"Milicyjne suki" i czołg. Prawie jak 30 lat temu

"Milicyjne suki", czołg taranujący bramę stoczniową, armatki wodne oblewające strajkujących stoczniowców oraz starcia wojska i milicji z robotnikami - wszystko to można było zobaczyć w sobotę przed bramą stoczni w Szczecinie, gdzie miała miejsce rekonstrukcja historyczna. Odtworzono pacyfikację strajku, do której doszło w nocy z 14 na 15 grudnia 1981 r. w ówczesnej stoczni im. Adolfa Warskiego. Wtedy na teren zakładu weszło wojsko z milicją i brutalnie spacyfikowało strajk.

Miller na czele, Senyszyn i Siwiec u boku

- Wracajcie koleżanki i koledzy - zaapelował do byłych członków Sojuszu Lewicy Demokratycznej Leszek Miller, który w sobotę został wybrany przewodniczącym partii. Wybrano też wiceprzewodniczących partii.

Minutę po północy wchodzi nowy rozkład jazdy pociągów

Dzisiejszej nocy, a dokładnie minutę po północy zacznie obowiązywać nowy rozkład jazdy pociągów. Najwięcej zmian dotyczy województw: wielkopolskiego, łódzkiego, małopolskiego i śląskiego. Przewoźnicy, chcąc uniknąć bałaganu sprzed roku, już tydzień wcześniej zawiesili na dworcach nowe rozkłady jazdy. Informacje o zmianach były też dostępne na stronie internetowej PKP. Na wybranych dworcach, np. we Wrocławiu informacji o ruchu pociągów udzielali pracownicy spółki Intercity.

Seks nastolatków wcześniej niż ich rodziców

Młodzi ludzie coraz wcześniej przekraczają dotychczasowe obyczajowe granice. O seksie odważnie rozmawiają nawet uczniowie podstawówek. Nie tylko rozmawiają, bo z badań wynika, że nastolatki na "pierwszy raz" decydują się średnio dwa lata wcześniej niż pokolenie ich rodziców.

Prok. Generalny: podsłuchy i billingi służb niekonstytucyjne

Policja, kontrola skarbowa, ABW, CBA i pięć innych służb specjalnych mają ustawowe prawo do stosowania podsłuchów oraz dostępu do billingów obywateli. To jest niekonstytucyjne - uznał Prokurator Generalny w opinii dla Trybunału Konstytucyjnego, który bada złożone w tej sprawie dwie skargi Rzecznika Praw Obywatelskich.

Płonął blok w Krakowie. Mieszkańcy ewakuowani

Osiem zastępów straży pożarnej gasiło pożar mieszkania położonego na parterze bloku przy ul. Łokietka w Krakowie. Na czas trwania akcji ewakuowano lokatorów sąsiednich mieszkań. O pożarze poinformowali mieszkańcy Krakowa.

"PiS będzie bronić zasad konstytucji"

- Przy okazji każdego szczytu UE PiS będzie domagało się przedstawienia stanowiska przez rząd - zapowiedział poseł PiS Kazimierz Michał Ujazdowski. Dodał, że PiS w najbliższym czasie złoży projekt zmian w konstytucji dotyczący relacji Polski z UE.

Kierowca czy pieszy? Kto winny?

Winny ten, który się zatrzymał, czy kierowca, który potrącił? A może mężczyzna, który wszedł na pasy? Zamieszczone przez nas nagranie pokazujące moment potrącenia pieszego na pasach wywołało lawinę komentarzy naszych internautów. Opinie, zamieszczane zarówno na naszym forum, jak i przychodzące na skrzynkę Kontaktu 24, dotyczą m.in. kodeksu ruchu drogowego, kultury jazdy oraz pieszych traktowanych niczym "święte krowy".

Kaczyński o pakcie fiskalnym: Będziemy suto płacić

- Przyjęcie tego rozwiązania oznacza, że status kliencki, który przyjęła Polska pod rządami Donalda Tuska zostaje ostatecznie potwierdzony i zinstytucjonalizowany - mówił o zaakceptowaniu przez Polskę decyzji podjętych podczas szczytu przywódców Unii Europejskiej Jarosław Kaczyński. Jego zdaniem, mamy do czynienie z ograniczeniem naszej suwerenności, naszej demokracji", za co - co więcej - przyjdzie nam "suto zapłacić".

Miller bez konkurencji, lewica bez Palikota bez szans?

- Pozycja Leszka Millera jest niewątpliwie pozycją numer 1 w SLD. Więc jeżeli on zostaje przewodniczącym partii, jest to naturalne - powiedział w sobotę były prezydent Aleksander Kwaśniewski, komentując decyzję b. premiera, dziś szefa klubu Sojuszu o starcie w wyborach na szefa całej partii. Zdaniem Kwaśniewskiego nie ma dziś w SLD alternatywy dla Millera.

