Tusk szefem RE i jednocześnie PO? "Trudno to połączyć"

Ten kardynał, który jedzie na konklawe z nadzieją na to, że zostanie wybrany papieżem, na pewno papieżem nie będzie - w ten sposób Leszek Miller komentuje szanse na zostanie szefem Rady Europejskiej przez Donalda Tuska. Z kolei, według Grzegorza Schetyny z PO, Tusk nie może być jednocześnie szefem Rady i partii.

Nowy szpital na finiszu. W zimie ma przyjąć pierwszych pacjentów

XIX-wieczne budynki zamienią na nowoczesny kompleks. Dolnośląski Szpital Specjalistyczny im. T. Marciniaka przenosi się na ul. gen. Emila Fieldorfa. 15 oddziałów, 550 łóżek dla pacjentów, Szpitalny Oddział Ratunkowy i przychodnia z 20 poradniami – tak ma wyglądać nowoczesny kompleks. Kosztował 370 mln zł. Budowa trwała od 2010 roku i właśnie się kończy. Pierwsi pacjenci mają zostać przyjęci na początku 2015 roku.

"Wszystko załatwione", "jest konsensus". Brakuje tylko jasnej deklaracji Tuska?

"Wszystko załatwione" - miał w piątek enigmatycznie oznajmić dziennikarzom ustępujący szef Rady Europejskiej Herman Van Rompuy. W kontekście następcy unijnego prezydenta w zagranicznych mediach pojawia się już niemal wyłącznie nazwisko polskiego premiera. Z kolei w Brukseli - jak relacjonował z belgijskiej stolicy reporter TVN24 Maciej Sokołowski - właściwie nie słychać o przeciwnikach Donalda Tuska . Korespondent "Le Soir" twierdzi, że zawarto porozumienie na korzyść Polaka.

Nie żyje wiceszef Służby Wywiadu Wojskowego

Po nagłej chorobie zmarł wiceszef Służby Wywiadu Wojskowego. Odpowiadał za działania operacyjne tej tajnej formacji. Bezpośrednią przyczyną śmierci była choroba tropikalna - dowiedział się portal tvn24.pl.

"Przechowywane z narażeniem życia". Tablice z postulatami Sierpnia '80 trafiły do ECS

W piątek rano Europejskie Centrum Solidarności odebrało oryginalne tablice z postulatami Sierpnia '80. Trafiły tam z Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, gdzie przebywały od 1989 roku. Wcześniej przechowywał je na strychu jeden z pracowników placówki. To jedna z najważniejszych pamiątek z 1980 roku. - Historia tych tablic związana jest także z naszymi pracownikami, dlatego tym bardziej trudno nam się z nimi rozstać - mówi Irena Rodzik z Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku.

Najważniejsi politycy PSL przeciwko komisji ds. WSI. "Chodzi o igrzyska"

Czołówka polityków PSL jest przeciwna utworzeniu komisji ds. likwidacji WSI. - Komisja ds. WSI to igrzyska, mecz, w którym piłką jest Antoni Macierewicz. Chodzi wyłącznie o wzmocnienie konfliktu między PO a PiS - stwierdził na antenie TVN24 minister rolnictwa Marek Sawicki. Jego zdaniem, niczego nie uda się wyjaśnić, a politycy jedynie przez kilka miesięcy pograją Macierewiczem.

"Tusk powinien się już pakować". "Nie podjął jeszcze decyzji"

- Premier powinien się już pakować - mówił we "Wstajesz i wiesz" Paweł Zalewski z PO, komentując szanse Donalda Tuska na objęcie stanowiska szefa Rady Europejskiej. - Szef rządu nie podjął jeszcze decyzji ws. objęcia funkcji szefa Rady Europejskiej, bo najważniejsze są dla niego sprawy polskie - stwierdziła z kolei rzeczniczka rządu Małgorzata Kidawa-Błońska. Podkreśliła, że propozycje dla premiera są w Europie "stawiane bardzo mocno".

Nowak nie chce się rozstać z poselskim mandatem. Ale na głosowania nie przychodzi

Po aferach zegarkowej oraz podsłuchowej, które pogrążyły jego karierę, deklarował, że zamierza rozstać się z polityką. Od tamtych słów minęło dziewięć tygodni, ale Sławomir Nowak nie zrzekł się poselskiego mandatu. Nie jest jednak zbyt aktywnym parlamentarzystą - od czasu ujawnienia treści nagranych rozmów pojawił się na dwóch sejmowych głosowaniach. A było ich 269. "Polska i Świat".

