Rodzice chcą wyższych zasiłków. Dziś odpowiedź premiera

W sobotę o godz. 20 premier Donald Tusk ma przedstawić swoje stanowisko ws. postulatu natychmiastowego podniesienia do kwoty minimalnej zasiłku dla rodziców dzieci niepełnosprawnych. Premier zadeklarował to po piątkowym spotkaniu z protestującymi w Sejmie rodzicami.

Ambasador Rosji: Bojownicy z Majdanu byli szkoleni w Polsce i na Litwie

"Bojownicy" z Majdanu byli szkoleni w Polsce i na Litwie po przeniesieniu obozów z Ukrainy - powiedział w "Piaskiem po oczach" ambasador Federacji Rosyjskiej w Polsce Aleksandr Aleksiejew. - Ludzie, którzy wzięli udział w przejmowaniu władzy, to były osoby dobrze przygotowane i dobrze zorganizowane. Oni byli szkoleni w sposób długi i szczegółowy - stwierdził.

Tusk: nikomu nie radziłbym wyznaczania "cienkiej czerwonej linii"

Nikomu nie radziłbym wyznaczać dzisiaj "cienkiej czerwonej linii", której przekroczenie przez Rosję mogłoby doprowadzić do ostrzejszej reakcji Zachodu - powiedział w piątek premier Donald Tusk. Dodał, że pewien obszar ryzyka dotyczy obecnie Mołdawii i Naddniestrza.

9 złotych tygodni, wizyty receptowe, cenniejsi pierwsi pacjenci. Zobacz propozycje ministra zdrowia

Od momentu wizyty u lekarza rodzinnego z podejrzeniem nowotworu leczenie ma się rozpocząć nie później niż po 9 tygodniach, lekarze mają otrzymywać więcej pieniędzy za przyjmowanie nowych pacjentów, NFZ będzie płacił szpitalom za pobyt chorych niezależnie od liczby dni, powstanie elektroniczny system prowadzenia zapisów i "wizyty receptowe" - to zmiany w służbie zdrowia, jakie minister Bartosz Arłukowicz przedstawił na piątkowej konferencji prasowej.

9 tygodni w "kolejce po życie". Arłukowicz ogłasza zmiany w leczeniu onkologicznym

Zniesiemy limity, na każdym etapie leczenia onkologicznego - obiecał w piątek minister zdrowia Bartosz Arłukowicz. Jego projekt zmian w leczeniu onkologicznym ma obejmować ekspresową diagnostykę, terapię pod okiem specjalnego opiekuna i długofalową opiekę. Czas od podejrzenia złośliwego nowotworu do podjęcia leczenia ma wynosić nie więcej niż dziewięć tygodni.

Politycy się dogadali, ale bez rodziców niepełnosprawnych dzieci. Protest trwa

Kwota 820 zł zasiłku pielęgnacyjnego dla rodzica niepełnosprawnego dziecka, z tytułu całkowitej rezygnacji z pracy, zostanie utrzymana do końca 2014 r. - poinformował w piątek minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz w Sejmie. Rodzicom obiecuje się także dochodzenie do płacy minimalnej w 2015 i 2016 roku. Ci chcą jednak szybszych rozwiązań. Nadal protestują i w Sejmie czekają na spotkanie z premierem.

Rodziła sama, dziecko zmarło. Po kontroli: opieka nie była odpowiednia

Zakończyła się kontrola na oddziale położniczym w szpitalu w Świnoujściu, która została zarządzona po tym, jak kobieta w szóstym miesiącu ciąży nie otrzymała pomocy od lekarzy i rodziła sama. Wojewódzki konsultant ds. położnictwa i ginekologii prof. Zbigniew Celewicz przyznał, że opieka nad pacjentką prawdopodobnie nie była odpowiednia.

Lekarka skazana za śmierć noworodka. "Duża skala niedbalstwa"

Teresa W., 69-letnia lekarka, została uznana za winną nieumyślnego spowodowania śmierci noworodka. Sąd w Łodzi skazał ją na rok więzienia w zawieszeniu na trzy lata. Oprócz tego, kobieta nie może przez trzy lata wykonywać zawodu i musi zapłacić nawiązkę dla matki zmarłego dziecka.

Wyniki sekcji zwłok 3-letniej Leny. Przyczyną śmierci ostra niewydolność krążeniowo-oddechowa

- Bezpośrednią przyczyną zgonu 3-letniej Leny, która zmarła w niedzielę rano w olsztyńskim szpitalu dziecięcym, była ostra niewydolność krążeniowo-oddechowa - wynika z sekcji zwłok. Biegli stwierdzili jednak "uzasadnione podejrzenie posocznicy", dlatego ostateczną przyczynę śmierci poznamy po wynikach m.in. badań histopatologicznych. Prokuratura bada, czy na śmierć dziewczynki nie miało wpływu postępowanie lekarzy.

Krakowska prokuratura zbada niejasną rolę policjantów ws. przeszukań celi Mariusza T.

