Klich: powinniśmy dozbroić Ukrainę, mamy do czynienia z wojną

- Na Ukrainie mamy do czynienia z wojną. (...) W marcu prezydent Putin rozpoczął inwazję na Ukrainę - stwierdził we "Wstajesz i wiesz" w TVN24 były szef MON, senator Bogdan Klich. Dodał, że kryzys w Donbasie będzie trwał jeszcze długo, bo jego rozwiązania nie da się osiągnąć środkami dyplomatycznymi. - Jest to ewidentna inwazja wojskowa, która coraz bardziej przybiera konwencjonalny charakter - powiedział Klich.

Konie w służbie polskiej policji. Będzie ich więcej

Warunki, jakie muszą spełniać, są rygorystyczne, a ich szkolenie trwa minimum pół roku. Konie są jednak – czego nie kryją mundurowi – w wielu sytuacjach skuteczniejsze niż policyjne pałki czy armatki wodne. W Szczecinie kończą się przygotowania do egzaminu dla kolejnych koni, które zasilą policyjne szeregi. Materiał "Faktów" TVN.

Bezdomny pomaga zwierzętom. Sam nie ma nic

Nie miał domu, mieszkał w garażu i często był głodny, ale tym, co udawało mu się zdobyć, dzielił się ze zwierzętami, które przygarnął. To one – jego zdaniem – bardziej niż on potrzebują pomocy i to o ich los się martwił. Happy end do wzruszającej historii pana Krzysztofa postanowili dopisać internauci. Materiał "Faktów" TVN.

Kulczyk nie przyszedł na przesłuchanie. Nie dowiemy się, kto zbierał na niego haki?

Jan Kulczyk nie pojawił się na przesłuchaniu w prokuraturze w sprawie rozmowy mec. Romana Giertycha z dziennikarzem Piotrem Nisztorem - ustalił portal tvn24.pl. Tygodnik "Wprost", który opublikował jej stenogram, sugerował, że były wicepremier chciał "zbierać haki" na biznesmenów, by na tym zarabiać. To od zeznań Kulczyka, pokrzywdzonego w sprawie, zależy czy - i ewentualnie kogo - będą ścigać prokuratorzy. Na razie stoją w miejscu.

"Ewangeliczne" przemówienie premiera. "O cokolwiek prosicie, będzie wam dane"

Zręcznne zamknięcie ust opozycji - tak goście programu "Fakty po Faktach" nazwali dzisiejsze przemówienie premiera. Donald Tusk obiecał w nim między innymi wzrost minimalnych emerytur i rent oraz zwiększenie ulg podatkowych na dzieci. - To takie przemówienie ewangeliczne: o cokolwiek poprosicie, będzie wam dane - ocenił Ludwik Dorn, z Józef Oleksy dodał: - I to wcale nie kosztem dużych wydatków.

"Kostka wstydu" trafi do prokuratury?

Kostka generuje drgania i hałas, który jest utrapieniem mieszkańców. - To karykatura, a nie remont - mówią o efektach remontu ulicy w centrum Sieradza radni opozycji. I zapowiadają, że sprawę skierują do prokuratury.

Kaczyński: prześladuje nas problem różnic życiowych szans

- Polskę prześladuje problem różnic życiowych szans, jakie mają mieszkańcy wielkich miast i mieszkańcy mniejszych ośrodków - strwierdził prezes PiS Jarosław Kaczyński. - Trzeba to zmienić, Polska powinna przyjąć koncepcję zrównoważonego rozwoju - dodał.

Co obiecali ministrowie? Najważniejsze punkty sejmowych przemówień

Polepszy się sytuacja pacjentów, polskie drogi staną się bezpieczniejsze, studenci będą mogli szybciej znaleźć pracę, a gospodarka będzie rosła - m.in. takie wnioski płyną z sejmowych przemówień ministrów rządu Donalda Tuska, którzy w środę w Sejmie zaprezentowali plany swoich resortów.

Kopacz odpowiada na zarzuty. "Lubię posła Iwińskiego, nawet gdy bywa nadpobudliwy"

- Lubię posła Iwińskiego. Nawet wtedy, kiedy bywa nadpobudliwy. Ale nie potrafię zrozumieć dlaczego doświadczony parlamentarzysta, który dokładnie wie, jakie są zapisy regulaminu, posuwa się do tego żeby dziś zarzucać, że jakiekolwiek procedury zostały złamane? - zareagowała na ostre słowa polityka SLD Ewa Kopacz. Iwiński zarzucił wcześniej, że 10-minutowe występy ministrów w Sejmie to "karykatura demokracji", bo wg. niego klubom zostało za mało czasu na dyskusję po wystąpieniu premiera.

Prezydent mówił: chcesz pokoju, gotuj się do wojny. Ale na obronę więcej nie wydamy

- W roku 2015 nie będziemy zwiększali pułapu wydatków na obronę - powiedział w Sejmie Donald Tusk. Mimo że niecałe dwa tygodnie temu Bronisław Komorowski podkreślał, że Polacy muszą być gotowi "chronić wolność i, jeśli będzie potrzeba, skutecznie o nią walczyć". - "Chcesz pokoju, gotuj się do wojny" - mówił podczas swojego wystąpienia z okazji Święta Wojska Polskiego prezydent.

