"Co profesor Morawski zrobił złego?"

- Pan profesor sięgnął do wiedzy powszechnej - prokuratura toczy bardzo poważne postępowanie wobec korupcji w Sądzie Najwyższym i przecież to nie jest tajemnica - mówił w "Jeden na jeden" Patryk Jaki, wiceminister sprawiedliwości. Komentował lawinę komentarzy po wystąpieniu sędziego Trybunału Konstytucyjnego Lecha Morawskiego w Oksfordzie.

Znani, mniej znani i nieznani. Oto najbliższy krąg premier Szydło

Były prezenter pogody, niedoszły ksiądz, nauczycielka historii i człowiek, który w Prawie i Sprawiedliwości uchodzi za geniusza komunikacji internetowej. Ta czwórka jest w najbliższym gronie premier Beaty Szydło. Czym się na co dzień zajmują i dlaczego właśnie im zaufała Beata Szydło? Zobacz materiał programu "Czarno na białym".

"Ja się naprawdę nie boję". Szefowa kancelarii premier nie pozostaje w cieniu

Prawa ręka premier Szydło - szefowa jej kancelarii - znana z politycznego temperamentu, ciętego języka, płomiennych wystąpień przed ojcem Rydzykiem i z tego, że w przeciwieństwie do swoich poprzedników na tym stanowisku - nie pozostaje w cieniu przełożonego. W polityce od kilkunastu lat lojalnie u boku Zbigniewa Ziobry. Jak układa się jej współpraca z premier Szydło? Materiał programu "Czarno na białym".

Ma 24 lata, a na koncie 85 prac naukowych. "Hobby łączy z wykonywanym zawodem"

Nie skończył studiów, a już dostał tytuł doktora. Na sympozja jeździ nie słuchać, a wykładać i uczyć innych. Jego obszarem zainteresowań jest budowa serca. - To jest jego pasja, jego hobby, chyba najlepsza rzecz, jaka się może przytrafić, żeby swoją pasję, hobby połączyć z wykonywanym zawodem - mówiła doktor Wiesława Klimek-Piotrowska z Katedry Anatomii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego ["Polska i Świat"].

"To ja zadałem Morawskiemu pytanie. Było precyzyjne. Odpowiedział, że reprezentuje obie instytucje"

- Sędzia, czy ktoś, kto uważa się za sędziego, nie może reprezentować tego, kto przed Trybunałem Konstytucyjnym jest oskarżony, czyli państwa, że zrobiło coś nielegalnego, że wydało niekonstytucyjną ustawę - mówił w "Kropce nad i" profesor doktor habilitowany Marcin Matczak. To on podczas konferencji w Oksfordzie zadał prof. Lechowi Morawskiemu pytanie, kogo reprezentuje: rząd czy Trybunał.

"Obmowa i oszczerstwo są zachowaniem niegodziwym". Oświadczenie sędziów TK o Morawskim

Bezpodstawne zarzuty sędziego Trybunału Konstytucyjnego Lecha Morawskiego nie powinny pozostać bez odpowiedzi - napisało ośmioro sędziów Trybunału w specjalnym oświadczeniu. Podpisał się pod nim między innymi sędzia Piotr Pszczółkowski, wybrany przez PiS. Sędziowie wskazują na "brak adekwatnej reakcji" kierownictwa TK na wypowiedzi Morawskiego podczas debaty w Oksfordzie.

"Powinien wyjaśnić, nie zasłaniać się przeprosinami. To jest wręcz niepoważne"

- Użył słowa "korupcja". Jest prawdą, że "korupcja" w języku polskim i "corruption" w języku angielskim nie znaczą tego samego, niemniej jednak zarzuty, nawet w języku angielskim, o korupcję domagają się dowodów - mówił o wystąpieniu sędziego Trybunału Konstytucyjnego Lecha Morawskiego na Oksfordzie profesor Jan Woleński, recenzent prac doktorskiej i habilitacyjnej Morawskiego.

Drogowcy zamurowali pana Piotra. Dosłownie. Przed domem ma chodnik niemal do pasa

Prawie 80 centymetrów - tyle wynosi różnica poziomów między posesją Piotra Prusaka a nowym chodnikiem przed jego domem. - Nie nadaje się to do wchodzenia i wychodzenia - ironizuje z gorzkim uśmiechem mieszkaniec Kcyni (Kujawsko-Pomorskie). Inwestor twierdzi, że podniesienie chodnika na taką wysokość było konieczne dla zapewnienia bezpieczeństwa kierowcom samochodów.

Pierwszy alert. Polskie F-16 przechwyciły Rosjan

Para polskich myśliwców została alarmowo poderwana w powietrze i skierowana na przechwycenie niezidentyfikowanego samolotu zbliżającego się do granicy państw bałtyckich. Była to pierwsza akcja F-16 w ramach misji Baltic Air Policing. Celem Polaków okazał się rosyjski samolot zwiadowczy.

Tusk: jeśli rząd wyłamuje się z solidarności, będą konsekwencje

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk oświadczył, że polski rząd wyłamuje się z europejskiej solidarności, nie przyjmując uchodźców w ramach programu relokacji. Dodał, że jest w stanie zrozumieć argumenty polskiego rządu, ale będzie wiązało się to z konsekwencjami. - Takie są zasady w Europie - zaznaczył.

Prezes Trybunału Konstytucyjnego chce wyjaśnień od Morawskiego. Sędzia przeprasza

Prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska wystąpiła do sędziego Lecha Morawskiego o wyjaśnienia w związku z jego wypowiedzą w Oksfordzie - poinformował w środę sędzia Trybunału Mariusz Muszyński. Lech Morawski w oświadczeniu opublikowanym na stronie Trybunału przeprosił wszystkich, którzy poczuli się urażeni formą lub treścią jego wypowiedzi.