MSZ odpowiada Komitetowi Praw Człowieka

Rekomendacje Komitetu Praw Człowieka przy ONZ nie posiadają charakteru wiążącego, stanowią jedynie zalecenia - podkreśla Ministerstwo Spraw Zagranicznych w opinii przesłanej PAP. "W toku dialogu Polska udzieliła wyczerpujących odpowiedzi we wszystkich kwestiach, które wzbudziły wątpliwości w opinii Komitetu" - podkreśla resort.

Aktywiści blokują polowanie. Spacerowali zamkniętą ścieżką

Obrońcy praw zwierząt mówią o sukcesie, bo myśliwi z koła łowieckiego "Bażant" w Kołbaskowie przerwali polowanie w okolicy zamkniętej przez władze ścieżki rowerowej. Jednak zdaniem reportera TVN24 myśliwi zmienili jedynie rejon. Wcześniej mieli zawiadomić policję i skarżyć się na zakłócanie polowania przez obrońców praw zwierząt.

"Solidarność" chce spotkania z premier ws. reformy edukacji

Krajowa Sekcja Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" chce pilnego spotkania z premier Beatą Szydło w sprawie reformy oświaty, nad którą pracuje MEN. Na spotkaniu chcieliby przedyskutować propozycje dotyczące pakietu osłonowego dla nauczycieli gimnazjów.

Budżet w rękach dzieci

Dzieci jak dorośli. Polskie miasta chcą, żeby o wydawaniu pieniędzy z budżetu decydowali nie tylko pełnoletni. Zielona Góra i Zgierz już oddały głos najmłodszym. Pierwszy raz dzieci zdecydują co miasto wybuduje w ramach budżetu obywatelskiego. O lekcji demokracji i marzeniach dzieci.

"Bogu dziękuję, że debata ma miejsce o tej porze". Nocny spór o Trybunał

W nocy z piątku na sobotę odbyło się pierwsze czytanie projektu ustawy o organizacji i trybie postępowania przed Trybunałem Konsytucyjnym. PO, Nowoczesna i PSL są za odrzuceniem projektu PiS wprowadzającego m.in. nowe zasady wyłaniania kandydatów na prezesa Trybunału Konstytucyjnego. Za dalszymi pracami nad projektem jest PiS. Kukiz'15 nie ma uzgodnionego stanowiska. Wniosek o odrzucenie projektu będzie głosowany na kolejnym posiedzeniu Izby.

Zarzuty pod adresem schroniska. Wkracza prokuratura

W programie "Polska i Świat" pytanie: co dzieje się w schronisku dla zwierząt Rex w Kołobrzegu? Padają poważne zarzuty - o zaniedbanie i szarpanie zwierząt. Są filmy, zdjęcia, relacje świadków. Kiedy odwiedzamy schronisku jest czysto. Sprawa budzi wątpliwości. I to nie po raz pierwszy, dlatego włączyły się prokuratura i władze miasta.

Rak zagraża kobietom. Jedyną szansą profilaktyka

Te liczby nie uspokoją, wzbudzą strach, ale dzięki nim kobiety może w końcu zaczną się badać regularnie. Liczba kobiet umierających na raka w ciągu niecałych 20 lat ma wzrosnąć aż o 60 procent. Wynik przeraża. Jedyną szansą na równą walkę jest szybka diagnoza.

Obrona Terytorialna coraz bliżej

Do powołania Wojsk Obrony Terytorialnej coraz bliżej. Pierwsi oficerowie już złożyli przysięgę, choć ustawy jeszcze nie ma. W Sejmie wrze - PiS i MON przekonują, że oddziały znacząco zwiększą potencjał militarny państwa. Opozycja z kolei nie wierzy i mówi o "oddziałach kamikadze".

Ustawa "Za życiem" czeka na podpis prezydenta

Najpierw Sejm, a następnie Senat - bez poprawek - przyjęły ustawę o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin "Za życiem". Przewiduje on m.in., że z tytułu urodzenia ciężko chorego dziecka przysługiwać będzie jednorazowe świadczenie w wysokości 4 tys. zł. Przewodnikiem rodzin po systemie wsparcia ma być asystent rodziny, którego zadaniem będzie koordynowanie dostępnej pomocy. Ustawa trafi teraz do prezydenta.