W redakcji "Wprost" naruszono nietykalność funkcjonariuszy ABW? Ruszają śledztwa

Łódzka prokuratura wszczęła dwa śledztwa w sprawie głośnych wydarzeń, do których doszło w redakcji tygodnika "Wprost". Śledczy badają przypadki "przemocy względem funkcjonariuszy ABW i prokuratorów" oraz utrudnianie im pracy przy zabezpieczaniu materiału dowodowego. Drugi wątek tyczy się policji, która mogła źle zabezpieczyć działania ABW.

Pojechali karetką na ślub kolegi - zostali ukarani. "Nie możemy na to przymknąć oka"

Chcieli być na ślubie kolegi - ratownika. Zapłacą za to naganą i stracą część dyżurów. Taka kara spadła na czterech ratowników i lekarza z kutnowskiego pogotowia, którzy urwali się z dyżuru. Taka sama kara spadła na dyspozytora, który się zgodził na wyjazd zespołów na ślub. - Zespoły były w dyspozycji, ale na łamanie standardów należy się kara - mówią tvn24.pl ich przełożeni.

Pierwsze ciężarówki z polską pomocą przekroczyły granicę Ukrainy

Wysłane przez MON ciężarówki z pomocą humanitarną dla ukraińskiego wojska są już w drodze do Lwowa. - Pierwszych sześć ciężarówek z artykułami spożywczymi, chlebem, kocami, pościelą i materacami przekroczyło już granicę - poinformował rzecznik prasowy Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Wszystkie dary pochodzą z zapasów wojskowych.

Oto wszystkie obietnice Tuska

Plany rządu na najbliższe miesiące opierają się na "dwóch kluczowych priorytetach" - stwierdził w środę w Sejmie premier Donald Tusk. Zapowiedział wzrost minimalnych emerytur i rent oraz zwiększenie ulg podatkowych na dzieci. Przekonywał też, że w nowej perspektywie budżetowej UE znajdzie się 400 mld zł dla województw, co jest pomocą "większą niż plan Marshalla". Zapowiedział działania w celu zwiększenia obecności NATO w Europie i wzrost wydatków na zbrojenia w 2016 roku. Oto obietnice premiera Donalda Tuska.

"Małe plastry na wielką ranę". PiS wzywa premiera do dymisji

Tylko dymisja rządu może spowodować poprawę sytuacji w Polsce - stwierdził w Sejmie po wystąpieniu premiera i jego ministrów szef klubu PiS Mariusz Błaszczak. Jego zdaniem zapowiedzi działań Donalda Tuska są tylko kolejnymi obietnicami. Określił je mianem "małych plastrów na wielką ranę". Jak stwierdził, sytuację może uratować tylko rząd Jarosława Kaczyńskiego.

Chciał pomóc koledze. Zginął przygnieciony przez ciągnik

Tragiczny wypadek w miejscowości Lipki (woj. łódzkie). Zginął starszy mężczyzna, który próbował pomóc koledze wyciągnąć traktor ze stawu. Śmiertelnie przygniotła go jego własna maszyna, która również zsunęła się z grobli. Okoliczności wypadku bada policja pod nadzorem prokuratury.

Sienkiewicz o swoich planach przed Sejmem. Ani słowa o podsłuchach

Przed południem w Sejmie - tak jak i inni ministrowie mówiący o swoich planach - wystąpił szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz. Minister w mowie o przyszłych działaniach resortu ani słowem nie wspomniał o aferze podsłuchowej. Wcześniej deklarował, że jej wyjaśnienie jest jego ostatnim zadaniem postawionym przed nim przez premiera.

Tusk przedstawił plany rządu. W Sejmie ministerialny maraton

Rząd do końca swojej kadencji ma dwa priorytety: zwiększenie rent i emerytur oraz zwiększenie ulg dla rodzin z dziećmi - powiedział w Sejmie Donald Tusk. Premier przedstawił plany rządu na kolejne miesiące. Po nim głos zabrali ministrowie. Opozycja oczekiwała, że szef rządu odniesie się do śledztwa dot. podsłuchów polityków. Tymczasem Tusk poświęcił tej sprawie zaledwie dwa zdania. Poinformował, że we wrześniu minister Bartłomiej Sienkiewicz przedstawi szczegółową informację na ten temat.

Dziś oficjalnie rusza kampania wyborcza. Partyjny bój o samorządy

Rusza kampania przed wyborami samorządowymi. Zarejestrowane komitety będą mogły prowadzić agitację aż do rozpoczęcia ciszy wyborczej, czyli do północy 14 listopada. Do urn pójdziemy 16 listopada. Na starcie kampanii partie mają już, z pewnymi wyjątkami, ustalonych kandydatów na prezydentów miast. Trwa układanie list do sejmików. Większość ugrupowań zapowiada, że hasła wyborcze i programy zaprezentuje w początku września.

"Skoro można tak, to po co specjalne prawo". Czy Jędrzej i Marek zniechęcą do ustawy o związkach partnerskich?

Kupili razem auto, założyli firmę. Jedyne, na co czekali, to ustawa o związkach partnerskich. Ustawy na razie nie będzie, dlatego sprawy wzięli w swoje ręce. Jędrzej i Marek tak bardzo chcą być razem, że myśląc o ślubie wymyślili "Umowę Partnerską". Funkcję księdza czy urzędnika stanu cywilnego przejął krakowski notariusz. Pojawiają się jednak głosy, że ten precedens zniechęci rządzących do zmian w prawie - bo skoro można tak, to po co specjalna ustawa. Materiał magazynu "Polska i Świat".