Waszczykowski: trzeba było skorzystać z odwilży na Białorusi

- Klucze do dalszej współpracy Białorusi z Unią Europejską i z Polską leżą w Mińsku w tej chwili. To od nich zależy. Oczywiście jeśli oni wycofają się z tych represji - a pewne sygnały mamy, że chcą - to wrócimy do rozmowy - mówił w "Jeden na jeden" minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski.

Skazana na Białorusi Polka jest już na wolności

Skazana w sobotę w Mińsku na 15 dni aresztu Polka Dorota N. jest już na wolności i wkrótce znajdzie się w Polsce - ustaliła w niedzielę PAP. Polkę zatrzymano w piątek, dzień przed demonstracją opozycji w Mińsku, za niepodporządkowanie się poleceniom milicjantów.

Buzek: propagandowa gra na potrzeby krajowe

- To, co się działo w ostatnich dniach przed szczytem, to była taka raczej propagandowa gra, niż rzeczywista potrzeba stawiania warunków - stwierdził w "Faktach po Faktach" były szef Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek, komentując czwartkowe oświadczenie premier Beaty Szydło, że nie podpisze Deklaracji Rzymskiej, jeśli polskie warunki nie zostaną w niej zawarte. Zdaniem Buzka, w czwartek tekst dokumentu był już uzgodniony.

"Władza nie może tego lekceważyć". Były ambasador w Rosji o protestach

- Rosyjskim władzom nie za bardzo zależy, żeby umieszczać go w kolonii karnej. Skończy się nękaniem - komentował TVN24 BiS zatrzymanie Aleksieja Nawalnego i protesty w Moskwie były ambasador w Rosji Stanisław Ciosek. Wśród zatrzymanych na Placu Puszkina ponad 500 protestujących znalazł się także korespondent "The Guardian".

Kocie oczka zamrugają, pieszy będzie bezpieczny

Przejścia dla pieszych z definicji powinny być bezpieczne, jednak każdego roku giną na nich ludzie. Ryzyko wypadku ograniczyć mają kocie oczka. Nowoczesne, tajemniczo brzmiące rozwiązanie pojawiło się na jednej z ulic Szczecina. To nowość w skali kraju.

Duda: miałem nadzieję, że Łukaszenka zmienia politykę

Z dużym rozczarowaniem przyjąłem tę sytuację, w jaki sposób władze białoruskie postępują wobec opozycji - powiedział w niedzielę prezydent Andrzej Duda podczas wizyty w Słowenii. Dodał, że jest też rozczarowany zachowaniem wobec Polki, która została aresztowana.

"Puszcza to nie towar, to nie plantacja drewna"

Ponad sto osób wyruszyło dziś na spacer edukacyjny przez najpiękniejsze miejsca Szczecińskiego Parku Krajobrazowego. To nie tylko miło spędzona na świeżym powietrzu niedziela, ale też forma protestu wobec polityki Nadleśnictwa Gryfino, które zarządza Puszczą Bukową.

Szydło w "La Repubblica": Unia nie może się ograniczać do Tuska

- Unia Europejska ma bardzo głębokie znaczenie dla Polski - powiedziała premier Beata Szydło w rozmowie z włoskim dziennikiem "La Repubblica". Zapytana o relacje ze Wspólnotą po zatwierdzeniu Tuska na stanowisku przewodniczącego Rady Europejskiej szefowa polskiego rządu stwierdziła, że "Unia nie może ograniczać się do tego nazwiska".

"To nie jest żółta koszulka lidera"

- Jeżeli ktoś rozkłada ręce i jest ulga, że się udało, to jest to dziecinada - stwierdził w programie "Kawa na ławę" w TVN24 Andrzej Halicki z Platformy Obywatelskiej, komentując gest Beaty Szydło po podpisaniu Deklaracji Rzymskiej. Wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki mówił z kolei o "asertywności jako walucie" w Unii, dodając, że Wspólnota "jest dziś czymś innym, niż miała być".

