Tusk: Trzeba mieć coś z rycerza. Kaczyński: Daj pan spokój

Słowna przepychanka między premierem Donaldem Tuskiem a prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim poprzedziła głosowanie nad wnioskiem o odwołanie ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza. Szef rządu zarzucił PiS, że nie broni interesów pacjentów. - Trzeba mieć odrobinę cywilnej odwagi i coś z rycerza w sobie, żeby stanąć po stronie pacjentów, a nie po stronie koncernów farmaceutycznych - stwierdził Tusk. - Panie premierze, jeśli pan mówi o honorze i rycerskości, no daj pan spokój - ripostował Kaczyński.

800 policjantów zabezpieczy szczyt w rocznicę wyzwolenia Auschwitz

Około 800 funkcjonariuszy będzie ochraniać międzyparlamentarny szczyt w rocznicę wyzwolenia Auschwitz, który odbędzie się w poniedziałek w Krakowie. Udział w nim zapowiedzieli parlamentarzyści z kilkunastu krajów. Przyjazd potwierdził również szef oraz posłowie Knesetu.

Pinior: Polska pokazuje, że jest państwem tego rzędu, co Maroko

Informacje ujawnione przez "Washington Post" w sprawie więzień CIA w Polsce stawiają nasz kraj w jednym rzędzie z Maroko - uważa senator Józef Pinior, były członek specjalnej komisji Parlamentu Europejskiego, która przygotowała raport w sprawie tajnych więzień CIA na terytorium Polski.

Kolejarze walczą z lodem. Problemy w Wielkopolsce i Świętokrzyskiem

W okolicach Ostrowa Wielkopolskiego nadal występują problemy z przejazdem pociągów. Lokomotywy spalinowe pracują na trasie w kierunku Wrocławia. W kierunku Poznania, Katowic i Sieradza ruch odbywa się już normalnie. Problemy pojawiły się za to w woj. świętokrzyskim. Oblodzona trakcja uniemożliwia kursowanie pociągów na linii pomiędzy Skarżyskiem-Kamienną a Ostrowcem Świętokrzyskim.

Protasiewicz o doniesieniach "WP": nie jesteśmy bananową republiką

- To jest, jak rozumiem, zwrot kosztów zaadaptowania budynku w Kiejkutach na potrzebny wywiadu amerykańskiego - powiedział w "Jeden na jeden" eurodeputowany PO Jacek Protasiewicz. Skomentował w ten sposób doniesienia "Washington Post" o tym, że Polska w zamian za 15 mln dolarów zgodziła się, by USA stworzyły w Starych Kiejkutach tajne więzienie CIA.

Politycy PiS jadą do Kijowa

Politycy PiS m.in. Adam Hofman i Ryszard Czarnecki jadą w piątek do Kijowa - poinformowały źródła w tej partii. Na sobotę zaplanowali rozmowy z liderami ukraińskich partii opozycyjnych.

Autor artykułu w "WP": Nie ma mowy o żadnych rzekomych więzieniach. One były

- Nie ma mowy o żadnych "rzekomych" więzieniach. One były. To potwierdzony fakt - powiedział w rozmowie z TVN24 Biznes i Świat Adam Goldman, autor artykułu w "Washington Post". Dziennikarz twierdzi w nim, że CIA zapłaciła Polsce 15 mln dolarów za użyczenie willi w Kiejkutach, która służyła za tajne więzienie, przedstawia kulisy jego powstania i losy więźniów, którzy teraz skarżą Polskę o naruszenie praw człowieka.

Namaszczenie bez zgody pacjenta? Sąd oddalił powództwo

Sąd Apelacyjny w Szczecinie oddalił w czwartek apelację mężczyzny, który domagał się 90 tys. zł zadośćuczynienia od szpitala, w którym wbrew jego woli otrzymał sakrament namaszczenia chorych. Sąd podkreślił m.in., że nie udowodnił on, że doznał krzywdy.

