Wieczorne spotkanie koalicjantów

O priorytetach legislacyjnych PO i PSL, a także o rozpoczynającym się we wtorek posiedzeniu Sejmu rozmawiali w poniedziałek liderzy koalicji rządowej. Mowa była też o ewentualnym wyboorze premiera Donalda Tuska na szefa Rady Europejskiej.

"Unia Europejska chciałaby być światową Szwajcarią"

- Unia chciałaby być taką światową Szwajcarią - ocenił w "Faktach po Faktach" Adam Daniel Rotfeld, komentując stanowisko wspólnoty wobec Rosji. - Trzeba jednak powiedzieć, że Unia jest zbyt duża, zbyt potężna, aby mogła spełniać tylko tę rolę, jaką spełnia w Europie Szwajcaria - podkreślił.

Kaczyński i jednoczenie prawicy? "Majstersztyk. Wyeliminował rywali z sondaży"

- To zręczny ruch - komentował w "Faktach po Faktach" proces jednoczenia prawicy Michał Kamiński. Jego zdaniem współpraca Jarosława Kaczyńskiego z Jarosławem Gowinem i Zbigniewem Ziobrą to nic innego, jak eliminowanie rywali przez PiS. - Za rok Kaczyński im powie: chłopaki, zmieniają się warunki. A ich od miesięcy nie będzie przecież w sondażach - ocenił były spin doktor PiS.

Prezydent Wrocławia premierem? "Poglądy ma spójne z Platformą"

"Miasto Wrocław huczy od hipotez i scenariuszy: że Dutkiewicz obejmie funkcję w rządzie, być może nawet premiera" - pisze na swoim blogu politolog i były wojewoda Krzysztof Grzelczyk, wywołując lawinę komentarzy. - Należy mu się bardziej odpowiedzialna funkcja, bo jest wybitnym samorządowcem - przyznaje przewodniczący dolnośląskiej Platformy Obywatelskiej, ale eksperci nie mają złudzeń, że to spekulacje z gatunku "political fiction".

Kaczyński: zdumiewająco bierna, kunktatorska, wystraszona UE

- UE jest "zaskakująco bierna i kunktatorska" - tak Jarosław Kaczyński skomentował reakcję Unii po zestrzeleniu malezyjskiego samolotu. Prezes Prawa i Sprawiedliwości oczekiwał raczej "radykalnego zaostrzenia sankcji wobec wspierającej ukraińskich separatystów Rosji". Katastrofa, w której zginęło prawie trzystu pasażerów, przypomina mu tą pod Smoleńskiem.

Kontrola PIP: szereg nieprawidłowości w Sindbadzie

Kontrola Państwowej Inspekcji Pracy przeprowadzona w firmach należących do przewoźnika Platforma Sindbad wykazała szereg nieprawidłowości dotyczących czasu pracy, przerw i odpoczynków kierowców. W sobotę w wypadku jednego z autokarów firmy w okolicach Drezna w Niemczech zginęło dziesięć osób. Przedstawiciele Sindbada uważają, że prezentowanie wyników zeszłorocznej kontroli w pierwszy dzień roboczy po wypadku może wprowadzać opinię publiczną w błąd.

Sąd: przeszukanie w redakcji "Wprost" było zgodne z prawem

Warszawski sąd odrzucił zażalenie redakcji tygodnika "Wprost" na wielogodzinną akcję prokuratury i Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Zdaniem sądu przeszukanie i żądanie wydania nagrań z podsłuchanymi politykami odbyło się zgodnie z prawem.

5 razy więcej patroli na "Monciaku". "Żeby ukrócić spożywanie alkoholu"

W dniu szalonego rajdu po "Monciaku" na ulicach Sopotu było 20 policjantów. - Według mnie było bardzo dużo policji, choć rzeczywiście, nie do końca wystarczająca ilość - ocenił prezydent Sopotu Jacek Karnowski. Zapowiedział, że podczas kolejnego weekendu patrole policji i straży miejskiej będą zwiększone. - Po to, żeby ostudzić atmosferę, która panuje na sopockim "Monciaku".

Kalisz, Tusk, Pawlak i Hofman na sejmowej liście nieobecności

Ponad 3700 głosowań odbyło się podczas 71 posiedzeń Sejmu obecnej kadencji. Ryszard Kalisz (niezrzeszony), Donald Tusk (PO), Waldemar Pawlak (PSL), Grzegorz Napieralski (SLD) i Adam Hofman (PiS) znaleźli się wśród posłów z najniższą frekwencją w głosowaniach.

Kierowcy sprawdzą punkty karne przez internet

Resort spraw wewnętrznych pracuje nad wprowadzeniem kolejnych bezpłatnych e-usług, dzięki którym każdy kierowca będzie mógł sprawdzić m.in. liczbę własnych punktów karnych czy opłacić mandat online. Ułatwienia mają zostać wprowadzone w 2016 roku.

