24-latek spadł BMW na dach domu. Dostał zarzuty

Zarzuty spowodowania wypadku ze skutkiem śmiertelnym i ucieczki z miejsca zdarzenia przedstawiła łęczycka prokuratura 24-latkowi z Kutna. Prowadzone przez niego BMW w niedzielę wypadło z drogi, wybiło się w powietrze i spadło na budynek mieszkalny w miejscowości Witonia w powiecie łęczyckim. W wypadku zginęła jedna osoba, a kilka zostało rannych.

Zmarła dziewczynka. Matka i babcia pijane

W wielkanocny poniedziałek funkcjonariusze koszalińskiej policji stwierdzili zgon półrocznej dziewczynki. Na miejscu zatrzymano pijaną matkę i babcię. Prokuratura okręgowa w Koszalinie toczy śledztwo w celu wyjaśnienia okoliczności śmierci dziecka. O sprawie informuje lokalny portal gk24.pl.

"Rosyjskie dochodzenie niebawem zakończone"

- Niektóre ekspertyzy sądowe są w toku realizacji, ale możemy powiedzieć, że (rosyjskie - red.) dochodzenie niebawem zostanie zakończone - stwierdził Siergiej Naryszkin, przewodniczący rosyjskiej Dumy po zakończeniu obchodów 2. rocznicy katastrofy prezydenckiego Tu-154 M w Smoleńsku. Poinformował też, że we wtorek ma odbyć się spotkanie polskiego i rosyjskiego ministra kultury ws. pomnika ofiar katastrofy. Sam rosyjski minister oświadczył, że rozmowy ws. pomnika mają odbyć się "w najbliższym czasie".

Kaczyński: Ta polityka budziła sprzeciw elit i wściekłość

- To nie była polityka łatwa. To była polityka, która budziła gniew, sprzeciw, ze strony - w cudzysłowie - elit polskich przesiąkniętych klientyzmem i budziła niezadowolenie, a czasem wręcz wściekłość u tych z zewnątrz, którym przeszkadzała - mówił o polityce zagranicznej prowadzonej przez jego brata Jarosław Kaczyński w przemówieniu podczas zorganizowanego w Warszawie kongresu "Polska Wielki Projekt" z okazji 2. rocznicy katastrofy smoleńskiej.

Napadli na bank. Policja poszukuje sprawców

Kujawsko-pomorska policja poszukuje dwóch mężczyzn, którzy we wtorek około godz. 12 napadli na bank w Jabłonowie Pomorskim. Zamaskowani sprawcy uciekli z gotówką. Informację o napadzie i zdjęcia nadesłał Adam_Stanisław_Orzech.

Polska delegacja wskazała miejsce. Pomnik na 3. rocznicę

- Dopóki starczy sił, będziemy tu przyjeżdżać - mówiły dziś obecne w Smoleńsku rodziny ofiar katastrofy sprzed dwóch lat. Podczas obchodów drugiej rocznicy katastrofy polska delegacja pod przewodnictwem Bogdana Zdrojewskiego wskazała miejsce, gdzie w przyszłym roku ma stanąć pomnik upamiętniający ofiary. Do Smoleńska przyjechali także autorzy projektu pomnika, są też przedstawiciele smoleńskiej Polonii. Przybyli też reprezentanci rosyjskich władz, którzy zadeklarowali podjęcie rozmów w sprawie budowy pomnika.

Atakowali w aptekach, sklepach i mieszkaniach

Sześciu mieszkańców Radomia, podejrzanych o dokonanie licznych rozbojów, m.in. w sklepach, aptece i mieszkaniach, zatrzymała policja. Czterech z nich trafiło do aresztu, dwóch nieletnich - do ośrodka wychowawczego. Przestępcy ukradli w sumie kilkadziesiąt tysięcy zł.

"Pierwsza myśl: kto teraz będzie prezydentem?"

"W taką wiadomość nie można było uwierzyć", "Serce mi stanęło", "Czułam to, co wszystkie rodziny ofiar" - tak internauci wspominają 10 kwietnia 2010 roku. Okoliczności, w jakich dowiadywaliśmy się o katastrofie były różne, ale reakcje podobne: smutek, szok i niedowierzanie. "Próbowałem się dodzwonić do przyjaciół. Wtedy już nie żyli" - wspomina Wojciech Olejniczak, który o katastrofie dowiedział się w studiu "Poranka" TVN24.

