10 rzeczy, które musimy wiedzieć o eboli

Jak można się zarazić, jakie są objawy i gdzie szukać pomocy - odpowiadamy na 10 najważniejszych pytań dotyczących eboli. Po tym, jak zmarł pierwszy pacjent zakażony wirusem, pojawiło się wiele wątpliwości, czy reakcja na rozprzestrzenianie się wirusa jest wystarczająca. Także w Polsce pojawiają się sprzeczne informacje o tym, czy jesteśmy dostatecznie przygotowani.

Lekarze z Wrocławia zapewniają: jesteśmy gotowi przyjmować pacjentów z chorobami wysoce zakaźnymi

Krajowy konsultant do spraw chorób zakaźnych mówi, że polskie szpitale nie są przygotowane na ewentualne leczenie pacjentów z ebolą. Odmienne zdanie przedstawiają lekarze z Wrocławia. - Nasz personel jest gotowy przyjmować pacjentów, którzy mogą być zarażeni chorobami wysoce zakaźnymi - stwierdza Grzegorz Madej, ordynator oddziału chorób zakaźnych Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu.

Woonerf pod setkami parasolek. Na Festiwal Światła w Łodzi

Mimo słonecznej jesieni w sercu Łodzi jest więcej parasolek niż podczas największych ulew. Na 6 Sierpnia wiszą ich setki. Podobnie jak otaczające budynki, mają być one scenerią dla pokazów, które rozpoczną się w piątek wieczorem wraz z festiwalem światła.

Wiceminister zdrowia: słowa konsultanta o eboli to histeryczny komunikat

- To nie najmądrzejsza wypowiedź osoby, która powinna znać system i procedurę w sprawie chorób zakaźnych. W tej procedurze nie jest przewidziana ucieczka lekarzy przed pacjentem z ebolą - tak wiceminister zdrowia Sławomir Neumann skomentował słowa krajowego konsultanta ds. chorób zakaźnych, dotyczące eboli. Prof. Andrzej Horban stwierdził, że nie jesteśmy przygotowani na leczenie chorych z wirusem, a lekarze w obawie o własne zdrowie "uciekną w popłochu".

Kopacz o wizycie w Berlinie: nie pogubiłam się

Gdyby polityka i jej uprawianie zależało od tego, jak człowiek zachowuje się na czerwonym dywanie, to centrum światowej polityki musiałoby być w Hollywood - tak premier Ewa Kopacz skomentowała swoje "zagubienie" podczas czwartkowej wizyty w Berlinie.

GIS: jak ustrzec się przed ebolą?

Zagrożenie ebolą w Polsce jest bardzo małe, ale trzeba się liczyć z tym, że mogą być takie przypadki i nie możemy tego bagatelizować - powiedział na antenie TVN24 p.o. Głównego Inspektora Sanitarnego, Marek Posobkiewicz.

Rosjanie chcą pomnika. Szef polskiego MSZ: to prowokacja

Ambasada RP w Moskwie odpowiedziała na artykuł "Komsomolskiej Prawdy" w sprawie budowy w Krakowie pomnika rzekomo "zamęczonych" jeńców bolszewickich z czasów wojny 1920 roku. Stanowczo zaprotestowała przeciwko użyciu w publikacji pojęcia "polskie obozy śmierci". - To jest oczywiście prowokacyjna propozycja - powiedział, komentując sprawę, szef MSZ Grzegorz Schetyna.

Protasiewicz o Schetynie: wojny nie ma, ale jest konflikt

Wojny pomiędzy nami nie ma, ale jest konflikt - tak Jacek Protasiewicz skomentował w "Jeden na jeden" napięcie pomiędzy nim a jego głównym antagonistą Grzegorzem Schetyną. Szef dolnośląskich struktur PO podkreślił na antenie TVN24, że zdecydowali się z szefem MSZ na "zawieszenie broni".

Wielkie podglądanie w Pile. Obraz z monitoringu w kablówce

Wielki brat patrzy w Pile. A właściwie wielki sąsiad. Pilska Spółdzielnia Mieszkaniowa zainstalowała na kilku osiedlach monitoring. Niby nic dziwnego, ale w tym przypadku sąsiadów można podglądać w lokalnej kablówce. Lokatorzy mogą poczuć się jak w reality show. [Polska i Świat]

Kopacz: Nie możemy zlekceważyć eboli. Minister zdrowia przygotuje instruktaż dla obywateli

Minister zdrowia dostał polecenie, by przygotować instruktaż dla obywateli, jak się zachowywać, aby ustrzec się przed ebolą - poinformowała Ewa Kopacz. Premier, która w czwartek rozmawiała o zagrożeniu związanym z epidemią z prezydentem Francji Francois Hollande’em, podkreśliła, że istotne jest, "by wyznaczyć jeden europejski kierunek działania w tej sprawie". - Tego wirusa zlekceważyć nie można - mówiła.

3 mln zł więcej dla uchodźców. Pieniądze z rezerw budżetowych

Sejmowa komisja finansów publicznych pozytywnie zaopiniowała wniosek resortu finansów, by o blisko 3 mln zł zwiększyć wydatki na utrzymanie cudzoziemców ubiegających się w Polsce o status uchodźców. Przesunięcie środków ma być dokonane m.in. z rezerwy celowej dot. przeciwdziałaniu korupcji.

Bomba głębinowa znaleziona w Świnoujściu

150-kilogramową bombę głębinową znaleziono w czwartek podczas prac związanych z umacnianiem skarp Kanału Piastowskiego w Świnoujściu. W piątek ekipa płetwonurków sprawdzi czy niewybuch jest uzbrojony. Następnie zostanie on zdetonowany.

Siemoniak: groźby separatystów wobec Polski są żenujące

Komentowanie tego jest poniżej godności szefa MON - tak minister obrony narodowej odpowiedział w "Kropce nad i" na groźby rosyjskich separatystów względem Polski. Zdaniem Tomasza Siemoniaka nie mamy się czego bać, bo "mamy zdolności obronne". Jego zdaniem uspokoić nas powinno także to, że jesteśmy w NATO.

Falenta informatorem służb specjalnych? Kurski: Coś jest na rzeczy

Główny podejrzany w aferze podsłuchowej informatorem służb specjalnych? - Sam domysł wskazuje na to, że coś jest na rzeczy - powiedział Jacek Kurski. Gość "Faktów po Faktach" dopytywał o obiecany przez Donalda Tuska raport wyjaśniający aferę podsłuchową. - Jedyny organ, który może tę sprawę badać, to prokuratura (…). Istotną kwestią jest rola pana Falenty. Czy reprezentował siebie, grupę przestępczą, czy jest niewinny - odpowiedział Adam Szejnfeld.

Wypadek w kopalni. 7 rannych

Siedem osób zostało rannych w kopalni węgla Janina w Libiążu w Małopolsce. Pod ziemią wykoleił się jeden z wagonów, którym górnicy jechali do miejsca pracy. Powodem był rozjazd torów - poinformowała rzeczniczka zakładu.

Rosjanie chcą pomnika. Polska ambasada protestuje

Ambasada RP w Moskwie zabrała głos w sprawie rosyjskiego pomnika jeńców bolszewickich, który miałby powstać w Krakowie. W oświadczeniu napisano, że środowa publikacja "Komsomolskiej Prawdy" dotycząca pomysłu budowy monumentu "Zamęczonych w polskich obozach śmierci", nie służy poszukiwaniu porozumienia między Polską i Rosją.