"PiS robi skok na Trybunał Konstytucyjny". PO zapowiada wniosek do TK

Szef klubu PO Sławomir Neumann zapowiedział w czwartek, że jego klub złoży wniosek o zbadanie zgodności z konstytucją przyjętych w czwartek, zaproponowanych przez PiS, zmian w ustawie o Trybunale Konstytucyjnym. - Pani premier Szydło mówiła wczoraj, że musi być demokracja. Tutaj nie było żadnej chęci współpracy - ocenił z kolei lider .Nowoczesnej Ryszard Petru.

Spór o Trybunał Konstytucyjny. Adwokaci oburzeni. PO: w Sejmie rządzą hipisi

Stanowczy sprzeciw wobec działań podejmowanych przez organy władzy publicznej w sprawie wyboru sędziów Trybunału Konstytucyjnego wyraziła w czwartek Komisja Praw Człowieka przy Naczelnej Radzie Adwokackiej. Z kolei Cezary Grabarczyk z PO stwierdził, że w Sejmie "rządzą hipisi i w prace merytoryczne Sejmu wprowadzane są nowe standardy".

Dymisje i nominacje w służbach specjalnych. Opozycja: sytuacja niebezpieczna dla państwa

Premier Beata Szydło dokonała zmian szefów służb specjalnych. Odwołała ze stanowisk: szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego gen. bryg. Piotra Pytla i szefa Służby Wywiadu Wojskowego gen. bryg. Radosława Kujawę. Zgodnie z wcześniejszymi informacjami tvn24.pl, premier przyjęła dymisje szefa Agencji Wywiadu gen. Macieja Huni i szefa ABW gen. Dariusza Łuczaka. Powierzyła obowiązki ich następcom.

Sąd przedłużył areszty podejrzanym ws. wyłudzeń z PFRON

Krakowski sąd na wniosek prokuratury przedłużył w czwartek o trzy miesiące okres stosowania aresztu tymczasowego wobec czterech osób, podejrzanych w śledztwie dotyczącym grupy przestępczej zajmującej się wyłudzeniem 14,5 mln zł z PFRON i praniem brudnych pieniędzy.

Niemcy krytykują Szydło. "Ponure czasy"

Niemieckie media koncentrują się na wydarzeniach we Francji, ale autorzy nielicznych komentarzy poświęconych Polsce oceniają krytycznie expose premier Beaty Szydło i pierwsze decyzje jej rządu. Niemcy zarzucają politykom PiS chęć "neutralizacji" sądów i mediów. Więcej w "Faktach z zagranicy" w TVN24 Biznes i Świat o godz. 20.

Biernacki: pierwszą decyzją premier Szydło jest nocny zamach na służby

- Rozumiem wolę następców zmiany szefów służb specjalnych, ale to powinno się odbywać w sposób biorący pod uwagę dobro państw - powiedział Marek Biernacki, były koordynator ds. służb specjalnych w sprawie odwołania szefów służb. Dodał, że zgłosił sprzeciw wobec takiej decyzji podczas spotkania komisji.

Członkowie speckomisji wybrani. We władzach m.in. Kukiz

Marek Opioła (PiS) został w środę w nocy wybrany przewodniczącym sejmowej komisji ds. służb specjalnych. Wiceprzewodniczącymi zostali Marek Suski (PiS) oraz Paweł Kukiz (Kukiz'15). Wcześniej Sejm w głosowaniach wybrał skład tego siedmioosobowego gremium.

Wotum zaufania dla rządu Beaty Szydło

Rząd Beaty Szydło uzyskał w Sejmie wotum zaufania. Za było 236 parlamentarzystów, przeciwko - 202. 18 wstrzymało się od głosu. Głosowało 456 posłów, większość bezwzględna wynosiła 229.

"Głowa państwa" czy "ręce PiS"? Po ułaskawieniu Kamińskiego

Mariusz Kamiński został ułaskawiony, bo długoletni i wątpliwy proces uniemożliwiał mu pełnienie funkcji publicznych, w tym uzyskanie certyfikatu dostępu do tajnych dokumentów - wyjaśnił w "Faktach po Faktach" Arkadiusz Mularczyk (Zjednoczona Prawica). Z kolei Bartosz Arłukowicz (PO) ocenił, że prezydent Andrzej Duda, ułaskawiając wiceprezesa PiS, "stracił szansę na bycie prezydentem ponadpartyjnym".

Grabarczyk: pierwsze ułaskawienie prezydenta dla polityka własnej rodziny politycznej

- Przez sto dni, kiedy wpływały do prezydenta wnioski o ułaskawienie, to tego nie robił. Po raz pierwszy zastosował to prawo wobec ważnego polityka własnej rodziny politycznej, Mariusza Kamińskiego - powiedział w programie "Tak jest" były minister sprawiediwości Cezary Grabarczyk (PO). Decyzji Andrzeja Dudy bronił sekretarz stanu w MON Bartosz Kownacki (PiS).