Prokurator Generalny przekazał krakowskiej Prokuraturze Apelacyjnej śledztwo, dotyczące okoliczności przeszukań celi Mariusza T. i ewentualnego przekroczenia uprawnień przez funkcjonariuszy - ustalił portal tvn24.pl. Postępowania nie chcieli prowadzić dłużej prokuratorzy z Rzeszowa, którzy wpadli na ślad niejasnych działań policjantów w całej sprawie.

Rodzice niepełnosprawnych dzieci proszą Kaczyńskiego o pomoc. "My chcemy do domu"

- Jesteśmy zdecydowanymi zwolennikami wprowadzenia zasady minimalnej płacy - zapewnił w piątek Jarosław Kaczyński rodziców niepełnosprawnych dzieci, którzy od kilku dni protestują w Sejmie. Domagają się m.in., by ich całodobowa opieka nad dziećmi była traktowana jako zawód. Prezes PiS dodał, że jeszcze dziś zapyta przedstawicieli innych klubów parlamentarnych, czy są gotowi poprzeć stosowny projekt zmian w prawie.

Uczeń wróci do przedszkola, nauczyciel dostanie asystenta

W szkołach podstawowych będą mogli pracować asystenci nauczyciela, będzie też można cofnąć sześciolatka z I klasy do przedszkola – zdecydował w piątek Sejm nowelizując ustawę o systemie oświaty. Nowela trafi teraz do Senatu.

Skarpetki z elektrodami uchronią przed zaśnięciem za kierownicą?

Co roku w Polsce z powodu zaśnięcia za kierownicą dochodzi do pół tysiąca wypadków. Nad systemem, który ostrzeże zmęczonego kierowcę przed zaśnięciem pracują producenci samochodów i naukowcy z całego świata. Ci z Łodzi wymyślili... skarpetki, które mają obudzić zasypiającego kierowcę.

Serbski zbrodniarz osadzony w piotrkowskim areszcie

Do aresztu śledczego w Piotrkowie Trybunalskim trafił gen. Radislav Krstić, serbski zbrodniarz wojenny. Będzie tam przesiadywać karę orzeczoną przez Międzynarodowy Trybunał Karny dla b. Jugosławii za masakrę bośniackich muzułmanów w Srebrenicy w 1995 roku.

"Najcięższe armaty zostawiono sobie na trzeci etap konfliktu"

- Polska przez długi czas, i bardzo umiejętnie, i z maestrią pełniła rolę dobrego policjanta, usiłując utrzymać tzw. mosty i kanały komunikacji ws. Ukrainy. A w tej sytuacji jesteśmy zwolennikami zdecydowanych działań. Stąd to powiedzenie pana premiera, że mogło być lepiej - stwierdził w "Jeden na jeden" Jacek Saryusz-Wolski, europoseł PO. Odniósł się w ten sposób do ustaleń pierwszego dnia szczytu UE i reakcji Donalda Tuska, który z wyniku rozmów nie był do końca zadowolony.

"Michał, nie obraź się, przeszedłeś na złą stronę mocy"

- Szerokość gestu Tuska jest nieograniczona, gdy chce wygrać - tak Jacek Kurski skomentował udział Michała Kamińskiego w wyborach do europarlamentu, który startuje z lubelskiej listy PO. Dodał również, że to osobisty sukces byłego posła PiS, który już żegnał się z polityką, a teraz jest w mainstreamie. - Michał, nie obraź się, przeszedłeś na złą stronę mocy - powiedział europoseł Solidarnej Polski. Dwaj byli posłowie PiS byli gośćmi "Kropki nad i".

"Bez bezzałogowców nie ma przyszłości" Szef BBN o dronach w polskiej armii

- Polska musi konstruować i produkować własne samoloty bezzałogowe, dlatego Biuro Bezpieczeństwa Narodowego, na polecenie prezydenta, opracuje narodowy program bezzałogowców - poinformował w czwartek szef BBN. Stanisław Koziej podkreślił, że produkcja samolotów bezzałogowych to "konieczność dla Polski, także w kontekście bezpieczeństwa".

Sikorski: Czerwoną linią dla Rosji jest granica z krajem NATO

- Klimat i zaufanie w relacjach zachodnio-rosyjskich już się popsuł i to będzie miało swoje efekty gospodarcze - powiedział Radosław Sikorski w "Faktach po Faktach" w TVN24. Minister spraw zagranicznych pytany, jakie działania Rosji mogłyby doprowadzić do ostrzejszej reakcji Zachodu, odpowiedział: - Czerwona granica jest na pewno na granicy Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Wirtualny lot nad Łodzią przyszłości

Nowe Centrum Łodzi to inwestycja, która ma zmienić oblicze miasta. Na 100 hektarach w centrum powstanie przestrzeń publiczna, gdzie tętnić ma miejskie życie. Na razie inwestycję można zobaczyć na przygotowanych przez magistrat wizualizacjach.