Młode Polki z najniższą samooceną w Europie. Porównują się z tym, co nienaturalne

Nasze badania pokazały, że około 60 procent 15-letnich dziewcząt nie akceptują swojego ciała - mówiła w poranku "Wstajesz i wiesz" w TVN24 Anna Dzielska, psychodietetyk z Instytutu Matki i Dziecka. - Myślę, że dzieje się tak, bo one praktycznie cały czas żyją online. Mają możliwość porównywania się z innymi swoimi koleżankami, możliwość zaglądania do Internetu i obserwowania tych pięknych, wyidealizowanych kobiet, które naturalne niestety nie są - dodała.

Wyruszyli z Niemiec, są już w Czechach. Wojska NATO zmierzają na Mazury

Międzynarodowy konwój sił NATO opuścił amerykańską bazę wojskową w Vilseck na południu Niemiec. Grupa 550 żołnierzy i 127 pojazdów, składająca się z amerykańskiej 2. brygady kawalerii pancernej, blisko 150-osobowej grupy brytyjskiej oraz 120-osobowej grupy rumuńskich wojsk przeciwlotniczych w sobotę dotarła do Czech. Ostatecznie wojskowi będą stacjonować w Orzyszu w województwie warmińsko-mazurskim, do którego dotrą jeszcze w marcu. Mają wzmocnić wschodnią flankę NATO.

"Cieszę, że premier Szydło odeszła od języka szantażu"

Nastąpiła refleksja w rządzie, ponieważ mamy do czynienia z łagodzeniem języka i to bardzo dobrze, bo Polsce powinno zależeć na tym, żeby taka deklaracja została przyjęta - powiedział w programie "Horyzont" eurodeputowany Platformy Obywatelskiej Dariusz Rosati o podpisaniu w sobotę Deklaracji Rzymskiej. Zdaniem eurodeputowanego Kazimierza Michała Ujazdowskiego, polski rząd powinien mieć silniejszą wolę kształtowania Unii. -Nie można tego robić pozostając z boku i sugerując, że ma ona więcej wad niż zalet - stwierdził.

Bagienna Zmora biegaczy. W Gdyni zdobywali Biegun

To jeden z najcięższych biegów w Polsce – podbiegi, zasieki, pionowe ściany. Do tego uczestnicy wciąż muszą walczyć z bagnistym podłożem. Śmiałkowie trasę pokonują nie tylko biegnąc, ale także czołgając się, wspinając, przeskakując. Ta katorga jest po to, by sprawdzić swoją wytrzymałość i sprawność. Nagrodą jest medal. Nasz reporter obserwował zmagania uczestników Biegun – Bagienna Zmora w Gdyni.

Beata Szydło przy grobie św. Jana Pawła II

Premier Beata Szydło w sobotę złożyła kwiaty przy grobie św. Jana Pawła II w Bazylice św. Piotra w Watykanie. Szefowa rządu odmówiła modlitwę, towarzyszyli jej wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański i wiceszef europarlamentu Ryszard Czarnecki.

"Polska może być europejska albo moskiewska"

Nie zgadzam się głęboko z tymi, którzy mówią, że trzeba dzisiaj cofnąć się, że dzisiaj integracja europejska powinna wrócić do korzeni – mówił w sobotę były prezydent Aleksander Kwaśniewski. Także były prezydent Bronisław Komorowski przestrzegał, że całkowicie nowa wizja Unii może okazać się niebezpieczna.

Stworzył kiczowaty teledysk. Dostał medal od prezydenta

Z tej piosenki internauci dworowali sobie w najlepsze, a poznańska kuria "ze względów estetycznych" chciała jej usunięcia z sieci. Ostatecznie teledysk zrobiony na 1050. rocznicę chrztu Polski przetrwał krytykę, a sprawa ucichła. Teraz o jego twórcy znów zrobiło się głośno. Dominik Górny właśnie został odznaczony przez prezydenta Andrzeja Dudę Brązowym Krzyżem Zasługi.