lata zawsze starałem się być sobą, to chyba najbardziej ludzie we mnie polubili i to najbardziej zapamiętali - powiedział w studiu TVN24 Adam Małysz, laureat plebiscytu "Ludzie Wolności" w kategorii "sport". Sportowiec podkreślił, że do ostatniej chwili nie spodziewał się wygranej.

- Bez tego codziennego, trudnego patriotyzmu, codziennego trudu, codziennej pracy, nic by się nie stało - mówił w TVN24 szef Kancelarii Prezydenta Jacek Michałowski. Podkreślał, że ostatnie ćwierćwiecze to sukces całej Polski. - Jako społeczeństwo jesteśmy zbiorowym bohaterem tego 25-lecia - zaznaczył.

- Musiałem tłumaczyć się w Warszawie za różne stwierdzenia w rodzaju takich odkryć kopernikańskich, jak to, że homoseksualizm można leczyć egzorcyzmami. (...) Zadzwoniłem wtedy do Zbyszka Ziobry i mówię: "po takich tekstach to my w Warszawie nie mamy czego szukać" - mówił w "Jeden na jeden" w TVN24 Jacek Kurski o swojej przegranej w eurowyborach, odnosząc się przy tym do słów Tomasza Adamka.

Krystyna Janda, Henryk Skarżyński, Solange i Krzysztof Olszewscy, Adam Małysz oraz Jerzy Owsiak - to osoby, które według widzów TVN i czytelników "Gazety Wyborczej" najlepiej symbolizują 25 lat polskich przemian. W niedzielę na uroczystej gali ogłoszono wyniki plebiscytu "Ludzie Wolności". Nagrodę specjalną "GW" dla człowieka 25-lecia odebrał z rąk Adama Michnika Lech Wałęsa.

- Trudno mi powiedzieć, czy to jest jakiś żart, czy prawda. On się nie wybiera (do Moskwy - red.), tak powiedział - skomentowała Hanna Gronkiewicz-Waltz doniesienia, jakoby Grzegorz Schetyna miał zostać ambasadorem w Rosji. Przyznała jednak, że w czasie zeszłotygodniowego posiedzenia zarządu PO poruszony został temat gorzkich słów, jakie Schetyna wypowiedział tuż przed wyborami na temat partii. Jak dodała, premier uważa, że było to działanie "intencjonalne".

Plebiscyt "Ludzie Wolności" rozwiązany. Widzowie TVN i czytelnicy "Gazety Wyborczej" nagrodzili osoby, które w ciągu minionych 25 lat stały się dla Polaków symbolami niepodległości, rozwoju i demokracji. To Jerzy Owsiak (społeczeństwo), Solange i Krzysztof Olszewscy (biznes), Henryk Skarżyński (nauka), Adam Małysz (sport), Krystyna Janda (kultura).

- Serdecznie dziękuję za wszystkie wielkie zasługi dla wolności Polski, które poniósł Kościół przez tak trudny okres, za udział w organizowaniu polskiej wolności, który w dalszym ciągu jest niesłychanie ważny, aktualny i za który trzeba być wdzięcznym - powiedział Bronisław Komorowski w Święto Dziękczynienia. Prezydent zasadził też "Dąb Wolności".

- To polityczna zsyłka, Tusk próbuje się pozbyć ostatniego z rywali. Źle się jednak dzieje, że w taki sposób niszczy się jednocześnie polską dyplomację - tak politycy opozycji komentowali w "Kawie na ławę" informację, jakoby Grzegorz Schetyna miał zostać ambasadorem w Moskwie. Jak podała "Rzeczpospolita", premier chce, aby jego główny partyjny konkurent objął placówkę dyplomatyczną w stolicy Rosji. - To odgrzewana plotka - podsumował Adam Szejnfeld z PO.

Za wcześnie mówić, czy pilot awionetki, która rozbiła się w Bielsku-Białej, złamał przepisy. Nie można jednak tak sobie latać nad terenem zabudowanym - mówił we "Wstajesz i weekend" Michał Setlak z "Przeglądu Lotniczego". Awionetka z dwiema osobami na pokładzie spadła w sobotę na prywatną posesję. Samolot spłonął. W katastrofie zginęli pilot i pasażer.

Minister administracji i cyfryzacji chce spotkać się z członkami PKW, by zastanowić się nad wprowadzeniem ewentualnych zmian w systemie przesyłania głosów. Kierownictwo Komisji przyznaje, że w obecnym modelu niedopatrzenia, błędy w protokołach i kłopoty z ich transportem będą zdarzały się nadal, ale zmiana systemu na informatyczny mogłaby spowodować o wiele większe problemy niż te z zeszłej niedzieli, kiedy cały kraj przez kilkanaście godzin czekał na wyniki z powodu błędu jednej komisji. Jak się okazuje, jej członkowie podpisali protokoły bez patrzenia, co w nich jest, z danymi, które wcześniej sami wymyślili. I poszli spać.

Kandydatkom Nowej Prawicy do europarlamentu wcale nie przeszkadzają uwłaczające godności kobiet wypowiedzi lidera partii. Ich zdaniem to tylko "prywatne poglądy Janusza Korwin-Mikkego", których one same nie podzielają.