"Jeżeli informatyk powie: chronicie źródło, to natychmiast dostarczymy"

W sobotę w południe redaktor naczelny "Wprost" Sylwester Latkowski ma przekazać nagrania podsłuchów prokuraturze. - My potrzebujemy wyraźnej deklaracji informatyka: to nie doprowadzi do źródła, które wam to przekazało. Nic więcej. Jeżeli informatyk powie: chronicie źródło, to natychmiast dostarczymy - zadeklarował Latkowski.

Mec. Kondracki: Kompromitacja ABW. Funkcjonariusze uciekli, zostawili walizkę

Działania służb i prokuratury w redakcji "Wprost" skończyły się kompromitacją, bo śledczy i funkcjonariusze uciekli - ocenił gość "Faktów po Faktach" mec. Jacek Kondracki, pełnomocnik tygodnika. Dodał, że o "profesjonalizmie" ABW może świadczyć to, że technicy zostawili walizkę w jednym z pomieszczeń w redakcji.

Akcja ABW we "Wprost" inspirowana politycznie? Duda: szef Agencji podlega premierowi

- Jeżeli ktoś chce mi powiedzieć, że to co wczoraj się działo w redakcji "Wprost", to całe zachowanie ABW, stosowanie przemocy wobec dziennikarzy, wobec redaktora Latkowskiego, to wszystko się działo bez wcześniejszego impulsu ze strony kancelarii premiera, ze strony premiera i ministra Sienkiewicza, to życzę zdrowia - powiedział w "Faktach po Faktach" Andrzej Duda (PiS). Politycy zastanawiali się także nad perspektywą ewentualnych wcześniejszych wyborów parlamentarnych.

Kondracki: wpadam w spór z Seremetem. Ale twierdzę dosyć zdecydowanie, że to ja mam rację

- Nie jest tak, że najpierw była zgoda pana redaktora Latkowskiego, a potem odbyło się kolegium redakcyjne, po którym pan redaktor Latkowski zmienił stanowisko - stwierdził na antenie TVN24 mec. Jacek Kondracki, komentując konferencję prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta. Jak dodał, żadną miarą nie może się zgodzić z tym, że prokurator nie mógł wystąpić najpierw o zwolnienie z tajemnicy dziennikarskiej. - Tu wpadam w pewien spór z prokuratorem generalnym. Ale twierdzę dosyć zdecydowanie, że to ja mam rację - ocenił mec. Kondracki.

Neumann: potężny kryzys zaufania, ale rząd przetrwa

- Na pewno mamy moment bardzo trudny i to jest absolutny kryzys zaufania do instytucji państwa, który Polacy mają prawo czuć - mówił w TVN24 Sławomir Neumann o aferze, jaka wybuchła wokół rządu Donalda Tuska. Polityk PO dodał przy tym, że jest pewien stabilności koalicji i tego, że rząd przetrwa ten kryzys.

Zastępca naczelnego "Wprost": To kłamstwa albo przynajmniej mijanie się z prawdą

Tłumaczenia prokuratora generalnego "w żadnym razie nie przekonują" redakcji "Wprost" - stwierdził w czwartek Marcin Dzierżanowski, zastępca redaktora naczelnego "Wprost", komentując wystąpienie Andrzeja Seremeta. - To wszystko (słowa Seremeta - red.) to są kłamstwa, albo przynajmniej nieświadome, ale mijanie się z prawdą - oświadczył Dzierżanowski.

Seremet: Działania prokuratorów prawidłowe. Prokuratura opublikuje nagrania z akcji

Działania prokuratorów w redakcji tygodnika "Wprost" uważam za prawidłowe - stwierdził w czwartek prokurator generalny Andrzej Seremet. Dodał, że działania oparte były na podstawach prawnych, a intencją prokuratorów nie było ujawnienie tajemnicy dziennikarskiej. O tym, czy akcja w redakcji zostanie wznowiona, zdecydują prokuratorzy - stwierdził. Seremet zapowiedział, że zostaną opublikowane nagrania z redakcji, które wykonywali przebywający tam funkcjonariusze.

Łowicka procesja bliżej listy UNESCO. Będzie jak karnawał Oruro?

Łowicka procesja Bożego Ciała jako pierwsza polska tradycja może znaleźć się na liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Są na niej m.in. karnawał Oruro w Boliwii czy Obchody Dnia Zmarłych w Meksyku. Na razie łowicka procesja została wpisana na krajową listę Narodowego Instytutu Dziedzictwa. To pierwszy krok, by znaleźć się na elitarnej liście UNESCO.

"Prawo nie może zmuszać lekarzy do działań wbrew sumieniu". Homilie hierarchów na Boże Ciało

- Prawo nie może zmuszać lekarzy do działań wbrew sumieniu. Jeśli taki konflikt zachodzi, trzeba poprawiać prawo, a nie pozbawiać lekarza prawa do korzystania z klauzuli sumienia - podkreślił metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz w homilii wygłoszonej w czwartek na zakończenie procesji Bożego Ciała na pl. Piłsudskiego w Warszawie. Metropolita katowicki abp Wiktor Skworc upomniał się z kolei o poszanowanie konstytucyjnego prawa wolności sumienia i religii. - Prawo do sprzeciwu w działaniach moralnie złych to prawo każdego człowieka, także lekarza- mówił abp Skworc.

"Całe środowisko dziennikarskie" przeciwko Tuskowi? Są publicyści, którzy bronią premiera i ABW

- Ta sytuacja wczoraj była kompromitująca. Kompromitujące jest dla wszystkich to, że człowiek, który jest świadkiem we własnej sprawie, wczoraj był przesłuchany przez prokuraturę, we własnej sprawie - mówiła na konferencji prasowej do Donalda Tuska Monika Olejnik. - Całe środowisko dziennikarskie jest przeciwko panu - dodała publicystka. Jednak oprócz głosów oburzenia na działania ABW, pojawiają się ze strony dziennikarzy próby obrony rządu.

