Południowy wschód pod białą pierzyną

Wtorek w niektórych częściach kraju będzie upływał pod znakiem opadów deszczu ze śniegiem i śniegu. Sprawdźcie, gdzie leży biały puch i gdzie się go spodziewać.

Z toporkiem po prezenty

Brutalny sposób na robienie zakupów wymyślił 32-latek z Lubina. Wynosił ze sklepów potrzebne mu rzeczy, a próbującej go zatrzymać ochronie groził toporkiem lub nożem. Wpadł, gdy ukradł z jednego z centrów handlowych konsolę do gier.

"To jest fobia i czarna legenda Macierewicza"

- Jest pewna fobia w stosunku do Antoniego Macierewicza. Przez cały okres III RP jest budowana jego czarna legenda - powiedział w TVN24 poseł PiS Jacek Sasin, komentując wniosek prokuratury o uchylenie immunitetu Macierewiczowi za publikację raportu ws. Wojskowych Służb Informacyjnych. Śledczy planują zarzucić mu ujawnienie tajemnicy, przekroczenie uprawnień i poświadczenie nieprawdy.

Druga pensja urzędnika. Prosto z UE

Niektóre urzędy odkryły sposób na wypłacanie dodatkowych pensji dla swoich pracowników bez uszczuplania własnego budżetu. Wystarczy zatrudnić ich w ramach umów cywilno-prawnych do realizacji projektów unijnych, co nie zawsze jest zgodne z prawem. Rekordzista zarobił 109 tys. zł, ale w razie udowodnienia nieprawidłowości pieniądze trzeba zwrócić wraz z odsetkami - ostrzega "Dziennik Gazeta Prawna".

Kościół proponuje: etyką w kryzys gospodarczy

W marcu przyszłego roku episkopat ma ogłosić list na temat współczesnych problemów społecznych. Lekarstwem, według duchownych, mają być bezinteresowność i solidaryzm - pisze wtorkowa "Rzeczpospolita".

Jacht czy helikopter pod choinkę. Największy ruch jest w grudniu

Okres przedświąteczny to wzmożony ruch w sektorze tzw. dóbr luksusowych. Samochód za ponad milion złotych, helikopter za ponad 12 mln, zegarek za kilkaset tysięcy czy jacht. To próbka gwiazdkowych prezentów, które sprawią sobie w tym roku najbogatsi Polacy. Jak twierdzą sprzedawcy, zapotrzebowanie na towary luksusowe mimo kryzysu wciąż rośnie.

Mieszkanie na najwyższym poziomie. Dosłownie

Mierzyć wysoko można, pod warunkiem, że ma się portfel wypchany milionami złotych. W najbardziej prestiżowych punktach polskich miast powstają strzeliste wieżowce, a na ich szczytach najbardziej pożądane metry kwadratowe. Ile co kosztuje, to tajemnica handlowa, ale rozpiętość tak zwanych widełek mówi sama za siebie. Mieszkanie na szczycie w centrum Warszawy kosztuje od kilku do kilkunastu milionów złotych. W zamian - luksus patrzenia ponad wszystko i wszystkich.

Usłyszy wyrok za  mord w biurze PiS

Dziś łódzki sąd ogłosi wyrok w sprawie Ryszarda Cyby, oskarżonego o zabicie w łódzkiej siedzibie PiS Marka Rosiaka i ranienie drugiego pracownika biura, Pawła Kowalskiego. Zarówno prokuratura, jak i oskarżyciele posiłkowi domagają się kary dożywocia.

Znów opóźnienia na A2. Nie wyleją tyle, ile chcieli

Główny wykonawca najbardziej opóźnionego fragmentu autostrady A2, nie zdąży do końca roku zrealizować planu przyjętego w projekcie – ustalił portal tvn24.pl. Największe zaległości są przy wylewaniu pierwszej warstwy nawierzchni. Do 31 grudnia miała ona leżeć na 70-80 procentach odcinka. Uda się położyć tylko 50 procent. – Przeliczyliśmy się, jeśli chodzi o nasze moce przerobowe – przyznaje w rozmowie z nami dyrektor projektu Grzegorz Piątkowski, z firmy DSS.

W Polsce też możesz wspomnieć Havla

Księga kondolencyjna po śmierci byłego prezydenta Czech Vaclava Havla zostanie dziś wystawiona w Ambasadzie Republiki Czeskiej w Warszawie przy ul. Koszykowej 18. Wpisów będzie można dokonywać dziś od godz. 14 do godz. 16., a także w środę i czwartek.

