Miller poprosi prezydenta o żałobę narodową. Kwaśniewski: Nie lubię takich akcji

- Spór o stan wojenny będzie trwał, natomiast pożegnanie generała Wojciecha Jaruzelskiego powinno mieć charakter państwowy, godny - powiedział w "Kropce nad i" Aleksander Kwaśniewski, b. prezydent. Jednocześnie skomentował publiczne oświadczenie Leszka Millera, że wystąpi do Bronisława Komorowskiego z prośbą o ustanowienie żałoby narodowej. - Stawianie prezydenta w trudnej sytuacji nie ma sensu, właśnie takich akcji nie lubię - mówił Kwaśniewski.

Kwaśniewski: Moja rola się kończy. Czuję się przegrany

- Myślę, że to były już ostatnie wybory, gdzie jeszcze w jakikolwiek sposób aktywnie występowałem - powiedział w "Kropce nad i" Aleksander Kwaśniewski, były prezydent, patron Europy Plus Twojego Ruchu. Ugrupowanie w niedzielnych wyborach nie przekroczyło progu frekwencyjnego. - Czuje się przegrany. Wynik jest zgodny z sondażami, które mieliśmy, ale liczyliśmy na więcej - stwierdził.

Korwin-Mikke o Tusku: oszust, wredny socjalista, Trybunał Stanu jest nieunikniony

Janusz Korwin-Mikke wróży Trybunał Stanu dla premiera Donalda Tuska, bo jest przekonany, że ten chciał manipulować wynikami wyborów. Szefa rządu nazywa też oszustem, a media w rozmowie z TVN24 oskarża o "seanse nienawiści" wobec niego. O swoich planach w PE mówi krótko: - Będę tam jeździł co jakiś czas, przemówić do narodów Europy.

"Prawie remis. (...) To dobra podstawa do dalszej ofensywy"

- Możemy to uznać za dobrą podstawę do dalszej ofensywy - mówił na gorąco po ogłoszeniu sondażowych wyników IPSOS dla TVN24 Jarosław Kaczyński. Prezes PiS dodał, że dla jego partii cel pozostaje ten sam, czyli "dobra zmiana w Polsce". - I droga do tej dobrej zmiany (...) została otwarta - podkreślał.

"Odchodzi wielki człowiek z pokolenia zdrady. Rozliczenia zostawiam Bogu"

- Nie znam do końca argumentów, jakimi się kierował. Niezależnie od naszego punktu widzenia, musimy zauważyć, że odchodzi wielki człowiek z pokolenia zdrady - mówi Lech Wałęsa o zmarłym w niedzielę gen. Wojciechu Jaruzelskim. Były prezydent przyznaje, że nie potrafi ocenić, czy w ostatecznym rachunku generał okazał się zdrajcą, czy też działał z pobudek patriotycznych. - Miał jednak pełne prawo myśleć tak, jak wtedy myślał cały świat, że nie mamy szans - dodaje.

"Poniósł porażkę polityczną, bo nie potrafił znaleźć recepty dla Polski"

- Jako wojskowy świetnie przygotował stan wojenny, bo pozamykał ludzi, sparaliżował działanie "Solidarności". Ale politycznie poniósł porażkę, nie potrafił znaleźć recepty dla Polski - tak o okresie władzy gen. Wojciecha Jaruzelskiego mówi Henryk Wujec, były opozycjonista, poseł i prezydencki doradca. Jak dodaje jednak, "chwała generałowi" za to, że gdy w 1989 r. zdał sobie sprawę z klęski, chciał usiąść do rozmów, a nie wyprowadzać czołgi.

"To był człowiek niezwykle lojalny wobec Moskwy"

Wojciech Jaruzelski był przede wszystkim "lojalnym członkiem partii", wykonującym jej rozkazy i patrzącym zawsze w stronę Kremla. Jako jeden z nielicznych nie chciał, by wojska radzieckie opuściły Polskę w 1956 r. w okresie odwilży po śmierci Józefa Stalina, gdy była ku temu okazja - mówił w TVN24 prof. Wojciech Roszkowski, oceniając wojskową i polityczną karierę generała.

Wojciech Jaruzelski. Kariera generała

Od wywózki na Sybir, poprzez oszałamiającą karierę w komunistycznej Polsce, aż po III RP - tak wyglądała polityczna i wojskowa droga Wojciecha Jaruzelskiego. Na ocenę Jaruzelskiego największy cień rzuca decyzja o wprowadzeniu stanu wojennego. Do końca życia jej bronił. Argumentował, że ocaliła ona Polskę przed "wielowymiarową katastrofą".

Wojciech Jaruzelski nie żyje

W wieku 90 lat zmarł w Warszawie Wojciech Jaruzelski. Były pierwszy sekretarz PZPR, generał Ludowego Wojska Polskiego i twórca stanu wojennego, sądzony w procesie autorów stanu wojennego oraz masakry na Wybrzeżu w 1970 r.

Szefowie partii już zagłosowali

Jarosław Kaczyński, Leszek Miller, Janusz Piechociński i Janusz Korwin-Mikke w Warszawie; Zbigniew Ziobro i Jarosław Gowin w Krakowie. Liderzy partii oddali swoje głosy w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Krystyna Janda o 25 latach wolnej Polski: to był dar

- Pamiętam dokładnie, jak wyglądała Polska i jak się żyło przed 25 laty. Zmiany są oszałamiające. Ludzie mają krótką pamięć. Ci, którzy powinni pamiętać łatwo zapominają, albo im się myli obraz - mówiła Krystyna Janda, nominowana w kategorii "kultura" w plebiscycie "Ludzie Wolności". Aktorka dodała, że wolność odzyskana w 1989 r. była darem. - Czekamy na dalsze zmiany. One będą, ale musimy trochę opanować emocje - dodała.

Prezydent Komorowski już po głosowaniu

Prezydent Bronisław Komorowski, wraz z małżonką Anną, wzięli udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Para prezydencka pojawiła się w komisji obwodowej przy ul. Myśliwieckiej w Warszawie w niedzielę przed południem.