"Nie dziwi ogrom bólu, ani pytanie DLACZEGO"

- Choć minęły już dwa lata od tragicznego wydarzenia pod Smoleńskiem, w wielu sercach nadal gości smutek, rozgoryczenie, pretensje do ludzi, a nawet do Boga - mówił biskup polowy WP Józef Guzdek podczas mszy w intencji ofiar katastrofy w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie. Udział w niej wziął m.in. prezydent Bronisław Komorowski. Wcześniej na stołecznych Powązkach, a także w innych miejscach stolicy i kraju, o godz. 8.41 zmarłych uczczono minutą ciszy. Także wtorkowe posiedzenie Rady Ministrów rozpoczęto oddaniem hołdu ofiarom katastrofy.

"Władze chcą zniszczyć pamięć o tych ludziach"

- Zadziwia jak oficjalne władze naszego państwa chcą zniszczyć pamięć o tych ludziach. Te władze chcą zniszczyć symbole, do których naród musi się odwołać, by przetrwać - mówiła w Krakowie pod Krzyżem Katyńskim Zuzanna Kurtyka, wdowa po prezesie IPN Januszu Kurtyce, o 96 ofiarach katastrofy smoleńskiej, o których śmierci - jej zdaniem - wciąż niczego nie wiemy. Pod Wawelem obchody związane z rocznicą katastrofy potrwają do wieczora.

Przepisał dziecku złe dawki leków. Był kompletnie pijany

Dyżurujący w wielkanocny poniedziałek lekarz przepisał 11-letniemu dziecku niewłaściwie dawki leków. Policja zaalarmowana przez matkę nastolatka stwierdziła u medyka 2,6 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. Mężczyzna został zatrzymany - jak wytrzeźwiej - usłyszy zarzuty.

Rosjanie przekazali dwa kolejne tomy akt smoleńskich

Prokuratura Generalna Federacji Rosyjskiej przekazała Polsce kolejne dwa tomy akt rosyjskiego śledztwa w sprawie katastrofy polskiego Tu-154 M pod Smoleńskiem. Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej zadeklarował oddanie Polsce wraku samolotu. Ale - zupełnie jak dotąd - dopiero po zakończeniu rosyjskiego śledztwa.

Kaczyńska: Dziękuję tym, którzy pamiętają

- Chciałabym wyrazić wdzięczność tym, którzy pamiętają o moich rodzicach i mają odwagę to pokazać publicznie - mówiła Marta Kaczyńska po wyjściu z krypty na Wawelu, gdzie w drugą rocznicę katastrofy smoleńskiej uczestniczyła w prywatnej mszy św. w intencji Lecha i Marii Kaczyńskich. Córce prezydenta towarzyszyła rodzina i delegacja polityków PiS, m.in. Beata Szydło i senator Stanisław Kogut.

"Rosjanie zabili uczestników delegacji do Smoleńska"

- Nie mam wątpliwości, że Rosjanie zabili uczestników delegacji do Smoleńska 10 kwietnia 2010 r. Moja wątpliwość dotyczy tego, czy uczynili to celowo - powiedziała w programie "Jeden na jeden" w TVN24 Magdalena Merta, wdowa po byłym wiceministrze kultury Tomaszu Mercie. - Rosjanie odpowiadają za tę katastrofę - podkreśliła.

Mniej ofiar, mniej pijanych kierowców niż rok temu

21 osób zabitych, 298 rannych w 236 wypadkach - tak święta wielkanocne podsumowuje policja. W ciągu czterech dni - od Wielkiego Piątku do świątecznego poniedziałku - policjanci zatrzymali też ponad 1,5 tys. pijanych kierowców.

Sześciolatki zostają w przedszkolach

Coraz więcej sześciolatków zostaje w przedszkolach. Rodzice nie chcą bowiem posyłać swoich pociech do szkół. W związku z tym może zabraknąć miejsc dla młodszych dzieci - alarmuje "Rzeczpospolita".

Brakuje 8 tys. policjantów na Euro 2012

Dwa miesiące przed Euro 2012 brakuje niemal 8 tys. policjantów. To stawia pod znakiem zapytania bezpieczeństwo mistrzostw przed i po piłkarskiej imprezie - alarmują eksperci. O sprawie pisze wtorkowy "Dziennik Gazeta Prawna".

Władze oddzielnie, PiS oddzielnie

Uroczystości związane z drugą rocznicą katastrofy smoleńskiej odbędą się dziś zarówno w kraju, jak i za granicą. W Warszawie rano zostanie odprawiona msza w Katedrze Polowej, pod przewodnictwem biskupa polowego Józefa Guzdka. Uczestniczyć w niej będą m.in. prezydent Bronisław Komorowski i premier Donald Tusk. Do Smoleńska udała się delegacja rządowa i niektórzy bliscy ofiar katastrofy. Na cały dzień odrębne obchody rocznicy zaplanowało Prawo i Sprawiedliwość.

