"Pajęczyna PiS oplata instytucje państwowe". PO oskarża, Poczta Polska odpowiada

- PiS obawia się wyjścia Polaków na ulice Warszawy, dlatego chce ich zniechęcić do udziału w marszu 7 maja. W tym celu wykorzystywana jest Poczta Polska, która przed sobotą nie dostarczy ponad 800 tys. zaproszeń na demonstrację - mówili na środowej konferencji prasowej w Sejmie posłowie PO. Na zarzuty Platformy odpowiedziała Poczta Polska.

Prawnik miał szpiegować na rzecz Rosji. Jest akt oskarżenia

Akt oskarżenia o szpiegostwo na rzecz Rosji przeciw Stanisławowi Sz. skierował do sądu Mazowiecki Wydział Zamiejscowy Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej - poinformował w środę naczelnik Włodzimierz Burkacki.

Timmermans potwierdził: w maju odwiedzi Polskę

Wiceszef Komisji Europejskiej potwierdził w rozmowie z TVN24, że wkrótce planuje ponowną wizytę w Polsce. Frans Timmermans był już w Polsce 5 kwietnia w związku z rozpoczętą wobec Polski w styczniu przez KE procedurą ochrony państwa prawa.

Pies zatłuczony kołkiem, kot z oderwanymi łapkami. Mapa bestialstwa

Zakopują żywcem, tłuką siekierą, okaleczają, czy ciągną za samochodem - pomysłów na dręczenie zwierząt w Polsce nie brakuje. Właściciele w bestialski sposób pozbywają się swoich niechcianych psów i kotów. Dziennikarze TVN na podstawie zgłoszeń od widzów stworzyli mapę miejsc, w których zwierzęta cierpią najbardziej. Materiał magazynu "Superwizjer".

"Odrzucenie historycznej szansy". Historyk z USA o pomyśle na muzeum w Gdańsku

- Przedwczesna likwidacja muzeum jest niczym innym jak brutalnym ciosem dla światowego dziedzictwa kulturowego - pisze w "The New York Review of Books" Timothy Snyder. Znany amerykański historyk specjalizujący się w historii Europy Wschodniej określa pomysły Ministerstwa Kultury na radykalną przebudowę niemal gotowego Muzeum II Wojny Światowej jako "odrzucenie historycznej szansy na przedefiniowanie globalnego postrzegania wojny".

Nowy sondaż: nacjonalizm w Polsce coraz silniejszy

Coraz więcej Polaków uważa, że w Polsce nasilają się postawy nacjonalistyczne. Według najnowszego sondażu Millward Brown dla TVN i TVN24, już ponad połowa badanych dostrzega wzrost sympatii nacjonalistycznych. Więcej o sprawie w "Czarno na białym" dziś o 20:30.

"Dam się kupić nową konstytucją"

Potrzebna jest jak najszybsza zmiana konstytucji. Ustawa zasadnicza z 1997 r. została napisana pod partię polityczną, a nie w interesie obywateli - powiedział w "Jeden na jeden" Paweł Kukiz, lider ruchu Kukiz'15.

"On z sądu zrobił sobie prywatną inicjatywę". Oskarżony sędzia wciąż pobiera pensję

Sędzia Janusz K. został zatrzymany w 2008 r. i oskarżony o łapówkarstwo. Proces jednak wciąż się nie skończył, więc K. dalej pobiera pensję: około sześciu tysięcy miesięcznie. "Uwaga!" otrzymała dostęp do nagrań rozmów prowadzonych przez sędziego i przedsiębiorcę z Kościerzyny Mariana T. Mężczyzna twierdzi, że przez dziesięć lat opłacał K. w zamian za wydawanie korzystnych wyroków.

Prof. Staniszkis: dostrzegam pozytywy w przemówieniu Kaczyńskiego

Silna deklaracja Jarosława Kaczyńskiego, że chcemy być w Europie, była bardzo sensowna - oceniła prof. Jadwiga Staniszkis, komentując poniedziałkowe przemówienie prezesa Jarosława Kaczyńskiego. Socjolożka, która była gościem programu "Fakty po Faktach", podkreśliła też, że w swoim wystąpieniu prezes PiS wykazał wolę kompromisu w sprawie Trybunału Konstytucyjnego.

"Był jednym z ważniejszych biskupów czasu przełomu"

Kościół traci bardzo ważnego biskupa, który odegrał znaczącą rolę w pracach Konferencji Episkopatu Polski i w życiu Kościoła w Polsce - ocenił metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz, wspominając abpa Tadeusza Gocłowskiego. Były metropolita gdański zmarł we wtorek w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku. Abp Tadeusz Gocłowski miał 84 lata.

Zmarł arcybiskup Tadeusz Gocłowski

Arcybiskup Tadeusz Gocłowski zmarł w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku. Trafił tam z rozległym udarem blisko dwa tygodnie temu. Były metropolita gdański miał 84 lata.

Prof. Rzepliński odpowiada prezesowi PiS

Warunkiem kompromisu w sprawie Trybunału Konstytucyjnego jest publikacja wyroku z 9 marca, a także zaprzysiężenie przez prezydenta Andrzeja Dudę trzech prawidłowo wybranych sędziów - oświadczył prezes TK Andrzej Rzepliński. Odpowiedział w ten sposób na słowa prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, który zarzucił Rzeplińskiemu odrzucenie kompromisu ws. Trybunału.

Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu otwarte

- Wydawałoby się, że to będzie muzeum o "Panu Tadeuszu" i Mickiewiczu, a jest tu jeszcze kawał naszej historii - komentował jeden ze zwiedzających Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu. Przez 6 tygodni będzie można w nim oglądać także oryginał Konstytucji 3 maja z 1791 roku.

"Wkurzeni" manifestowali w Gdańsku

Zwolennicy Komitetu Obrony Demokracji zgromadzili się w Gdańsku, by wspólnie wziąć udział w "Marszu Wkurzonych". W ten sposób chcą bronić obowiązującej konstytucji, którą ich zdaniem łamie rząd.

"Mądra polityka bierze pod uwagę głosy krytyczne"

Z okazji Święta Konstytucji 3 maja w całej Polsce odbywają się uroczyste obchody. - Autentyczny patriotyzm nie zna nienawiści do nikogo – mówił we wtorek abp Stanisław Gądecki wygłaszając homilię na Jasnej Górze. Z kolei kard. Stanisław Dziwisz apelował na Wawelu o większy spokój w życiu politycznym.

Prezydent: tak, należy zmienić konstytucję

- Należy się pochylić nad konstytucją, dokonać wnikliwej jej oceny i przygotować nowe rozwiązanie, ale przygotować je nie tylko w gabinetach, przygotować je także w debacie z suwerenem, jakim jest polskie społeczeństwo - mówił prezydent Andrzej Duda podczas obchodów 225. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Dodał, że obowiązująca ustawa zasadnicza jest "konstytucją czasu przejściowego", którą "powinniśmy naprawić po spokojnej debacie".