Konstytucja z 2005 roku, Polska w Unii już 20 lat... Politycy oblewają maturę

Mówi się - nie matura, a chęć szczera..., jednak przy okazji egzaminu dojrzałości warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań, także maturalnych. Politycy niechętnie dają się przepytywać - większość ucieka, a niektórzy z tych, którzy stawiają czoła reporterowi uniwerku.tv szybko pewnie pożałowali, że dali się przyłapać na niewiedzy.

Naczelnik CBŚ przeprosił za  ujęcie niepełnosprawnego

Upośledzonego 24-latka ujęto na poznańskiej Wildzie, podczas akcji CBŚ, wymierzonej przeciwko handlarzom narkotyków. Według jego matki, funkcjonariusze nad ranem wtargnęli do mieszkania. Policja przyznała, że doszło do ujęcia niewłaściwej osoby i zaoferowała pomoc.

Piecha o mastektomii Jolie: Dziwne zachowanie, event

To dość dziwne zachowanie. Pewien event, bardzo zły sygnał psujący profilaktykę - ocenia Bolesław Piecha z PiS. Odniósł się w ten sposób do informacji, że aktorka Angelina Jolie, jako nosicielka wadliwego genu, z obawy przed rakiem piersi, zdecydowała się na profilaktyczną podwójną mastektomię.

Nie żyje 13-latka, piąta ofiara tragicznego pożaru

Zmarła piąta osoba poszkodowana w piątkowym pożarze w Jastrzębiu-Zdroju; to 13-letnia dziewczynka, która przebywała w szpitalu w Cieszynie - poinformowała we wtorek Prokuratura Rejonowa w Jastrzębiu-Zdroju. Trwa sekcja zwłok pozostałych czterech ofiar.

Bez uchwały ws. śmierci Przemyka. SLD zgłosiło zastrzeżenia

Sejm nie przyjął uchwały oddającej hołd Grzegorzowi Przemykowi w 30. rocznicę jego śmierci. Projekt zaakceptowała Komisja Kultury i Środków Przekazu. Posłowie liczyli, że zostanie on przyjęty w Sejmie przez aklamację. Tak się jednak nie stało - zastrzeżenia do projektu złożyło SLD, projekt wrócił więc do komisji.

Milionowe długi szpitala. Jest śledztwo

Prokuratura rejonowa Gdańsk-Śródmieście prowadzi śledztwo w sprawie długów szpitala w Kościerzynie. Według doniesienia, które otrzymali prokuratorzy, szpital miał być zadłużany celowo. Teraz jest winny różnym wierzycielom ok. 90 mln zł.

"Roczne urlopy rodzicielskie to rozwiązanie rewolucyjne"

- Roczne, płatne urlopy rodzicielskie to rozwiązanie rewolucyjne w polskiej polityce rodzinnej po 1989 r. - przekonywał w Sejmie minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz, prezentując rządowy projekt nowelizacji Kodeksu Pracy. Sejm zajmuje się we wtorek czterema projektami, które przewidują, że prawo do rocznego urlopu rodzicielskiego będą mieli rodzice wszystkich dzieci urodzonych w 2013 r. Projekty to realizacja postulatów tzw. matek I kwartału.

Na test genu raka piersi zgłosić się może każda kobieta. "Jest szybki do wykonania i tani"

- Test na obecność mutacji genu BRCA1 może wykonać każda kobieta. Dla tych, u których w rodzinie występował rak piersi i jajnika, jest on bezpłatny, dla pozostałych kosztuje ok. 260 zł - mówi prof. Jacek Gronwald z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego. - W przypadku nowotworów, chociaż leczy się je coraz skuteczniej, to najlepiej w ogóle nie dopuścić do ich wystąpienia, w tym wypadku przez usunięcie narządu, w którym miał się rozwinąć - twierdzi genetyk kliniczny prof. Anna Latos-Bieleńska.

Profesor Lubiński: Przypadek Jolie jest dramatyczny. Są też inne procedury

- Przypadek Angeliny Jolie jest bardzo dramatyczny i poruszający, ale jest szereg innych ważnych procedur, które mogą obniżyć ryzyko raka piersi - powiedział w TVN24 prof. Jan Lubiński z Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie. Angelina Jolie poinformowała, że przeszła profilaktyczną podwójną mastektomię, by uchronić się przed rakiem piersi.

Kownacki: Ufam, że władze klubu dobrze wydają pieniądze

- Klub ma prawo decydować, na co wydaje swoje składki, na jakie opinie, na jakich ekspertów. Najczęściej są to ekspertyzy prawne potrzebne w pracy klubu, bo jako posłowie stanowimy prawo - mówił we "Wstajesz i wiesz" w TVN24 Bartosz Kownacki, adwokat i poseł PiS, odnosząc się do sprawy finansowania przez tę partię mec. Rafała Rogalskiego.

Rekonstrukcja w rządzie?

Gęstnieje atmosfera wokół rządu. Już nawet działacze PO mówią bez ogródek, że potrzebna jest jego rekonstrukcja. Premier na razie żadnych ruchów nie wykonuje. Poza kolejną zasłoną dymną - jak odczytuje to opozycja - czyli szykowanym na prędce niby kompromisowym projektem ustawy o związkach partnerskich. Niby, bo stron, które ten projekt krytykują, jest tak dużo, że o kompromis znowu może być ciężko.

Przełomowa operacja

To były bardzo trudne godziny, ale wysiłek i pacjentki i lekarzy z Wielkopolskiego Centrum Onkologii w Poznaniu opłacił się. W "Polsce i Świecie" znowu przełom w medycynie i szansa na normalne życie kobiety, która przez nowotwór straciła krtań i część przełyku. Lekarze odtworzyli go przy pomocy jej własnych tkanek pobranych z przedramienia. I teraz liczą na to, że za kilka tygodni pacjentka zacznie normalnie jeść, mówić i oddychać.

