Konstytucjonalista o propozycji Dudy: Nie można jednym pytaniem określić całego ustroju państwa

- To musiałoby być kilkanaście pytań szczegółowych. Bo nie możemy jednym pytaniem określić całego ustroju państwa, tego się nie da zrobić. Musiałoby to pytanie mieć kilka stron długości, po to żebyśmy w pełni świadomie mogli przeczytać, o jaką zmianę chodzi i oddać swój głos - tak konstytucjonalista profesor Marek Chmaj komentował w TVN24 propozycję prezydenta Andrzeja Dudy, który chciałby spytać Polaków w referendum, czy należy wprowadzić zmiany w konstytucji.

"Najpewniej był poddany presji". Gliński o słowach sędziego Morawskiego

- Rozumiem krytykę i dyskusję na ten temat, natomiast proszę zważyć całą okoliczność sprawy - tłumaczył w RMF FM wicepremier Piotr Gliński, odnosząc się do szeroko komentowanych słów sędziego Trybunału Konstytucyjnego Lecha Morawskiego o rzekomej korupcji w Sądzie Najwyższym i Trybunale Konstytucyjnym. - To była wypowiedź na konferencji naukowej, gdzie pan profesor najpewniej był poddany presji - dodał.

Prezydent o oporze sędziów: absurd, arogancja, prymat własnego interesu nad dobrem wspólnym

Sprawa bezpieczeństwa jest dla mnie priorytetowa. Musimy szybko modernizować wojsko, kupować sprzęt, mieć doskonale wyszkolonych ludzi - wyjaśniał prezydent w wywiadzie dla tygodnika "wSieci". Oceniając pracę rządu, podkreślił, że trudno nie być dumnym ze zmian wprowadzanych przez obóz władzy. Komentując jednak wątpliwości sędziów wobec przygotowywanej reformy sadownictwa, nie uciekał od mocnych słów. - To jakiś absurd, ogromna arogancja, całkowity prymat własnego interesu nad dobrem wspólnym. Tak nie wolno - podkreślił Andrzej Duda.

Co sędzia Przyłębska powinna zrobić z sędzią Morawskim? "Rozpoczął Rzepliński"

- Nie miał mandatu, aby wypowiadać się w imieniu rządu, aby wypowiadać się w imieniu Trybunału Konstytucyjnego, była to konferencja naukowa - marszałek Senatu Stanisław Karczewski w "Jeden na Jeden" komentował wypowiedź sędziego Trybunału Konstytucyjnego Lecha Morawskiego. Podczas konferencji w Oksfordzie profesor stwierdził, że polscy politycy i sędziowie są skorumpowani, a konstytucja RP to "legislacyjny dramat".

Obywatele RP się tłumaczą: nie uwłaczaliśmy pamięci Lecha Kaczyńskiego

Obywatele RP piszą ostry w tonie list do prezesa telewizji publicznej. "Protestujemy przeciwko manipulacji i kłamstwu, jakich dopuściła się TVP między innymi w programie TVP Info, a potem w innych audycjach", twierdząc, że "członkowie naszego ruchu mieli uwłaczać śp. Lechowi Kaczyńskiemu" - napisali do Jacka Kurskiego.

Zmiana konstytucji? "Nie w tym nadzwyczajnym, smutnym okresie"

W tej chwili nie jest czas do dyskutowania o wadach konstytucji. To jest czas, w którym trzeba jej bronić, bo jest zwalczana w sposób niezgodny z prawem, brutalnie i cynicznie - powiedział w "Faktach po Faktach" Aleksander Hall. - Używałbym formuły połączenia: bronimy konstytucji i rozpoczynamy dyskusję na temat jej reformy - dodał Kazimierz Michał Ujazdowski.

"Prezydent chciałby mieć taką konstytucję, której nie będzie musiał łamać"

- Proponowanie zmiany konstytucji przez człowieka, który bez przerwy ją łamie, nie jest dobrym rozwiązaniem - oceniła w "Faktach po Faktach" europosłanka PO Róża Thun, odnosząc się do prezydenckiej propozycji przeprowadzenia w 2018 roku referendum w tej sprawie. - Pojawia się w końcu szansa, żeby pchnąć naszą debatę publiczną w trochę poważniejszym kierunku - kontrował Stanisław Tyszka (Kukiz'15), wicemarszałek Sejmu.

