Rewolucja medyczna? Najmniejszy rozrusznik serca na świecie

Jest wielkości małego pocisku i jest 10 razy mniejszy od rozruszników serca, które od lat wszczepia się pacjentom na całym świecie. Lekarze ze szpitala Southampton w Wielkiej Brytanii wszczepili go dwóm pacjentom. Najnowszy wynalazek może oznaczać rewolucję dla osób skazanych na życie z tym urządzeniem. Specjaliści są zdania, że jest w pełni bezpieczny i skuteczny.

Belka wytłumaczy się z "pieprzonej" RPP

- Każdy prezes NBP miał, ma i będzie miał problemy z Radą Polityki Pieniężnej - powiedział w "Kropce nad i" Marek Belka, który w rozmowie z Bartłomiejem Sienkiewiczem określił ten organ mianem "pieprzonego". - To kolejne niezbyt ładne określenie, z którego będę się musiał jutro tłumaczyć przed Radą - dodał.

Bielecki: nie pierwszy raz współpracownicy trochę zawodzą premiera

- Największym problemem jest to, że minister Bartłomiej Sienkiewicz dał się podsłuchać. Jest koordynatorem służb, powinien pilnować ich dobrego współdziałania - stwierdził w "Faktach po Faktach" były premier i doradca obecnego szefa rządu Jan Krzysztof Bielecki, odnosząc się do nagranej i ujawnionej przez "Wprost" rozmowy ministra spraw wewnętrznych z szefem NBP. Dodał, że, gdyby był premierem, dałby szefowi MSW miesiąc lub dwa "żeby przywrócić odpowiedni poziom bezpieczeństwa".

"Politycznie nie mam przed sobą przyszłości. Dostałem ostatnie zadanie"

Wytropienie i złapanie osób, które potajemnie nagrywały ministrów i inne wpływowe osoby w państwie - to ostatnie zadanie, które przed Bartłomiejem Sienkiewiczem postawił Donald Tusk. Ze słów szefa MSW w "Kropce nad i" wynika, że tylko dlatego premier zostawił go na stanowisku. - Powiedzmy sobie szczerze: ja politycznie przed sobą przyszłości nie mam - mówił Sienkiewicz w rozmowie z Moniką Olejnik.

Amber Gold w aferze taśmowej. "Sugestia o zapoznaniu mnie z tajemniczą wiedzą jest absurdalna"

– Już wcześniej zaprzeczałem nieprawdziwym sugestiom, że miałbym uprzedzać mojego syna dysponując tajnymi wiadomościami ze służb wtedy, kiedy rozpoczął współpracę z OLT Express – mówił podczas poniedziałkowej konferencji premier Donald Tusk. Przyznał, że rozmawiał z prezesem NBP Markiem Belką o Amber Gold, ale dopiero wtedy, gdy sprawą zajmowała się już prokuratura.

Belka: nie rozważam podania się do dymisji

- Nie rozważam podania się do dymisji - zapowiedział w rozmowie z "Faktami" TVN Marek Belka. - Powodem jest to, że powoli z tego kurzu medialnego i krzyżujących się komentarzy wyłania się prawdziwszy obraz tych naszych rozmów (...) Okazuje się, że była to raczej troska o państwo niż coś innego - ocenił nagranie ujawnione przez "Wprost", którego jest jednym z bohaterów.

"Sytuacja bardzo poważna". PSL ma własne scenariusze

W środę spotka się kierownictwo PSL i przedstawi własne scenariusze – zapowiedział prezes ludowców Janusz Piechociński, komentując opublikowane przez "Wprost" nagranie rozmowy m.in. szefów MSW i NBP. Pytany o wniosek PiS o wotum nieufności wobec rządu, prezes PSL odpowiada: żadnych deklaracji nie składam i apeluję, żeby nie reagować na gorąco.

