Oblicza Kościoła

Okrągły stół, konkordat, kompromis aborcyjny, konstytucja i wreszcie Polska w Unii Europejskiej - przełomowe dla kraju wydarzenia, które wiele mówią o roli ówczesnego Kościoła. Mimo wielu kontrowersji i burzliwych sporów Kościoła gotowego do kompromisów. Czy wtedy bardziej niż dziś?

Chichot historii

Targowica. To, że stała się ona ostatnio ulubionym hasłem polityków - szczególnie tych z prawej strony - już chyba mało kogo dziwi. Ale to, że słowa o współczesnej Targowicy padają z ambony, zaskakuje. Tym bardziej, że wypowiada je wysoki rangą hierarcha, w dodatku biskup przemyski, któremu akurat historia Targowicy powinna być wyjątkowo dobrze znana. To jak chichot historii, albo nieodrobiona lekcja z historii.

"Nowe fakty" ws. akcji ABW we "Wprost". I nowe śledztwo

Wszczęto nowe śledztwo w sprawie skierowania przez prokuraturę w 2014 roku agentów ABW do zabezpieczenia komputerów i nośników danych w redakcji "Wprost" w poszukiwaniu nagranych rozmów polityków. – Użycie Agencji było niewspółmierne do tamtej sytuacji – mówi dziś Marek Biernacki z PO, były minister sprawiedliwości w rządzie Donalda Tuska, który dwa lata temu zarzucił prokuraturze bezprawne działanie.

"Wszystkich odważnych nie można wyrzucić"

Uważam, że kilka osób się złamie, ale znam wielu prokuratorów w Polsce i wierzę w ich odwagę - powiedział w "Faktach po Faktach" mecenas Ryszard Kalisz. Podobnie stanowisko prokuratorów ws. TK ocenił sędzia Waldemar Żurek z Krajowej Rady Sądownictwa. - Zawsze będziemy się opierać pomysłom polityków, którzy chcą zniszczyć niezawisłość sędziów - mówił.

Surowsza kara dla ks. Międlara? Prymas Polski po kontrowersyjnym kazaniu

Kościół jest miejscem, w którym trzeba głosić ewangelię i tylko ewangelię - powiedział w rozmowie z TVN24 prymas Polski, abp Wojciech Polak. W ten sposób skomentował zakaz wystąpień publicznych dla ks. Jacka Międlara, który wygłosił kontrowersyjne kazanie podczas mszy św. z okazji 82. rocznicy powstania ONR.

Okradł szpitalną kaplicę. Policja publikuje jego zdjęcie

Policja opublikowała zdjęcie z monitoringu, który zarejestrował moment kradzieży pieniędzy z kaplicy w szpitalu Kopernika w Łodzi. Funkcjonariusze szukają złodzieja od końca marca. Teraz proszą o pomoc wszystkie osoby, które rozpoznają sprawcę.

Waszczykowski woli być szefem MSZ niż europosłem. "Jeśli mam wybór"

- Jeśli mam wybór, to pozostaję w MSZ - powiedział na antenie TVN24 szef polskiej dyplomacji Witold Waszczykowski. W ten sposób skomentował wybór europosła Janusza Wojciechowskiego do Europejskiego Trybunału Obrachunkowego. Pierwszą osobą w kolejce do zajęcia po nim miejsca w Parlamencie Europejskim jest właśnie szef MSZ.

Władze Łodzi ostrożnie o poparciu radnych dla Trybunału. "To spór akademicki"

Łódzcy radni przyjęli uchwałę, która zakłada stosowanie się do wszystkich wyroków Trybunału Konstytucyjnego, nawet tych nieopublikowanych. Co na to prezydent Hanna Zdanowska? Dyrektor jej gabinetu stara się zachowywać neutralność: - Nie widzę sytuacji, w której ta uchwała miałaby znaczenie - ucina. Jeżeli jednak trzeba będzie wybrać, to prezydent Łodzi ma stanąć po stronie Trybunału.

Rowerzysta usłyszał wołanie o pomoc i ruszył w pościg. "Nie czuję się bohaterem"

Rowerzysta z Wrocławia usłyszał wołanie o pomoc. Okazało się, że przechodzącej dziewczynie dwie inne wyrwały torebkę. Pan Michał bez namysłu ruszył za nimi w pogoń. Po brawurowej akcji, nagranej przez kamerkę na kierownicy, udało mu się je zatrzymać. Podejrzane o rozbój młode kobiety trafiły w ręce policjantów. - Dla mnie to normalne, powtórzyłbym to, gdyby było trzeba - mówi mężczyzna.

"Prezydent ma dosyć napięty program. Nie było bojkotu"

- Nie zawsze obowiązki pozwalają mu (prezydentowi - red.) na uczestniczenie we wszystkich tego typu uroczystościach - powiedział Marek Magierowski, dyrektor biura prasowego w Kancelarii Prezydenta RP, w programie "Jeden na jeden" dodając, że nieobecność prezydenta na Zgromadzeniu Ogólnym Sędziów TK nie była bojkotem.

Czy zagraniczni studenci są w Polsce bezpieczni? RPO alarmuje, władze bagatelizują

- Polacy są społeczeństwem bardzo otwartym, tolerancyjnym i mogę zapewnić studentów zagranicznych, że mogą się czuć w Polsce bezpiecznie - mówi minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Ci jednak najwyraźniej nie czują się uspokojeni. Zwłaszcza po sobotnich obchodach 82. rocznicy powstania ONR w Białymstoku. Materiał "Polska i świat".

Uczniowie narażeni na dyskryminację. "Nie miałam do kogo pójść"

- Pierwszy wniosek jest taki, że kuratoria nie reagują. A jeśli już, to okazuje się, że wyłącznie przeglądają papier - podsumowuje raport dotyczący reakcji na najbardziej drastyczne przypadki dyskryminacji i przemocy w polskich szkołach jego współautorka Magdalena Chrustecka. Materiał magazynu "Polska i świat".

Gry sejmowe. Kulisy kontrowersyjnego głosowania

Czwartkowe głosowanie nad wyborem sędziego Trybunału Konstytucyjnego Zbigniewa Jędrzejewskiego budzi wiele wątpliwości. Mimo apeli opozycji, marszałek Marek Kuchciński wciąż nie udostępnił nagrań z sejmowych kamer. Przeanalizowaliśmy zatem dostępne materiały, by ustalić, gdzie kto siedział, gdzie podnosił rękę, a gdzie była jego karta do głosowania, kto i dlaczego wyszedł z sali, a kto kogo na sali zasłaniał i po co? Materiał "Czarno na białym".

Senat przyjął ustawę o darmowych lekach dla seniorów

Senat poparł w środę ustawę, zgodnie z którą każdy, kto ukończył 75. rok życia, bez względu na status materialny, będzie miał prawo do bezpłatnych leków znajdujących się na wykazie ogłaszanym przez ministra zdrowia (tzw. liście "S").