Akcja grupy szturmowej ABW. Rosyjski prokurator zatrzymany

Podczas spektakularnej akcji na Zakopiance grupa szturmowa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała wysoko postawionego rosyjskiego prokuratora. Aleksander Ignatienko był poszukiwany listami gończymi przez władze w Moskwie. Jest zamieszany w sprawę ochraniania przez prokuratorów i policjantów nielegalnych kasyn pod Moskwą. Strona rosyjska potwierdza informację o zatrzymaniu Ignatienki.

Już osiem ofiar pożaru w Białej Podlaskiej

Strażacy przeszukujący zgliszcza spalonego domu w Białej Podlaskiej znaleźli ciało ósmej ofiary piątkowego pożaru. To zwłoki 2-3 letniego dziecka. Do tej pory wiadomo było o siedmiu ofiarach i jednej osobie rannej.

MZ: recepta bez poziomu refundacji jest ważna

- Poziom refundacji wynika z ustawy. Pieczątka, czy brak ustalenia poziomu refundacji nie zmienia faktu, że pacjent ma prawo do refundacji - oświadczył podczas spotkania z dziennikarzami wiceminister zdrowia Marek Haber. Podkreślił, że recepta z adnotacją "Refundacja do decyzji NFZ" jest ważna.

Znany onkolog oskarżony o łapówkarstwo i znęcanie się

O przyjmowanie łapówek i psychiczne znęcanie się nad podległymi lekarzami został oskarżony znany warszawski onkolog, b. kierownik jednej z katedr w Centrum Onkologii Instytutu Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie, prof. Andrzej Sz. Grozi mu do ośmiu lat więzienia.

Zmarł na piątym dyżurze. Nie złamano prawa

Prokuratura Rejonowa w Głubczycach umorzyła śledztwo w sprawie śmierci lekarza Jakuba P. 52-letni anestezjolog zmarł 22 lipca ub.r. na bloku w szpitalu w Głubczycach podczas piątego dyżuru z rzędu. Według prokuratury, powołującej się na opinię biegłych, przyczyną śmierci była choroba, na którą cierpiał lekarz, a czas spędzany przez niego w pracy był zgodny z prawem.

Wjechał autem w rodzinę, zabił dziecko. Grozi mu 8 lat więzienia

Prokuratura w Pruszczu Gdańskim postawiła 26-latkowi, który w Sylwestra wjechał w pięcioosobową rodzinę, zarzut umyślnego spowodowania wypadku. Sąd w Gdańsku zdecydował zaś o jego tymczasowym aresztowaniu. W wyniku zdarzenia w Straszynie zginął 6-letni chłopiec, ranni zostali rodzice i 4-letnie bliźniaki. Kierowca tuż po wypadku miał 0,4 promila alkoholu w organizmie.

Problemy z receptami: Jak dotąd - 19 zgłoszeń

- Do godziny 14. zanotowano 19 sygnałów nieprawidłowości zgłoszonych przez bezpłatną infolinię - poinformowała rzeczniczka praw pacjenta Barbara Kozłowska. Powiedziała, że jej biuro będzie podejmowało interwencje w przypadku problemów z realizacją recept. Dodała, że pacjenci, którym aptekarz nie zechce uznać recepty bez określonego poziomu refundacji, mogą poszukać innej apteki, w której "bardziej ludzki" farmaceuta receptę zrealizuje.

Przemyt wart 21 mln zł. 42 oskarżonych

Prokuratura okręgowa w Gorzowie Wielkopolskim oskarżyła 42 osoby o działanie w grupie przestępczej, która nielegalnie przewiozła papierosy z Polski do Wielkiej Brytanii. Wartość towaru to około 21 milionów złotych - poinformował rzecznik gorzowskiej prokuratury Dariusz Domarecki.

"Nie będziemy zamykać gabinetów"

- Nie ma żadnej mowy o tym, że będziemy strajkować i zamykać gabinety. Chciałam wszystkich pacjentów przeprosić za utrudnienia, które spotkają w najbliższych dniach. Staramy się, aby było to jak najmniej dokuczliwe - powiedziała w TVN24 dr Joanna Zabielska-Cieciuch, lekarz z Porozumienia Zielonogórskiego. Z kolei przewodnicząca wielkopolskiego OPZZL Halina Bobrowska podkreśla: - Lekarz powinien leczyć pacjenta, a nie zajmować się biurokracją.