Kopali psem jak piłką. Zwierzę nie żyje. "Sadystyczne znęcanie"

Dwaj 22-latkowie i ich o 5 lat młodszy kolega brutalnie skopali psa w Wojtyszkach (woj. łódzkie). Suczki nie udało się uratować. Sekcja zwłok stwierdziła "szczególne okrucieństwo w stosunku do zwierzęcia oraz sadystyczne znęcanie się, które doprowadziło do śmierci". Mężczyznom może grozić do trzech lat więzienia.

"Zamiast magnetofonu mogła być bomba". Były szef UOP krytycznie o ochronie kontrwywiadowczej

- W Polsce nie ma żadnego systemu ochrony kontrwywiadowczej. W tej chwili trzeba powiedzieć sobie brutalnie, że tam zamiast magnetofonu mogła być podłożona bomba. A kto mógł to zrobić? Każdy - ostrzega gen. Zbigniew Nowek, były szef UOP i Agencji Wywiadu. W ten sposób komentuje nagraną w warszawskiej restauracji, przez wciąż nieznane osoby lub osobę, rozmowę pomiędzy szefami MSW i NBP.

Tusk: kariera Nowaka zakończyła się definitywnie. Oddał legitymację, wysłał e-mail

Sławomir Nowak oddaje legitymację PO. Jak dowiedział się tvn24.pl były minister miał przysłać do biura partii jednozdaniowy e-mail z informacją o rezygnacji, bez podawania przyczyny. Rozczarowania Nowakiem nie krył premier Donald Tusk. A rozmowę, którą miał jego niegdyś bliski współpracownik odbyć z b. wiceministrem finansów, a która została podsłuchana, nagrana i upubliczniona ocenił jako "dyskwalifikującą". Zapowiedział, że dopóki on będzie szefem PO z Nowakiem współpracować nie będzie.

"Napluł społeczeństwu w twarz". Po wystąpieniu Donalda Tuska

- Premier napluł społeczeństwu w twarz. Trzeba zrobić wszystko, żeby go odsunąć od władzy - powiedział Mariusz Antoni Kamiński z PiS komentując wystąpienie premiera Donalda Tuska ws. taśm opublikowanych przez "Wprost". Jerzy Wenderlich z SLD dodał, że byliśmy świadkami gry w pomidora, którą zaproponował szef rządu.

Kto kogo "dotuje pod stołem"? Premier: nikt, to tylko brutalny skrót

- Nie ma żadnego stołu, nie ma żadnych dotacji - w ten sposób premier Donald Tusk ucina pytania o słowa Bartłomieja Sienkiewicza dotyczące łódzkiego lotniska. Minister spraw wewnętrznych podczas rozmowy z Markiem Belką powiedział o lokalnym porcie: - My ich dotujemy pod stołem, żeby w ogóle był jakiś ruch lotniczy. Przedstawiciele lotniska zdecydowanie zaprzeczają, by jakiekolwiek dotacje przyjęli.

Parafianowicz już raz miał problemy z prokuraturą. Sprawa została umorzona

Andrzej Parafianowicz, były wiceszef resortu finansów, już raz był w zainteresowaniu prokuratury. Śledczy w 2011 roku wydał postanowienie przedstawienia mu zarzutów przekroczenia uprawnień. Wiązało się to ze sprawą "odpuszczenia" 900 milionów zł akcyzy dla Rafinerii Trzebina. Szef prokuratury cofnął jednak decyzję podwładnego. Ostatecznie sprawa została umorzona, a Parafianowicz oczyszczony z zarzutów.

Tusk: próba zamachu stanu za pomocą nielegalnych metod. Nie będzie dymisji Sienkiewicza

- Po raz pierwszy w historii po 1989r. mamy do czynienia z sytuacją, że to nie rozmówca nagrywa rozmówcę, ale po raz pierwszy mamy do czynienia ze zorganizowanym z zewnątrz nielegalnym podsłuchem - podkreślił na konferencji prasowej Donald Tusk, komentując ujawnione przez "Wprost" nagrania. Premier zaznaczył, że nie chce tym samym umniejszać negatywnego wydźwięku upublicznionych nagrań. Poinformował, że nie widzi jednak powodów do dymisji szefa MSW Bartłomieja Sienkiewicza.