B. zastępca prokuratora generalnego: działania "Wprost" sprzeczne z prawem

- Odmowa wydania materiałów z nielegalnych podsłuchów przez tygodnik „Wprost” była sprzeczna z prawem – komentuje były zastępca prokuratora generalnego Ryszard Stefański. Odstąpienie przez ABW i prokuraturę od działań określił jako kompromitację. Wielu przedstawicieli środowiska prawniczego nie podziela jego zdania.

Twój Ruch: Jedyną drogą jest oddanie sprawy w ręce wyborców

Twój Ruch podtrzymuje wniosek o skrócenie kadencji Sejmu, który został złożony po ujawnieniu rozmów szefa MSW i prezesa NBP. - W sytuacji, w której się znaleźliśmy, to jedyna droga. To wyborcy powinni zadecydować, kto będzie rządził w Polsce - wyjaśnił w czwartek rzecznik TR, Andrzej Rozenek. Środową akcję w redakcji "Wprost" nazwał "niedopuszczalną" i ocenił, że miała ona doprowadzić do zablokowania kolejnych publikacji związanych z aferą taśmową.

PiS: Tusk łamie standardy. Na Zachodzie mówi się o Polsce jak o Rosji Putina

- Donald Tusk pomylił Polskę z republiką bananową. Przecież to nie kto inny, jak Donald Tusk był tak wrażliwy na krytykę z Zachodu. Dziś w europejskiej prasie pisze się i porównuje się Polskę do Rosji Putina - mówił na konferencji prasowej Marcin Mastalerek. Poseł PiS wezwał wszystkie partie do odwołania rządu Donalda Tuska oraz powołanie rządu technicznego, który przeprowadzi przyspieszone wybory.

Piechociński: decyzja Tuska ws. Sienkiewicza ryzykowna i do skorygowania

Szef PSL Janusz Piechociński powiedział w rozmowie z Polską Agencją Prasową, że "trzeba będzie z opóźnieniem korygować" ryzykowną decyzję premiera Donalda Tuska o pozostawieniu szefa MSW na stanowisku. Wicepremier zaznaczył też, że w weekend może dojść do jego spotkania z Tuskiem.

AAABW teczkę oddam. Internet się śmieje: "Janusze wywiadu"

Po wizycie ABW i prokuratorów w siedzibie redakcji "Wprost" zostały: a) bałagan, b) wyłamane drzwi, c) laptop redaktora naczelnego, po który przyszli funkcjonariusze, d) walizka należąca do któregoś z nich a w niej m.in. dokumenty i pieczątki. - Proszę ja zabrać, w redakcji ona jest zupełnie niepotrzebna - prosił w czwartek rano na konferencji premiera Cezary Łazarewicz z "Wprost". "Czarna teczka" krąży i nadal szuka właściciela. Powoli staje się też wyśmiewanym symbolem akcji ABW.

Dziennikarz "Wprost" o służbach w redakcji. "To my byliśmy zagrożeni, a nie oni"

- Próba wtargnięcia do redakcji, bezprawne działania, użycie siły fizycznej wobec redaktora naczelnego - opisywał wczorajszą akcję w redakcji "Wprost" Cezary Bielakowski, dziennikarz tygodnika. Nie wyklucza, że funkcjonariusze ponowią próbę zdobycia nośników z nagraniami podsłuchanych rozmów urzędników państwowych. - Prokuratorzy i agenci odstąpili od czynności tylko z obawy o zdrowie funkcjonariuszy, co jest absurdem. To my byliśmy zagrożenia, a nie oni - podkreślił w rozmowie z TVN24.

Wcześniejsze wybory? Komorowski: tak, jeśli nie uda się zmobilizować władz

Prezydent Bronisław Komorowski podkreślił w czwartek, że w sytuacjach "szczególnie trudnych" wymagana jest przede wszystkim mobilizacja "normalnych władz państwa polskiego". - A jeśli to się okazuje niemożliwe do spełnienia, to trzeba odwoływać się do mechanizmu demokratycznych wyborów - dodał. O możliwości wcześniejszych wyborów spowodowanych konsekwencjami afery taśmowej mówił premier Donald Tusk.

Tusk na razie nie poda się do dymisji. Nie wyklucza jednak wcześniejszych wyborów

- Nie będę podawał się do dymisji, w związku z działaniami, o których wszyscy wiemy, że miały charakter przestępczy - powiedział podczas porannej konferencji prasowej premier Donald Tusk. Zwołał ją po wieczornej akcji ABW w redakcji "Wprost". Szef rządu dystansował się od działań prokuratury. Zapowiedział jednak, że "z całą pewnością postępowanie funkcjonariuszy będzie analizowane sekunda po sekundzie", a na początku przyszłego tygodnia "podejmie stosowne decyzje" w sprawie przyszłości Bartłomieja Sienkiewicza. Co jeszcze powiedział premier?

Dziecko nie żyje, matka oskarża szpital. Lekarze: czekała kwadrans, nie trzy godziny

- Gdy przyjechała do szpitala, jej dziecko już nie żyło, co znajduje potwierdzenie na skierowaniu - tak lekarze odpierają zarzuty kobiety, która twierdzi że w dziewiątym miesiącu ciąży, ze skierowaniem "pilne", trzy godziny czekała na lekarza. Placówka tłumaczy też, dlaczego lekarze zwlekali aż dobę z cesarskim cięciem: "mieliśmy na uwadze zapewnienie maksymalnego bezpieczeństwa chorej".