Rolnik wpadł do paszowozu. Nie żyje

Nie żyje 57-letni mężczyzna, który w poniedziałek rano podczas prac rolnych wpadł do włączonego paszowozu. O wypadku do którego doszło w Karbowie koło Lubomina (woj. warmińsko-mazurskie) redakcję Kontaktu 24 poinformował internauta. Maszyna służyła do mielenia kiszonki. Miejsce wypadku bada prokurator.

Korek na "Zakopiance". Godzina do wyjazdu z miasta

Turyści, którzy Nowy Rok witali pod Giewontem, tłumnie ruszyli w drogę powrotną do domów. Na popularnej "Zakopiance" utworzyły się wielokilometrowe korki. Sam wyjazd z Zakopanego główną trasą trwa ponad godzinę.

Zarzut zabójstwa 18-latki. Grozi mu dożywocie

Prokuratura Rejonowa w Nisku (woj. podkarpacie) postawiła 21-letniemu Andrzejowi U. dwa zarzuty - zabójstwa 18-latki i usiłowania zabójstwa jej 22-letniej koleżanki, która przebywa w szpitalu. Mężczyzna miał pchnąć nożem w serce dziewczynę i ranić cztery inne osoby podczas sylwestrowej zabawy w miejscowości Stany. Nie przyznał się do winy. Grozi mu dożywocie. Prokuratura wnioskuje o 3-miesięczny areszt.

Sprzedał szczeniaka pomimo zakazu

Mimo zakazu ulicznego handlu zwierzętami, który obowiązuje od 1 stycznia, na zakopiańskich Krupówkach nadal sprzedawane są psy. Jedną z transakcji sfotografowali obrońcy praw zwierząt. Jak powiedziała prezes Tatrzańskiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami, Beata Czerska, sprawa zostanie skierowana na policję.

Prawie tysiąc zarzutów za fałszerstwa budowlane

Dwoje techników budowlanych będzie odpowiadać przed sądem w Bydgoszczy za fałszowanie dokumentacji architektonicznej swoich klientów. Na podstawie szczegółowych analiz grafologicznych postawiono oskarżonym prawie tysiąc zarzutów. Według sfabrykowanych zezwoleń zbudowano w ciągu kilku lat około 350 domów.

Jak powinna być wypisana recepta?

Protest "pieczątkowy" wywołuje zagubienie wśród pacjentów. Jak lekarz powinien prawidłowo wypisać receptę, byśmy mogli w aptece kupić lek z refundacją? Czy wykupimy go ze zniżką, jeżeli na recepcie jest pieczątka "Refundacja do decyzji NFZ"? Poniżej przedstawiamy instrukcję.

Sterta drewna przygniotła dwulatka

Dwuletni chłopiec zmarł po tym, jak spadła na niego sterta drewna. Do tragicznego wypadku doszło w miejscowości Leśna Podlaska (woj. lubelskie). Dwulatkiem opiekowała się w tym czasie matka.

SP zapowiada "wydarzenie bez precedensu"

Ziobryści chcą mocno rozpocząć nowy roku. Zapowiadają mocną inicjatywę na Śląsku. - To będzie wielkie wydarzenie. To pierwsza taka inicjatywa w Europie. Nikt się nie zawiedzie - zadeklarował Zbigniew Ziobro w TOK FM i zaprosił na konferencję prasową o godz. 13.30.

Ruszyły zapisy do żłobków, serwer padł

"Jestem sfrustrowana", "wszyscy zapewniali, że nie będzie problemów z działaniem systemu, a wyszło jak zawsze" - rodzice zainteresowani zapisaniem dziecka do żłobka w Warszawie muszą dziś uzbroić się w cierpliwość. Nowo uruchomiony system elektronicznej rejestracji zawiódł. Już kilka minut po rozpoczęciu zapisów nie można było wejść na stronę internetową. Zniecierpliwieni rodzice twierdzą, że można było przewidzieć ogromne zainteresowanie i zapobiec przeciążeniu serwerów.

"Przepraszam bardzo, gdzie tu interes pacjenta?"

Przepraszam bardzo, gdzie tu interes pacjenta? Dlaczego nikt nie przestanie zasłaniać się pacjentem? Ta cała akcja, to wszystko co się dzieje, przede wszystkim bije w niego - mówiła ostro o "pieczątkowym" proteście lekarzy rzeczniczka praw pacjenta Krystyna Kozłowska. Zachowanie medyków nazwała krótko: - To narażanie pacjentów.

