"Tak wyglądają dyktatorzy, których goni strach przed własnym społeczeństwem"

- III RP została zdewastowana. Młodzi ludzie muszą na nowo zbudować polskie państwo - mówił w "Kropce nad i" Władysław Frasyniuk, działacz opozycji w PRL, komentując zaprowadzane przez PiS zmiany w sądownictwie. - Ten młody lider czy młoda liderka, która zdobędzie nasze zaufanie, stanie przed takim ciężarem do udźwignięcia, jaki miał Tadeusz Mazowiecki - dodał. Według niego ostatnie działania obozu rządzącego przypominają "zachowanie ludzi w schyłkowej dyktaturze". Wtorkowe wydarzenia w Sejmie komentowali również w "Kropce nad i" Grzegorz Schetyna (PO), Kamila Gasiuk-Pihowicz (Nowoczesna) oraz Ryszard Czarnecki (PiS).

Polacy na Litwie protestują. "Jesteśmy zbulwersowani"

Polacy na Litwie protestują przeciwko decyzji przerwania naboru na filologię polską na Litewskim Uniwersytecie Edukologicznym w Wilnie. W środę zwrócili się do władz kraju z żądaniem przywrócenia możliwości kształcenia polonistów na tej uczelni.

"Opcja atomowa". Co zawiera artykuł 7 Traktatu o Unii Europejskiej?

Komisja Europejska jest bliska uruchomienia artykułu 7 Traktatu o Unii Europejskiej - zapowiedział w środę wiceprzewodniczący KE Frans Timmermans. Jest to odpowiedź na zmiany w sądownictwie wprowadzane przez Prawo i Sprawiedliwość. Zapisy artykułu 7 Traktatu o Unii Europejskiej jest nazywany "opcją atomową", a ich zastosowanie oznacza wprowadzenie sankcji wobec kraju członkowskiego.

"Męska odpowiedź na wybuch chamstwa". Politycy PiS bronią Kaczyńskiego

Wiele gorzkich słów padło z ust prezesa Jarosława Kaczyńskiego, ale jakże prawdziwych i słusznych - ocenił poseł PiS Wojciech Skurkiewicz, odnosząc się do słów wypowiedzianych pod adresem opozycji przez prezesa PiS w czasie sejmowej debaty nad projektem ustawy o Sądzie Najwyższym. - Brutalne i grubiańskie ataki na człowieka obrażanego przez dwa lata przekroczyły granice - dodał wicemarszałek Sejmu Joachim Brudziński.

"Wniosek do pana prezydenta, żeby tonował i uspokoił nastroje"

PSL chce, aby prezydent zawetował ustawę o KRS, o ustroju sądów powszechnych oraz obecnie procedowaną ustawę o Sądzie Najwyższym - stwierdził w środę szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz po spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą. Według niego nie da się przyjąć "dobrych ustaw" w takiej atmosferze, jaka panuje w Sejmie.

Poseł Pięta: Timmermans ośmiesza siebie i Komisję Europejską

Pohukiwania pana Timmermana nie robią na nas żadnego wrażenia - stwierdził poseł PiS Stanisław Pięta. Odniósł się do słów Fransa Timmermansa, który zapowiedział, że Komisja Europejska jest bliska uruchomienia wobec Polski przewidującego sankcje artykułu 7 traktatu o Unii Europejskiej.

"Panie prezydencie, oczekujemy trzy razy weto"

Kryzys polityczny w parlamencie, a także poza nim - tak Grzegorz Schetyna ocenia sytuację panującą wokół zmian w sądownictwie zaprowadzanych przez Prawo i Sprawiedliwość. - Potrzebna jest jasna deklaracja ze strony prezydenta Andrzeja Dudy, że zawetuje trzy ustawy dotyczące sądownictwa - oświadczył w Sejmie lider Platformy Obywatelskiej.

"Czy Polska wyjdzie z Unii?". Timmermans nie ma wątpliwości

- Najkrótsza odpowiedź to byłoby zwykłe nie, ale chciałbym to rozwinąć - w ten sposób wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans odpowiedział w środę w Brukseli na pytanie dziennikarza o to, czy Polska zdecyduje się na opuszczenie Unii Europejskiej. Timmermans dodał, że "rządy prawa, otwartość, pluralizm, równe możliwości i gospodarka rynkowa" to wartości, jakie Polacy wybrali "wyzwalając się z komunistycznego ucisku".

"Zamknijcie mordy". Pawłowicz do opozycji

Awantura przed obradami komisji sprawiedliwości i praw człowieka. - Macie mordy, tak jak prezes powiedział. Zdradzieckie mordy - powiedziała, zwracając się do opozycji, posłanka PiS Krystyna Pawłowicz. O reakcję na te słowa zaapelowano do wiceprzewodniczącego komisji.

Timmermans o Polsce: KE blisko skorzystania z artykułu 7 przewidującego sankcje

To, co się dzieje wokół polskiego sądownictwa "dotyczy każdego polskiego obywatela i każdej osoby, która będzie chciała odwiedzić Polskę" i "wpływa na całą Unię Europejską i jej obywateli" - powiedział w środę Frans Timmermans, oceniając zmiany w systemie sądownictwa wprowadzone i proponowane przez rząd Prawa i Sprawiedliwości. Oświadczenie w sprawie słów wiceszefa Komisji Europejskiej wydało po południu polskie MSZ.