"Muzeum nie powstało dla partii czy polityka, ale dla Polaków"

Transparenty, krzyki i znicze przed Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Kilkadziesiąt osób manifestowało swój sprzeciw wobec planowanego przez ministerstwo kultury połączenia placówek. Paweł Machcewicz jest przekonany, że cała ta "operacja" jest wymierzona w niego. - Chodzi o przejęcie kontroli w muzeum i przerwanie mojej kadencji - powiedział dyrektor w programie "Wstajesz i wiesz".

Rządowe auto na miejscu dla niepełnosprawnych. "Była noc, to jest czepianie się"

- Mięliśmy zarezerwowane miejsce, ale okazało się, że ktoś na nim zaparkował. Portier powiedział, żeby zaparkować obok na miejscu dla niepełnosprawnych. To jest czepianie się - mówił Jarosław Gowin w "Jeden na jeden" pytany o sytuację, do której doszło pod jednym z hoteli, gdzie kierowca ministra zaparkował limuzynę na miejscu zarezerwowanym dla niepełnosprawnych.

Gowin: skala ekstrawagancji Macierewicza będzie coraz mniejsza

Antoni Macierewicz jest bardzo wyrazistą postacią. O tym, czy powinien być ministrem czy nie, to nie ja będę się wypowiadał - powiedział w "Jeden na jeden" wicepremier oraz minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Odniósł się w ten sposób do ostatnich działań ministra obrony narodowej.

Liczba alergików rośnie. Połowa Polaków z problemem

Zanieczyszczone środowisko, nadmierna dbałość o higienę i życie w wysterylizowanych domach - według lekarzy, to najczęstsze powody alergii. Liczba alergików rośnie cały czas i rosnąć będzie. Za 15 lat, co drugi Europejczyk może mieć z nią problem. W Polsce już teraz sytuacja wygląda nieciekawie. Materiał "Polska i Świat".

"Może pan Kaczyński miał objawienia dodatkowe?". Poseł Niesiołowski w Sejmie

Nowoczesna złożyła w środę w Sejmie wniosek o odrzucenie, przygotowanej przez grupę posłów PiS, uchwały w sprawie uczczenia setnej rocznicy objawień fatimskich. Inicjatywę popiera PiS, posłowie PO nie wezmą udziału w głosowaniu. W debacie na ten temat wypowiedział się między innymi Stefan Niesiołowski, którego koło Europejskich Demokratów poparło wniosek Nowoczesnej. - Kto PiS upoważnił do tego, żeby się podszywać pod Matkę Boską? - pytał poseł. - Rozumiem, że poparcie dla PiS-u wynika z objawienia Matki Boskiej? - dodał.

"To, co się dzieje wokół armii, zahacza już o zbrodnię stanu"

- To, co się dzieje wokół armii, wokół wybitnych polskich generałów, wykształconych także w wojennych uczelniach brytyjskich, amerykańskich, co się dzieje z tworzeniem korpusu obrony terytorialnej, co się dzieje wokół wycofywania Polski ze struktur NATO i tworzących się struktur wojskowych Unii Europejskiej, zahacza już o zbrodnię stanu - powiedział w "Faktach po Faktach" profesor Andrzej Rzepliński, sędzia w stanie spoczynku oraz były prezes Trybunału Konstytucyjnego.

"Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej powinien się cieszyć, że będzie miał tak wspaniałą filię"

Niewykluczone, że dyrekcja muzeum specjalnie wybrała datę otwarcia, gdy obradował Sejm, bo to uniemożliwiło mi obecność - mówił w "Kropce nad i" podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Jarosław Sellin (PiS). - Ja pojechałam wcześniej, obawiając się jakichś decyzji, filii, połączeń - odpowiedziała Iwona Śledzińska-Katarasińska, posłanka PO.

"Ja należę do pierwszego sortu"

- Przyjmuję do wiadomości, że są ludzie różnych sortów, ale ja należę do pierwszego sortu, do najlepszego - powiedział w "Faktach po Faktach" profesor Andrzej Rzepliński, odnosząc się do zarzutu, że polscy sędziowie tworzą kastę. Skrytykował również projekt reformy Krajowej Radzie Sądownictwa. - Kolejny etap zawłaszczenia państwa we wszystkich jego obszarach, zaboru państwa polskiego przez jedną partię, a w zasadzie jednego człowieka - ocenił.

Miał pisać z nienawiścią o Kościele i władzy, a dobrze o WOŚP. Nauczyciel stanie przed komisją za wpisy

Ktoś doniósł na nauczyciela, w anonimie zarzucił mu agresję słowną. Bartłomiej Woś na Facebooku miał z nienawiścią pisać m.in. o Kościele katolickim, władzach państwowych, a bronić Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Po interwencji starosty komisja dyscyplinarna działająca przy lubuskim kuratorium wszczęła postępowanie wobec pedagoga z Zespołu Szkół Licealnych i Technicznych w Żaganiu (woj. lubuskie). W jego obronie stanął burmistrz.

Dostał 13 lat za przygotowywanie zamachu na Sejm. Domaga się uniewinnienia

Chce uniewinnienia albo ponownego rozpoznania sprawy. W środę podczas rozprawy apelacyjnej ocenił, ze jego proces "ma znamiona procesu politycznego ze wszystkimi konsekwencjami". Brunon Kwiecień odwołuje się od wyroku sądu I instancji. Został skazany na 13 lat więzienia za przygotowywanie zamachu terrorystycznego na Sejm.

Wiceminister zdrowia złożył dymisję

Wiceminister zdrowia Krzysztof Łanda złożył prośbę o dymisję. Szef resortu Konstanty Radziwiłł ją zaakceptował – poinformowała rzeczniczka Ministerstwa Zdrowia Milena Kruszewska.

Pętla taktyczna, bieg na orientację, nocne strzelanie. Walczą o tytuł najlepszego plutonu

Na poligonie w podpoznańskim Biedrusku trwają wojskowe zmagania o tytuł najlepszego plutonu. Z całej Polski zjechały się różne oddziały wojsk lądowych z pancernymi na czele. Pętla taktyczna, bieg na orientację, czy nocne strzelanie to tylko niektóre konkurencje rozgrywane podczas zawodów. Dowódcy testują nie tylko wytrzymałość swoich podopiecznych, ale też cierpliwość okolicznych mieszkańców. Serie z dział opancerzonych wozów - również w środku nocy - nie należą do najcichszych.

"Połączenie nastąpi niezwłocznie". Jest decyzja sądu w sprawie muzeów II Wojny Światowej i Westerplatte

Naczelny Sąd Administracyjny wydał postanowienie w sprawie zażalenia ministra kultury na wstrzymanie połączenia Muzeum II Wojny Światowej i Muzeum Westerplatte. Uchylił postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. - Połączenie muzeów staje się możliwe do realizacji. Nastąpi to niezwłocznie. Oznaczać to będzie wydatne zwiększenie ich potencjału - poinformowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.