Lekarze: Możemy się tak zachowywać do końca świata

- Możemy się zachowywać tak do końca świata, jeśli takie będą nieracjonalne warunki - powiedział na antenie TVN24 Krzysztof Bukiel, przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy. Poniedziałek to drugi dzień protestu "pieczątkowego" lekarzy. Medycy z OZZL i Porozumienia Zielonogórskiego wystawiają recepty z pieczątką: "Refundacja do decyzji NFZ". Nie określają oni poziomu refundacji leków.

Chcesz sprawdzić lek? Musisz być bardzo cierpliwy

"W związku z dużym obciążeniem serwera zwracamy się z prośbą o cierpliwe oczekiwanie przy otwieraniu plików lub ich ściąganie bezpośrednio do własnego komputera" - taki komunikat przeczytają na stronie internetowej ministerstwa zdrowia wszyscy, którzy będą chcieli się zapoznać ze szczegółową listą leków refundowanych. Nam udało się wejść na stronę ministerstwa tylko raz.

"Dostałam receptę z pieczątką. Zapłaciłam sto proc."

- Dostałam receptę na antybiotyk z tą słynną pieczątką "do decyzji NFZ". W aptece zapłaciłam sto procent za ten lek - skarży się @Magda, która jako jedna z pierwszych odczuła już skutki protestu lekarzy. 1 stycznia kilkadziesiąt tysięcy lekarzy z całego kraju rozpoczęło protest przeciwko reformie Ministerstwa Zdrowia.

Studenci nie muszą płacić za poprawkę?

Od 1 stycznia studenci nie muszą płacić za egzamin poprawkowy, komisyjny i dyplomowy oraz rejestrację na kolejny semestr lub rok akademicki. Z tego obowiązku zwolniła ich nowelizacja ustawy prawo o szkolnictwie wyższym. Jednak jak pisze poniedziałkowa "Rzeczpospolita", władze uczelni twierdzą, że nowe przepisy dotyczą tylko przyszłych studentów. Według Ministerstwa Nauki wszystkich.

Bilans sylwestrowego weekendu: 31 ofiar, 305 rannych

31 osób zginęło, a 305 zostało rannych w 250 wypadków - to bilans sylwestrowego weekendu na polskich drogach. Od piątku do niedzieli policjanci zatrzymali też 945 pijanych kierowców, najwięcej w Nowy Rok - 447.

"Pieczątkowy protest" od dziś pełną parą

Nowa ustawa refundacyjna zaczęła obowiązywać już wczoraj, ale w praktyce to właśnie dziś tzw. protest "pieczątkowy" lekarzy będzie najbardziej dostrzegalny. - 1 stycznia pracują tylko lekarze przyjmujący pacjentów w ramach świątecznej opieki medycznej i szpitalnej - oceniał wczoraj prezes Porozumienia Zielonogórskiego Jacek Krajewski. Właśnie dziś ok. 40 tys. zrzeszonych w Ogólnopolskim Związku Zawodowym Lekarzy i PZ rozpoczyna protest wobec nowej ustawy.

"Sto lat" to już za mało

Życzenia "sto lat" coraz częściej się dezaktualizują, bowiem w Polsce rośnie liczba stulatków. Obecnie żyje ich w Polsce około 2,5 tys., za 40 lat ma ich być 21 tys. Osoby, które mają cały wiek w dowodzie osobistym, rzadko potrafią dać receptę na to, co zrobić, by dożyć setnych urodzin. Potrafią jednak udzielić rad na życie w ogóle. - Nie trza myśleć, żeby umrzeć, ino nadziejom trza żyć - mówi ponad 101-letni Józef Galla.

Mężczyzna wszedł prosto pod pociąg. Zginął na miejscu

Tragedia na trasie kolejowej Zakopane-Kraków pomiędzy Białym Dunajcem i Poroninem. Z nieznanych przyczyn mężczyzna wszedł prosto pod pociąg i zginął na miejscu. Trasa przez trzy godziny była całkowicie zablokowana. Pociągi mają nawet kilkugodzinne opóźnienie.

"Protest pieczątkowy" na dobre zacznie się w poniedziałek

- Trzeba egzekwować prawo i posłuszeństwo zasadom wtedy, gdy chodzi o publiczne pieniądze i interes zwykłych ludzi - tak premier Donald Tusk skomentował "pieczątkowy protest" lekarzy z OZZL i PZ. Ostrzegł też, że lekarze powinni liczyć się z konsekwencjami stawiania na receptach pieczątki: "Refundacja do decyzji NFZ". Wcześniej organizacje lekarskie zaapelowały do premiera o spotkanie w tej sprawie. Między młotem a kowadłem znaleźli się aptekarze.