Sejm zadecyduje o losach komisji śledczej ws. likwidacji WSI

W Sejmie odbędą się w piątek głosowania m.in. w sprawie wniosku PiS o odrzucenie propozycji Twojego Ruchu dot. powołania sejmowej komisji śledczej ds. procesu likwidacji WSI. Z dotychczasowych deklaracji polityków wynika, że oprócz TR za powołaniem komisji śledczej opowiadają się także PO i SLD.

Tusk do Brukseli? "Nabroił, naobiecywał i chce to wszystko zostawić"

Przed sobotnim szczytem unijnych przywódców na dobre rozgorzała dyskusja o szansach Donalda Tuska na objęcie stanowiska przewodniczącego Rady Europejskiej. Opozycja nie jest jednomyślna w swojej opinii na temat tego, czy polski premier powinien przyjąć taką propozycję. Jedni - jak Jarosław Kaczyński - chętnie wysłaliby Tuska do Brukseli. Są również tacy, którzy przekonują, że takie rozwiązanie byłoby ucieczką przed odpowiedzialnością. "Polska i Świat".

Sikorski: Polska nie godzi się z eskalacją agresji na Ukrainie

Polska nie godzi się z kolejną eskalacją agresji na Ukrainę - powiedział szef MSZ Radosław Sikorski po spotkaniu z ministrem spraw zagranicznych Białorusi Uładzimirem Makiejem, które dotyczyło m.in. rezultatów szczytu Ukraina-UE-Euroazjatycka Unia Celna, który odbył się we wtorek w Mińsku.

Tusk do Brukseli? "To mobilizacja, a nie kłopot dla PO"

- Jest wiele osób, które mogłyby się zająć partią, gdyby Donald Tusk trafił do Brukseli - przekonywał w "Faktach po Faktach" Andrzej Halicki (PO). Zdaniem Zbigniewa Girzyńskiego (PiS), Tusk nie nadaje się na szefa Rady Europejskiej, m.in. dlatego, że "skompromitował się" w relacjach z Rosją.

Kto mógłby zastąpić Tuska? Giertych wskazuje na Siemoniaka

Roman Giertych przyznał w "Faktach po Faktach", że bałby się o Polskę i PO, gdyby Donald Tusk został szefem Rady Europejskiej. Kto mógłby go zastąpić na stanowisku premiera? Zdaniem Giertycha dobrym kandydatem byłby Tomasz Siemoniak. - Tym bardziej, że jest szefem MON, a głównym tematem (najbliższych tygodni - red.) będzie kryzys wojskowy - podkreślił.

Tusk za Van Rompuya? Opozycja kibicuje premierowi i przepowiada kłopoty PO

Kibicujemy Tuskowi - mówią zgodnie politycy PiS i lewicy, komentując doniesienia zagranicznych mediów o tym, że polski premier jest jednym z faworytów do objęcia fotela przewodniczącego Rady Europejskiej. Jednocześnie zwracają uwagę, że taki scenariusz oznaczałby problemy dla Platformy Obywatelskiej. - Gdyby Tuska zabrakło tutaj na miejscu, na pewno lokalnie PO miałaby większe problemy niż dzisiaj - ocenił Dariusz Joński (SLD).

Schetyna: wolny świat nie może pozwolić Putinowi na akcję zbrojną

- Musimy reagować już nie tylko jako sąsiad Ukrainy, ale jako ważny element Unii Europejskiej i NATO. Widać, że eskalacja zbrojnych ekscesów jest coraz większa - stwierdził Grzegorz Schetyna z PO, komentując działania wojsk rosyjskich na Ukrainie. Zdaniem szefa BBN gen. Stanisława Kozieja kluczowy dla tego konfliktu będzie najbliższy szczyt NATO w Newport. Generał oczekuje zdecydowanych decyzji Sojuszu.

Nadzór nad groźnymi przestępcami. Seremet: niektóre przepisy trzeba uznać za niekonstytucyjne

- Niektóre z przepisów ustawy o nadzorze nad groźnymi zabójcami są niejasne i wieloznaczne, a przez to powinny być uznane za niekonstytucyjne - wskazał prokurator generalny Andrzej Seremet w stanowisku przekazanym do Trybunału Konstytucyjnego. Skrytykował m.in. brak definicji "wysokiego i bardzo wysokiego prawdopodobieństwa" popełnienia przestępstwa. - Sądy zamiast stosować prawo, w każdej indywidualnej sprawie będą to prawo tworzyć - ostrzegł Seremet.