Jogging z bokserską mistrzynią

Udało nam się o poranku wybrać na trening z Iwoną Guzowską, byłą bokserką i posłanką oraz miłośniczką biegania. Naszemu reporterowi Danielowi Stenzlowi, który dzielnie nie ustępował jej kroku opowiedziała o tym, jak zacząć przygodę z joggingiem. Znalazł się również czas na pogawędkę o boksie i polityce.

Referendum konstytucyjne 11 listopada? "Jeden z możliwych terminów"

Kancelaria Prezydenta zamierza skierować do Senatu wniosek o przeprowadzenie referendum konstytucyjnego. Jako możliwy termin prezydent Andrzej Duda wskazuje 11 listopada 2018 roku. Wtedy też mogłyby się też odbyć wybory samorządowe. Do takiego terminu zastrzeżenia ma Państwowa Komisja Wyborcza.

"To najczęściej olewany zakaz w mieście"

- Strasznie to dziwne. Ten zakaz działa tylko wtedy, jak stoimy za nim i rozdajemy mandaty - opowiada funkcjonariusz straży miejskiej w Łodzi o zakazie ruchu przy ul. Kilińskiego w centrum Łodzi. Powiedzieliśmy sprawdzam i ... w ciągu 30 minut wypatrzyliśmy co najmniej 20 kierowców, którym należał się mandat. Dlaczego znaki nie działają? - Wie pan, to po prostu bezsensowny zakaz - wzrusza ramionami jeden z kierowców.

"To była jego misja życiowa". Przejmujący reportaż o profesorze Osiatyńskim

- Jestem najlepiej znanym z imienia i nazwiska anonimowym alkoholikiem w Polsce - mówił o sobie profesor Wiktor Osiatyński. Bo choć był osobą niezwykle wykształconą, laureatem wielu nagród i najwyższych odznaczeń, to najwięcej o nim mówi to, że był alkoholikiem. Przez lata walczył z nałogiem i ostatecznie pojedynek wygrał, następnie pomagając tym, którzy próbują iść tą samą drogą. Materiał z programu "Czarno na białym" w TVN24.

Aresztowania w sprawie dzikiej reprywatyzacji

Pięć osób, podejrzanych w śledztwie dotyczącym tak zwanej dzikiej reprywatyzacji w Warszawie, aresztował w sobotę na trzy miesiące wrocławski sąd. Wobec jednej z osób zatrzymanych w tej sprawie przez Centralne Biuro Antykorupcyjne sąd nie uwzględnił wniosku prokuratury o zastosowanie aresztu.

"Zapowiedzieć nadchodzący koniec świata". Ali Agca w rozmowie z TVN24

36 lat po zamachu na papieża Jana Pawła II, turecki napastnik Ali Agca nie przekonuje już do kolejnych, sprzecznych wersji o ewentualnych mocodawcach. Nawiązując do setnej rocznicy objawień fatimskich twierdzi, że właściwie był narzędziem w rękach Boga. Z zamachowcem spotkał się dziennikarz TVN24 Jacek Tacik. Materiał "Superwizjera" TVN.

Kołodko: trzeba przystąpić do negocjacji ze strefą euro

Jeśli rząd PiS-u chciałby, żeby Polska nie dała się spychać na jakieś peryferie procesu integracji europejskiej, to teraz należy przystąpić do negocjacji, na jakich warunkach, przy jakim kursie mielibyśmy wejść do obszaru euro - powiedział w "Faktach po Faktach" były wicepremier i minister finansów Grzegorz Kołodko. - Niektóre państwa w obszarze euro mają kłopoty nie dlatego, że są w euro, tylko dlatego, że prowadzono tam złą politykę gospodarczą - wyjaśniał.

Gimnazjalistki pobiły koleżankę na oczach całej szkoły

Dwie gimnazjalistki, które uczestniczyły w brutalnej napaści na koleżankę przed szkołą na gdańskim Chełmie, zostały zatrzymane w Policyjnej Izbie Dziecka. Napastniczki biły i kopały 14-letnią dziewczynę. Choć obserwowało to kilkadziesiąt osób, nikt jej nie pomógł.