"Włączymy do akt naszego śledztwa". Prokurator o artykule ws. więzienia CIA

- Na pewno artykuł ten włączymy do akt naszego śledztwa, gdyż nie wykluczamy, że mogą tam pojawić się informacje, które mogą wskazywać na pewne źródła dowodowe - powiedział o tekście w "Washington Post", na temat więzienia CIA w Polsce, rzecznik Prokuratury Apelacyjnej w Krakowie, Piotr Kosmaty. Amerykański dziennik napisał w czwartek, że polski wywiad miał otrzymać od CIA 15 mln dolarów za udostępnienie ośrodka w Kiejkutach, gdzie miano przetrzymywać podejrzanych o terroryzm.

CIA, Kiejkuty i 15 mln dolarów? "Polska za rządów Millera była bananową republiką"

- W pełni potwierdził się najczarniejszy scenariusz. Informacja podana przez "Washington Post", że cywilna Agencja Wywiadu otrzymała za tę operację 15 mln dolarów, kompromituje państwo polskie. Pokazuje, że Polska za rządów Leszka Millera była bananową republiką – powiedział Józef Pinior, b. członek specjalnej komisji Parlamentu Europejskiego, która przygotowała swój raport w sprawie tajnych więzień CIA.

Ks. Oko: Rozpusta genderowa to jest cofanie się w ewolucji

- Podstawą kultury europejskiej, która jest tak twórcza i tyle osiągnęła, jest małżeństwo monogamiczne - tłumaczył w "Kropce nad i" ks. Dariusz Oko. - To są najlepsze warunki do rozwoju człowieka. Kościół zna sytuację na misjach, w Afryce czy Ameryce Południowej, gdzie nie ma stabilnej rodziny, to o wiele trudniej wychować twórcze jednostki - ocenił duchowny. Przestrzegł, że "rozpusta genderowa to jest cofanie się w ewolucji".

Seremet: W moim przekonaniu pan Trynkiewicz wyjdzie na wolność

- W moim przekonaniu pan Trynkiewicz wyjdzie na wolność. Nie uda się spełnić tych wszystkich czynności w takim czasie, by pozostawał on w zakładzie karnym. Ale przy odpowiednim zabezpieczeniu uda się tak zrobić, by żadne zagrożenie z jego strony nie powstało – powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 prokurator generalny Andrzej Seremet.

Seremet o więzieniach CIA w Polsce: Informacja sensacyjna, nie wiem czy wiarygodna

- Sensacyjna, nie wiem czy wiarygodna - tak prokurator generalny Andrzej Seremet skomentował informację o tym, że CIA miało zapłacić Polsce 15 milionów dolarów za użyczenie willi w Kiejkutach, która służyła jako tajne więzienie dla podejrzewanych o terroryzm. - Zapewne zostanie ona w jakimś stopniu procesowo sprawdzona przez prokuratorów prowadzących postępowanie - dodał Seremet.

Opozycja za odwołaniem Arłukowicza. "Nie powinien nawet kierować apteką"

Wszystkie kluby sejmowej opozycji opowiedziały się podczas czwartkowej debaty za odwołaniem ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza. Zarzucają mu doprowadzenie do zapaści w ochronie zdrowia. - Wiele trzeba poprawić, wiele trzeba zmienić, kolejki w Polsce są za duże. (...) Musimy skrócić kolejki i je skrócimy - bronił się minister Arłukowicz. Zaznaczył jednocześnie, że resort zdrowia wprowadził już szereg zmian ułatwiających pacjentom dostęp do leczenia.

Jest projekt uchwały ws. Ukrainy. "Możliwe sankcje"

Kluby parlamentarne uzgodniły projekt uchwały Sejmu ws. Ukrainy - poinformowali posłowie Krzysztof Szczerski (PiS) i Tadeusz Iwiński (SLD). W porjekcie znajduje się zapis o możliwych sankcjach wobec Ukrainy ze strony społeczności międzynarodowej.

Włocławek: Prokuratorzy mówią o serii lekarskich błędów. Będzie "superśledztwo"?

We włocławskiej prokuraturze, oprócz sprawy śmierci zmarłych ostatnio bliźniąt, prowadzone są trzy inne postępowania, dotyczące możliwego błędu w sztuce lekarskiej. Prokuratura mówi o "serii błędów" na oddziale ginekologiczno-położniczym Szpitala Specjalistycznego im. ks. Jerzego Popiełuszki we Włocławku i nie wyklucza stworzenia jednego śledztwa, które objęłoby wszystkie śmiertelne przypadki.