"Działalność Macierewicza kosztuje setki tysięcy"

Żaden urzędnik nie może być ponad prawem. Jeśli nie będziemy konsekwentni wobec tych, którzy prawa nie szanują, będziemy się zbliżać do PRL-u - powiedział w programie "Rozmowa Rymanowskiego" Andrzej Halicki z PO, dodając, że raczej zagłosuje za uchyleniem immunitetu Antoniemu Macierewiczowi, czego domaga się prokuratura. - Będę głosował przeciwko - stwierdził z kolei Ludwik Dorn z Solidarnej Polski.

"Polska i Szwecja mogą dołączyć do rozgrywających"

- Polska i Szwecja mają dziś silne argumenty za tym, by dołączyć do rozgrywających w Unii Europejskiej, czyli Niemców i Francji - ocenił w "Kropce nad i" Aleksander Kwaśniewski. Zdaniem byłego prezydenta, nasz kraj i nasi północni sąsiedzi wyróżniają się na tle innych państw dobrą sytuacją gospodarczą i równowagą polityczną, dlatego mają szansę na coraz większy wpływ na Unię.

"Partia wyznacza męża"

W Korei pracują wszyscy, także dzieci. Partia wyznacza kobiecie przyszłego męża, partia daje wszystko. Byt, dostęp do kultury, a obywatel ma tylko pracować. Trudno nawet powiedzieć, że za pieniądze, bardziej za produkty - tak o życiu w Korei Północnej mówił w "Faktach po Faktach" gen. Marek Dukaczewski, były szef WSI. Zdaniem i jego, i Marka Ostrowskiego, po śmierci Kim Dzong Ila w kraju "nic się nie zmieni".

Krzyże troją się na Wiejskiej

Jedni przecierają oczy ze zdumienia na ich widok, inni twierdzą, że są tam od wielu lat. Małe i duże krzyże rosną w Sejmie jak grzyby po deszczu. Odkryto je w salach 13 i 22 budynku "G". Dla polityków kwestią sporną pozostaje fakt, kiedy i w jakich okolicznościach zawisły one na sejmowych ścianach.

2/3 Polaków czarno widzi przyszłość

64 proc. Polaków badanych przez TNS OBOP uważa, że sprawy w kraju idą w złym kierunku, a 54 proc. uważa, że ich status materialny w ciągu najbliższych trzech lat się nie poprawi. Przeciwnego zdania jest odpowiednio 24 i 13 proc. respondentów.

Nie będzie śledztwa ws. "zdrady" Tuska

Sąd podtrzymał w poniedziałek decyzję stołecznej prokuratury, która odmówiła wszczęcia śledztwa z doniesienia stowarzyszenia Solidarni 2010 w sprawie rzekomych przestępstw premiera Donalda Tuska przy badaniu katastrofy smoleńskiej. - Odwołanie było bezzasadną polemiką z ustaleniami prokuratury - stwierdził sędzia Grzegorz Miśkiewicz.

Karp martwy albo do wiaderka

Okres przedświąteczny to czas wielkich zakupów, których głównym elementem od dziesięcioleci jest karp. W obronie ryb stanął Andrzej Seremet, który pod koniec listopada napisał w oficjalnym dokumencie, wysłanym do prokuratorów w całym kraju, aby w czasie "unieruchamiania, ogłuszania i uboju" ryb, chronić je przed niepotrzebnym stresem i cierpieniem. Czy Polacy oszczędzają rybom bólu?

Przesłuchali siedmiu świadków

Grupa polskich prokuratorów i biegłych wróciła z Rosji, gdzie przez ostatnie dwa tygodnie przesłuchała m.in. siedmiu pracowników lotniska Siewiernyj pod Smoleńskiem. - Prokuratorzy i biegli mieli możliwość zadawania świadkom dodatkowych pytań, które nie zostały zawarte we wniosku o pomoc prawną skierowanym do strony rosyjskiej przed ich wyjazdem - poinformował w poniedziałek rzecznik Naczelnej Prokuratury Wojskowej, płk Zbigniew Rzepa. Polska ekipa przeprowadziła też pomiary lotniska i sprawdziła jego wyposażenie.

