Dzieci na razie zostają z ojcem, rodzina jest objęta "wzmożonym nadzorem kuratora"

Historia 51-letniego łodzianina i szóstki jego dzieci poruszyła naszych czytelników. Jak informowała pomoc społeczna, sąd rodzinny chciał odebrać mu dzieci, bo... w ich domu było brudno. Sąd tłumaczy teraz, że miał podstawy do podjęcia takiej decyzji. Ministerstwo Sprawiedliwości mówi jednak o "skandalicznej" postawie sędziego. Dzieci na razie zostaną z ojcem. Ostateczna decyzja zapadnie 11 października.

Tir blokował dwa pasy na krajowej "siódemce"

W Kazimierzowie (woj. warmińsko-mazurskie) na krajowej "siódemce" udało się podnieść tira z naczepą. Samochód przewrócił się, bo kierowca stracił panowanie nad pojazdem. Pojazd nie blokuje już drogi, ale nie ma jeszcze zgody na przywrócenie ruchu na pasach w kierunku Warszawy i Gdańska. Policja wyznaczyła objazdy.

Szef klubu obiecał, większość posłów PiS nie posłuchała. Premier Szydło wyjęła kartę

Szef klubu PiS Ryszard Terlecki z trybuny sejmowej tuż przed głosowaniem zachęcał posłów swej partii do skierowania do dalszych prac projektu liberalizującego prawo aborcyjne. Ale posłuchało go zaledwie 42 posłów. W piątek Sejm podejmował decyzje ws. dwóch projektów, do komisji skierowano ten zakazujący aborcji. Sprawdziliśmy, jak głosowały kluby w Sejmie i jak głosowali poszczególni posłowie.

Szałamacha musi odejść? "Odsyłam do mojego braku odpowiedzi"

Zmiany w rządzie ogłoszone będą w przyszłym tygodniu - zapowiedziała w piątek w rozmowie z Polskim Radiem premier Beata Szydło. Mają one mieć wymiar "nie tylko personalny, ale też systemowy". Na piątkowej konferencji prasowej minister finansów Paweł Szałamacha kilkukrotnie był pytany o swoją dymisję.

Irakijczyk zatrzymany podczas ŚDM zostaje w areszcie

Łódzki sąd przychylił się do prokuratorskiego wniosku o przedłużenie aresztu dla 48-letniego Irakijczyka. Mężczyzna został zatrzymany podczas Światowych Dni Młodzieży. Na jego bagażu znaleziono śladowe ilości materiałów wybuchowych: pentrytu i trotylu.

Kontratak wiceprezesa ZUS. "Mamy do czynienia z kuriozalną sytuacją"

Policjanci z Bydgoszczy zatrzymali w czwartek Marcina Wojewódkę, wiceprezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - dowiedział się tvn24.pl. Sprawę prowadzili funkcjonariusze zwalczający korupcję. Wieczorem Wojewódka został zwolniony bez ogłaszania mu zarzutów, po czym sam poinformował prokuraturę o "fałszywym zawiadomieniu o podejrzeniu popełnienia przestępstwa".

Premier Szydło zapowiada rekonstrukcję rządu

Zmiany w rządzie zapowiedziała w piątkowym wywiadzie dla Polskiego Radia premier Beata Szydło. Mają one mieć wymiar "nie tylko personalny, ale też systemowy". - O tym, jakie to będą zmiany, powiem w przyszłym tygodniu - dodała.

Nowoczesna traci miliony. Odwoła się do Strasburga? "Rozważamy"

Ubolewamy nad decyzją Sądu Najwyższego, kara jest niewspółmierna do winy - mówiła we "Wstajesz i wiesz" wiceszefowa Nowoczesnej Joanna Schmidt. Tak zareagowała na czwartkowe orzeczenie, w której SN podtrzymał decyzję PKW o odrzuceniu sprawozdania finansowego tej partii. W rezultacie Nowoczesna straci miliony złotych - 75 procent subwencji.

Interwencja u prezydenta. Jakich dokumentów kontrwywiadu szukał Misiewicz?

Czego szukał w Centrum Eksperckim NATO Bartłomiej Misiewicz - pyta Marek Biernacki, były koordynator służb specjalnych w liście do prezydenta Andrzeja Dudy. Biernacki oskarża też szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego, podwładnego ministra Macierewicza, że potraktował odwołaną ekipę CEK w taki sam sposób, w jaki komuniści niszczyli "żołnierzy wyklętych". Pismo trafiło również na biurko premier Beaty Szydło.

