Mogherini: Polska jest mocnym członkiem UE, cenimy jej wkład

Polska jest bardzo mocnym państwem członkowskim UE, bardzo silnym członkiem rodziny; cenimy fakt, że przyczynia się do rozwoju Unii w tak zdeterminowany sposób - powiedziała szefowa unijnej dyplomacji Federika Mogherini po spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą. Jak dodał polski prezydent, tematami rozmów były polityka bezpieczeństwa, Partnerstwo Wschodnie, warszawski szczyt NATO, Nord Stream 2 oraz relacje Unia Europejska-Rosja.

Wrocław Global Forum 2016. Ważne rozmowy przed szczytem NATO

Szczyt NATO w Warszawie, partnerstwo Polski i USA, transatlantycka umowa TTIP pomiędzy UE a USA oraz kryzys migracyjny - to główne tematy tegorocznego Wrocław Global Forum. Konferencja odbywa się w dniach 2-3 czerwca we wrocławskim centrum kongresowym przy Hali Stulecia.

Nie brał kredytu, a miał. Dowiedział się przypadkiem. Bank proponuje rozwiązanie

O tym, że ma 340 tys. złotych kredytu dowiedział się przypadkiem. Poinformował prokuraturę, ta bank. A potem przez dwa miesiące nic się nie działo. Bank najpierw milczał, potem ustalał; śledczy czekali na dokumenty. Od tego wszystkiego pan Grzegorz się rozchorował. Minął niespełna tydzień, jak opisaliśmy tę historię, a bank właśnie nas zawiadomił: kredyt został zamknięty, a "dłużnik" już nie figuruje w rejestrze dłużników.

"Arogancja władzy" czy "żenująca nagonka"? Dzieci w ochraniaczach w Belwederze

Z okazji Dnia Dziecka para prezydencka spotkała się w Belwederze z najmłodszymi. Internautów szczególnie zainteresowało specjalne obuwie, jakie w czasie tej wizyty mieli na sobie goście. Takie restrykcyjne zasady nie są jednak niczym nowym - ochraniacze na buty nakładali także zwiedzający Belweder za czasów prezydentury Bronisława Komorowskiego.

"Reagować bezwzględnie". Ziobro chce zaostrzenia kar

Zaostrzenie "w sposób radykalny" odpowiedzialności karnej za najbardziej brutalne przestępstwa na tle seksualnym, m.in. wobec dzieci - zapowiedział w środę minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Jak dodał, zmienić mają się m.in. "zasady systematyki wymierzania kar".

Co po opinii KE? Możliwe scenariusze

Polski rząd ma dwa tygodnie, by udzielić odpowiedzi na zastrzeżenia Komisji Europejskiej. Nie musi jednak wybrać opcji kompromisowej i może zdecydować się na otwartą konfrontację z Brukselą. Przedstawiamy możliwe scenariusze rozwoju sytuacji.

Prokuratura chce uchylenia immunitetu prezesowi NIK. Kwiatkowski usłyszy zarzuty?

Śląscy prokuratorzy zdecydowali w środę o ponownym skierowaniu wniosku o uchylenie immunitetu prezesowi Najwyższej Izby Kontroli Krzysztofowi Kwiatkowskiemu. Ich wniosek formalnie przekaże do Sejmu prokurator generalny Zbigniew Ziobro. Ma to się stać "niezwłocznie", gdy ten dokument zostanie zaakceptowany przez zastępcę prokuratora generalnego.

"Jeśli pan Petru będzie gadał głupoty, to będzie piekło"

- Nie przesadzajmy, jeśli chodzi o ten dokument - skomentował przesłaną Polsce opinię Komisji Europejskiej ws. stanu praworządności Dawid Jackiewicz. Minister skarbu stwierdził w "Jeden na jeden", że podobne stanowiska "nie mają tak wielkiego wpływu na rzeczywistość". Opozycji zarzucił, że zależy jej bardziej na niepowodzeniu rządu niż polskich sprawach.

Szef MSZ: opinia KE może być wzięta pod uwagę, ale nie musi

- Opinia Komisji Europejskiej jest poufna, nie wiem, kto i dlaczego nazywa ją negatywną - powiedział minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski. Szef MSZ odniósł się w ten sposób do dokumentu przesłanego w środę przez KE do polskiego rządu, który podsumowuje dialog nt. kryzysu wokół Trybunału Konstytucyjnego.

Co rząd zrobi z opinią KE? Czarnecki odpowiada

- To, co w tej chwili robicie, będzie bardzo drogo kosztowało obywateli - powiedział w "Kropce nad i" były wiceminister spraw zagranicznych Rafał Trzaskowski (PO). Skomentował w ten sposób spór o Trybunał Konstytucyjny i negatywne stanowisko Komisji Europejskiej w tej sprawie. - Proszę się nie bać. Spokój i relaks - odpowiadał mu europoseł Ryszard Czarnecki (PiS).

Ambasador Polski w USA wezwany do Warszawy

Ambasador Polski w Stanach Zjednoczonych Ryszard Schnepf został wezwany do Warszawy, gdzie wręczono mu odwołanie - podało Radio Zet. MSZ poinformowało wieczorem, że ambasador odbywa standardowe konsultacje i będzie pełnił swoją funkcję do końca kadencji. Dyplomata kierował placówką od czterech lat, kadencja kończy mu się w tym roku.

Koalicja PO-PiS jest możliwa. Funkcjonuje w kilku miejscach

Na warszawskim Bemowie powstała nowa koalicja. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że utworzyli ją radni Prawa i Sprawiedliwości z Platformą Obywatelską i trójką radnych niezależnych. Gdzie jeszcze doszło do tak niecodziennych koalicji?

Trzy zastrzeżenia Komisji Europejskiej wobec Polski

Komisja Europejska w środę przyjęła opinię dotyczącą stanu praworządności w Polsce. Według informacji reportera TVN24 Macieja Sokołowskiego dokument jest "mocno krytyczny", jednak jego treść zostanie poufna. Opublikowany został komunikat prasowy, w którym wskazano trzy kwestie, wobec których Komisja Europejska ma zastrzeżenia.

"Nie możemy dać się zastraszyć". Polski biskup odpowiada Amerykanom

- USA, działając na zasadzie prewencji, informują swoich obywateli o możliwych nieprzyjaznych sytuacjach, które mogłyby wystąpić – tłumaczył w środę dziennikarzom koordynator generalny Komitetu Organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży biskup Damian Muskus. Amerykański Departament Stanu ostrzegł swoich obywateli przed zwiększonym zagrożeniem terrorystycznym w Europie.

Wałęsa zawiesił członkostwo w PO. "Jednozdaniowe pismo"

Jarosław Wałęsa zawiesił się w prawach członka PO. Informację tę potwierdził na antenie TVN24 przewodniczący klubu parlamentarnego PO Sławomir Neumann. - Nie było żadnego sygnału ze strony Jarka Wałęsy, że ma taki plan. Nie wiemy też, jaka jest przyczyna tego zawieszenia i nie wiemy, jakie ma plany - dodał.