PSL wykorzysta zawirowania wokół Tuska? Władze koalicjantów zaplanowały spotkanie

Szef PSL Janusz Piechociński zapowiedział, że spotka się w poniedziałek z kierownictwem PO po to, by przekonywać koalicjanta do swoich rozwiązań w zakresie m.in. obrotu ziemią rolną w Polsce, waloryzacji rent i emerytur, finansowania inwestycji przez samorządy. Koalicjanci będą pewnie również dyskutować różnych scenariuszach, związanych z objęciem przez premiera Donalda Tuska posady szefa Rady Europejskiej.

Miller: zjednoczenia lewicy nie będzie. Możliwa jest kooperacja

- Mamy jednego króla i dwóch giermków - tak Leszek Miller skomentował zjednoczenie na prawicy PiS, SP oraz PR. Jednocześnie zapowiedział, że "zjednoczenia lewicy nie będzie". - Możemy co najwyżej mówić o kooperacji w wyborach samorządowych - mówił w "Faktach po Faktach" szef SLD.

Sikorski mówi o zagrożeniu dla Polski. Miller: to język radykałów

Radosław Sikorski w wywiadzie dla zachodnich mediów mówi, że Polacy "nie mogą czuć się bezpieczni" w obliczu tego, co dzieje się na Ukrainie. Te słowa szefa MSZ skomentował w TVN24 Leszek Miller. - To jest język radykałów, którego nie warto stosować, dlatego, że on może powodować jeszcze większe niebezpieczeństwo - ocenił szef SLD w "Faktach po Faktach".

Sikorski: My, w Polsce, nie jesteśmy bezpieczni. Nasz sąsiad padł ofiarą agresji

Radosław Sikorski w wywiadach dla niemieckiego "Welt am Sonntag" i hiszpańskiego "ABC", stwierdził, że państwa zachodnie były nadmiernie powściągliwe wobec Moskwy w kontekście konfliktu na Ukrainie. Pytany, czy NATO jest dla Polski gwarantem bezpieczeństwa, powiedział zaś, że Polacy "nie mogą czuć się bezpieczni", gdyż "nasz sąsiad padł ofiarą agresji".

Hofman: Przyzwolenie na Smoleńsk ośmieliło Putina. "Pozwoliło mu zestrzelić samolot"

- Tak jak przyzwolenie świata na Gruzję pozwoliło Putinowi wejść na Krym, tak przyzwolenie Polski i świata na Smoleńsk i to, co się działo po Smoleńsku, pozwoliło zestrzelić mu ten samolot [malezyjski Boeing 777 - red.] - powiedział rzecznik PiS Adam Hofman w programie "Ława polityków" w TVN24. - To, co widzimy jest rezultatem tego, że pozwolono Putinowi, by poczuł się bezkarny - ocenił z kolei Zbigniew Ziobro (Solidarna Polska).

Siedem z dziesięciu ofiar wypadku pod Dreznem to Polacy. "Autobus się przewrócił, wszystko się porozwalało"

Siedem spośród dziesięciu ofiar sobotniego wypadku pod Dreznem to Polacy - potwierdził w niedzielę polski konsul w Berlinie. Trzy ofiary pozostają nadal niezidentyfikowane. Po zderzeniu polskiego autokaru i busa na autostradzie A4 w szpitalach wciąż przebywa ponad 40 osób. - Autobus się przewrócił, ja się przewróciłam. Wszystko się porozwalało - relacjonowała w rozmowie z reporterem TVN24 jedna z poszkodowanych.

Narada w PSL. Na wypadek odejścia Tuska

Dziś odbędzie się narada władz Polskiego Stronnictwa Ludowego. Najważniejsi politycy PSL będą omawiali m.in. scenariusz przyśpieszonych wyborów, do których może dojść w sytuacji, gdyby premier Donald Tusk został szefem Rady Europejskiej.

Wjechał autem w spacerowiczów w Sopocie. Jest wielu rannych

Około 30-letni mężczyzna, kierujący samochodem marki Honda, w sobotę przed północą wjechał w spacerowiczów w Sopocie. Rozpędzone auto wjechało na drewniane molo, gdzie kierowca zawrócił. Kiedy wracał w kierunku "Monciaka" uderzył w drzewo. Policja informuje, że 11 poszkodowanych osób zostało przewiezionych do szpitala.

Śledztwo przeciwko kierowcy polskiego autokaru. Identyfikują ofiary

Prokuratura w Dreźnie oraz tamtejsza policja wdrożyły śledztwo przeciwko kierowcy polskiego autokaru, który brał udział w wypadku, do którego doszło w nocy z piątku na sobotę na autostradzie A4 w Niemczech. 44-letni mężczyzna podejrzany jest o popełnienie nieumyślnego zabójstwa. W wypadku zginęło 10 osób. Dotychczas udało się zidentyfikować pięć ofiar. Są to Polacy - trzech mężczyzn i dwie kobiety.