Rząd "przez przypadek" odciął aerokluby od pieniędzy? "Chyba zabrakło komunikacji"

Aerokluby do niedawna mogły handlować paliwem lotniczym bez koncesji. Dlatego też - przez lata - jej nie wyrabiały, chociaż na działaniu lotniskowych stacji paliw często opierał się ich budżet. Teraz - w świetle nowej ustawy o energetyce - aerokluby muszą mieć koncesję - tak jak każda inna stacja paliw. - Oni chyba to zrobili z nieuwagi, już starają się to poprawić - kręcą nosem piloci i liczą straty.

Student, były student, absolwent? Tajemnica wykształcenia Misiewicza

Jakie wykształcenie ma Bartłomiej Misiewicz, prawa ręka szefa MON Antoniego Macierewicza? Jest absolwentem, studentem czy osobą skreśloną z listy studentów? Sam Misiewicz długo zbywał pytania o swoje wykształcenie i choć ostatnio odpowiedział, to wątpliwości pozostają. Materiał programu "Czarno na białym".

Na potęgę nadużywamy leków przeciwbólowych. "Polacy pożerają je masowo"

Tabletki przeciwbólowe dobre na wszystko – wiele wskazuje na to, że Polacy wierzą w to szczególnie mocno i trują organizm, starając się stłumić dolegliwości. Lekarze mówią wprost: Polacy pożerają niewiarygodną ilość leków przeciwbólowych. A spożycie leków łagodzących ból, w ilościach niemalże hurtowych, z leczeniem ma niewiele wspólnego. Materiał "Faktów" TVN.

"Przywrócić porządek prawny w RP". Debata o in vitro. Posłowie podzieleni

W czwartek wieczorem w Sejmie rozpoczęła się debata nad poselskim projektem, który ma m.in. zmienić definicję zarodka i wzmocnić jego ochronę. Zgodnie z nim w procedurze in vitro będzie można tworzyć tylko jeden zarodek, który należy umieścić w ciele kobiety w ciągu 72 godzin. Podczas debaty został złożony wniosek o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu. Głosowanie odbędzie się w piątek.

"Piekło kobiet" kontra "piekło dzieci". O aborcji w Sejmie

Posłowie w czwartek debatowali o dwóch obywatelskich projektach, które zmienić mają przepisy dotyczące aborcji. Projekt komitetu "Stop aborcji" przewiduje bezwzględny zakaz przerywania ciąży. Dokument przygotowany przez komitet "Ratujmy kobiety" zezwala na aborcję do 12. tygodnia ciąży.

"Pozwolenie na gwałt" czy "mordowanie dzieci"? W "Kropce nad i" o aborcji

- Dla mnie ta ustawa jest absolutnie archaiczna. Cofa nas do średniowiecza wraz ze swoimi przepisami - oceniła w "Kropce nad i" projekt nowego prawa, zaostrzającego przepisy aborcyjne, posłanka Nowoczesnej Joanna Scheuring-Wielgus. - Nie chciałbym widzieć mordowanych dzieci, rozszarpywanych na strzępy w łonach matek - mówił jeden ze współautorów dokumentu, Mariusz Dzierżawski z Fundacji PRO-Prawo do Życia.

"Jeżeli chcemy wojny, to będziemy ją mieli"

- Wszyscy jesteśmy za ochroną życia poczętego - mówiła w "Faktach po Faktach" Joanna Mucha (PO), odnosząc się do czwartkowej debaty w Sejmie na temat zmian w prawie aborcyjnym. - W przypadku życia słowo kompromis jest bardzo trudne, jest tak naprawdę manipulacją - stwierdził z kolei Jacek Żalek z klubu PiS.

Szefowa MEN: czas na odważne decyzje. Opozycja: to bezmyślność

- Czas skończyć dyskusję i podejmować odważne decyzje - powiedziała minister edukacji Anna Zalewska, przedstawiając w Sejmie informacje na temat planowanej reformy w oświacie. Przekonywała, że zmiany odpowiadają na zapotrzebowanie rodziców i uczniów. Ponownie zapewniła też, że nie będą się wiązały ze zwolnieniami nauczycieli.