"W decyzji Jolanty Kwaśniewskiej jest pewna aura tajemniczości"

To jest zaskakująca decyzja, w której jest "pewna aura tajemniczości" - uważa były premier Józef Oleksy. Polityk skomentował w ten sposób rozstanie się Jolanty Kwaśniewskiej z Kongresem Kobiet. - Ja zachowanie pani Kwaśniewskiej odbieram jako dużo bardziej racjonalne niż zachowanie jej męża - ocenił z kolei Marek Jurek z Prawicy RP.

Proces Katarzyny W. Relacja z czwartego dnia

2 kwietnia, podczas czwartej rozprawy procesu Katarzyny W. oskarżonej o zabicie swojej półrocznej córki Magdy, Sąd Okręgowy w Katowicach przesłuchał świadków: Leokadię W. (matkę oskarżonej), oraz Małgorzatę S. i Beatę Ch. (z którymi oskarżona przebywała w zakładzie karnym). Sąd nie zdążył przesłuchać świadków Daniela P. i Mateusza M. CZYTAJ:

Wdowy po górnikach korzystają z preferencyjnych kredytów

Dwie kobiety, których mężowie zginęli w wypadkach przy pracy w kopalniach, skorzystały dotąd z preferencyjnych kredytów na rozwinięcie własnego biznesu. Wnioski trzech kolejnych pań są na końcowym etapie rozpatrywania. O pożyczce myśli też kilka innych wdów.

PO, SLD i RP: wznowić śledztwo ws. Blidy, PiS i SP - przeciwne

Postępowanie ws. Barbary Blidy należałoby wszcząć raz jeszcze - uważają politycy PO, SLD i Ruchu Palikota, odnosząc się w ten sposób do stwierdzenia Rzecznika Praw Obywatelskich że śledztwo umorzono przedwcześnie. Według polityków PiS i SP, ws. Blidy wszystko działo się zgodnie z prawem, i niczego nie trzeba wyjaśniać, a reakcja RPO wpisuje się w "nagonkę polityczną" na opozycję.

Beata Ch. zaprzecza protokołom: nie mówiłam, że Katarzyna W. się przyznała

Przed Sądem Okręgowym w Katowicach przesłuchano dziś matkę Katarzyny W., Leokadię W., a także współosadzone z aresztu - Małgorzatę S. i Beatę Ch. Matka oskarżonej zeznawała przez niemal pięć godzin za zamkniętymi drzwiami. Beata Ch. w czasie przesłuchania zaprzeczyła swym wcześniejszym słowom o tym, jakoby W. miała przyznać się jej do zabójstwa córki. Kolejna rozprawa odbędzie się 15 kwietnia.

Dożywocie za brutalne zabójstwo matki i córki

Na karę dożywotniego więzienia skazał we wtorek Sąd Okręgowy w Lublinie 33-letniego Sławomira P., którego uznał za winnego brutalnego zabójstwa dwóch kobiet, matki i jej córki, w 2006 r. Mężczyzna będzie mógł ubiegać się o warunkowe przedterminowe zwolnienie po 40 latach - orzekł sąd. Wyrok nie jest prawomocny.

Wielkanoc na drogach - najmniej tragiczna od lat

Przez cztery świąteczne dni na polskich drogach doszło do 205 wypadków, w których zginęło 17 osób, a 314 zostało rannych. Poskutkowały policyjne apele o trzeźwość za kółkiem. Zatrzymano 1073 kierujących na podwójnym gazie - o jedną trzecią mniej niż rok temu.

Umorzenie ws. Blidy "przedwczesne". RPO skarży się prokuratorowi generalnemu

- Umorzenie śledztwa ws. okoliczności zatrzymania Barbary Blidy było przedwczesne - poinformował w TVN24 zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich Stanisław Trociuk. RPO prof. Irena Lipowicz zwróciła się w tej sprawie do Prokuratora Generalnego. Rzeczniczka ma wątpliwości co do samej konieczności zatrzymania Blidy, jak i np. co do tego, czy osoby prowadzące śledztwo powinny je prowadzić.

700 pożarów, pięć ofiar w czasie świąt

Pięć osób zginęło w święta w pożarach, 28 zostało rannych. Przez ostatnie trzy doby strażacy wyjeżdżali ponad 700 razy do pożarów - poinformował we wtorek rzecznik komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Paweł Frątczak.

Zatrzasnęła się w pracy. Na całe święta

68-letnia sprzątaczka z Chorzowa spędziła święta wielkanocne zamknięta w archiwum firmy, w której pracowała. W sobotę kobieta nieszczęśliwie zatrzasnęła drzwi pomieszczenia i nie mogła się z niego wydostać. We wtorek rano uwolnili ją współpracownicy.

Kalisz za tydzień przed sądem. "Na oskarżyciela zgłosiła się Senyszyn"

- Żaden sąd nie może na mnie nałożyć kary, bo nie złamałem żadnego przepisu statutu SLD - powiedział w "Jeden na Jeden" Ryszad Kalisz, który w poniedziałek stanie przed sądem partyjnym Sojuszu za współpracę z Januszem Palikotem i Aleksandrem Kwaśniewskim. - Na oskarżyciela zgłosiła się Joanna Senyszyn – poinformował Kalisz.