Rewolucja na drogach. Gdzie będzie można przyspieszyć, a gdzie noga z gazu?

Znaki i drogi przejrzane, wnioski wyciągnięte, czas na zmiany. W 260 miejscach pojedziemy szybciej, a w 140 wolniej. To najlepszy dowód na to, że jakość naszych dróg jednak poszła w górę. I to, co cieszy najbardziej - zniknie część ograniczeń prędkości w miejscach, które - zdaniem kierowców - służyły do zarabiania pieniędzy, a ich znakiem rozpoznawczym są bezsensowne fotoradary. Gdzie za chwilę będzie można przyspieszyć, a gdzie noga z gazu?

Chce poznać swoją tożsamość. Na drodze stoją same tajemnice

Kolejny zaskakujący zwrot akcji w i tak już niezwykłej historii człowieka, który u schyłku życia szuka swojej tożsamości. Już wie, że nie wychowali go jego prawdziwi rodzice. Wiele wskazywało, że Ewaryst Walkowiak, urodzony w czasie wojny, jest synem polskiej zakonnicy i niemieckiego oficera. Ostatecznie zagadkę miała rozwiązać ekshumacja siostry Joanny, ale niespodziewanie sprawę jeszcze bardziej skomplikowała. Kod DNA nie potwierdził pokrewieństwa, jednak sama ekshumacja i badanie w laboratorium budzą tyle wątpliwości, że Walkowiak będzie wnioskował o ponowne otwarcie grobu. W tej historii jest scenariusz na film. Zawiłe losy rodzinne, umierający świadkowie, milczący zakon, ekshumacje i wreszcie duży majątek, który być może jest największą przeszkodą w ujawnieniu prawdy.

Proces rodziców zastępczych z Pucka. Wstrząsające zeznania 7-latki

Wstrząsające zeznania siedmioletniej Oli - starszej siostry dwójki rodzeństwa, o zamordowanie których oskarżeni są rodzice zastępczy z Pucka. Dziewczynka zeznała w obecności biegłego psychologa, że opiekunowie bili ich codziennie - pasem, pięściami, rurą od odkurzacza. Przypalali papierosami i zapalniczkami. A gdy polała się krew, dzieci musiały potem tę krew posprzątać.

Siedział za usiłowanie zabójstwa. Wypuścili go i od razu zaatakował

Ostatnich osiem lat spędził w więzieniu za usiłowanie zabójstwa. Na wolność wyszedł przedterminowo, niecały miesiąc temu i od razu zaatakował. Zadał cztery ciosy nożem. Na szczęście przypadkowa ofiara nożownika przeżyła. Na podstawie jednej opinii psychologa - który spędził z bandytą zaledwie parę godzin - sąd penitencjarny wypuścił go wcześniej na wolność. Mimo negatywnej opinii strażników więziennych i sprzeciwu dyrektora więzienia.

Przegląd prasy: Coraz więcej urzędników

Pracowników administracji publicznej przybyło o 7 tys. od 2011 roku. Najwięcej w samorządach gminnych - wynika z ostatnich danych GUS, które publikuje wtorkowa "Rzeczpospolita".

Nielegalne składowisko odpadów medycznych. "Mówiliśmy mu, żeby tego nie robił"

Reporter "Blisko ludzi" dotarł do brata i byłego wspólnika sprawcy nielegalnego zakopywania odpadów medycznych na Śląsku. Chodzi o sto ton odpadów medycznych - w tym fragmentów ludzkich ciał - znalezionych na działkach prywatnego przedsiębiorcy ze Śląska. Mężczyzna zakopywał je bezpośrednio w ziemi odpady odbierane ze szpitali i przychodni. Miał je co prawda utylizować, ale to przecież kosztuje, więc znacznie łatwiej wykopać dół i wszystko tam zasypać.

Zobacz przykładowe odpowiedzi z matury z WOS. Sprawdź, o co pytali z filozofii

W poniedziałek rano uczniowie przystąpili do egzaminu z wiedzy o społeczeństwie, jednego z najchętniej wybieranych przedmiotów dodatkowych. Po południu zdawali filozofię. Zobacz, z jakimi pytaniami zmagali się uczniowie i sprawdź proponowane odpowiedzi do podstawowej i rozszerzonej matury z WOS-u, które specjalnie dla nas przygotował Paweł Kociszewski, konsultant Fundacji Universitatis Varsoviensis.

"Orzeł to Polska, czyli wspólnota wszystkich Polaków"

- Orzeł to Polska, czyli wspólnota wszystkich Polaków - tłumaczył w "Kropce nad i" Ryszard Kalisz symbolikę zaprezentowanego dziś logo stowarzyszenia Dom Wszystkich Polska, którego jest założycielem. Polityk w TVN24 przekonywał, że ręka niebieska to pierwiastek męski, a purpurowa to pierwiastek żeński.

B. premierzy o gabinecie Tuska. "Przez rekonstrukcję rządu kupuje się czas"

- Zawsze jak się zmienia ministra, albo jeszcze lepiej kilku, to odwraca się uwagę mediów i opinii publicznej od problemów, bo skupia się uwagę na tych nowych postaciach - ocenił w "Faktach po Faktach" Leszek Miller (SLD). - Sytuacje, w których dokonuje się zmiany rządu, rekonstrukcji i nowych otwarć wlewają trochę nadziei w tych wątpiących (w rząd) - uważa były premier Kazimierz Marcinkiewicz.