"To ja zadałem Morawskiemu pytanie. Było precyzyjne. Odpowiedział, że reprezentuje obie instytucje"

- Sędzia, czy ktoś, kto uważa się za sędziego, nie może reprezentować tego, kto przed Trybunałem Konstytucyjnym jest oskarżony, czyli państwa, że zrobiło coś nielegalnego, że wydało niekonstytucyjną ustawę - mówił w "Kropce nad i" profesor doktor habilitowany Marcin Matczak. To on podczas konferencji w Oksfordzie zadał prof. Lechowi Morawskiemu pytanie, kogo reprezentuje: rząd czy Trybunał.

"Obmowa i oszczerstwo są zachowaniem niegodziwym". Oświadczenie sędziów TK o Morawskim

Bezpodstawne zarzuty sędziego Trybunału Konstytucyjnego Lecha Morawskiego nie powinny pozostać bez odpowiedzi - napisało ośmioro sędziów Trybunału w specjalnym oświadczeniu. Podpisał się pod nim między innymi sędzia Piotr Pszczółkowski, wybrany przez PiS. Sędziowie wskazują na "brak adekwatnej reakcji" kierownictwa TK na wypowiedzi Morawskiego podczas debaty w Oksfordzie.

"Powinien wyjaśnić, nie zasłaniać się przeprosinami. To jest wręcz niepoważne"

- Użył słowa "korupcja". Jest prawdą, że "korupcja" w języku polskim i "corruption" w języku angielskim nie znaczą tego samego, niemniej jednak zarzuty, nawet w języku angielskim, o korupcję domagają się dowodów - mówił o wystąpieniu sędziego Trybunału Konstytucyjnego Lecha Morawskiego na Oksfordzie profesor Jan Woleński, recenzent prac doktorskiej i habilitacyjnej Morawskiego.

Drogowcy zamurowali pana Piotra. Dosłownie. Przed domem ma chodnik niemal do pasa

Prawie 80 centymetrów - tyle wynosi różnica poziomów między posesją Piotra Prusaka a nowym chodnikiem przed jego domem. - Nie nadaje się to do wchodzenia i wychodzenia - ironizuje z gorzkim uśmiechem mieszkaniec Kcyni (Kujawsko-Pomorskie). Inwestor twierdzi, że podniesienie chodnika na taką wysokość było konieczne dla zapewnienia bezpieczeństwa kierowcom samochodów.

Pierwszy alert. Polskie F-16 przechwyciły Rosjan

Para polskich myśliwców została alarmowo poderwana w powietrze i skierowana na przechwycenie niezidentyfikowanego samolotu zbliżającego się do granicy państw bałtyckich. Była to pierwsza akcja F-16 w ramach misji Baltic Air Policing. Celem Polaków okazał się rosyjski samolot zwiadowczy.

Tusk: jeśli rząd wyłamuje się z solidarności, będą konsekwencje

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk oświadczył, że polski rząd wyłamuje się z europejskiej solidarności, nie przyjmując uchodźców w ramach programu relokacji. Dodał, że jest w stanie zrozumieć argumenty polskiego rządu, ale będzie wiązało się to z konsekwencjami. - Takie są zasady w Europie - zaznaczył.

Prezes Trybunału Konstytucyjnego chce wyjaśnień od Morawskiego. Sędzia przeprasza

Prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska wystąpiła do sędziego Lecha Morawskiego o wyjaśnienia w związku z jego wypowiedzą w Oksfordzie - poinformował w środę sędzia Trybunału Mariusz Muszyński. Lech Morawski w oświadczeniu opublikowanym na stronie Trybunału przeprosił wszystkich, którzy poczuli się urażeni formą lub treścią jego wypowiedzi.

"Nie wykluczam, że pan Berczyński będzie przesłuchiwany przez prokuratorów"

Minister sprawiedliwości był pytany na konferencji po posiedzeniu rządu, czy w związku z wezwaniem Donalda Tuska do prokuratury nie należałoby wezwać także Wacława Berczyńskiego na przesłuchanie. Zbigniew Ziobro zastrzegł, że nie dyktuje prokuratorom, kogo przesłuchać, ale nie wykluczył, że w związku z przetargiem na śmigłowce śledczy wezwą również byłego przewodniczącego podkomisji smoleńskiej.

Przegląd prasy: Pawłowicz lata klasą biznes. "Nie dałam się sterroryzować"

Krystyna Pawłowicz (PiS) na forum ekonomiczne w Tokio poleciała klasą biznes. Na tę samą konferencję posłanki z PO, Nowoczesnej, PSL i Kukiz'15 poleciały klasą ekonomiczną - informuje "Fakt". "Nie dałam się sterroryzować, leciałam w obie strony, łącznie 22 godziny w klasie biznes. Skorzystałam z przysługującego mi prawa do zdrowia" - skomentowała posłanka na Facebooku.

Polska uznana za jedno z najbardziej homofobicznych państw Unii Europejskiej

- Bliżej nam do takich krajów jak Turcja, Azerbejdżan, Białoruś czy Rosja niż do średniej unijnej - komentuje przedostatnie, 27. miejsce Polski w rankingu ILGA-Europe, międzynarodowym stowarzyszeniu europejskich organizacji LGBTI, prezes Kampanii Przeciw Homofobii Agata Chaber. Gorzej niż Polskę oceniono jedynie Litwę i Łotwę, które wspólnie zajęły ostatnie miejsce.