- Beata Szydło była bardzo sprawnym zabiegiem w kampanii, żeby uniknąć starcia Kaczyński-Kopacz. Jarosławowi Kaczyńskiemu to się nie opłacało. Nie może być tak, że sztuczka z kampanii wyborczej determinuje życie publiczne w Polsce - mówił w programie #Czas decyzji Władysław Frasyniuk. Prof. Tomasz Nałęcz dodał, że niedobrze będzie, jak mający pełnię władzy Jarosław Kaczyński nie będzie mieć żadnej odpowiedzialności za rządy.

Im dłużej pani premier Kopacz będzie stała na czele PO, tym bardziej oddala się perspektywa, że ta partia może stać się na powrót realną konkurencją dla nas - ocenił w "Kropce nad i" polityk Zjednoczonej Prawicy Jarosław Gowin. Wiceminister spraw zagranicznych Rafał Trzaskowski z PO uznał z kolei, że "żaden inny lider w tej trudnej sytuacji nie miałby lepszego wyniku wyborczego".

Przerwa między jednym a drugim rządem będzie rekordowo krótka, a władza gładko przejdzie do nowego ugrupowania - ocenił w TVN24 konstytucjonalista prof. Marek Chmaj. Zjednoczona Prawica, która ma bezwzględną większość w Sejmie, będzie mogła samodzielnie udzielić wotum zaufania premierowi desygnowanemu przez prezydenta.

- Tego nikt się nie spodziewał, to szalenie przykre - mówią pracownicy Uniwersytetu Łódzkiego o byłej już wiceminister sprawiedliwości, która prowadziła samochód, gdy była pijana. Prof. Monika Zbrojewska straciła stanowisko, ma kłopoty także na uczelni. - Nie wyobrażam sobie, żeby osoba, która dopuściła się umyślnego przestępstwa uczyła studentów prawa - zaznacza prof. nadzw. dr hab. Agnieszka Liszewska, dziekan wydziału prawa Uniwersytetu Łódzkiego.

PKW podała we wtorek oficjalne wyniki wyborów do Senatu we wszystkich okręgach. W nowej kadencji w izbie zobaczymy m.in. Bogdana Borusewicza, Grzegorza Napieralskiego, Adama Bielana i Grzegorza Biereckiego.