Deklaracja na piśmie dowodem ubezpieczenia

Pisemne oświadczenie pacjenta może być traktowane jako dowód ubezpieczenia zdrowotnego - poinformował Narodowy Fundusz Zdrowia. Do tej pory nie było takiej możliwości. Nowe przepisy obowiązują od poniedziałku.

"Była kolorowym ptakiem, odstającym od przeciętności"

Rodzina, przyjaciele i rzesze warszawiaków pożegnali w poniedziałek Violettę Villas. Została pochowana na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie. - W tym dniu, gdy przyszły pożegnać ją tłumy, uzmysławiamy sobie, że odeszła wspaniała artystka, która w czasach PRL była kolorowym ptakiem, odstającym od przeciętności - powiedziała obecna na pogrzebie aktorka, Ewa Kasprzyk.

Trzy godziny przesłuchania Kamińskiego

To jest zabawa, tak nie może być - powiedział po wyjściu z trzygodzinnego przesłuchania w rzeszowskiej prokuraturze Mariusz Kamiński. Były szef CBA odpowiadał jako świadek na pytania w śledztwie dot. przekroczenia uprawnień przez ABW, CBA i prokuratorów przy badaniu tzw. afery gruntowej. Kamiński stwierdził, że "rozjaśnił kilka kwestii" i jego zdaniem postępowanie trwające niemal cztery lata w najbliższym czasie zostanie umorzone.

Prezydent liderem zaufania

Bronisław Komorowski pozostaje liderem rankingu zaufania do polityków - wynika z grudniowego sondażu CBOS. Na drugim miejscu jest premier Donald Tusk, a na trzecim - wicepremier Waldemar Pawlak. W czołówce znalazł się także Radosław Sikorski i Ryszard Kalisz.

Pijany kierowca sam zgłosił się na policję

W sobotę na policję w Pyrzycach (woj. zachodniopomorskie) zgłosił się kierowca, który wyjawił policjantom, że jest pijany i chce, żeby umieścić go w więzieniu. Na komendę przyjechał samochodem.

10 tys. złotych nagrody za zagubioną broń

Do tej pory nie udało się znaleźć broni zgubionej przed kilkoma dniami w Warszawie. Mężczyzna, z którego samochodu pistolet wypadł, wyznaczy 10 tysięcy zł nagrody dla znalazcy.

Przewrócił się dźwig. Operator w szpitalu

Na budowie w Gdańsku przewrócił się dźwig. Ranny operator z urazem klatki piersiowej został przewieziony do szpitala. Do wypadku doszło w poniedziałek około godziny 10.30 w okolicach węzła Karczemki (ul. Szczęśliwa). Z pierwszych ustaleń wynika, że dźwig prawdopodobnie był niewłaściwie ustawiony i mógł go przewrócić silny podmuch wiatru.

Będzie trzeci proces policjantów z Magdalenki

Będzie ponowny, trzeci już proces trójki policjantów, oskarżonych o niedopełnienie obowiązków podczas zatrzymania groźnych bandytów w Magdalence w 2003 r. Zginęło wówczas dwóch funkcjonariuszy, a kilkunastu odniosło rany.

Zderzenie tirów. Kierowca uwięziony w kabinie

Odcinek drogi wojewódzkiej nr 975 pomiędzy Żabnem a Dąbrową Tarnowską (woj. małopolskie) jest zablokowany. Kilka minut przed godziną 13 doszło tam do zderzenia dwóch samochodów ciężarowych. Nie miejscu trwa akcja ratownicza - jeden z kierowców został zakleszczony w kabinie pojazdu. O wypadku poinformował @Paweł.

Prokurator Pasionek nie zostanie oskarżony

Prokuratura Okręgowa w Warszawie umorzyła dzisiaj śledztwo w sprawie prokuratora Marka Pasionka. Prokuratorzy uznali, że nie ma podstaw, by oskarżyć go o przekazywanie informacji ze śledztwa w sprawie TU154 M 101 - dowiedział się portal tvn24.pl. Informację potwierdziła nam Monika Lewandowska, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

"Mieliśmy być przy stole, a jesteśmy w karcie dań"

Prezes PiS Jarosław Kaczyński ocenia, że projekt umowy fiskalnej powstały po ustaleniach ostatniego szczytu UE stawia Polskę "na pozycji niższej niż obserwator". - Tusk mówił o tym, że mamy być przy głównym stole jako biesiadnik, a nie w karcie dań. Otóż jesteśmy w karcie dań - powiedział Kaczyński.