Sienkiewicz i Belka dziś w "Kropce nad i"

Bohaterowie afery podsłuchowej - minister spraw wewnętrznych Bartłomiej Sienkiewicz i prezes NBP Marek Belka - będą gośćmi specjalnego wydania "Kropki nad i" w poniedziałek o godz. 20 w TVN24. To oni w nielegalnie nagranej rozmowie, którą ujawnił "Wprost", mówili o dodrukowywaniu pieniędzy i dofinansowaniu deficytu budżetowego przez NBP, by nie dopuścić do wygrania wyborów przez PiS. Do rozmowy miało dojść w lipcu 2013 roku.

Zabił ojca siekierą. Trafił do aresztu

Najbliższe trzy miesiące za kratkami spędzi 28-latek z Pabianic. Mężczyzna w ubiegłym tygodniu zamordował siekierą 66-letniego ojca. Aresztowany przyznał się do zarzutów. Grozi mu dożywocie.

SLD chce posiedzenia RBN ws. taśm

SLD wystąpi do prezydenta o zwołanie Rady Bezpieczeństwa Narodowego z udziałem prezesa NBP. Sojusz chce też, by premier Donald Tusk w związku z nagraniami opublikowanymi przez "Wprost" zwrócił się do Sejmu o wotum zaufania. Sojusz wzywa do działań naprawczych.

"Za podsłuchami stoją funkcjonariusze, los szefa ABW przesądzony". "Premier powiedział mniej niż wie"

Za podsłuchami stoją funkcjonariusze, tego nie zrobili amatorzy. Los szefa ABW jest przesądzony, nie sądzę, aby przetrwał do końca lata - powiedział w "Faktach po Faktach" były wicepremier Roman Giertych. W jego opinii, szef rządu już wie, kto stoi za podsłuchami. - Pan premier powiedział dzisiaj mniej niż wie, myślę, że służby miały jakieś informacje na temat tych nagrań, a wynik tego śledztwa może być niezwykle zaskakujący - dodał były szef WSI Marek Dukaczewski.

Kopacz: nikt z nas nie jest święty

Marszałek Sejmu skomentowała nagrania ujawnione przez "Wprost". Według niej one nie powinny mieć miejsca, ale w tej chwili ważne jest znalezienie odpowiedzi na pytanie: kto i w jakim celu dokonał nagrań. - Niestety cena jaką za to przyszło nam zapłacić, to cena naruszenia podstaw państwa polskiego - powiedziała Ewa Kopacz.

Konstytucjonalista: NBP może wspierać politykę gospodarczą rządu, ale nie może jej kształtować

Bank centralny ma konstytucyjną niezależność, ale nie jest ona bezwzględna. Prezes banku ma współdziałać z rządem, nie powinien jednak angażować się w politykę ani wspierać konkretnej partii politycznej - podkreślają konstytucjonaliści. - Z konstytucyjnego punktu widzenia nie jest do zaakceptowania zaangażowanie prezesa banku centralnego w kształtowanie składu rządu ani stawianie jakichkolwiek warunków premierowi - powiedział Ryszard Piotrowski z Uniwersytetu Warszawskiego.

Olszewski o nagraniach: celem była destabilizacja państwa

- Nie przypominam sobie, aby taka sytuacja w ostatnich latach na świecie miała miejsce - komentował na antenie TVN24 aferę podsłuchową Paweł Olszewski z PO. Jego zdaniem celem podsłuchów była "destabilizacja państwa". - Służby zostały ośmieszone - mówił z kolei Janusz Zemke z SLD.