Gliński: chcę wykreować prawdziwy obraz Polski i Polaków

- Musimy zmienić wizerunek Polski na świecie, który obecnie nie pokrywa się z naszymi oczekiwaniami - powiedział w "Piaskiem po oczach" wicepremier i minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński mówiąc o kreowaniu polskiej polityki historycznej.

Komitet Praw Człowieka przy ONZ krytykuje Polskę. Rzecznik rządu odpowiada

Komitet Praw Człowieka działający przy ONZ opublikował na swojej stronie internetowej pismo, w którym wystosował zalecenia dla Polski ws. TK. W piśmie poruszono także temat praw człowieka. - Gdy Trybunał Konstytucyjny zacznie wydawać wyroki, będą one publikowane. Stoimy na gruncie prawa - skomentował rzecznik rządu Rafał Bochenek.

"Co pan odpowie Francji ws. mistrali?"

Francuski minister obrony skrytykował wypowiedź szefa MON Antoniego Macierewicza na temat sprzedaży Rosji przez Egipt okrętów typu Mistral. Minister pytany przez dziennikarzy o to, co odpowie Francji, odparł wymijająco: "bardzo się cieszę, że popieracie państwo powołanie Obrony Terytorialnej".

Co dalej z Wojskami Obrony Terytorialnej? Zdecyduje komisja

Sejm skierował w piątek do prac w komisji rządowy projekt ustawy, który zakłada powołanie Wojsk Obrony Terytorialnej jako samodzielnego rodzaju sił zbrojnych. Wnioski o odrzucenie go w pierwszym czytaniu, złożone przez PO i Nowoczesną, nie uzyskały wystarczającego poparcia.

Sejm przyjął ustawę o statusie sędziów TK

Sejm przyjął w piątek ustawę o statusie sędziów Trybunału Konstytucyjnego, która wprowadza m.in. jawność ich oświadczeń majątkowych i generalną barierę 70. roku życia, by mogli orzekać - chyba że są w pełni zdrowia.

"Absurdalna koncepcja", "nieudolność". Status sędziów TK w Sejmie

- PiS przyjął zupełnie absurdalną koncepcję, by zamiast jednej ustawy, którą parlament przyjął w lipcu tego roku, zaserwować 3 różne ustawy: odrębne o statusie sędziów, odrębne o sposobie procedowania i trzecią o sposobie wchodzenia w życie tych dwóch. To zupełnie niepotrzebne i nigdy nie było czegoś takiego - mówił były minister sprawiedliwości Borys Budka (PO).

Sejm podejmuje uchwałę ws. Wajdy. Tuż przed prezes PiS wychodzi

W piątek Sejm przyjął przez aklamację uchwałę, w której uczczono pamięć zmarłego niedawno reżysera Andrzeja Wajdy. Tuż przed odczytaniem treści uchwały prezes PiS Jarosław Kaczyński opuścił salę plenarną. Powrócił na swoje miejsce dopiero po przyjęciu uchwały, kiedy Sejm przeszedł już do dalszych prac.

Obrona terytorialna - po co i za ile? Najważniejsze informacje w punktach

W Sejmie odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu, który zakłada powołanie Wojsk Obrony Terytorialnej. Propozycja wywołała spór między partiami. PO i Nowoczesna chcą odrzucenia ustawy. Z kolei PiS przekonuje, że WOT znacząco zwiększą potencjał militarny państwa. W punktach wyjaśniamy szczegóły dotyczące nowego rodzaju sił zbrojnych.

Porwali adwokata, żądali miliona złotych. "Ta grupa działała w całej Polsce"

Centralne Biuro Śledcze Policji zatrzymało Krzysztofa S. z okolic Płońska. Mężczyzna jest zamieszany w porwanie gdańskiego adwokata. W mieszkaniu 58-latka znaleziono broń i narkotyki. Najbliższe trzy miesiące spędzi w areszcie. Zdaniem śledczych mężczyzna należy do grupy przestępczej, która zajmuje się rozbojami i sprzedażą narkotyków. Przestępcy działali na terenie całej Polski.