Sypnęło nad Wrocławiem

- We Wrocławiu występują obecnie przelotne opady śniegu i śniegu z deszczem, przechodzące w deszcz. Opady są o natężeniu słabym i umiarkowanym - powiedziała Arleta Unton-Pyziołek, meteorolog TVN Meteo. Zdjęcia pierwszych białych płatków spadających z nieba dostaliśmy od Reportera 24.

Ziobro i Jurek mają receptę na kryzys

Zachowanie złotówki, wzmocnienie rynku wewnętrznego, współpraca państw środkowoeuropejskich na forum UE, koordynacja działań unijnych państw zachowujących waluty narodowe - to według Zbigniewa Ziobry i Marka Jurka podstawowe zasady dające "realną alternatywę" dla polityki rządu Donalda Tuska.

Niegdyś "prosty chłopak z Żyrardowa", dziś znów liderem?

Wprowadzał Polskę do Unii Europejskiej, sterował okrętem, spierał się ze Zbigniewem Ziobrą przed komisją śledczą, nazywając jego metody śledcze "goebbelsowskimi", budował potęgę SLD i patrzył na jego upadek. Teraz on - jak sam mówi "prosty chłopak z Żyrardowa" - najprawdopodobniej znowu przejmie stery na lewicy. Konkurencji raczej nie ma. W południe rozpoczęła się konwencja krajowa SLD, która wyłoni nowe władze partii.

"Nie ma bałaganu, są po prostu opóźnienia"

Usterka komputera odpowiedzialnego za sterowanie ruchem kolejowym, przez którą część pociągów odjeżdżających przed południem z Warszawy do Radomia było opóźnionych o 20-30 minut, została usunięta - poinformował rzecznik Grupy PKP Łukasz Kurpiewski.

Tusk "niepotrzebnie sam podnosi poprzeczkę"

Na zakończonym w piątek unijnym szczycie przywódcy "27" zawarli wstępne porozumienie fiskalne, które ma wprowadzić większą dyscypliną budżetową w UE. Teraz muszą je ratyfikować kraje członkowskie. Premier Donald Tusk zapowiedział, że chciałby, aby polski parlament przyjął porozumienie większością 2/3 głosów. - Nie musimy mieć 2/3, ponieważ to jest traktat międzyrządowy. Niepotrzebnie sam podnosi poprzeczkę - ocenił były prezydent Aleksander Kwaśniewski w RMF FM.

Mieszkańcy Pragi: "Nie spalicie nas"

Około stu mieszkańców Pragi Północ przyszło na sesję rady dzielnicy, na której samorządowcy zajmowali się między innymi pożarami kamienic. Radni chcą powołania specjalnej grupy policjantów, która zajmie się wyjaśnieniem przyczyn tych pożarów.

Tajemnicze spotkania papieża

W cyklu poświęconym rocznicy stanu wojennego przypominamy rolę tego, w którego Polacy bezgranicznie wierzyli. I słusznie, bo pomagał wówczas Polsce jak mógł. Miał tu swoje oko i ucho, a kiedy można i trzeba było zadziałać, to zadziałał. Jan Paweł II przyjechał do Polski w stanie wojennym. Spotkał się zarówno z Lechem Wałęsą, jak i z Wojciechem Jaruzelskim. Oba spotkania nieoficjalne i o obu - choć już od tego czasu minęło sporo lat - niewiele wiadomo.

Rewolucja w seksie Polaków

Dwadzieścia dwa lata po rewolucji ustrojowej przyszła obyczajowa. Romantyczna wizja miłości mocno zakorzeniona w naszym społeczeństwie ustępuje erotycznym fantazjom. W zdradzie coraz częściej nie widzimy nic złego, marzymy o coraz śmielszych eksperymentach erotycznych, Polki są coraz mniej pruderyjne, a Polacy w większości zadowoleni ze swojej męskości.

Jak politycy nie chcą, ale muszą

Nie wszyscy, ale większość, nie zawsze, ale bardzo często - politycy dają dowody na to, że jak mówią, to mówią. I, żeby nie przywiązywać się do składanych przez nich obietnic, zapewnień, czasem ostrej krytyki. Ostatnio przykład dał Leszek Miller, który bez mrugnięcia okiem wycofał się z powtarzanych wiele razy deklaracji. Ale uczciwie trzeba powiedzieć, że nie jest wyjątkiem.

"Co mnie czeka jak wyjdę z poprawczaka?"

