Korwin-Mikke: Mówiono, że jestem pachołkiem Rosji. Przywykłem do tego

Proszę pamiętać, że w liceach mamy 40-70 proc. poparcia. Co miesiąc będzie nam przybywało kilka tysięcy nowych wyborców - stwierdził podczas poniedziałkowej konferencji prasowej Janusz Korwin-Mikke, nowy poseł do Parlamentu Europejskiego. Przewodniczący Kongresu Nowej Prawicy stwierdził, że jego partia była podczas kampanii atakowana przez wszystkich, a premier Tusk nie wie, jak działa Parlament Europejski.

Sondaż: Ufamy prezydentowi, nie ufamy Palikotowi. Kaliszowi zaufanie nie pomogło

Prezydent Bronisław Komorowski cieszy się zaufaniem 70 proc. badanych, szef MSZ Radosław Sikorski - 49 proc., a Ryszard Kalisz - 43 proc. - wynika z majowego sondażu CBOS. Z nieufnością najczęściej spotyka się Janusz Palikot - nie ufa mu 53 proc. ankietowanych. Mimo wysokiego poziomu zaufania, Ryszardowi Kaliszowi nie udało się dostać do Parlamentu Europejskiego. Startował z listy Europa Plus Twój Ruch, która nie przekroczyła progu wyborczego.

Najmniej wyborców straciło PiS, najwięcej Palikot

Prawo i Sprawiedliwość straciło najmniej wyborców w porównaniu z wyborami do Sejmu z 2011 roku. Największą stratę odnotowała partia Janusza Palikota - tylko 40 proc. wyborców Ruchu Palikota sprzed trzech lat zagłosowało na Europę Plus Twój Ruch.

Wipler: nie chcemy powtórzyć drogi Janusza Palikota

- Będziemy starali się zbudować formację, która będzie chciała mniej podatków i mniej biurokracji - zapewnia Przemysław Wipler. Polityk Nowej Prawicy skomentował wynik wyborów do Parlamentu Europejskiego. Przyznał, że wygrana partii Janusza Korwin-Mikkego jest powiązana z porażką Janusza Palikota. Dlatego politycy NP "nie chcą powtórzyć drogi" lidera Twojego Ruchu.

PiS wzięło wsie. PO najlepsza w największych miastach

Prawie połowa wszystkich wyborców z największych miast zagłosowała w niedzielnych wyborach na kandydatów Platformy Obywatelskiej - wynika z sondażu late poll IPSOS dla TVN24. Prawo i Sprawiedliwość najwięcej swoich zwolenników miało we wsiach i miastach do 50 tys. mieszkańców.

Wierny jak wyborca PiS albo ze skrajności w skrajność, czyli zamiana Palikota na Korwin-Mikkego

Sondażowe wyniki late poll IPSOS dla TVN24 przynoszą ciekawe informacje na temat tego, jak zmieniały się upodobania wyborców od ostatnich wyborów parlamentarnych w 2011 r. Okazuje się, że żadna partia nie może liczyć na tak "żelazny" elektorat jak PiS oraz, że części polskich wyborców zadziwiająco łatwo przyszło przeniesienie poparcia z jednej skrajności na drugą - Janusz Korwin-Mikke odebrał wiele głosów Januszowi Palikotowi.

PiS wygrywa z PO, do europarlamentu wchodzi pięć partii. Wyniki ze wszystkich okręgów po 18

Prawo i Sprawiedliwość tuż przed Platformą Obywatelską - wynika ze wstępnych cząstkowych wyników, podanych po godz. 5 przez Państwową Komisję Wyborczą. Po przeliczeniu głosów z 91 proc. obwodowych komisji największe partie zdobyły - odpowiednio - 32,35 i 31,29 proc. głosów. Do europarlamentu wchodzą jeszcze trzy partie: Sojusz Lewicy Demokratycznej-Unia Pracy, Nowa Prawica Janusza Korwin-Mikkego oraz Polskie Stronnictwo Ludowe. Frekwencja wyniosła 23,27 proc.

Zamieniają Sejm na Brukselę. Kto w ich miejsce? M.in. syn Ryszarda Czarneckiego

W niedzielnych wyborach europejski mandat uzyskało kilkunastu obecnych posłów. Zgodnie z polskim prawem wyborczym ich miejsce w sejmowych ławach zajmą ci, którzy w wyborach parlamentarnych w 2011 roku startowali z tej samej listy i znaleźli się tuż "pod kreską". Jednym z nowych posłów PiS będzie Przemysław Czarnecki, syn europosła Ryszarda Czarneckiego. Kto jeszcze zyska na wygranych nowych europosłów?

Dębski: Koalicja Europa Plus nie była dobrym pomysłem. Postawiliśmy na zgrane karty

Postawiliśmy na ludzi, którzy określeni są zgranymi kartami. Koalicja nie była dobrym pomysłem. Uważam, że można było to zrobić inaczej. W tej chwili straciliśmy wizerunek partii antyestablishmentowej - to, co w ostatnim tygodniu genialnie rozegrał Janusz Korwin-Mikke. On stanął przeciwko wszystkim. Stał się symbolem walki z całą klasą polityczną – powiedział w „Faktach po południu” Artur Dębski (Twój Ruch).

Ściana przegranych: Zalewski, Olejniczak, Kowal, Ziobro. Kto przegrał z kretesem?

Na liście przegranych eurowyborów są ministrowie rządu, czołowi politycy, obecni europosłowie oraz liczne grono celebrytów. Jedną z większych niespodzianek jest to, że w Brukseli nie znalazło się miejsce dla Pawła Zalewskiego z PO oraz Władysława Kosiniaka-Kamysza z PSL. Mandatu nie wywalczyli także m.in. Henryka Krzywonos-Strycharska (PO), Małgorzata i Beata Gosiewskie oraz Jolanta Szczypińska (PiS), obecni europosłowie SLD Wojciech Olejniczak i Joanna Senyszyn a także była pływaczka Otylia Jędrzejczak i pięściarz Tomasz Adamek czy Paweł Kowal.

Zwycięstwo jak porażka. PO straciła najwięcej, PiS zyskało podwójnie

Pyrrusowe zwycięstwo - tak w największym skrócie można określić wynik Platformy Obywatelskiej w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Bo choć według sondażu exit poll IPSOS dla TVN24 PO uzyskała najlepszy wynik, to jednak do Brukseli wprowadzi tylko 19 europosłów. Do dzisiaj miała ich tam 25. Już wiadomo, że z niedzielnych wyników najbardziej cieszyć może się PiS i oczywiście Kongres Nowej Prawicy.

Kiepskie spoty pomagają wygrać? Karski i Boni z mandatami

Czy niestandardowe spoty wyborcze pomagają zdobyć mandat? Wiele na to wskazuje. Michał Boni z Platformy Obywatelskiej i Karol Karski, którzy zajęli kolejno drugie i trzecie miejsce w rankingu tvn24.pl na najmniej udany spot wyborczy, zdobyli mandat do europarlamentu. Zwycięzca plebiscytu - Armand Ryfiński z Europy Plus Twój Ruch - do PE wejść nie może, ponieważ jego ugrupowanie nie przekroczyło progu wyborczego.