Sukces Polski? Prezydencki minister: sukces Donalda Tuska, niebezpieczny precedens

Ponowny wybór Donalda Tuska na przewodniczącego Rady Europejskiej bez poparcia polskiego rządu to niebezpieczny precedens - powiedział w czwartek prezydencki minister Andrzej Dera. Na pytanie, czy prezydent Andrzej Duda brał udział w namawianiu do kandydatury Jacka Saryusz-Wolskiego, odparł: "Kiedy miałby wziąć udział? Od soboty?". W sobotę polski rząd zgłosił swego kandydata.

"Donald Tusk nie będzie mógł już funkcjonować z biało-czerwoną flagą"

Stało się bardzo źle - tak prezes PiS Jarosław Kaczyński skomentował wybór Donalda Tuska na drugą kadencję przewodniczącego Rady Europejskiej. - Nie zachowywał neutralności i - to można powiedzieć - czynił to w sposób radykalny, interweniował w polskie sprawy, w polskie sprawy wewnętrzne bardzo ostro i to w szczególnych sytuacjach, w momentach wielkiego napięcia - dodał.

"Jestem z ciebie taka dumna, tatusiu!". Kasia Tusk gratuluje

"Dziś jest mi trochę łatwiej uwierzyć, że światło przeważa nad ciemnością. Jestem z ciebie taka dumna, tatusiu!" - napisała na portalu społecznościowym Kasia Tusk. Pogratulowała w ten sposób Donaldowi Tuskowi reelekcji na urząd przewodniczącego rady Europejskiej.

Waszczykowski: nie otrzymamy pomocy od Tuska

To jest przegrana potyczka, która jednak w naszej polityce europejskiej nic nie zmienia - podkreślił szef MSZ Witold Waszczykowski po wyborze Donalda Tuska na szefa Rady Europejskiej. Tusk nie pomagał nam przez ostatnie dwa i pół roku i nadal żadnej pomocy nie otrzymamy - dodał.

Brudziński: Premier dała dowód, że jest dumną Polką. Szacun

Premier Beata Szydło swoją twardą i bezkompromisową postawą wobec kandydata Angeli Merkel dała dowód, że jest dumną Polką i Europejką - napisał na Twitterze wiceprezes PiS Joachim Brudziński po tym, jak przywódcy państw UE ponownie wybrali Donalda Tuska na przewodniczącego Rady Europejskiej.

"Ta decyzja nie wróży nic dobrego Europie"

To zła decyzja dla Europy - tak ponowny wybór Donalda Tuska na szefa Rady Europejskiej oceniła rzeczniczka PiS Beata Mazurek. Czas pokaże, czym będzie skutkował precedens polegający na dokonaniu wyboru wbrew stanowisku rządu kraju, z którego pochodzi kandydat - zaznaczyła.

"Przeżyjemy Tuska. Polska sobie z tym poradzi"

- Siła złego na jednego. Przeżyjemy Tuska. Polska sobie z tym poradzi - tak wybór Tuska na kolejną kadencję przewodniczącego Rady Europejskiej skomentował Stanisław Pięta (PiS). - Rząd polski kogoś takiego, jak Donald Tusk nie mógł poprzeć. To oczywiste dla każdego rozsądnego człowieka - dodał. Jego zdaniem "liderzy innych państw mają swoją perspektywę".

"Decyzja zapadła w gabinetach innego państwa"

Donald Tusk jest kandydatem elit brukselskich, a jego reelekcja oznacza brak zmian w Unii Europejskiej - mówiła o wyborze byłego premiera Polski na szefa Rady Europejskiej Dorota Arciszewska-Mielewczyk (PiS). Zdaniem Arkadiusza Myrchy (PO) reelekcja Tuska to sukces Polski, ale porażka polskiego rządu.

"Panie prezesie, jak pan skomentuje wybór Donalda Tuska?"

Prezes PiS Jarosław Kaczyński tuż po wyborze Donalda Tuska na drugą kadencję przewodniczącego Rady Europejskiej został poproszony o komentarz. Właśnie wychodził z siedziby PiS na Nowogrodzkiej w Warszawie. "Panie prezesie, jak pan skomentuje wybór Donalda Tuska?" - zapytała dziennikarka. Kaczyński nie chciał odpowiedzieć i bez słowa wsiadł do samochodu.

"Pani premier może spektakularnie wyjść, to nic nie przyniesie"

Czy Prawo i Sprawiedliwość chce coś w polityce europejskiej osiągnąć, a jeżeli tak, to co? Z pewnym trudem poszukuję odpowiedzi na to pytanie - stwierdził w TVN24 dr Jacek Sokołowski (Uniwersytet Jagieloński). Z kolei prof. Robert Grzeszczak z Uniwersytetu Warszawskiego zauważył, że nawet opuszczenie sali przez premier Beatę Szydło nic nie zmieni, "bo musi być kworum, a ono jest z panią premier i bez".

Brytyjski minister o Polakach: cenimy ich i będziemy starali się zadbać o ich interesy

- Relacje Polski i Wielkiej Brytanii są bardzo ważne. W obliczu tego, że wychodzimy z Unii Europejskiej, chcemy to udowodnić - zapewnił Alan Duncan, brytyjski minister ds. europejskich, który odwiedza Warszawę. Bierze udział w pierwszym Forum Belwederskim, które ma pomagać w podtrzymywaniu dobrych relacji obu krajów po wyjściu Wielkiej Brytanii z UE. W jednej z dyskusji w czasie Forum wziął udział szef polskiego MSZ Witold Waszczykowski. Mówił o różnicy między "rządami prawa" i "rządami przy pomocy prawa".

Przełożony każe, strażnik miejski idzie. Po bułki i do apteki

Co należy do obowiązków strażnika? Między innymi jeżdżenie do sklepu... na polecenie przełożonego. Tak przynajmniej wyglądało to w jednym z oddziałów straży miejskiej w Łodzi. Naczelnik, który wydawał niecodzienne polecenia funkcjonariuszom, został ukarany przez komendanta. Ale to nie koniec jego problemów, bo sprawę bada prokuratura.

Szydło: nic bez nas, bez naszej zgody

Nie zgodzę się nigdy na prymat siły nad zasadami. Nie ma zgody na to, by szefem Rady Europejskiej została osoba bez zgody państwa, z którego pochodzi - powiedziała premier Beata Szydło w czwartek przed rozpoczęciem szczytu UE.

Leszek Pękalski na obserwacji w Gostyninie

Leszek Pękalski trafił na szpitalną obserwację psychiatryczną do ośrodka w Gostyninie. Skazanego przewieziono w środę. Pękalski został skazany za jedno morderstwo i gwałt. Przed procesem przyznawał się jednak nawet do 90 zbrodni, a oskarżony był o 17. Na wolność może wyjść w grudniu tego roku.