Na rowerze wskoczył na najwyższy budynek Chin

Krystian Herba zamiast prostych, gładkich tras woli wspinaczkę po schodach. I jest w tym najlepszy na świecie. Parę tygodni temu wskoczył na najwyższy wieżowiec w Chinach, pokonując 2754 stopnie. Na pytanie, czym się zajmuje, odpowiada prosto: - Skaczę na rowerze.

Rząd pochyli się nad LOT-em. Będą zmiany w ustawie?

Rada Ministrów na wtorkowym posiedzeniu zajmie się projektem ustawy w sprawie przekształceń własnościowych Polskich Lini Lotniczych LOT. Tematem obrad będzie także m.in. wniosek do prezydenta o przedłużenie okresu użycia Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie.

Rosyjskie "suszarki" w Polsce niezgodnie z prawem? Kierowca wygrał w sądzie

Awantura o Iskrę - radar, których ponad 100 sztuk używa polska policja. Urządzenie - według policji - ma niezbędne do użytkowania w Polsce dokumenty i nie ma podstaw, by z Iskier rezygnować. Według sądu w Sierpcu czegoś jednak brakuje, a mandat wystawiony na podstawie pomiaru z Iskry jest nieważny. Czy polskie sądy będą wkrótce zawalone pozwami oburzonych kierowców?

Na Mazowszu jeszcze 11 tys. gospodarstw bez prądu

Jeszcze ponad 11 tys. odbiorców w rejonie Oddziału Warszawa pozostaje bez prądu. Takie dane wynikają z raportu PGE Dystrybucja SA z godz. 20.30. Prace naprawcze będą usuwane do późnych godzin wieczornych.

Owsiak, Wellman, Materna: Są powody do oburzenia

W świątecznych "Faktach po faktach" dyskutowano o tym, czy Polacy mają powody do oburzenia i co należy w Polsce zmienić. - Dotyka mnie bieda społeczna, sytuacja osób, które potrzebują pomocy, a wobec których państwo robi niewiele - mówiła Dorota Wellman. - Stać nas na pomoc, ale państwo piekielnie przeszkadza przepisami - dodał Jurek Owsiak. Z kolei Krzysztof Materna uważa, że władza jest zbyt mało wrażliwa na faktyczne problemy ludzi.

W niedzielę paraliż, w poniedziałek lotniska radzą sobie z zimą

Padający od rana niemal nieprzerwanie śnieg utrudnił w niedzielę nie tylko warunki na drogach, ale doprowadził również do licznych opóźnień na polskich lotniskach. Największe kłopoty miało lotnisko w Rzeszowie, gdzie nie odbyły się praktycznie żadne operacje. W poniedziałek loty i przyloty zaczęły odbywać się już bez problemów.

Śnieg nie przeszkodzi? Dziś lany poniedziałek

Dziś drugi dzień Świąt Wielkanocnych, traktowany przez polski Kościół katolicki jako kontynuacja święta zmartwychwstania Chrystusa. W tradycji ludowej poniedziałek wielkanocny, znany jest jako śmigus-dyngus albo lany poniedziałek.

"Mówienie o prześladowaniu katolików w Polsce jest dla mnie czymś niezrozumiałym"

- Mówienie o jakimś strasznym prześladowaniu chrześcijan, katolików w Polsce jest dla mnie czymś niezrozumiałym - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 bp Grzegorz Ryś, odnosząc się do prześladowania chrześcijan, m.in. w Nigerii. Duchowny tłumaczył też, że sposobem na rozwiązanie problemów Kościoła nie jest wewnątrzkościelna dyskusja, a ewangelizacja wiernych.

Walka o okno. Jest, ale go nie ma

Fizycznie jest, ale według urzędników nie istnieje. Mowa o spornym oknie w Sopocie, które stanęło na przeszkodzie w rozbudowie sąsiedniego budynku. Deweloper chce je zamurować, właścicielka mieszkania, w którym się znajduje mówi "nie" i żąda pół miliona złotych odszkodowania. O sprawie - reporter "Prosto z Polski".

"W perspektywie zmartwychwstania ciemne strony nabierają blasku"

W perspektywie zmartwychwstania nabierają blasku ciemne strony ludzkiej egzystencji, cierpienia, przemijania, śmierci - mówił metropolita lubelski abp Stanisław Budzik podczas mszy w Niedzielę Wielkanocną. Jak tłumaczył, wszystko to, co trudne w naszym życiu, "każda ciężka niewdzięczna praca, cierpienia i ofiary, mają głębokie zbawcze znaczenie, jeżeli niesiemy je razem z Chrystusem". W całym kraju katolicy upamiętniają dzień zmartwychwstania Chrystusa.

Spór o OFE: "To jest trzęsienie ziemi dla emeryta", "To nieporozumienie"

- Propozycja, która pojawiła się ze strony otwartych funduszy, że (składka) to nie jest emerytura, tylko lokata oszczędnościowa, którą można sobie wypłacać przez 10 lat, to jest jakieś nieporozumienie - ocenił b. wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak w "Kawie na ławę" w TVN24. - Tam jest po prostu gigantyczne marnotrawstwo pieniędzy - wtórował mu Leszek Miller.