Był pułk, jest baza. Nie ma samolotów

Latem ubiegłego roku słynny 36. specjalny pułk lotnictwa transportowego został rozwiązany. Pracę straciło 13 oficerów. Reporter programu "Polska i Świat" sprawdzał, co dzisiaj dzieje się z byłymi pracownikami pułku i maszynami, które tam latały.

Solidarni 2010 nadal aktywni. "To daje nam nadzieję"

Jedną z najbardziej aktywnych, a już na pewno najgłośniejszych organizacji zabiegających o upamiętnienie ofiar smoleńskiej katastrofy było Stowarzyszenie Solidarni 2010. To oni walczyli o krzyż przed Pałacem Prezydenckim i to oni rozbili tam namiot. Dziś stowarzyszenie nadal działa i walczy.

"To próba zastąpienia ojca"

Smoleńsk to wciąż jeden z najważniejszych tematów w naszej rodzimej polityce. Wielu członków rodzin smoleńskich albo ich przyjaciół po katastrofie zaangażowało się w działalność publiczną. Walczą o prawdę o katastrofie, kontynuują dzieło bliskich.

Pomniki, skwery, ulice. Dla ofiar katastrofy

Pomniki ofiar katastrofy smoleńskiej, ulice albo skwery nazwane ich imionami - przybywają w Polsce i pewnie jeszcze będą przebywać. Zwykle jest wokół tego szum - mały albo większy, ale zawsze podszyty polityką. W ostatnich dwóch latach takich miejsc-symboli katastrofy powstało wiele.

"Usłyszałem najgorszą wiadomość w życiu"

Była 8.41 - samolot z prezydentem na pokładzie podchodzi do lądowania w Smoleńsku. Niedługo potem Lech Kaczyński miał przemawiać przy grobach polskich oficerów w pobliskim Katyniu. W ułamku sekundy wszystko się zmieniło. Samolot roztrzaskał się na kawałki, życie straciło 96 osób. Wśród nich - te najważniejsze w państwie. Między Smoleńskiem a Warszawą rozdzwoniły się telefony.

Kolejny rok śledztwa, więcej informacji, więcej pytań

W sprawie przyczyn katastrofy smoleńskiej swoje zdanie wypowiedziało już wielu. Był raport rosyjskiego MAK, były ustalenia komisji Jerzego Millera, swoje ustalenia przedstawił zespół parlamentarny pod przewodnictwem Antoniego Macierewicza. Kontrolę przeprowadziła też NIK. Prokuratura kilka dni temu przedłużyła śledztwo do października. A każdy nowy dokument przynosi nową wiedzę na temat katastrofy i pozwala stawiać nowe pytania. Co przyniósł ostatni rok w procesie wyjaśniania przyczyn katastrofy?

"Zbrodnia" przed ambasadą Rosji, a pod Pałacem krzyż

Pod ambasadą Rosji zebrało się kilkaset osób. Wyrażali sprzeciw wobec zbyt wolnego ich zdaniem śledztwa w sprawie katastrofy smoleńskiej. Na koniec spalili kukły symbolizujące Donalda Tuska i Władimira Putina. Część demonstrantów przeszła pod Kancelarię Premiera.

"Nie będziemy udawać, że nic się nie stało"

- Nie stworzono możliwości takiej, żeby obchodzono rocznicę w spokojnej atmosferze - tak Jacek Sasin z PiS w "Faktach po Faktach" tłumaczył powód, dla którego nie będzie wspólnych obchodów drugiej rocznicy katastrofy smoleńskiej. - Nie będziemy udawać, że nic się nie stało - dodał. Wojciech Olejniczak z kolei nazwał minione dwa lata od tragedii "latami straconymi". - To niezrozumiałe, że wokół tego toczymy walkę polityczną - dziwił się poseł SLD.

Tłoczno na drogach. Kulminacja powrotów ze świąt

Na drogach krajowych i dojazdowych do miast ruch zwiększa się z każdą godziną. Trwa kulminacja świątecznych powrotów. Policja apeluje o ostrożność i zmorzoną koncentrację wśród kierowców. Bezpieczeństwa na ulicach pilnuje 10 tys. funkcjonariuszy.

Zamek Królewski wypięknieje

Nowy piaskowy kolor, wyeksponowane rzeźby i efektowne oświetlenie - tak ma wyglądać wschodnia elewacja Zamku Królewskiego już pod koniec roku. Właśnie ruszył jej remont.