Nie radzą sobie z życiem, gdy tam trafiają, a co dopiero, gdy mają z niego wyjść. Ciekawe historie nastolatek, którym przyszło dorastać w poprawczaku spisała fundacja "Po drugie". Jest tam refleksja nad tym, co zawiodło, ale też plany na przyszłość. Marzenia - zawsze te same. O dobrej pracy, rodzinnym domu i uczciwym życiu. Czy poprawczak jest w stanie młodego człowieka na taką drogę nakierować.

Barierki przy drogach - bezpieczeństwo czy zagrożenie?

Ofiar nie było, więc bariera zdała egzamin i spełniła swoją rolę. To jedna wersja zdarzeń. Druga jest taka, że kierująca terenowym samochodem kobieta miała po prostu wiele szczęścia. Do groźnie wyglądającego wypadku doszło w czwartek na moście w Warszawie. "Fakty" zapytały o stan przydrożnych barier i o to, czy ktoś je czasem kontroluje.

Badali groźby pod adresem L. Kaczyńskiego

Częstochowska prokuratura od 2008 roku prowadziła tajne śledztwo w sprawie podżegania do zabójstwa byłego prezydenta RP. W piątek sąd ostatecznie zakończył to postępowanie. Z ustaleń częstochowskiej "Gazety Wyborczej" w śledztwie chodziło o Lecha Kaczyńskiego, któremu trzy lata temu ktoś miał grozić śmiercią.

Senyszyn: Miller wraca na Siwcu, nie na białym koniu

O ile wiem, Leszek Miller wraca na Siwcu, a nie na białym koniu - powiedziała w "Faktach po Faktach" Joanna Senyszyn, odnosząc się do zapowiedzianej w czwartek kandydatury Millera na tymczasowego szefa Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Według niej to, czy Miller "pędzi do zwycięstwa" okaże się dopiero w sobotę, podczas konwencji partii.

Ziobro z Jurkiem chce budować prawicę

Prawica RP Marka Jurka ma jutro ogłosić współpracę z Solidarną Polską – dowiedziała się TVN24. Zbigniew Ziobro pytany w "Piaskiem po oczach" w TVN24 o przyszłą współpracę - nie zaprzeczył.

"Kaczyński 13.XII świętuje wojnę polsko-polską"

- 13 grudnia to jest nic innego jak wojna polsko-polska. To Jaruzelski, komuniści wraz z wojskiem zamachnęli się na nas - Polaków. I ja teraz rozumiem, dlaczego Kaczyński organizuje ten marsz 13 grudnia. Bo on świętuje wojnę polsko-polską - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 Kazimierz Marcinkiewicz. W piątek stołeczny ratusz podał, że w obchodach 30. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego weźmie udział 20 tys. osób.

Śmiertelne zderzenie z ciężarówką

Tragiczny wypadek we Włochach. Przed godz. 20 na skrzyżowaniu Łopuszańskiej i Flisa samochód osobowy zderzył się z ciężarowym. Kierowca osobówki nie przeżył.

Rutkowski szuka w Lublinie. Policja w całej Polsce

Od pięciu dni trwają poszukiwania 12-letniej Wiktorii Chciuk ze Stalowej Woli i 15-letniego Wojtka Raka, którzy zniknęli w poniedziałek po południu. Oprócz policji na ich trop stara się wpaść także detektyw Krzysztof Rutkowski, którego zatrudniła rodzina 12-latki. Jak powiedział w rozmowie z tvn24.pl, jego działania koncentrują się na jednym z lubelskich osiedli. Policja zaś podkreśla, że poszukiwania prowadzone są w całym kraju.

Potrącił pieszego. Zobaczył film i zgłosił się na policję

Na policję zgłosił się w piątek kierowca niebieskiego samochodu, który w poniedziałek – łamiąc przepisy ruchu drogowego – z impetem wjechał w przechodzącego na pasach mężczyznę. Całe zdarzenie, do którego doszło na jednym z warszawskich skrzyżowań, zarejestrowała kamera umieszczona w samochodzie naszego widza - @Radosława. Opublikowane przez nas w czwartek nagranie wywołało dużo emocji wśród internautów oraz reakcję policji.

W kryzysie najbardziej boimy się podwyżek cen i biedy

Polacy w kryzysie najbardziej obawiają się podwyżek cen, obniżenia poziomu życia i utraty pracy - wynika z najnowszego sondaż SMG/KRC przeprowadzonego dla TVN24. Boimy się też zmniejszenia zarobków, ograniczenia codziennych wydatków i problemów ze spłatą kredytu. Wzrostu cen boi się trzech na czterech z nas (74 proc.), a ponad połowa obawia się obniżenia poziomu życia (55 proc.).